VALİ BASINLA BİRLİKTE
banner57

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, Ramada Otel'de Basın Mensuplarıyla bir araya geldi. Tekirdağ Basın Mensupları Tekirdağ'ın sorunlarını tek tek dile getirdi. Vali Ali Yerlikaya her soruyu yetkililerle birlikte değerlendirdi.


" ÖDÜL ALANLAR CEZADA YİYEBİLİR "

İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, "75 puanın altında kalan arkadaşlarımızda, 18, 19 kasımda yapacağımız sözlü sınavda ek 2 puanlarıyla birleştirip tekrardan bir başka okulda müdür olma haklarına sahiptirler. Bir kişiye, ödül verilirken aynı anda da yanlış yaptılar ise cezai işlemde uygulanır. Yani bir kişi ödül aldı diye ceza verilemez diye bir şey yok.Biz istiyoruz ki başarılı hocalarımız yollarına devam etsinler başarısızlar başka okullara gitsinler" dedi.

" NEYDEN KORKACAĞIM "

Herhangi bir medyayla Valilik olarak anlaşma yaptığımız, bu gibi işlerle uğraştığımız haberleri doğru değildir. Bunun iması bile yapılması doğru değil. Ben hiçbir zaman Çevre Şehircilik Müdürlüğü yada başka kuruma yok şunun üstüne gidin, şunlara dokunmayın demedim. Anadolu Ajansı Türkiye'nin en köklü kurumlarından birisidir. Daha dün çıkmış, çıkacakmı diye konuşulan gazeteyle ilgisi olacağını düşünmüyorum. Olsa neden söylemeyeyim ki. Neyden korkacağım.


Ramada Otelde gerçekleştirilen toplantıda, Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya, İl Emniyet Müdürü Halil Turan Erol, İl Jandarma Komutanı J. Alb. Hakan Saraç, İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ömer Albayrak, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Basın mensuplarının ilk sorusu, Tekirdağ da bir çok eğitimci görevden alındı. Bu eğitimciler neye göre görevden alındı, neye göre atamaları yapıldı ? Atananlardan biri 2 defa para cezası almış, devletin parasını kullanan bir müdür tekrar atanarak müdür olarak atandı. Bu müdürlere puanları kim verdi, neye göre verdi 

Konuyla ilgili açıklamayı İl Milli Eğitim Müdürü Halis İşler yaptı. Halis İşler, " Bizim okul normlarımız var. 323 okul müdürlerinden 153 tanesini değerlendirmeye tabii tuttuk. Bulunduğu kurumda 4 yılını doldurduğu için, değerlendirmeye tabi tutuldu. Değerlendirmeyi toplam 10 kişi yaptı. Yani müdüre puanı 10 kişi veriyor. Bunlar okul öğrenci birliğinden tutun, en kıdemli en kıdemsiz ve ilçe müdürlüğünden 3 kişi vb. kişiler bu değerlendirmeyi yaptı. 4 yılını doldurmuş okul müdürleri, 75 ve üzeri puan alırsa ister okulunda kalır, isterse başka bir okulda görev yapabilir. 75 puan üzeri 66 arkadaşımız puan aldı. 20 tanesi başka okullara gitti. 46 arkadaşımız kendi okullarında devam ediyor. 75 puanın altında kalan arkadaşlarımızda, 18, 19 kasımda yapacağımız sözlü sınavda ek 2 puanlarıyla birleştirip tekrardan bir başka okulda müdür olma haklarına sahiptirler. Öğretmenlik asıl, müdürlük ek görevdir. Milli Eğitim Müdürlüğü yıl sonunda eğitimcilere başarılarına göre ödül verir. Bir yandan ödül verilirken aynı anda da yanlış yaptılar ise cezai işlemde uygulanır. Yani bir kişi ödül aldı diye ceza verilemez diye bir şey yok. O arkadaşımız bazı uygulamaları atladığı için Bakanlıktan gelen heyet teşhisi koydu. Burada yanlış olduğunu saptadı ve cezai işlem uygulandı. Ama yıl içerisinde yaptıkları başarılardan dolayı böyle bir durum ortaya kondu. Biz istiyoruz ki başarılı hocalarımız yollarına devam etsinler başarısızlar başka okullara gitsinler" dedi.

