Eskişehir tarihin birçok zamanına ev sahipliği yapmış köklü bir şehirdir. Bu sebepten Eskişehir’de gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Frigyalılara dayanan geçmişi ile pek çok arkeolojik kalıntı ve müzeye sahip kentteki yerleşim antik zamanlara kadar uzandığından antik kent kalıntıları da bulunmaktadır. Ayrıca şehrin ortasından geçen Porsuk Çayı ve çevresinde gelişen hareketli üniversite şehri; keşfedilecek birçok noktaya ev sahipliği yapıyor. 
Eskişehir Gezilecek Yerler
Eskişehir Odunpazarı Evleri, Porsuk Çayı, Sazova Parkı, Lüle Taşı Müzesi, Han Antik Kenti, Balıkdamı Kuş Cenneti ve Midas Anıtı gibi pek çok gezilecek yere sahip. Bu yazımızda yukarıda adı geçen gezilecek yerleri, Eskişehir’in Venedik atmosferine sahip merkezi ve yüzyıllar öncesine uzanan antik kentleri ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.
Sazova Parkı
Sazova Parkı, Türkiye Cumhuriyeti’nin İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan Eskişehir ilinin, Tepebaşı ilçesinin Sazova mahallesinde yer almaktadır. Park, 400 bin metrekarelik bir alanı kaplamaktadır.
Sazova Parkı, ulaşımım rahat olduğu bir konumda yer almaktadır. Eskişehir-Kütahya kara yolu üzerinde, yeni Eskişehir Stadyumu‘nun hemen yanında bulunduğundan, birçok vasıta ile ulaşım imkânına sahiptir.
Odunpazarı Evleri
Eskişehir’e gidip de görmeden gelme diyebilceğimiz bir yer var ki o da şüphesiz Odunpazarı Evleri’dir. Bu evler adını Eskişehir’in ilk yerleşim yeri olan Odunpazarı’ndan alır. Osmanlı’nın izlerini taşıyan bu evler eski ve dar sokak üzerinde sıralanmış  ihtişamlı ve renkli görünümüyle varlığını korumaktadır. Odunpazarı Evleri Türk mimarisinin güzel bir örneği ve Eskişehir’de gezilmesi gereken yerlerin en önemlisidir. Ahşap çatılarıyla kerpiçten yapılma bu evler, tarihî dokusu ve güzelliğiyle her zaman ilgi odağı olmaktadır. Rengârenk evlerin süslediği sokakların arasında dolaşarak tarihî atmosferi hissedebilir, bol bol fotoğraf çekebilirsiniz.
Neredeyse üç dört kuşağın yaşadığı bu evlerde nice hikayelerin ve hatıraların izleri var. Çevresinde camiilerin, şadırvanların bulunduğu bu 300 yıllık evler Eskişehir’in en köklü yerlerinden biri haline gelmiştir. Odunpazarı evleri ayrıca dünya çapında da üne kavuşmayı başarmıştır. Bu evlere daha çok Türkmen ve Osmanlı yaşam biçimleri yansıtılmıştır.
Safranbolu, Beypazarı gibi Osmanlı evlerinin korunduğu yerlerdeki evlerle benzer özellikler taşıyan bu tarihi evler UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne de alınmıştır. Ayrıca bu evlerden birisi Çağdaş Cam Sanatları Müzesi olarak hizmet vermektedir. 2007 yılında açılan bu müze Türkiye’nin ilk cam sanatları müzesidir. Müzede çoğu Türk olmak üzere 100’e yakın sanatçının eserleri sergilenmektedir.
Adres: Akarbaşı mahallesi,26020
Ulaşım: Tramvayın Atatük Lisesi durağında inerek buraya ulaşabilirsiniz. Ayrıca otobüse binmek isterseniz de aynı durakta inmeniz mümkün.
