26 Nisan 2018 Perşembe

Ninenin, başkan sevgisi

'Turizm Daire Başkanlığı Şart'

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Trakya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı ve Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD) Başkanı Orhan Çebi, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığ Kırsal Turizmi Geliştirme Porjesi’ni desteklediklerini ancak proje alanı olarak seçilen köylerdeki turizm altyapısının çok yetersiz olduğunu söyledi. Altyapı oluşturma sürecinin hızlandırılarak turizm profesyonellerinin de bu işe dahil edilmesi gerektiğini belirten Çebi, Tekirdağ’ın kırsal turizm merkezi olma hedefine yönelik çalışmalara ilişkin sorularımızı yanıtladı.

19 Haziran 2017 Pazartesi 11:22
Bu haber 680 kez okundu
'Turizm Daire Başkanlığı Şart'
“TURİZM ALTYAPISI 
ÇOK YETERSİZ” 
Tekirdağ’da başlatılan Kırsal Turizm Geliştirme Projesi’ne nasıl bakıyorsunuz?   
Bir turizmci olarak Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi adına yapmış olduğu çalışmaları eleştirmem mümkün değil. Aksine bu çalışmaları destekliyoruz. Ancak işleri kolay değil. Çünkü mevcut seçilen köyler bu potansiyeli taşıyor ama bu kısa mesafeli bir koşu değil. Uzun süreli bir çalışma gerektiren bir maraton koşusu. Proje alanı olarak seçilen köylerdeki turizm altyapısı yetersiz. En önemli etkenlerden biri, hayvancılığın köyün merkezinde yapılıyor olması. Avrupa’nın her ülkesinde hayvancılık, köylerin merkezine uzak tutuluyor. Ziyaret eden herkes bilir, en yakın komşumuz Yunanistan’da tüm küçük ve büyükbaş hayvancılık faaliyetleri köyün en az 1 kilometre dışında yapılıyor. Bizde ise tam tersi; hayvancılık adına her şey köyün içinde yapılıyor. Bu tabii kötü bir görüntü de oluşturuyor. 
“ÜRÜNLER ÖNCE ŞEHİRDE SATILMALI” 
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Hacı Aslan Bey ile birlikte ben de köy ziyaretlerinin birine katılmıştım. Sarıpolat, Elmalı ve Yeniköy ziyaretlerini birlikte gerçekleştirdik. Kırsal turizmin gelişmesi adına ortaya bir şeyler koymak istediği için Hacı Bey’i takdir ediyorum ama bu hiç kolay değil. Köyde üretilen ürünlerin şehirde yaşayan insanlara ulaştırılması adına başarılı olunulabilir. Orada da izlenecek olan yol şu olmalı: İnsanları köye değil de, köydeki ürünleri şehirdeki insanlara ulaştırmak ilk etapta çok önemli. Köy ürünleri belli bir markaya gelip, belli bir talep gördükten sonra şehirdeki insanların köye taşınması gerekiyor. Yöresel ve organik ürünler şu anda zaten pazarlarda, hallerde yoğun ilgi görüyor. İlk etapta ürünlerin şehirlerde oluşturulacak organik pazarlarda tüketiciyle buluşturulması etkili olacaktır. Çünkü zaten zaten ilgi var ama zaman içinde bunların pazarlanma kalitesini de arttırarak mevcut kırsal turizmi de geliştirme adına köylerde yapılması doğru bir adım olacaktır. 
“TURİZMCİLER DE İŞİN 
İÇİNDE OLMALI”
Turizmciler olarak Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi’ne katkı sunmayı düşünmez misiniz? 
Az önce de ifade ettiğim gibi kırsal turizmin gelişmesinin önündeki en büyük engel, köylerin turizm altyapısının çok yetersiz olmasıdır. Bu konudaki önerimiz şu olabilir: Büyükşehir Belediyesi, biz turizmcilerle bir arada bu işi organize etmeli. Bu, uzun soluklu bir iş. Beş yıllık bir plan yapıp, o plan dahilinde gerekli adımları atmak gerekiyor. Büyükşehir Belediyesi’nin seçmiş olduğu 10 köy bence doğru köylerdir. Bu köyleri biliyoruz. Saray tarafı ve Şarköy’deki köyler gerçekten altyapıyla ilgili sorunlar ortadan kaldırıldığı takdirde ciddi turizm potansiyeli olan köyler. Turizmciler olarak Büyükşehir Belediyesi ile işbirliğine varız. Bu yönde bir talep gelirse, bizler de gerekli mücadeleyi veririz. Bu köylerde köy pansiyonculuğunun geliştirilmesi, butik otellerin yapılması noktasında da Büyükşehir Belediyesi’nin turizm yatırımcısına destek olması ve önünü açması gerekiyor. Bence işe buradan başlamak lazım. Şu anda tüm dünyada yeni trend, doğa turizmi. Türkiye de bu konuda çok yoğun ilgi görüyor. Karadeniz bölgesinde bunun örneklerini görüyoruz. Tekirdağ da doğa turizmi açısından gerçekten potansiyeli olan bir şehir. Büyükşehir Belediyesi gerekli adımı atsın, dediğim gibi biz varız. 
