UYAN'IK BAŞKAN
banner57
Marmara Ereğlisi'nde bulunan antik Perintos Kenti'nin kalıntılarının yer aldığı arasanın akibeti merak konusu. Arsa ile ilgili olarak açılan dava sonucunda, Marmara Ereğlisi BElediye Başkanı İbrahim Uyan ve Belediye Fen İşleri Müdür Vekili  Harun Çalışkan hakkında soruşturma izni bekleniyor. 


ANITLAR KURULU MAHKEMEYE VERDİ
 Antik Perintos kentinde 3. dercede arkeolojik sit alanı içinde kalan taşınmaz, B.Ş. isimli bir vatandaş tarafından satın alındı. Anıtlar Kurulu'ndan izin alınmadan çıkarılan bir meclis kararaı ile, arsayı yol seviyesine çıkarmak için, 500kamyonluk toprak dolgu Marmara EReğlisi Belediyesi'ne ait iş makinaları tarafından yapıldı. Müze Müdürlüğü tarafından olayın farkedilmesi ile birlikte izinsiz doldurulan toprağın kaldırılması istenildi ve savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. 


SAVCILIK: KOVUŞTURMAYA YER YOK
Müze Müdürlüğü'nün şikayeti üzerine, Marmara Ereğlisi Savcılığı, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Bunun üzerine Müze Müdürlüğü bir üst mahkemeye başvurdu. ÜSt mahkeme 'Yargılanması uygundur' kararı verdi. Halen Yargıtay'da göşülmeye devam eden davaya konu olan arsaya Marmara Ereğlisi Belediyesi tarafından tekrar toprak döktürüldü. Bir vatandaşın tekrar savcılığa suç duyurusunda bulunmasının üzerine, toprak dökümü durduruldu. 

ARSA YİNE EL DEĞİŞTİRDİ
Marmara Ereğlisi'nde bulunan antik kazı alanının serüveni bununla da sınırlı kalmıyor. İkinci kez arsanın toprakla doldurulma işlemleri durudurulduğunda, Bu kez B.Ş.  arsayı K.Ç'ye satıyor. Arsayı satın alan bu iki ismin de ortak özellikleri Marmara Ereğlisi belediye Başkanı İbrahim Uyan'ın yeğenleri olması. Marmara Ereğlisi'nde görüştüğümüz vatandaşlar ise tarihi kalıntıların bulunduğu arsaya benzinlik yapılmak istendiğini belirterek, tarihi eserlerin katledilmesinin durdurulmasını istediler.

Marmara Ereğlisi'nde bulunan Bizans dönemine ait antik Perintos kenti kalıntılarının yer aldığı arsada yapılan kaçak dolgular, tarihi ölüdürüyor. Uzun uğraşlar sonucunda gün yüzüne çıkarılan Antik kentin kalıntılarının bulunduğu arsada benzin istasyonu yapılması uğruna tarihin katledildiğini belirten vatandaşlar, yerkililerin buna bir son vermesini istediler.

ARSANIN BAŞINA GELENLER...

Antik Peritnos kentinin kalıntılarının yer aldığı, 3. derecede arkeolojik sit alanı içinde Bahçelievler Mahallesi, 13 pafta, 335 ada, 1 parselde yer alan taşınmaz, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'ın yeğeni olan B.Ş. tarafından satın alındı. Daha sonra söz konusu taşınmazda, 2863 sayılı kanuna ve ilke kararlarına aykırı olarak toprak dökülerek dolgu yapılmasına ilişkin Tekirdağ Müze Müdürlüğü'nün 2008 yılındaki yazısını değerlendiren Koruma Bölge Kurulu, izinsiz yapılan dolgunun Müze denetiminde kaldırılmasına ve ilgililer hakkında yasal soruşturma açılmasına karar verdi. Ancak Marmara Ereğlisi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. 


Daha sonra parsel üzerinde izinsiz yapılan dolgu, kurul kararı gereği, müze denetiminde kaldırıldı. Müze tarafından yapılan sondaj kazısında Bizans dönemine ait yapı kalıntılarına rastlandı ve Müze Müdürlüğü'nün raporunda alanda arkeolojik kazı yapılması gerektiği belirtildi. Müze Müdürlüğü'nün raporunun Koruma Bölge Müdürlüğü'nde değerlendirilmesinin üzerine alınan 3637 sayılı kararda şunlara yer verildi:
"Tekirdağ Müze Müdürlüğü tarafından yapılan sondaj kazısında ortaya çıkan 300 metrekare'den daha büyük boyutlu ve dikdörtgen planlı Bizans Dönemine ait yapının nerede son bulduğunun ve ne amaçla kullanıldığının anlaşılabilmesi için Müze Müdürlüğü başkanlığında bilimsel katılımlı bir heyet oluşturularak kazılmasının uygun olduğuna karar verildi"

VALİLİK RAPOR HAZIRLADI
Tekirdağ Valiliği konu ile ilgili olarak 26 Şubat 2010 tarihli oluru ile ön inceleme yapmak üzere, dönemin İl Çevre Ve Orman Müdürü Mehmet Ceylan'ı görevlendirdi.  Ceylan'ın hazırladığı 29 Mart 2010 tarihli raporda, Marmara Ereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ve Fen İşleri Müdür Vekili Harun Çalışkan'ın olaydan haberdar olduğu ve müdehale etmediği belirtildi. Ayrıca, konunun Belediye Başkanı İbrahim Uyan tarafından bilindiği, fakat sanki hafriyat döken kişinin hatası gibi gösterildiğinin ifade edildiği raporda şu bilgilere yer verildi:
"Hafriyat toprağı dökülmesi gereken alana belediyenin hafriyat dökülmesine göz yumduğu ve konu ile ilgili olarak, dökme ile ilgili kanuni ve izinler alındıktan sonra döküme müsade edilmesi gerektiği halde 13 pafta 11115 parselin başkan İbrahim Uyan'ın yeğenine ait olduğundan dolayı olarak müsaade edildiğinden 2863 sayılı yasaya aykırı yapılan işlemin basit bir işlem olarak gösterilmesine rağmen dökümden sonra arazinin düzlenmiş olması döküm sonrası cezai işlem uygulanmamış olması nedeniye Belediye Başkanı İbrahim Uyan hakkında ön inceleme yapılması kanaatiyle..." deniyor.

	Bu konuda kendisiyle görüştüğümüz İbrahim Uyan, arsa sahipleri ile akraba olup olmadığını sorduğumuz soruya asabi bir şekilde cevap verdi. Uyan, “Akrabayız. Ancak konunun benimle alakası yoktur. Arsa sahipleri ile görüşürüz.” dedi. Ayrıca Belediye iş makinesi ile hafriyat çalışması yapıldığını söylememiz üzerine çok sinirlenerek, soruyu cevapsız bıraktı. Biz de makamından ayrıldık. 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.