Basın mensuplarının ikinci sorusu Vali Ali Yerlikaya'ya oldu : Sizin çocuğunuzun okuduğu okulda 1. ve 2. sınıf öğrencileri öğleden sonra, 4. ve 5. sınıflar sabah, sizin çocuğunuzun olduğu 3. sınıf ise tam gün eğitim alacağı söylendi. Bu konuda velilerin şikayetleri var. Bu konuda ki düşünceleriniz nelerdir ? Ayrıca merkezden gelen talimatla Tekirdağ'da bir havuz medyası oluşturuldu. Bu konuda size fikir danışıldığı, kurumların bu gazeteye abone olması gerektiğini ve ilk haberlerin bu gazeteye ulaşması gerektiği konusunda baskı yapıldığı ve Anadolu Ajansının bu gazeteye haber desteği yaptığı konularda iddialar var. Bu konularda ne düşünüyorsunuz ?

" NEYDEN KORKACAĞIM "

Vali Ali Yerlikaya, " Herhangi bir medyayla anlaşma yaptığımız bu işle uğraştığımız haberleri doğru değildir. Bunun iması bile yapılması doğru değil. Bizim alanımız dışında yapılan bu gibi işlere bulaşmadık. Anadolu Ajansındaki arkadaşlara da bunu sorabilirsiniz. Destek vermeyen kurumlar felan duydum. Ben hiçbir zaman Çevre Şehircilik Müdürlüğü yada başka kuruma yok şunun üstüne gidin, şunlara dokunmayın demedim. Ama şunu söyleyebilirim: Çevreye duyarlı tek Valilerden birisiyim. Anadolu Ajansı Türkiye'nin en köklü kurumlarından birisidir. Daha dün çıkmış, çıkacakmı diye konuşulan gazeteyle ilgisi olacağını düşünmüyorum. Benimle bu işin bir ilgisi yok. Olsa neden söylemeyeyim ki. Neyden korkacağım. Çocuğum ile ilgili soruda ise. Ben buraya yeni taşındım. İlk olarak Milli Eğitim Müdürümüzü aradım. Çocuklarım nerede okuyacak felan görüştük. Daha sonra taşındım. Çocuğumuzu başka okula nakil ettirmek istedik. Sonra vazgeçtik. Çocuğun psikolojisi için. Sınıflar 13, 15 kişiden oluşuyor bazı okullarda. Dedik ki bu okullarda ki öğrencileri birleştirip sabah 8.30 'da okula gitsin. Akşam 2.30 çıksın. Sabahçı, öğlenci ortadan kalksın. Fazla kalan öğretmenleri de başka yerlere tain ettirelim dedik. Bu olayda böyle. Ayrıca şunu söylemek istiyorum. Aydoğdu 13 Kasım okulunu diğer okullardan ayırıyorum. Onlara ayrımcılık yapıyorum. Çünkü aradaki eğitim farkını kapatmak istiyorum. O okullarda sabah 9.30 da ders başlıyor. Çünkü gelmiyorlar sabah. Tekirdağ'ın en iyi okulu yapacağım 13 Kasım'ı. Çünkü onları eğitime kazandırmamız gerekiyor " dedi.

Basın mensuplarının bir başka sorusu ise , " Tekirdağ da çok sayıda metruk bina var. Aynı zamanda çok sayıda yıkılmakta olan ahşap evler var. Bu evlerin son durumu ne olacak. Bu evlerin madde bağımlıların meskeni haline gelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz. Bununla ilgili çalışmalarınız ne durumda ?


" PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ "

Bu konuyla ilgili İl Emniyet Müdürü Halil Turan Erol, " Tekirdağ'da uyuşturucu ile mücadelemiz devam ediyor. Geçenlerde 32 kişiden 31 kişi tutuklandı. Göz açtırmamaya çalışıyoruz. Medya'ya bir şey yansıtmadan bu işleri gerçekleştiriyoruz. Çünkü paylaştığımızda zarara uğruyoruz. Sessiz bir şekilde bu işin peşini bırakmamaya çalışıyoruz. Tekirdağ kullanımda 4. sırada. Yakalanma konusunda ise 2. sırada Türkiye genelinde. Çocuklarımızı bu illetten kurtarmak için ekip arkadaşlarımızla yoğun bir çalışma içerisindeyiz " dedi.

Metruk binalar konusunda ise Vali Ali Yerlikaya, " Bu ahşap binaların çözüm yolları aranıyor. Hadi yıkalım ya da restore edelim diyoruz. Kültür Bakanlığına bağlı çıkıyor. Bu da bize engel oluyor. Bakalım inşallah önümüzdeki günlerde bu işin çaresine bakacağız. Fakat kişiye özel binalar konusunda belediyelere dilekçeler verilmesi gerekiyor" dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.