“UÇMAKDERE’DE SÜREÇ 
HIZLANDIRILSIN”
Tarihi camii, hamam, şadırvan, evler ve çeşmelerin rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmalarını nasıl değerlendiriyorsunuz? 
Büyükşehir Belediyesi, Miras Atölyesi adı altında ilk çalışmayı Ertuğrul Mahallesi’ndeki tarihi evlerin resterasyonu ile başlattı. Bu konuda İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşad Ergin Hanım’ın çalışmalarını takdir ediyoruz. Miras Atölyesi kapsamında bir ikinci çalışma da, Tekirdağ’ın turizmde en çok bilinen yerleşim yeri Uçmakdere’de başlatıldı. Ancak Uçmakdere’deki, 5-10 yıl gibi gerçekten zaman alacak bir proje. Çünkü 52 tane evin kamulaştırılması, oradaki ev sahipleriyle görüşmeler, onların bu işe sıcak bakması ve daha sonra restorasyon çalışmalarına başlanılması vs. uzun bir süreç. Neticede start verildi ve çalışmalar başladı. Ama tabii bu arada Uçmakdere’de hala bir tuvalet, restorant ve kafeterya sorunu var. Orada basit şekilde oluşturulan yöresel ürünler satış stantları filan çok yeterli değil. Uçmakdere’deki Rum evlerinin resterasyonu tamam, başlanıldı devam edecek ama bu arada da öteki eksiklerin giderilmesi lazım. Köyün girişinde bir meydan oluşturulması, o meydanın organize edilmesi lazım. Uçmakdere’nin tanıtımı o kadar fazla yapılıyor ki özellikle İstanbul’dan hafta sonu binlerce insan buraya geliyor. Ancak hiçbir şey yok ve geldiklerine bin pişman oluyorlar. Büyükşehir Uçmakdere’ye sıcak bakıyor, tamam, bu duruma biz de seviniyoruz ama artık oradaki süreci hızlandırsınlar. Büyükşehir Belediyesi’nin elinde, yamaç paraşütünün yapıldığı alanda kalan Ayvasıl dediğimiz bölgede bir butik otel projesi var. Bunu biran önce hayata geçirsinler. Biz turizmciler de yapılacak olan ihaleye girmeye hazırız. Oradan bu işe başlansın. Oraya bir butik otel yapılsın ve yamaç paraşütü için gelen insanlar orada konaklasın. Malzemelerini tekrar geriye götürmelerine gerek duymadan oteldeki depoları kullansınlar. Geldiklerinde depodaki malzemelerini alıp tekrar kullanabilsinler. Süreci biraz daha hızlandırmamız lazım. Yine de yapılan çalışmaları takdir ediyoruz. 
“BAZI TEŞVİKLER ORTAYA 
KONULMALI”
Tanıtım anlamında yapılan çalışmaları yeterli buluyor musunuz? 
Tanıtımdan önce altyapıyı bitirmek lazım. Yoksa tanıtıma harcanan para boşa gitmiş olur. Tanıtım yapılıyor, EMITT Fuarı’na katılındı, ilgi de oldu ama gelen insanlar bir şey bulamadılar. Hızlı ve seri bir şekilde altyapının bitirilmesi lazım. Büyükşehir Belediyesi’ndeki kadrolar çok yeterli değil. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi’ne eleştiri getirebilirim. O zaman turizm profesyonelleriyle bir araya gelsinler. Hep birlikte olalım. Tanıtım işi, daha sonra yine yapılır ama biz biran önce altyapıyı tamamlayalım. Şehirde bir tane beş yıldızlı otel var. Otel yatırımcısını buraya çekmek için bazı teşviklerin uygulanması gerekir. Anadolu’nun bütün illeri otel yatırımcısına ücretsiz arazi verip bir takım imkanlar tanıyor. Maalesef Tekirdağ’da bu yok. Eğer Tekirdağ’da tarım ve sanayinin yanında turizmde var diyorsak ki var, Başkan Kadir Albayrak da aynı şeyi söylüyor, o zaman turizmciye cazip gelecek bazı teşvikleri de ortaya koymamız gerekiyor. Bu anlamda turizmciler olarak Kadir Başkan ile birlikte elimizi taşın altına koymaya hazırız! Yeterki o önümüzü açsın, bize bir yol haritası çizsin, biz o yoldan gidelim. 
