ÜLKENİN GELECEĞi BÜYÜKŞEHİRLERDE
banner57

Aralarında Tekirdağ'ın da bulunduğu 30 büyükşehrin, tarımda  önemli merkezleri oluşturduğunun altını çizen TZOB Genel Başkanı Bayraktar; "Büyükşehirlerimizde tarım hasar alırsa, tarım toprakları korunmazsa, üretim sürdürülemezse bundan sadece bu iller değil, tüm ülke etkilenir." dedi.  

-BÜYÜKŞEHİRLERE İŞBİRLİĞİ ÇAĞRISI-

Sanayide ve inşaat sektöründe olduğu gibi, artık tarımda da ağırlığın büyükşehirlerde olduğunu vurgulayan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, büyükşehir belediye başkanlarına çok büyük görevler düştüğünü söyledi. Bayraktar; " Büyükşehirlerin Belediye Başkanlarına seslendi; "Tarımı ajandalarının en başına yazacaklar. Bu çerçevede büyükşehir belediyeleriyle işbirliğine hazırız.” dedi.

-BÜYÜKŞEHİRLER TARIMIN MERKEZİ-

59 milyonla ülke nüfusunun %77’sinin, 30 büyük şehirde yaşadığına dikkat çeken Bayraktar; Tekirdağ, Adana, Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Kocaeli, Aydın, Balıkesir, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Mersin, Kayseri, Konya, Malatya, Manisa, Kahramanmaraş, Mardin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Trabzon, Şanlıurfa ve Van'ın tarımın da en önemli merkezleri oluşturduğunun altını çizdi.

-BÜYÜKŞEHİR SAYISI 30'A ÇIKTI-

Türkiye’de üretilen buğdayın %58,6’sı, arpanın %53,5’i, mısırın % 84,9’u, domatesin %76,1’i, patatesin %46,8’i, kuru soğanın %63,8’i, nohudun %50,1’i, tütünün ise %80,7’sinin büyükşehirlerde üretildiğini ifade eden TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sanayide ve inşaat sektöründe olduğu gibi artık tarımda da ağırlığın büyükşehirlerde olduğunu vurguladı. İki yıl önce çıkarılan Büyükşehir yasasıyla büyükşehir belediye sayısının il nüfusu 750 binin üzerinde olan illerin de dahil edilmesiyle 16’dan 29’a çıktığını hatırlatan Bayraktar, daha sonra Ordu'nun da kapsama alınmasıyla 30’a çıkarıldığını söyledi.

2004 yılından bu yana İstanbul ve Kocaeli’de uygulanan büyükşehir belediye sınırının ilin mülki idare sınırı olması uygulamasının, 28 büyükşehir için de geçerli hale getirildiğini kaydeden Şemsi Bayraktar, yapılan Mahalli İdareler Genel Seçimleri ile yasanın İstanbul ve Kocaeli’nin yanı sıra, aralarında Tekirdağ'ında bulunduğu 28 büyükşehirde de fiilen uygulamaya girdiğini ve bu illerdeki bütün köylerin, beldelerin, ilçe ve büyükşehir belediyelerine bağlı mahalleler haline geldiğini hatırlattı.

- YARISINDAN FAZLASI BÜYÜKŞEHİRLERDE-

59 milyonla ülke nüfusunun yüzde 77’sini kapsayan 30 büyük şehirin hemen hepsinin tarımın da en önemli merkezleri konumunda olduğuna dikkat çeken Bayraktar, büyükşehir belediyesi sınırlarında 135 milyon 270 bin 869 dekar tarım alanı bulunduğunun ve bunun Türkiye toplam tarım arazilerinin %56,8’ini oluşturduğunu altını çizdi.

 -SADECE TARIM DEĞİL-

Büyükşehirlerin hayvancılıkta da ağırlığa sahip olduğunu bildiren Bayraktar, ülkede bulunan büyükbaş hayvanların %51’i, küçükbaş hayvanların ise %53,6’sının büyükşehirlerde olduğuna vurgu yaparak, Türkiye’de üretilen balın %69,4’ünü, koyunkeçi sütünün %54,4’ünü, inek-manda sütünün ise

-BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLARINA ÇAĞRI-

Tarımın bu kadar ağırlıklı olduğu 30 büyükşehirde seçilen büyükşehir belediye başkanlarına çok büyük görevler düştüğünü dile getiren Türkiye Ziraat Odaları Birliği Genel Başkanı Bayraktar, Büyükşehirlerin Belediye Başkanlarına seslendi; "Tarımı ajandalarının en başına yazacaklar. Bu illerde tarımın zarar görmesini önlemek, tarım topraklarını korumak, tarımı geliştirmek için yeni projeler, uygulamalar ortaya koymak, eğitim çalışmalarını, tarımda örgütlenmeyi, üretilen tarım ürünlerinin pazarlamasını desteklemek zorundalar.

Belediyelerin, meclislerinde karar alırken, mevzuatı uygularken çiftçilerin çok düşük oranda yer aldığı şehir nüfusunun ekseriyette olduğu geleneksel uygulamaları terk etmeleri, bitkisel ve hayvansal üretime zarar vermemeleri hayati önem taşımaktadır. Bu büyükşehirlerimizde tarım hasar alırsa, tarım toprakları korunmazsa, üretim sürdürülemezse bundan sadece bu iller değil, tüm ülke etkilenir. Bu çerçevede tarım konusunda büyükşehir belediyeleriyle de işbirliğine hazırız.”

HABER: Suzan Güler

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.