11 Aralık 2018 Salı

DUAYEN GAZETECİ HAYATINI KAYBETTİ

HARP TAZMİNATI İSTEĞİ BÖLÜM II

29 Kasım 2017, 20:45
Bu makale 3292 kez okundu

 Yunanistan’ın Almanya’dan tazminat talebi

Yunanistan’ın Başbakanı Alexis Çipras, seçilmeden önce Almanya’ya karşı II. Dünya Savaşı nedeniyle tazminat talebinde bulunacağını öne sürmüştü. Ona göre tazminat sorunu, Almanya’da Üçüncü Reich’ın Yunanistan Ulusal Bankası’ndan 1942 yılında zorla aldığı 476 milyon mark faizsiz krediyi geri ödememiş olması nedeniyle kapanmamıştı. Yunanistan, Alman işgalinden gördüğü zararı 162 milyar euro olarak duyurmuştu.
Rus milletvekillerinden tazminat isteği
Rus milletvekilleri, II. Dünya Savaşı yıllarında Almanya’nın SSCB’ye saldırması nedeniyle geçen yıl bir çıkış yapmış ve 4 trilyon euro daha savaş tazminatı ödemesi gerektiğini öne sürmüşlerdi.
Rusya Duması’nın üyeleri, 2’nci Dünya Savaşı sonrasında Almanya’dan alınan tazminatın tüm hasarları kapsamadığını ve daha fazla ödeme yapılması gerektiğini savunuyorlardı. Bu amaçla Duma, 1941 yılında Sovyetler Birliği’ne saldıran Almanya’nın verdiği hasarı yeniden değerlendirmek için bir çalışma grubu kuracak ve yapacakları çalışmanın sonunda elde ettikleri toplam tazminat yükümlülüklerini Almanya’ya sunacaklardı.
Rus gazetesi İzvestia’da Duma’dan bir milletvekilinin, “Holokost kurbanlarına Almanya’nın 6 milyon tazminat ödediğini; ancak 16 milyonu sivil halk olmak üzere savaşta öldürülen 27 Milyon Sovyet halkını gözardı ettiğini” şeklindeki sözlerine yer verilmişti.
Aynı milletvekili konuşmasının devamında “Bana göre Almanya’nın bize ödemesi gereken tazminat, bugünkü fiyatlara göre yaklaşık 3-4 trilyon euro tutarında olacaktır” demişti.
Bu sayın milletvekili uykudan uyandığı zaman mı acaba böyle bir demeç vermiş, bilemeyeceğim… Stalin döneminde Sibirya içlerine sürgüne gönderilirken yolda öldürülen Türkleri, muhalif Rusları ve Rus Yahudilerini de Hitler mi öldürmüştü acaba?
Mart 1940’ta Kış Savaşı’nı kazanınca Polonya’nın Kızılordu tarafından işgal edilen bölgelerinden Katyn ormanlarında 7.000 silahsız savaş esiri Polonyalı subayın Stalin’in emriyle katledildiğini hatırlayamamış olsa gerek?
Kazakistan’dan 17 asker için savaş tazminatı
Kazİnform haber ajansının Cumhurbaşkanlığı Arşiv Müdürü Boris Japarov’a dayandırdığı haberde, Kızıl Ordu saflarında savaşarak Almanya tarafından esir alındığı tespit edilen Kazakistanlı 17 askerden 11’ine savaş tazminatı ödendiği, diğer 6 kişiye ödeme yapılması için Alman hükümetinin onayının beklendiği ifade edilmiştir.
Almanya hükümetinin Mayıs 2015’te aldığı II. Dünya Savaşında Almanlara esir düşen ve halen hayatta olan eski Sovyetler Birliği askerlerine savaş tazminatı ödeme kararı çerçevesinde esir tutulduğu tespit edilen Kazakistanlı 17 askere 2 bin 500 euroluk tazminat ödeneceği belirtilmişti.
II. Dünya Savaşında, çoğunluğu Nazi Almanyası’nın 1941’de Rusya’yı işgali sırasında olmak üzere, 4,5 ile 6 milyon arasında Sovyet askeri esir düşmüştü. Esirlerden 2 milyonu savaşın ilk aylarında, açlık, bulaşıcı hastalıklar, donma ve aşırı yorgunluktan dolayı hayatını kaybetmişti. Savaş sonuna kadar tüm esirlerin yüzde 60’ı ölmüştü.
Savaştan sonra ülkelerine dönen esirler ise, Stalin rejimi tarafından düşmanla işbirliği yapan hainler olarak görülmüş ve Sibirya’daki çalışma kamplarına sürgün edilmişlerdi. Bu kamp mahkûmları, Sovyetlerin yıkıldığı 1995 yılına kadar çalışma kamplarından kurtulamamıştı. Bunu da Rus milletvekiline duyurmak gerekiyor. Veya haberi var mıdır, bilmiyorum
Alman birlikleri Türk sınırında
II. Dünya Savaşı yıllarında Hitler’in kara birliklerini Rusya’nın içlerine sürecek kadar lojistik desteği nasıl finanse ettiğini, uçaklarını neyle uçurduğunu hep merak ederdim… Avrupa’yı kasıp kavurmak, Moskova kapılarına dayanmak, Kafkaslara sarkmak, Balkanlar’da esmek, Yunanistan’ı harmanlamak ve Trakya sınırımıza dayanmak ya bir “cani”nin ya da bir delinin harcı olsa gerekti.
Yunan resmi rakamları Nazi ordularının çizmeleri altında ölen Yunan vatandaşlarının sayısının 800 bin civarında olduğunu iddia ediyordu.
Nazi orduları o günlerde Trakya’ya ve devamında Anadolu’ya girmiş olsaydı belki bizim topraklarımızda daha fazla katliam yapacaktı. İsmet Paşa’nın dünya siyasetini iyi takip etmesi, dengeleri korumaya çalışması ve Hitler ordularını Balkanlarda tutarak Anadolu’ya sokmaması bir ileri görüşlülüktür. Yoksa belki biz de büyük kayıplar verecek ve bugün sonucu asla kesinleşmeyecek bir tazminat isteme hayaline düşecektik
Sonuç
Daha önceki yazılarımda II. Dünya Savaşı’nın çeşitli cepheleri, Auschwitz kampı, Normandiya Harekâtı, Dunkirk çekilmesi ve Almanya konularında geniş kapsamlı yazılar yazmıştım. Bu hususta canı yanan ülkeler acılarını zaman zaman dile getirmese haberimiz olmayacaktı. Acıklı sesler çıktıkça araştırma gereği duyuluyor ve rakamlar ortaya konuyor.
“Geçmişi bırak geleceğe bak!” diyenlere Çipras bir örnektir. İyi ki, onun gibi geçmişe bakmış bir lider sayesinde bugün zenginliklerin nasıl elde edildiğini konuşabiliyoruz. Almanya bu tazminatı öder mi, zannetmiyorum. Ödese Yahudiler için İsrail’e öderdi. Fransa ise Cezayir’e ve Fas’a öderdi. Bu olgu, çorap söküğü gibi geriye dönüşür, devletler birbirlerinden alacaklı hale gelirler. Kaynaklar azaldığı ve dünya nüfusunun giderek arttığı bir dönemde demek bunlar da konuşulacakmış…

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV