VERGİ BORÇLARI TAKSİTLENDİRİLİYOR
banner57

6552 sayılı kanunla çıkan torba yasası ile ilgili, Primvergi ve idari para cezalarını yeniden yapılandırılmasına ilişkin, Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Tekirdağ Ticaret Sanayi Odasında bilgilendirme toplantısı yaptı.


YAPILANDIRMA KAPSAMINA GİRENLER


Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü İhtilaflı Primler Daire Başkanı Hüseyin Seyrekoğlu yaptı. Hüseyin Seyrekoğlu, "30 Nisan 2014 ve öncesinde işlemiş oldukları fiiller dolayısıyla uygulanan idari para cezalarından 31 Aralık 2014 tarihine kadar tebliğ edildiği halde ödenmemiş ve eksik ödenmiş olanlar prim, vergi, idari para cezalarını yeniden yapılandırma kapsamına girmektedir" dedi.


TAKSİTTE VADE FARKI


Hüseyin Seyrekoğlu, konuşmasını şöyle devam etti. " Yapılandırmada ödeme ve taksit seçenekleri Yi-Üfe aylık değişim oranları esas alınarak, hesaplanacak tutar için peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar ödeme imkanı getirilmiştir. Yapılandırılan borçlar; 6,9,12 veya 18 taksit halında ödenebilecektir. 6 taksit için 1.05, 9 taksit için 1.07, 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 oranında vade farkı uygulanacaktır.


6552 sayılı kanunla çıkan torba yasası ile ilgili, Primvergi ve idari para cezalarını yeniden yapılandırılmasına ilişkin Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Tekirdağ Ticaret Sanayi Odasında bilgilendirme toplantısı yaptı.


Konuyla ilgili açıklamayı Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü İhtilaflı Primler Daire Başkanı Hüseyin Seyrekoğlu yaptı. Hüseyin Seyrekoğlu, " 6552 sayılı kanun 10.09.2014 tarihinde yürürlüğe girdi. 11 Eylül den itibaren alacakların yapılandırılmasına ilişkin iş ve işlemler başladı. 1 Ekim'den itibarende müracaatleri almaya başladık. Öncelik olarak yapılandırma hangi borçları kapsadığını belirteyim; 2014 yılı Nisan ve önceki aylara ilişkin olup, 10 Eylül 2014 ve öncesinde tahakkuk ettiği halde ödenmemiş olan; sigorta primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası primi, isteğe bağlı sigorta ve topluluk sigortası primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı ile ek karşılık primi, kurumca tahsil edilen; damga vergisi, özel işlem vergisi, eğitime katkı payı, 30 Nisan 2014 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatler ile ihale konusu işlere ilişkin eksik hesaplanan işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi ve aylık almakta ilen kamuya ait işyerlerinde çalışmaları nedeniyle aylıkları kesilmesi gerekenlere, 11 Eylül 2014 tarihini takip eden ödeme dönemine kadar yersiz olarak ödendiği tespit edilen aylıklara ilişkin borç asılları ile bu borçlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı tutarlarıdır. Yani 30 Nisan 2014 ve öncesinde işlemiş oldukları fiiller dolayısıyla uygulanan idari para cezalarından 31 Aralık 2014 tarihine kadar tebliğ edildiği halde ödenmemiş ve eksik ödenmiş olanlar prim, vergi, idari para cezalarını yeniden yapılandırma kapsamına girmektedir.


TAKSİT, BAŞVURU, VADE FARKLARI NASIL OLACAK ?


Hüseyin Seyrekoğlu, konuşmasını şöyle devam etti. " Yapılandırmada ödeme ve taksit seçenekleri Yi-Üfe aylık değişim oranları esas alınarak, hesaplanacak tutar için peşin veya ikişer aylık dönemler halinde 18 taksite kadar (36 ay) ödeme imkanı getirilmiştir. Yapılandırılan borçlar; 6,9,12 veya 18 taksit halında ödenebilecektir. 6 taksit için 1.05, 9 taksit için 1.07, 12 taksit için 1.10, 18 taksit için 1.15 oranında vade farkı uygulanacaktır. Yapılandırmaya başvuru yapmak için, Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ay başından itibaren, genel sağlık sigortası borçluları için 7 ay, yani 1 Haziran 2015 tarihine kadar. Diğer borçlular için 3 ay. Buda 31 Aralık 2014 tarihine kadar başvuru yapabilirler. Yasadan faydalanmak isteyenler başvuruyu, İşverenler; prim borçları için e-Sigorta kanalıyla veya elden yada posta yoluyla işyerinin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapabilirler. 4/b Bağkur Sigortalılar, durdurulan sigortacılık sürelerinin ihyasına ilişkin prim borçları yönünden sigortalı dosyaların bulunduğu, pirim borçları yönünden ise herhangi bir Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne güvenlik merkezine elden yada posta yoluyla başvuruda bulunabilirler. 2925 sayılı kanuna tabi sigortalılar ise, isteğe bağlı sigortalılar ile topluluk sigortasına tabi olanlar prim borçları için elden veya posta yoluyla dosyaların bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne, genel sağlık sigortası prim alacakları ise elden veya posta yoluyla ikametgahının bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir.


YAPILANDIRMANIN AVANTAJLARI


Hüseyin Seyrekoğlu yapılandırmanın ajantajları ile ilgili, " Prim borçlarından dolayı sağlık hizmetlerinden faydalanamayan 4/b, Ek-5, Ek-6 ve kanunun 60. maddesinin birinci fıkrasının g bendine tabi genel sağlık sigortalıları, yapılandırıldığı tarihten sonraki cari aylardan 60 günden fazla prim borçlarının bulunmaması, yapılandırılan borçlarının ilk taksitini ödemeleri ve yapılandırmanın ihlal edilmemesi kaydıyla kendileri ile bakmakta olduğu kişiler, genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanacaklardır. Ayrıca borçlarını yapılandıran işverenler; borç yoktur yazısı alabilecek. Bu borçlardan dolayı icra takibi ve haciz işlemlerine uğramayacak. Teşviklerden yararlanabileceklerdir" diyerek sözlerine son verdi.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.