Türkiye madencilerine ağlıyor
banner57

Soma ve Türkiye, yüzlerce işçinin mahsur kaldığı madenden gelen kara haberle sarsıldı. Manisa'nın Soma İlçesi'ndeki Soma Holding'e ait olan kömür madeninde yaşanan faciada; 200'den fazla işçi hayatını kaybederken, 80'den fazla işçi de ağır yaralandı.


TÜRKİYE YASA BOĞULDU 

Türkiye, Soma'dan gelen haberle sarsıldı! Türkiye Manisa'nın Soma İlçesinde bir kömür madeni ocağında meydana gelen patlamada ölen işçi emekçilerine ağlıyor. Yaklaşık 800 işçinin çalıştığı Soma'daki maden ocağında, trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. 150 metre kotunda meydana gelen patlamayla birlikte yüzlerce işçi mahsur kaldı. 


GÖZ GÖRE GÖRE CİNAYET!

Maden işçileri için Tekirdağ Tuğlalı Park'ta toplanan DİSK-KESK-TMMOB-TTB Tekirdağ Şubeler Platformu, "Soma’da yaşanan bir doğal afet değildir! Kaza dedikleri, kader dedikleri göz göre göre gelen bir katliamdır, cinayettir! İşçi katillerini affetmemek, unutmamak ve hesap sormak için mücadelemizi yükselteceğiz." açıklamalarında bulundular.


DİSK (Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu), KESK (Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu),  TMMOB (Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği) ve TTB (Türk Tabipleri Birliği)  Tekirdağ Şubeler Platformu, Manisa Soma'daki facia için ayaklandı. Tuğlalı Park'ta açıklamalarda bulunan platform üyeleri, "Bizler katliamın faillerini biliyoruz. Dünya insana yatırım yaparken, AKP iktidarı ölüme yatırım yapıyor!” dedi.


KATLİAMIN FAİLLERİ ORTADA

Bu katliamın failinin özelleştirme ve taşeronlaştırma politikalarını hayata geçirenler olduğuna vurgu yapan üyeler, "Yıllarca kamu eliyle üretimin yapıldığı bu sahalar özel sektöre devredildikten sonra iş kazalarında patlama yaşanmıştır. 2002 yılından 2011 yılına kadar kömür madenlerindeki iş cinayetlerinin  yüzde 40 artış göstermesinin nedeni özelleştirme ve  taşeronlaştırma sonucu TTK bünyesinde çalışan işçi sayısının üçte bir oranında azalmasıdır. Katliamın faili, kuralsız çalıştırma nedeniyle madende çalışan işçi sayısını bile tespit edemeyenleridir.

  Katliamın faili, çalışan işçi sayısını bilmeyen ancak "işletmede her türlü önlem alınmıştı" diye açıklama yapan zihniyettir. Katliamın faili 15 yaşında çocuğun ölüm haberinin geldiği madenle ilgili “mevzuata aykırı durum” olmadığını açıklayan Çalışma Bakanlığı’dır. Katliamın faili, yapılan uyarılara rağmen Soma’da bu tür iş kazalarından kurtarılan işçilerin tedavisine dönük devlet tarafından yapılmış özel bir sağlık birimi kurmayanlar, hastanelerde yanık ünitesi açmayı “maliyet” olarak görenlerdir. Katliamın faili, iş sağlığı ve güvenliği yasasıyla bu alanı da özelleştiren, tüm uyarılarımıza rağmen bu alandaki denetim yetkisini bağımsız emek ve meslek örgütlerine vermeyi reddeden hükümettir.

KATLİAMLARI MEŞRULAŞTIRDILAR

Katliamın faili, daha önce madenlerde yaşanan iş cinayetleri sonrası, “güzel öldüler”, “Bu mesleğin fıtratında ölüm vardır” diyerek yeni katliamları meşrulaştıran AKP hükümetidir."dedi.

Katliamın failinin, Soma’daki madenlerdeki iş cinayetlerinin araştırılması ile ilgili önergeyi 6 ay boyunca gündeme almayanlar olduğuna dikkat çeken platform üyeleri, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Geçtiğimiz sene 9 iş cinayetinin yaşandığı Soma madenleriyle ilgili önergeyi 2 hafta önce reddeden AKP’li vekillerdir. Türkiye`de her yıl maden ocaklarında onlarca işçi iş cinayetine kurban gitmesine rağmen bugüne kadar yaşanan ölümler karşısında hiçbir önlem alınmamış, göstermelik denetimler yapılmış, madenlerdeki çalışma koşulları ile ilgili en temel sorunlar göz ardı edilerek, katliam gibi cinayete resmen davetiye çıkarılmıştır.  29 Nisan`da üç muhalefet partisi Soma`daki maden ocaklarının araştırılması için ortak önerge vermiş, ancak söz konusu önerge AKP tarafından reddedilmiştir. AKP hükümetinin 2012`de çıkardığı İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası`nın kâğıt üzerinde kaldığı, gerekli denetimlerin yapılmadığı, üstelik bu denetimleri yapması gereken hükümetin, madenlerin denetlenmesi ile ilgili önergelerini reddettiği düşünüldüğünde, Soma`da yaşanan cinayetin asıl failinin kim olduğu daha iyi anlaşılmaktadır. 

İŞ GÜVENLİĞİ YASASI ÇÖPE ATILDI

Katliamın faili, kömürün tonunun maliyetini 130 dolardan 23 dolara indirdiklerini övünerek anlatan işverendir. 130-140 dolardan 28 dolara indirilmiş maliyetin tamamı iş güvenliğine ilişkindir ve kömürün maliyeti işçi canıyla düşürülmüştür.

 Taşeron çalıştırmayı yasaklamayan, madenleri yeniden kamulaştırmayan, iş güvenliği yasasını çöpe atıp tüm denetim yetkisini emek ve meslek örgütlerine vermeyenler, yeni katliamlar için yola devam ettiklerini ilan etmiş olacaktır.

ÇIKARLAR DEĞİL; CAN GÜVENLİĞİ ÖNEMLİ

Oysa her zaman söylediğimiz gibi işçi cinayetleri gerçekten önlemek isteniyorsa yapılacak olanlar açıktır. Başta sendikal nedenlerle işten çıkarmalar, esnek, kuralsız, güvencesiz koşullarda çalıştırma yasaklanmalıdır. Sermayenin, taşeronların çıkarlarını değil; işçinin sağlığını ve güvenliğini temel alan yasal düzenlemeler yapılmalı, çalışan sayısına bakılmaksızın bütün çalışanların bu düzenlemelerden faydalanması sağlanmalıdır. Tüm çalışanlara insan onuruna yakışır çalışma koşulları ve ücret verilmesi sağlanmalı, iş cinayetlerinin en başta gelen sebebi olan taşeron çalıştırma sistemine son verilmelidir. AKP iktidarı bu asgari koşullar yerine getirilmediği sürece yaşanan iş cinayetlerindeki sorumluluğundan kurtulamayacaktır."HABER : SUZAN GÜLER


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.