banner57

Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi İlçesi'ndeki 30 Mart yerel seçimlerde usulsüz ve taşıma oy kullanıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada bilirkişi incelemesi yapıldı.

"HAYALİ 900 SEÇMEN"

Marmaraereğlisi'nde 900 civarında usulsüz ve taşıma oyun kullanıldığı iddia edilen 30 Mart seçimlerini, 333 oy farkla İbrahim Uyan kazanmıştı. Ulusal adres veri tabanına ulaşabilen Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından boş tarla ve arazilere hayali binalar dikildiği, hemde bu hayali binalara numaralar verildiği iddia edilmişti. Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından yapılan ihbarlar üzerine, polis belirtilen adreslerde seçimlerden önce araştırma yapıldığı, yapılan araştırmalarda adresin boş olması, ikamette kimse bulunmaması gibi sebeplerle yüzlerce usulsüz ve taşıma seçmen tespit edildiği belirtilmişti.

BİLİRKİŞİ İNCELEDİ

Bu seferde, Marmaraereğlisi'nde CHP İlçe Başkanlığı yapan Hakan Turan, Belediye Başkanlığı yapan İbrahim Uyan ve diğer şüpheliler ile ilgili savcılığın bir yıldan uzun bir süredir sürdürdüğü, "Taşıma Oy" soruşturmasında; yerinde tespit ve bilirkişi incelemesi Marmaraereğlisi'nde yapıldı.Soruşturma savcısının katılmadığı tespit ve bilirkişi incelemesine, Marmaraereğlisi'nde inşaat iskan ruhsatı alacak tüm şahısların inşaat ve mimari projelerini, kendisine ait Megaron Mimarlık A.Ş. Firması aracılığıyla yapan Belediye Ruhsat İşleri mimarı Harun Çalışkan'da katıldı.


Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi İlçesi'ndeki 30 Mart yerel seçimlerde usulsüz ve taşıma oy kullanıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada bilirkişi incelemesi yapıldı.

Marmaraereğlisi'nde 900 civarında usulsüz ve taşıma oyun kullanıldığı iddia edilen 30 Mart seçimlerini, 333 oy farkla İbrahim Uyan kazanmıştı. Ulusal adres veri tabanına ulaşabilen Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından boş tarla, arazilere hayali binalar dikildiği, hemde bu hayali binalara numaralar verildiği iddia edilmişti. Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından yapılan ihbarlar üzerine, polis belirtilen adreslerde seçimlerden önce araştırma yapıldığı, yapılan araştırmalarda adresin boş olması, ikamette kimse bulunmaması gibi sebeplerle yüzlerce usulsüz ve taşıma seçmen tespit edildiği belirtilmişti. Bu seferde, Marmaraereğlisi'nde CHP İlçe Başkanlığı yapan Hakan Turan, Belediye Başkanlığı yapan İbrahim Uyan ve diğer şüpheliler ile ilgili savcılığın bir yıldan uzun bir süredir sürdürdüğü, "Taşıma Oy" soruşturmasında; yerinde tespit ve bilirkişi incelemesi Marmaraereğlisi'nde yapıldı. Soruşturma savcısı önce, Marmaraereğlisi Sulh Ceza Hakimliği'ne keşif talebinde bulunmuş, ancak Marmaraereğlisi Sulh Ceza Hakimliği'nin bu keşif talebini reddetmesi üzerine savcılık tarafından dosya bilirkişiye gönderilmişti. Soruşturma savcısının katılmadığı tespit ve bilirkişi incelemesine, Marmaraereğlisi'nde inşaat iskan ruhsatı alacak tüm şahısların inşaatlarını mimari projelerini, kendisine ait Megaron Mimarlık A.Ş. Firması aracılığıyla yapan Belediye Ruhsat İşleri mimarı Harun Çalışkan'da katıldı.

"TARİHİ ESER ÜSTÜ BENZİNLİK"

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'ın "Kara Kutusu" ve her sitede bir dairesi olduğu iddia edilen Harun Çalışkan; halen Marmaraereğlisi Belediyesinin Ruhsat İşleri Bölümünde mimar olarak çalışmaktadır. Harun Çalışkan'ın sahibi olduğu Çorludaki Megaron Mimarlık firması ile, Marmaraereğlisi Belediyesi'nin inşaat ruhsatı alacak tüm inşaatların hem mimari projelerini yaparak onaylıyor, hem de Belediyedeki görevine istinaden inşaat ruhsatlarını onaylayarak yapı ruhsatlarıı düzenliyor. Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunda Belediye Temsilcisi olarak da görev yapan "Çalışkan Mimar" içinde birinci derecede Bizans tarihi eseri bulunmasına rağmen, Belediye Başkanının eşinin akrabasına ait olan arsaya "Tarihi eser üstü benzinlik" yapmak için, Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'na baskı yapan ve de halen yapmaya devam eden belediye temsilcisi olarak iddia ediliyor. Marmaraereğlili vatandaşlar ise, Eğer bir yerde uyanıklık varsa bu uymadığı, Ereğlideki yerel seçimlerin adaletli ve usulüne uygun yapılıp yapılmadığının ortaya çıkartılması gerektiğini, ortada bir suç varsa bu işlenen suçun yargı organlarınca tespit edilerek, şahısların cezalandırılması halinde, toplumsal rahasızlığın ancak o zaman giderilebileceği ve kamu vicdanının rahatlatılabileceğini belirttiler. Vatandaşlar, Tekirdağ ve ülke kamuoyunun merakla takip ettiği soruşturma sürecinin, etkin ve hızlı bir şekilde tamamlanacağına olan inançlarını da dile getirdiler.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.