banner58
 Goethe, Kiev için “İçinde parklar olan şehirler gördüm ama parkın içinde şehri ilk kez görüyorum.” demiştir. Kiev, hem Ukrayna’nın başkenti olması hem de doğal güzellikleriyle oldukça başarılı bir şekilde planlanmış bir şehirdir. Bununla paralel olarak da turistleri cezbedecek çok fazla mekana sahiptir.
 Kiev şehrinde bir çok konaklama seçeneği var. Otel yerine ev kiralamak isterseniz Bright room near International Exhibition Centre, Lucky place güzel bir seçim olacaktır. Bunlardan en iyileri Apartment on Shchusieva Street, Apartment on Obolonskiy Prospect 16V, Apartment on Harmatna Street. Şehir merkezine yakın konaklamayı tercih etmek isterseniz Radisson Blu Hotel, Kyiv, New Apartment on Poznyaki, Comfortable and well-appointed modern apartment gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik alternatifler isterseniz Hostel na Vokzalnom, Hikkaduwa Hostel, Matras Hostel tesislerini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Kiev aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor.
Özgürlük Meydanı
Maidan Nezalezhnosti yani Özgürlük Meydanı, başkent Kiev’in merkez meydanıdır. Şehrin ana meydanlarından biri olan bu yer, Shevchenko Raion’daki Khreshchatyk Caddesi üzerinde yer almaktadır. Meydan ele geçirildiği dönemlere göre pek çok farklı isimle anılabilmektedir. Ancak çoğunlukla basitçe Maidan yani meydan adıyla günlük dilde anılmaktadır.
1990’da Ukrayna’nın bağımsızlık hareketinin başlangıcından bu yana, meydan dört büyük ölçekli radikal protesto kampanyası da dahil olmak üzere siyasi mitingler için geleneksel bir yer olmuştur: 1989 yılında Granit’te Devrim, 2001 yılında Kuçma Olmayan Ukrayna, 2004 yılında Portakal Devrim ve 2013-14 yıllarında ise Euromaidan olarak simgelenmiştir. Meydan ayrıca siyasal olmayan görüntüler ve olaylar için düzenli bir yerdir.
Bağımsızlık Meydanı, sokağın kuzeydoğu ucuna yakın olan Khreshchatyk’da bulunan üç meydandan biridir. Tarz olarak Avrupa meydanlarına yakındır. Meydanı yarıya bölen Khreshchatyk’ın yanı sıra, birkaç cadde de meydan merkezine ulaşır. Mimar Horodecki Caddesi, Enstitü Sokağı, Michael Caddesi, Kosciol Caddesi, Küçük Zhytomyr Sokağı, Sophia Caddesi, Taras Shevchenko Lane ve Boris Hrinchenko Caddesi bunlara dahildir.
Meydandan şehrin yukarısına giden Sofis Caddesi’nin alt ucunda, Eski Kiev’nin (Yaroslav Şehri), Lyadski Kapıları’nın üç ana kapısından biri duruyordu; diğer ikisini oluşturan kapılar ise Altın Kapıve Zhydivski Kapısı idi. 1240 yılında Batu Han’ın Moğol ordusu tarafından şehirdeki bu bölge, fırtınalı bir şekilde tahrip edildi.
18. yüzyılda bir süre yeni Pecherski Kapısı açıldı; 19. yüzyılın başlarına kadar bu alan, Keçi Bataklığı (Kozyne Boloto) olarak da bilinen, biraz boş bir yerdi. 1830’lu yıllarda, ilk ahşap konutlar sahada inşa edilmeye başladı. 1850’lerde taş binalar ortaya çıktı. En ünlü Ukraynalı yazar Taras Şevçenko, 1859 yılında o bölgede bir binada yaşıyordu.
Bölge, Rus Sanayi Devrimi sırasında büyük bir patlama yaşayan Rus İmparatorluğu’nun üçüncü en önemli kenti haline gelen Kiev’in ticaret merkezi haline geldiği 19. yüzyılın ortalarından sonra hızla yoğunlaştı. 1871 yılına kadar buraya Khreshchatyk Meydanı deniyordu. Yerel pazar ve halk eğlencesi için bu meydanda etkinlikler derleniyordu. 1876’da Kiev Şehri Duma Binası yapıldı ve bölge Duma Meydanı olarak bilinmeye başladı. Ukrayna bağımsızlığı ile de tarihsel olarak pek çok geçiş yaşayan meydanın adı, Özgürlük Meydanı olarak kaldı.