Porsuk Çayı
Eskişehir’de gezilmesi gereken yerlerden biri de Porsuk Çayı. Burası Eskişehir’in en hareketli ve en güzel yeri arasındadır. Bayatçık Deresi ve Kızıltaş suyundan beslenen Porsuk Çayı, Sakarya Nehri’nin en uzun koludur. Bu bölge Eskişehir‘in önemli turistik bölgesi olarak anılır. Porsuk Çayı Eskişehir’in sembolü haline gelmiştir. Buradaki gezintiniz sırasında mutlaka gondola binmelisiniz. Çayın şehir merkezine bakan tarafıysa adalar olarak isimlendirilmiştir. Bu bölge bir kaç mahalleyi de içinde barındırır. Kafe ve restoranlar Porsuk Çayı’nın etrafında yer almaktadır. Manzara eşliğinde bu mekanlarda çayınızı ve kahvenizi içebilirsiniz. Porsuk Çayı üzerinde bulunan köprüler Avrupa şehirlerindeki köprüleri aratmamaktadır. 
Ulaşım: Porsuk Çayı’na tramvayın İsmet  Paşa ve Çarşı durağında inerek ulaşabilirsiniz
Adres : Şeker Mahallesi/ 26120 MERKEZ 
Gondol ve Bot Seferleri : Porsuk Çayı’nda gondola binerek kısa bir Eskişehir turu yapabilirsiniz. Ortalama 20 dakika süren gezi keyifli olacaktır. Böylelikle çayın içinden geçerek şehri keşfe çıkmış olursunuz. Ayrıca gondolun yanı sıra bot seferleriyle de Porsuk Çayı’nda gezebilirsiniz Gondol fiyatlarına oranla daha ucuzdur.
Kurşunlu Camii ve Külliyesi 
Eskişehir’in Odunpazarı semtinde bulunmakta olan Kuşunlu Külliyesi, Eskişehir’de gezilmesi gereken yerlerden biridir ve Odunpazarı Evleri’nin yanında yer alır. Kurşunlu Külliyesi, Vezir Çoban Mustafa Paşa tarafından yaptırılmıştır. Caminin kitabesinde yazdığına göre 1525 yılında yaptırılmıştır ve 16. yüzyıl Osmanlı dönemi eseridir. Külliyede camii, şadırvan, imaret ve iki kervansaray bulunur. Caminin kubbesi kurşunla kaplı olduğu için “Kurşunlu” adını almıştır. Yapılar bir bütün olarak ele alındığında buranın bir Mevlevi Dergâhı olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Külliye mimarının kesin olmamakla birlikte Osmanlı mimarlarından Acem Ali olduğu düşünülmektedir. Ancak kervansarayları Mimar Sinan’ın yaptığını destekleyen belgeler de vardır. Caminin tabhane olarak yapılmış bölümünde Eskişehir Sanatları Çarşısı’nda ebru, hat gibi el sanatları yapılmaktadır.
Lüle Taşı Müzesi
Lüle Taşı Müzesi dünyanın ilk lüle taşı müzesidir. Müze içerisinde Eskişehir lüle taşı madeni ile ilgili çok fazla bilgiye erişebilirsiniz. Zaman zaman içinde ney dinletileri de gerçekleşmektedir. Müzede lüle taşından yapılmış çok sayıda eser yer almaktadır. Müzenin kuruluş tarihi 1989 yılıdır. Burada ilginizi çekebilcek çok sayıda nesne karşınıza çıkacaktır, 60 sanatçının hazırladığı 400 kadar eser de yine burada sergilenmektedir. Müzeye giriş ücretsizdir. Müze, Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nde yer alır.
Balmumu Heykeller Müzesi
Odunpazarı Evleri’nin arasında bulunan Balmumu Heykeller Müzesi de görülmeye değer​dir. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in adını taşıyan Balmumu Heykeller Müzesi büyük ilgi gören ve Eskişehir’de gezilmesi gereken yerlerden biridir. Bu müzeyi Eskişehir’e kazandıran belediye başkanı, “Madam Tussaud” müzesini örnek almıştır. Müzede yerli yabancı 160 kişinin balmumu heykeli yer almaktadır. Müzeyi ziyarete gidenler heykellerle birlikte fotoğraf çektirme serbestliğine sahiptir.
