“UMUT 1 MAYIS MEYDANINDA“
banner57

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği Trakya da örgütlü olduğu sendikaları ile yaklaşan 1 Mayıs etkinlikleri öncesi bir basın açıklaması yaptı.

"TAKSİM'DE KUTLANSIN"

DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, "1 Mayıs dünyanın bir çok ülkesinde resmi tatildir. Çünkü 1 Mayıs günü hayat durur. Türkiye'de de pek çok ilde böyle olacak, kentlerin en merkezi meydanları işçi sınıfıyla buluşacak. Biz istiyoruz ki İstanbul'da da bir gün olsun işçiler ve talepleri kentin en merkezi meydanına, Taksim'e taşınsın. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlasın. Bunlar bizim umudumuz. Biz 1 Mayıs'ta umudu örgütleyeceğiz. Emeğin umudu, emeğin onuru, emeğin hakkı, emeğin hukuku, emeğin tarihi ve emeğin değerleri için kol kola omuz omuza olacağız" diye konuştu.

"SÖZÜMÜZ VE UMUDUMUZ VAR"

Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday, "Bizlerin 1 Mayıs'ta söyleyecek sözü, büyüteceği bir umudu var: Taşeron çalışma başta olmak üzere tüm kölece çalıştırma biçimlerine karşı insanca çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar istiyoruz. Grev, örgütlenme ve toplusözleşme hakkımızı istiyoruz.Çalışırken ölmek, sakat kalmak, hastalanmak istemiyoruz. Kıdem tazminatımız gaspına karşı iş güvencemize sahip çıkıyoruz. Kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan zihniyeti, bu zihniyetin yarattığı şiddeti ve kadınların ucuz-güvencesiz işlerde kölece çalıştırılmasını reddediyoruz" ifadelerini kullandı.

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği Trakya da örgütlü olduğu sendikaları ile yaklaşan 1 Mayıs etkinlikleri öncesi bir yazılı basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday yaptı. Arif Kuday, "1 Mayıs dünyanın bir çok ülkesinde resmi tatildir. Ve dünyanın her yerinde 1 Mayıs'lar kentlerin en merkezi meydanlarında kutlanır. Çünkü 1 Mayıs günü hayat durur. Türkiye'de de pek çok ilde böyle olacak, kentlerin en merkezi meydanları işçi sınıfıyla buluşacak. Biz istiyoruz ki İstanbul'da da bir gün olsun işçiler ve talepleri kentin en merkezi meydanına, Taksim'e taşınsın. 1 Mayıs'ı Taksim'de kutlasın. Bunlar bizim umudumuz. Biz 1 Mayıs'ta umudu örgütleyeceğiz. Emeğin umudu, emeğin onuru, emeğin hakkı, emeğin hukuku, emeğin tarihi ve emeğin değerleri için kol kola omuz omuza olacağız. Türkiye seçimlere giderken toplumu gererek oy toplama hesaplarına karşı biz karanfillerimizi kuşanacağız. Ötekileştirici nefret söylemlerine karşı şarkılarımızla-türkülerimizle emeğin umutlu davasında bütünleşeceğiz. Yağmanın-talanın değil eşitliğin, savaşın değil barışın, baskıların değil özgürlüğün, karanlığın değil aydınlığın, ayrımcılığın değil kardeşliğin, yalanın değil hakikatin egemen olduğu birülke için umut işçi sınıfında, umut emekte, umut kamu çalışanlarında, umut bu ülkenin mühendislerinde, hekimlerinde. Umut kadınlarda, gençlerde, emeklilerde... Umut birliğimizde, mücadelemizde, dayanışmamızda. Umut 1 Mayıs'ta, umut 1 Mayıs meydanında diyor, tüm emek ve meslek örgütlerini, siyasi çevreleri, demokratik kitle örgütlerini omuz omuza olmaya çağırıyoruz.Bu kapsamda DİSK Trakya Bölge Temsilciliği olarak Trakya da örgütlü olduğu sendikaları ile birlikte Edirne de yapılacak 1 Mayıs kutlamalarına katılacaktır" diye konuştu.

Trakya Bölge Temsilcisi Arif Kuday," Bizler, yılın 365 günü alın teri döken, bu ülkede üretilen her şeyi ama her şeyi üretenleriz. Bizlerin 1 Mayıs'ta söyleyecek sözü, büyüteceği bir umudu var: Taşeron çalışma başta olmak üzere tüm kölece çalıştırma biçimlerine karşı insanca çalışmak ve insanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşayabileceğimiz bir ücret ve sosyal haklar istiyoruz. Grev, örgütlenme ve toplusözleşme hakkımızı istiyoruz.Çalışırken ölmek, sakat kalmak, hastalanmak istemiyoruz. Kıdem tazminatımız gaspına karşı iş güvencemize sahip çıkıyoruz. Kadınları toplumsal yaşamdan dışlayan zihniyeti, bu zihniyetin yarattığı şiddeti ve kadınların ucuz-güvencesiz işlerde kölece çalıştırılmasını reddediyoruz. Biz işçiler, kamu emekçileri, mühendisler, hekimler, kadınlar, gençler, emekliler, kar amacı güden bir anonim şirketin köleleri değil, demokratik bir ülkenin eşit yurttaşları olmak istiyoruz. Baskılara karşı özgürlük, yağma ve talana karşı eşitlik, ayrımcılığa karşı kardeşlik, savaşa karşı barış istiyoruz. Ve bu özlemlerimizin iç güvenlik yasası adı verilen fiili sıkı yönetim uygulamaları ile bastırılamayacağını ifade ediyoruz. Ve en önemlisi emeğimize, hukuka, haklarımıza, tarihimize, kaybettiğimiz arkadaşlarımızın anısına saygı istiyoruz. Biz emeğimize saygı için başta Taksim'de olmak üzere ülkenin dört bir yanında alanlara çıkarak, Yılın 365 günü ülkenin tüm değerlerini, güzelliklerini üretirken biz eziliyoruz, hor görülüyoruz, yok sayılıyoruz. Sefalet ücretleriyle, güvencesiz, çalıştırılıyoruz. İşçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri alınmadığı için hayatımızdan oluyoruz. Çalışırken aç kalıyoruz, sakat kalıyoruz, ölüyoruz. Tüm bunları yaşarken, nice mücadeleler sonucu, nice bedeller ödememizin ardından resmi tatil haline gelen1 Mayıs'ta, emeğe ve onun taleplerine saygı gösterilsin istiyoruz. Bu ülkede işçilerin, kamu emekçilerinin, emeğiyle geçinen herkesin en temel Anayasal hakları ayaklar altına alınıyor. Sendikaya üye olma işten çıkarma gerekçesi haline geldi. Anayasa'daki sınırlı grev hakkı bile tamamen yasaklandı. Taşeron işçilere kadro hakkı veren mahkeme kararları ayrım yapılmaksızın uygulanması gerekirken, ülkeyi yönetenler hala bu kararlara uymuyor. Haklarımıza saygı gösterilmesini istediğimiz için 1 Mayıs'ta başta Taksim olmak üzere ülkenin dört bir yanında alanlarda buluşma çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.