Aziz Sofya Katedrali
Aziz Sofya Katedrali, başkentin en önemli sembollerinden biridir. Eserin temeli, 11. yüzyılda atıldığından tarihi değeri oldukça yüksektir. 1990 yılında UNESCO, burayı Dünya Miras Listesi’ne almıştır. Ayrıca katedral, 2007 yılında yapılan oynamaya göre Ukrayna’nın yedi harikasından biri olarak seçilmiştir. Kimi kaynaklara göre inşaat 1011’de, kimilerine göre ise 1037 yılında başlamıştır. Ancak UNESCO, yapımı 1011 yılında I. Vladimir tarafından gerçekleştirildiği bilgisini baz aldığı için 2011 yılında katedrali 1000. yaşını kutlamıştır.
Katedralin çevresi, 17. ve 18. Yüzyıllara ait birbirinden özel Ukrayna Barok tarzı yapılarla süslenmiştir. Katedralde muhafaza edilen, 11. yüzyıldan kalma mozaik ve freskler dünyanın söz konusu devirden kalma en büyük fresk ve mozaik koleksiyonunu oluşturmakta ve görenleri büyülemektedir. Katedralin duvarlarında bulunan mozaik ve freskler, klasik Hristiyan yapılarında olduğu gibi İncil’den sahneleri doğrudan işlemiştir. Ayrıca görsel şölen içerisinde dönemin siyasi olayları ve önemli tarihi kişilikleri de eklendiği için eserler büyük bir önemle tarihi temsil etmektedir.
Taç giyme, elçileri karşılama gibi önemli olaylarda kapılarını devlet büyüklerine açarak etkinliklere ev sahipliği yapan katedral, Ortaçağ’da Kiev knezlerinin de mezar yeri olarak da kullanılmıştır.
Kiev’in 1169’da Vladimir-Suzdal Knezliği tarafından yağmalanmasının yanı sıra 1240’taki Moğol istilasında büyük zarar gören katedral, yıllar içerisinde Rum Katolik Kilisesi haline gelmiştir. 17. yüzyılda barok tarzına yeniden kavuşturulan katedral etrafına yeni bölümler de eklenerek elden geçirilmiştir.
1917 yılındaki devrimden sonra katedralin yıkılması gündeme gelmiş olsa da bazı tarihçi ve bilim adamlarının çabaları ve uluslararası tepkiler sonucu bu karar iptal edilmiştir. 1934 yılında katedral ve çevresindeki yapılar mimari ve tarih müzeleri haline gelmiştir. Günümüzde de burası, Ukrayna Hristiyanlığı Kilisesi olarak turistlerin ziyaretine açık bir mekan olarak kalmayı başarmıştır.
Mariyinsky Sarayı
Mariyinsky Sarayı, Cumhurbaşkanının Kiev’deki resmi tören evidir ve Ukrayna’nın Verkhovna Rada’sının yani meclisinin neo-klasik tarzdaki binasına bitişiktir. Dinyeper Nehri’nin engebeli kıyısında bulunan bu saray, bir Barok ürünüdür.
Saray 1744 yılında Rus İmparatoriçesi Elizaveta Petrovna tarafından verilen emir üzerine inşa edilmeye başlamıştır. O dönemde Rus İmparatorluğu’nda çalışan en ünlü mimar Bartolomeo Rastrelli tarafından tasarlanmıştır. Rastrelli öğrencilerinden Ivan Michurin, bir grup diğer mimarla birlikte 1752 yılında sarayı bitirmiştir. Ancak Elizabeth İmparatoriçesi sarayı görecek kadar yaşamamıştır. Sarayda kalan ilk kraliyet ailesi mensubu, 1787’de Kiev’i ziyaret eden İmparatoriçe II. Catherine idi. 18. yüzyılın sonu ve 19. yüzyılın başlarında saray, valiliklerin ana ikametgahı olmuştur.
19. yüzyılın başlarında, saray bir dizi yangın nedeniyle yanmıştır. Kabaca yarım yüzyıl sonra, 1870 yılında, mimar Konstantin Mayevsky tarafından eski çizimler kullanılarak saray yeniden inşa edildi. Daha sonra İmparatoriçe Maria Alexandrovna’nın hâkimiyetinden sonra görkemli yapı yeniden adlandırılmıştır. İsteğine göre, sarayın güney tarafında büyük bir park da kurularak yapıya dahil edilmiştir.
1917 ile 1920 yıllarında Rus İç Savaşı zamanında saray, özellikle Kiev Bolşevik İsyanı sırasında Kiev karargahı olarak kullanılmıştır. 1920’lerde bina bir tarımsal okulun himayesine bırakılsa da kısa süre sonra bir müze haline dönüştürülmüştür. Saray, II. Dünya Savaşı’nda çok büyük hasar görmüştür. Bu sebepten dolayı 1940’ların sonunda restorasyon çalışmalarıyla adeta yeniden inşa edilmiştir. Bir diğer büyük restorasyon 1980’lerin başında tamamlanarak ziyaretçilere açılmıştır.
