VEDA YÜRÜYÜŞÜ
banner57
Tekirdağ'ın Murat ilçesi Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu’nun beklenmedik bir şekilde Hatay Vali Yardımcılığı’na tayini çıkınca, tayine dur demek için yürüyüş ve basın açıklaması yapan halk, Kaymakamlık önünde Hersanlıoğlu’nu kucakladı.

"SÜRGÜNDÜR"
Üzüntülü, kırgın ve kızgın olduklarına işaret eden Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, "Atatürkçü, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için çalışan, yüreği vatan ve millet sevgisi ile dolu Kaymakamımız hiçbir gerekçe olmadan, sözde geçici görevlendirme; özde sürgünle tayin edildi. Tayin zamanına bir ay kalmasına rağmen, keza bizler onun bir yıl daha kalmasını beklerken ve umarken, adeta cezalandırılmıştır" dedi.

"BEN MURATLILIYIM"
Kaymakamlık binası önünde konuşma yapan Muratlı Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu, "Muratlı Kaymakamlığı sürecinde, meslek hayatımın en güzel günlerini geçirdim. Bunu defalarca söyledim; Muratlı ahlaklı, edepli insanların şehri. Ben Muratlı Kaymakamı olarak sizlerden çok memnunum. Hakkınızı helal edin. Hayatımın önemli safhalarından biri Muratlı benim için. Üçüncü evladım burada dünyaya geldi. O da bir Muratlılı. Ben de kabul ederseniz Muratlılıyım bundan sonra. Nerede olursam olayım, bir Muratlılı’nın başımın üstünde yeri var. Allah hepinizden razı olsun" diye konuştu.
Tekirdağ'ın Murat ilçesi Kaymakamı Mahmut Hersanlıoğlu’nun beklenmedik bir şekilde Hatay Vali Yardımcılığı’na tayini çıkınca, tayine dur demek için yürüyüş ve basın açıklaması yapan halk, Kaymakamlık önünde Hersanlıoğlu’nu kucakladı.
Muratlı Belediyesi önünde toplanan kalabalık, milli iradenin gücünü gösterdi. Muratlılılar olarak Kaymakama sahip çıkacaklarını ve tayinini durdurmak için gereken her şeyi yapacaklarını ifade eden bölge halkı, hüzünlü anlar da yaşadı.
Belediyeden Hürriyet Meydanı’na kadar yürüyen halk, Atatürk heykeli önünde basın açıklaması düzenledi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile start alan programın sunuculuğunu HEPAR Muratlı İlçe Başkanı Oğuz Murat Şimşek yaptı. Şimşek; “Sayın Kaymakamımız Mahmut Hersanlıoğlu’nun daha bir çok yarım kalan ve yapacağı hizmetler var. Bu mübarek Ramazan ayında sürpriz şekilde sürgün gibi tayini çıkartılan Kaymakamımızın el birliği ile ilçemizde kalmasını istiyoruz. Burada toplanan arkadaşlarımızın, büyüklerimizin, küçüklerimizin bir çoğu bu sıcağa, oruca rağmen geldiler. Hiçbir siyasi parti ve dernek ayırmaksızın hepimiz burada toplandık. Bu da Mahmut Hersanlıoğlu’na olan sevgimizin somut bir göstergesidir. Biz Muratlılılar olarak Kaymakamımızın burada kalmasını ve yarım kalan işlerine devam etmesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.
