Bilindiği gibi, birçok sağlık ve çevre bilimcileri ve Dünya Sağlık Örgütü(W.H.O.) raporlarına göre, sigarada birçoğu kanser yapıcı özellikte, kanın oksijen toplama kapasitesini azaltıp, hücre yaşlanmasına yol açan karbondioksit ve doğrudan zehir olan arsenik ile DDT gibi vücudumuz için zararlı olan 7 binden fazla madde bulunuyor.
“Türkiye Sigarayla Savaş Derneği’nin” açıkladığı gibi, “Sigara bulaşıcı bir hastalıktır”. Keza TABDK Tütün ve alkol kontrol uzmanları, dünya yetişkin nüfusunun üçte birinin sigara kullanıcısı olduğunu söylüyor. Dünyada her yıl 7 milyon kişinin sigara kullanımına bağlı bir hastalıktan yaşamını kaybettiği yine bu uzmanlarca açıklanmaktadır.
W.H.O.(World Health Organisation)Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı “Sağlık Raporu’nda” dünya genelinde ölüme neden olan ilk sekiz hastalığın altısının ardındaki “karanlık gücün” sigara olduğuna dikkat çekiyor. Bu rapora göre, sigara içenlerin yüzde 80’i, geri kalmış ve bizim gibi gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları.  Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından biri, belki de ilki kanserdir. Bu ölümcül hastalığın en önemli sebepleri arasında ilk sıralarda sigara geliyor:
Sigara içenlerde akciğer kanseri 15 kat, gırtlak kanseri 16 kat, ağız kanserleri 10 kat, mesane ve prostat kanseri iki kat artış gösterdiği dünyada birçok araştırma kurumu tarafından saptanmıştır.
Sigarada bulunan zararlı maddeler, hücre DNA’sını bozuyor ve kan yoluyla tüm vücudu gezen bu bozulan hücre DNA’ları tüm organlar için kanser tehdidi oluşturuyorlar.
Kalp ve damar hastalıklarına sebep olanların başında da yine sigara geliyor. Yapılan bir çok araştırma sonuçlarına göre, bacak damarlarının tıkanma oranı içmeyenlere nazaran iki kat, kalp krizi geçirme ihtimali ise dört kat daha fazladır. Sigara yolu ile vücuda giren zararlı maddeler, kanın pıhtılaşmasına ve damar çeperinde yağ birikimine sebep olur ve bu da kalp krizini tetikler. Keza bu damar tıkanıklılığı sonunda felç bile olunur.
Sigara nefes darlığına sebep olur. Böylece de solunum yolu hastalıkları kronikleşir ve nefes darlığının yanında KOAH’a sebep olur. Sigara ile vücuda giren zararlı maddeler, vücudun bağışıklık sistemini bozar. Hasta olma ihtimalini içmeyenlere nazaran beş kat artırır. Keza sigaradaki zararlı maddeler kadınlarda üreme bozukluğunu on kat azaltma oluşturur.
Sigaradaki Zaralı maddeler kemik erimesine neden oluyor. Özellikle menopoz sonrası sigara içen kadınlarda, içmeyenlere oranla 10 kat fazla kemik erimesi görülüyor. Sigara; akciğer başta olmak üzere, gırtlak, ağız, dil, diş eti, mide on iki parmak, ince ve kalın bağırsak, karaciğer, cilt, meme, rahim ve prostat kanserlerinin, göz ve beyin tümörlerinin çoğunlukla temeldeki sebebidir.
Sigara kullanımı sonucu, kadınlarda cilt problemleri oluşmaktadır. Böylece yaşlanma erken başlamaktadır. Sigaradaki nikotin, derideki kan damarlarında daralmaya yol açıp, damarın beslediği dokunun yeterli oksijen almasını engeller. Böylece de ciltteki kan dolaşımı azalır. Cilt, soluk ve gri bir renk kazanır. Sonuç olarak kadında erken cilt çöküntüsü oluşur.
Sigara ile ilgili yapılan bir araştırmalara göre, sigaranın kişinin cinsel yaşamına önemli zararlar verdiği saptanmıştır. Sigara ereksiyonu, üremeyi etkiliyor, çocuk olmasını zorlaştırıyor. Kadınların yumurtalıklarının çalışmasını azaltıyor. Keza hamileliği riske atıyor, anne sütünü zehirliyor ve kısırlık yapıyor.
Sigara içenleri bekleyen ölümcül hastalık: KOAH’tır. İster aktif olarak sigara içilsin, ister pasif sigara dumanından etkilensin bu ölümcül KOAH hastalığının birincil sebebi Sigaradır. Dünyada yılda 210 milyon kişinin bu hastalıktan etkilendiği tahmin edilmektedir.
Araştırmalar, istekleri dışında sigara kullanımına maruz kalanlarda solunum yolu hastalıkları, orta kulak iltihabı, astım krizleri gibi sorunların hemen ortaya çıkabildiğini, gözde yanma ve sulanma, boğaz ağrısı, ses kısıklığı, öksürük ve baş ağrısının olabildiğini ortaya koyuyor. Bilindiği gibi yanan bir sigaradan çıkan ve sigara içenin dışarıya verdiği sigara dumanı ciddi bir sağlık sorunu olarak karşımızda durmaktadır. 
Sevgili sigara tiryakileri, bendeniz son on bir yıldır hep sigara ile ilgili yazılar yazdım. Bu beden sizin istediğiniz gibi kullana bilirsiniz. Ancak etrafınıza da zarar verdiğinizin farkında olun. Sigarayı bırakmanın tek yolu, “kendi beyninizde ve iradenizde sigarayı silmektir”. 
Bilindiği gibi ülkemiz için uygulamaya giren, kapalı yerlerde sigara içme yasağı; başarılı olmuştur:
Türkiye Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesince açıklanan bilgilere göre; ülkemizde sigara yasağının ardından,  astım krizi ve solunum yolu enfeksiyonlarında ve hatta kanserde önemli derecede azalma olmuştur. 
Demek ki yasakla bazı alışkanlıklar önlenebiliyor. Dileğim bu uygulamanın taviz verilmeden devam etmesidir. Hatta yasak sınırlarının daha genişletilerek; Okul, hastane ve cami bahçeleri ile çocuk parkı, dinlenme alanları vb. yerlerde de bu yasağı uygulamak gerekir.
Tüm okurlarıma yaşamları boyunca sigara dumansız günler diliyorum.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.