Kiev Altın Kapıları
Kiev Altın Kapıları, Kiev’in 11. yüzyıldaki sur duvarlarının ana kapısıydı. Konstantinopolis Altın Kapısı’nı taklit olarak adlandırılmıştır. Yapısı, Ortaçağ’da sökülmüş olduğundan günümüze varlığının kalıntısı bırakılmıştır. 1982’de Sovyet otoriteleri tarafından tamamen yeniden inşa edilmiş, ancak orijinal kapılardan eser kalmamıştır. Karar, son derece tartışmalı olmuştur çünkü orijinal kapıların görüntüleriyle ilgili o zamanda büyük tartışmalar yaşanmıştır. Volodymyr Sokağı’nın ve Yaroslaviv Val Caddesi’nin köşesinde bulunan ve yeniden inşa edilen yapı, Ulusal Kutsal Alan olan Sophia of Kyiv müzesinin de bir kolunu içerir.
Altın Kapılar, 1017-1024 yıllarında Aziz Sophia Katedrali ile yaklaşık olarak aynı zamanda inşa edilmiştir. Başlangıçta sadece Güney Kapısı olarak adlandırılan, Lyadski ve Zhydivski Kapıları ile birlikte burası kentin üç ana girişinden biriydi. Sonuncu kapı günümüze ne yazık ki ulaşamamıştır. Verilere göre taş surlar sadece 3,5 km boyunca uzanıyordu. Güney Şatosu’ndan Yukarı Özgürlük Meydanı’na uzanan yerde kaleler de yer alıyordu.
Yeniden yapılanmadan önce 1970’li yıllarda Altın Kapılar, geleneksel şekli hala korumuş ve yüzyıllardır hatırlanan bir şekle sahipti. Daha sonra Güney Kapısı, Kiev Büyük Kapısı olarak bilinir hale geldi. Blahovist Kilisesi, kapıların yanında inşa edildikten sonra, altın kubbeleri şehrin dışından kolayca görülebilen bir dönüm noktası haline geldi. O zamandan beri, geçit Kiev Altın Kapısı olarak anılmaktadır. Neredeyse yarım binyıl boyunca, kentin Zafer Kemeri, Kiev’in önde gelen sembolü olarak görev yapıyordu. Günümüzde ise bölgede ziyaretçiler, eski kapıların yanı sıra antik kapı inşaatının geçmişi hakkında da bilgi edinebilirler.
İkinci Dünya Savaşı Müzesi
İkinci Dünya Savaşı temalı Ukrayna Tarihinin Ulusal Müzesi, kentin güney eteklerinde bulunan Alman-Sovyet Savaşı’nı anmak için kullanılan bir anıt kompleksidir. Müze, Dinyeper Nehri’nin sağ kıyısındaki tepelerde, Ukrayna’nın başkenti Kiev’in Pechersk bölgesi üzerinde yer alır.
Müze, Sovyet lideri Leonid Brejnev’in törenle 9 Mayıs 1981 tarihinde açıldığı yerden şimdiki yere kadar iki kez taşınmıştır. 21 Haziran 1996’da müze, Ulusal Müze’nin bugünkü statüsünü, daha sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Leonid Kuchma’nın imzaladığı özel kararname ile onaylamıştır.
Kiev’deki en tanınmış yerlerden biri haline gelen ve şu anda ünlü 62 metrelik Anavatan heykelini merkez alan Ukrayna’daki en büyük müzelerden biri olan müzeye bugüne kadar 21 milyondan fazla ziyaretçi katılmıştır.
Anıt kompleksi, Dinyeper Nehri’ne bakan tepede 10 hektarlık bir alan kaplamaktadır. Dünya Savaşı askeri teçhizatına sahip bir site, dev anıtlarıyla ünlenmiştir. Müzelerdeki sergilerden biri de 2. Dünya Savaşı sonrası Sovyet ordusu tarafından kullanılan silahlanmayı sergilemektedir. Sokaktaki heykeller Sovyet sınırını 1941 Alman işgali, Nazi işgali korkuları, partizan mücadelesi, ev cephesine adanmış çalışma ve Dinyeper Savaşı’ndan cesur savunmaları tasvir etmektedir.
Yevgens Vucetich tarafından yaptırılan Anavatan adlı anıtsal heykel, müze binasında 62 metre yüksekliktedir ve toplam 530 ton ağırlığındadır. Heykelin sağındaki kılıç 16 metre uzunluğunda ve 9 ton ağırlığa sahiptir. Soldaki elde Sovyetler Birliği silahlarının kolları ile kalkan yer almaktadır. Temmuz 2015 yılına kadar müzenin resmi adı Büyük Yurtseverlik Savaşı Müzesi olmuştur. Rusya izlerini silmek isteyen parlamentonun kararıyla, iki ay sonra müzenin adı değiştirilmiştir. Müze, günümüzde turistlerin en çok ziyaret ettikleri yerlerden birini oluşturmaktadır.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.