Herkese hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan CHP İlçe Yöneticisi Sinan Evsen ise, “Burada üç yıldır güzel Muratlımıza büyük gayretle hizmet eden sayın Kaymakamımız Mahmut Hersanlıoğlu’nun, başkanlığın bir talimatıyla görevinden alınarak 9 Vali Yardımcısı’nın bulunduğu Hatay vilayetine Vali Yardımcısı olarak tayin edilmesini protesto etmek için toplanmış bulunuyoruz. Bu tayin bir şekilde kanuna kitaba uydurulmuş, yaptırılmıştır. Ancak bizim nazarımızda, Allah katında, hukuka, vicdana uygun değildir, adil değildir. Milletin vekilleri daha yeni yemin etti. Hükümet kurulacak mı kurulmayacak mı belli değil. 27 bin kişinin Kaymakamını şu Ramazan gününde görevinden alıp, mehil izni dahi kullandırılmadan çoluk çocuk ailesiyle yollara düşürüp ve 9 Vali Yardımcısı’nın bulunduğu bir Hatay vilayetine 10. Vali Yardımcısı olarak tayin ediyorsunuz. Bu ne aciliyet? Bu tayin hukuka uygun değildir. Bu tayin, tayin de değildir. Bunun adı sürgündür. Bizi sindiremeyeceksiniz. Bizi dönüştüremeyeceksiniz. Özgürlüklerimizi yok edemeyeceksiniz. Yaptığınız iş yanlış, hukuksuzdur, vicdansız bir sürgündür, bu yanlıştan vazgeçiniz. Sayın Kaymakamımıza seslenmek istiyorum; biz biriz ve beraberiz. Biz Muratlılılar sizin şahsınızda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının kurduğu devletin gülen yüzünü gördük ve sıcaklığını hissettik. Günümüzde, düğünümüzde, cenazemizde, tarlamızda, dükkanımızda sizi hep yanımızda gördük. Sağ olun, var olun. Yıllardır problem olan Çevre yolumuz başladı, Stadımız yapıldı. Bir türlü bitmeyen Kültür Merkezimiz ve Yüksekokulumuzun inşaatı devam ediyor. İlçe Emniyet Müdürlüğümüz tamamlandı. Şimdi aklıma gelmeyen daha bir çok hizmet için sağ olun, var olun. Siz hükümetin değil; devletimizin, halkımızın Kaymakamı oldunuz. Sayın Kaymakamımız, bu protestoyu burada görevinize devam etmeniz için yaptık. Topladığımız binlerce imzayı da Bakanlığa göndereceğiz lakin bize bunu yapanlar hala gaflet ve dalalet içerisinde olabilirler. Ola ki bu yanlıştan dönmediler ve sizi sürgün ettiler. Bu şartta dahi vazife Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, İstiklal ve Cumhuriyetimizi korumaktır. Muratlı halkı olarak size veda etmiyoruz. Biliniz ki; nerede olursanız olun, gönüllerimiz birdir, ülkümüz birdir, Yüce Allah yar ve yardımcınız olsun” ifadelerini kullandı.
 Kaymakam Hersanlıoğlu’nun tayinine üzülmemenin elde dahi olmadığını aktaran Trakya Gazeteciler Birliği Başkan V. Kamil Baştuhan ise; “Aslında size bakınca güçleniyorum. Buradaki varlığınız; Kaymakamımıza ve Muratlımıza sahip çıktığınızın bir ifadesidir. Muratlılı demek, yanlışa karşı dur demektir. Muratlılı demek, ne kadar idealist, memleketin ve milletin varlığı ve bekası için çalışan varsa, onların arkasında duran demektir. Muratlılı demek, acı da olsa, tatlı da olsa eğer bu ülkenin selameti ve geleceği içinse biz dimdik ayaktayız diyebilmektir. Ben gazeteci bir arkadaşınız, ağabeyiniz, bir kardeşiniz olarak; Kaymakam beri geldiği günden beri izledim. Her izlememde şaşkına döndüm dersem yanlış olmaz. Neden derseniz; çünkü olumsuz bir tane noktasını bulup aleyhinde yazı yazamadım” diye konuştu.
Üzüntülü, kırgın ve kızgın olduklarına işaret eden Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, “Atatürkçü, Türkiye Cumhuriyeti’nin bekası için çalışan, yüreği vatan ve millet sevgisi ile dolu Kaymakamımız hiçbir gerekçe olmadan, sözde geçici görevlendirme; özde sürgünle tayin edildi. Tayin zamanına bir ay kalmasına rağmen, keza bizler onun bir yıl daha kalmasını beklerken ve umarken, adeta cezalandırılmıştır. Muratlımızda tüm kalplerde sevgi ve kardeşlik yumağı oluşturan, özellikle Muratlı Meslek Yüksekokulu’nun temellerinde de en büyük harcı bulunan, Muratlı’ya hizmet etmek için tüm çabasını harcayan Kaymakamımızı geri istiyor, görevine Muratlımızda devam etmesini diliyoruz. Devamlı milli iradeye saygı duyulmasını isteyenler, önce bu saygıyı kendileri göstermeli ve bir an önce Kaymakamımızı geri göndermeliler. Bu uğurda yasal ve meşru tüm haklarımızı kullanacağımızı ve her türlü demokratik ve yasal mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuna sizler adına saygıyla duyururuz” açıklamasında bulundu.
