Hafız ,Fatiha süresinden başlayıp kur'an-ı Kerim'in son süresi Nas süresine kadar Yüce Kitabımız Kur'an'ı ezbere okuyan ilâhi hitabın ete kemiğe bürünmüş canlı hali kuran-ı kalbinde taşıyan kişidir.

Hafız ,insanlığa Hidayet Kurtuluş ve huzur kaynağı olarak gönderilen Kur'an'ın Nazmi celilinin koruyuculuğunu üstlenen ilâhi müjdeye nail olan nasipli kişidir.

"Hicr süresi 9 ayeti kerimede yüce Rabbimiz şüphesiz o zikri Kur'an'ı biz indirdik biz onun koruyucusuda elbette biziz,"buyurmaktadır.

Hafız, Kur'an'ı ezberleyip onun hükümleriyle amel ederek asla zarar etmeyecek büyük bir ticarete kavuşmuş Allah'ın kullarından mirasçı olarak seçtiği zümreye dahil olmuştur.

Hafız, Hz peygamberin "SAV"in en hayırlı"en şerefli" ve Allah'ın ehli olma  müjdesine Nail olmuştur.

Sizin en hayırlınız kuranı öğrenen ve öğretendir.

Ümmetimin en şereflileri'Kur'an'ı okuyup ezberleyip'onunla amel edenler,ile geceleri ibadet edenlerdir buyurmuştur.

Asrı saadetten günümüze Kur'an'ın ezberlenmesine 'hafızlığa  büyük bir önem verilmiştir.

Allah  'cc' tarafından Cebrail "as" vasıtasıyla Hz Muhammed  "SAV" e indirilen Kur'an'ı Kerim'in ilk hafızı peygamber efendimiz Hz Muhammed Mustafa sallallahu vesellem dir.

Bu yolun öncüleri Hz Osman, Abdullah ibni Mesud 'Ebu Musa el eş'ari 'muaz bin cebel ,Abdullah ibn Abbas, Ebud Derda Salim ,UbeydinKab (Allah kendilerinden razı olsun).

Kur'an'ı ezberleyen ve hafızların başı sevgili peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellemdir.

Kur'an'ı ezberleyerek okuyan hafız kişi vahiy getiren melekler ile beraberdir.

Ayrıca Kur'an'ı okuyunuz şüphesiz Allah Kur'an'ı ezberleyen kalbe azab  etmez buyurmuştur peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem.

Hafız, ezberlediği Kur'an,la  amel ederse Allahü Teâla onun anne babasına mahşer gününde bir taç giydirirki , bu taçın ışığı güneş ışığından daha parlaktır.

Hafızlık, Allah'ın bir lütfudur.

Çocuğuna Kur'an öğreten anne babaya cennette taç giydirilir.

Hafızlık, emeğin aşkla yoğrulmadıdır.

Hafızlık kavramı bize, kur'an-ı Kerim metnini ezbere bilmeyi, manasınında Hafızı olmayı ve bilhassa hayatını, Kur'an rehberliğinde tanzim etmeyi hatırlatır.

Kur'an rahmettir.

Kur'an en doğruya ulaştırır.

Kur'an kalplere ve dertlere şifadır.

Kur'an yolunda hayırlı ve bereketli nice ömürler ve hizmetler duasıyla Allah'a emanet olunuz.

Kur'an-ı kerim'e hizmet şereftir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.