Ziyaret Günleri ve Saatleri : Salı, çarşamba, perşembe, cuma
10.00, 12.00, 14.00, 17.00
Cumartesi–pazar: 10.00, 12.00, 14.00, 18.00
Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi Bilet Fiyatları : Yetişkin, 3 TL, indirimli 1,5 TL
Han Yeraltı Yerleşimi (Han Antik Kent)
Eskişehir gezilecek yerlerden biri olan Han Antik Kenti’nde en ilgi çekici arkeolojik kalıntılar; kayalara oyulmuş yer altı galerileridir. Ne zaman ve ne amaçla yapıldıkları bilinmeyen karmaşık yapıdaki yer altı galerilerinin ve çok sayıdaki tahıl ambarlarının uzun süreli ve güçlü bir tehdide karşı savunma ve korumaya yönelik olarak yapıldığı düşünülmektedir. Bölgenin tarihsel süreç içerisindeki konumu göz önüne alındığında akla ilk gelen cevap ise, Anadolu’nun bu kesiminde yoğunluğu 7. yüzyıldan itibaren giderek artan Arap akınlarına karşı yapılmış olmasıdır.
Yer altına inen kat kat mekanlar ve koridorlar en alt tabakada temiz su kanalına bağlanmıştır. Güneydoğu girişinde ise Gömü Odası yer alır. Yer altına oyularak yapılmış üç odadan oluşur ve bu odalarda arcosoliumlu sandukalar bulunmaktadır. Oda duvarının özellikle üst seviyesinde ve tavanda rozet, baklava dilimi, fiyonk, yaprak ve fırıldak motifleri bulunmaktadır. Bölgede bilinen tek örnek olması nedeniyle gizem taşımaktadır.
Balıkdamı Kuş Cenneti
Eskişehir gezilecek yerler içinde belki de en güzeli olan Balıkdamı Kuş Cenneti; “üç kıtanın kuşlarının konaklama mekanı” olarak biliniyor. Burası Türkiye’nin en büyük sulak alanlarından biri. 30 bin dönüm arazide çok sayıda küçük gölet ve oldukça büyük sazlıklar bulunur. Burası Asya’da yaşayan yabanıl su kuşlarının batıdaki son durağıdır. Çok sayıda kuşun konakladığı bu sulak alanda tüketimi karşılayacak kadar çok balık bulunduğu da aşikar. Bu nedenle yöre halkı balık üreme ve yaşam alanı anlamında bölgeye “balıkdamı” demişlerdir. 
Midas Anıtı (Yazılıkaya)
Eskişehir gezilecek yerler içinde atlanmaması gereken en önemli yapılardan biri ise kuşkusuz Midas Anıtı’dır. Frig kaya fasadlarının en görkemli örneği olan bu yapı Midas şehri platosunun kuzeydoğu eteğinde, öne doğru çıkıntı yapan kaya kütlesi üzerinde yer alır. İlk olarak 1800 yılında keşfedilerek çizimi yapılan kaya, Frig fasadlarının genel görünüşü hakkında fikir veren ilk çizim olması nedeniyle özel bir yere sahiptir. 1834’de yapılan anıtın gravürü ise aslına uygun ve tüm görkemini yansıtan ilk ve tek gravürdür. Anıtın sol üst kısmında, düzleştirilmiş ana kaya üzerindeki Frigce yazıtta geçen Midai kelimesinden dolayı anıta bu ad verilmiştir. Yöre halkı ise üzerindeki yazıtlar nedeni ile anıtı “Yazılıkaya” olarak adlandırmıştır. 
Doğuya bakan anıt 17 metre yüksekliğinde, 16,50 metre genişliğindedir. Yerden yüksekliği, 1,20-1,80 metredir. Cephe duvarı geometrik motiflerden oluşan zengin bir bezeme ile süslü olan Anıt’ın merkezinde kapıyı simgeleyen büyük bir niş yer alır. Burası dinî törenler sırasında içine tanrıça Matar’ın heykelinin yerleştirildiği en kutsal bölümdür. Anıtın üzerinde Frigce yazıtlar vardır
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.