Hürriyet Meydanı’ndan Hükümet Konağı önüne yürüyen bölge halkı, alkışlarla Hersanlıoğlu’nu davet etti. Kalabalık Muratlı halkını karşısında gören Hersanlıoğlu, duygusal anlar yaşayarak gözyaşlarını tutamadı. Kısa bir teşekkür konuşması yapan Hersanlıoğlu; “Muratlı Kaymakamlığı sürecinde, meslek hayatımın en güzel günlerini geçirdim. Bunu defalarca söyledim; Muratlı ahlaklı, edepli insanların şehri. Ben Muratlı Kaymakamı olarak sizlerden çok memnunum. Hakkınızı helal edin. Hayatımın önemli safhalarından biri Muratlı benim için. Üçüncü evladım burada dünyaya geldi. O da bir Muratlılı. Ben de kabul ederseniz Muratlılıyım bundan sonra. Nerede olursam olayım, bir Muratlılı’nın başımın üstünde yeri var. Allah hepinizden razı olsun. Demokratik tepkinizi dile getirdiniz, beni onure ettiniz. Sağ olun, çok teşekkür ediyorum” dedi.
Ardından kalabalık kitle ile sırayla vedalaştı. Melda Tunca adlı engelli bir vatandaş ise, kendilerine kurs açtığı için Kaymakama çok minnettar olduğunu dile getirerek yanaklarından öptü. Kamil adlı Roman bir vatandaş ise gözyaşlarına kapılarak; “Bizi bırakma Kaymakamım. Babamızsın sen bizim” dedi.
Protesto gösterilerine; Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, CHP Tekirdağ Milletvekili Adayı İlhami Özcan Aygun, Muratlı Belediye Başkan Yardımcısı Güler Aktaş, CHP Muratlı İlçe Başkanı Ufuk Gençtürk, CHP İlçe Başkan V. Sedat Gürler, MHP Muratlı İlçe Başkanı İmdat Altıntaş, HEPAR İlçe Başkanı Oğuz Murat Şimşek, Muratlı Belediye Meclis Üyeleri, Ziraat Odası Başkanı Ender Borucu, Önder Çiftçi Danışmanlık Derneği Başkanı İbrahim Özyurt, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Sıtkı Elfani, MURANDER Başkanı Burhan Sezgin, Muratlı Yesevi Ocakları Başkanı Ejder Zaralı, Ülkü Ocakları Başkanı Necip Gür, Cem Vakfı Başkanı Bekir Altuntaş, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Bekir Aktaş, Karadenizliler Derneği Başkanı Özcan Özdemir, eski Ülkü Ocakları Başkanı Yunus Yazıcı, Tekirdağ Yeni Haber Gazetesi sahibi Ersin Bilmeç, eski MHP İlçe Başkanı Yüksel Doğan, Aktaş İnşaat sahibi Kerem Demir, Yurt Partisi İlçe Başkanı Murat Kutbay, Avukat Bahar Meriç, Özdağ Palet sahibi Halil Dağ, muhtarlar, Aşağısevindiklispor Başkan Yardımcısı Mustafa Erşen, Avukat Görkem Varol, Lüleburgaz barosundan Avukat Bekir Arda, eski Avcılar Derneği Başkanı Rasim Alpsoy, CHP Gençlik Kolları Başkanı Zafer Gür ve Bağımsız Türkiye Partisi Muratlı İlçe Başkanı Hasan Serdar ile çok sayıda vatandaş, partili ve stk üyesi katıldı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.