“TEKİRDAĞ MÜTHİŞ BİR TURİZM KENTİ OLABİLİR”
Dünyada ve ülkemizde kırsal turizme ilgi ne düzeyde? 
Doğa turizmi dünyada her geçen gün büyüyen bir trend. Kitle turizmi içinde sayılan güneş deniz kum gibi büyük kitlelerin tercih ettiği turizm şekli artık yavaş yavaş cazibesini kaybediyor. Kimse 40 derecenin altında güneşlenmek istemiyor. Çünkü onun da bir takım zararları var. İnsanlar belli günlerini doğa içinde geçirmek istiyor. Bizim buradaki en büyük avantajımız, hemen yanı başımızda 15 milyon nüfusa sahip İstanbul gibi dev bir metropol var. Yunanistan ve Bulgaristan’dan da misafir gelir ama bizim bütün hedefimiz İstanbul olmalı. Trafik sorunu, ekonomik sorunlar vs. nedeniyle İstanbullu bir şekilde kendini şehrin dışına atıp nefes almak istiyor. Şu anda o kaçışlar özellikle Sapanca tarafına oluyor. Çünkü Tekirdağ tarafında yeterli altyapı yok. Bunu biran önce yapmamız gerekiyor. Eğer bunu yaparsak inanın Tekirdağ konumu itibariyle müthiş bir turizm kenti olur. Bu konum, Türkiye’de hiçbir kentte yok. Deniz var, doğa var, doğa sporları var, kültür var. Bunların hepsiyle ilgili programlar oluşturup İstanbul’dan buraya ciddi anlamda turist çekebiliriz. Bizim yapmış olduğumuz Trakya Bağ Rotası da bir doğa projesidir. Oradaki yol üzerinde yer alan bağcıların hepsinin şu anda butik oteller yapma talebi var. Bunlarla ilgili de Başkan Kadir Albayrak’ın devreye girmesi gerekiyor. Çünkü insanlar şehir içinde bir otelde kalmaktan ziyade doğa içindeki, o bağların içindeki bir otelde kalmak istiyor. Bu taleplerin karşılanması lazım. 
“EN AZ 2 BİN YATAK 
KAPASİTEMİZ OLMALI”  
Devletin turizm konusunda Tekirdağ’a bazı destekleri var mı?
Devletin desteği yok denecek kadar az. Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü var ama tanıtımla ilgili ödeneği yok. 8 aydır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü boş, hala atama yapılmadı. Burada iş belediyeye kalıyor, burası artık büyükşehir belediyesi. Belediyenin bu işte öncü olması gerekiyor. Bir şeyler yapılıyor ama dediğim gibi yapılan şeyler çok yavaş ilerleyen ve sonucu belki 10-15 yıl sonra alınabilecek çalışmalar. Bu süreci hızlandırmamız lazım. Başkan Kadir Albayrak, göreve başladığında turizm adına neler yapılabileceğine dair benden bir çalışma istedi. Ben de ilk etapta yapılması gereken bazı yatırımlarla ilgili kendisine bilgi sundum. Ancak şu ana kadar onlarla ilgili çok ciddi adımlar atılmadı. Bunlardan bir tanesi şehir merkezinin turizm altyapısını tamamlayacak olan fuar ve kongre merkeziydi. Bunun muhakkak yapılması lazım. Şehir merkezi derken tabii Süleymanpaşa’yı kastediyoruz. Yerel girişimciler de devreye giriyor. Süleymanpaşa’da bildiğim kadarıyla şu anda 5-6 tane otel projesi var. Bunlar da hayata geçtiğinde, Ramada Otel ile birlikte Tekirdağ’daki yatak kapasitesi artacak ve var olan oteller de çok daha iyi iş yapacak. 
“OTEL YATIRIMCISINA 
İHTİYAÇ VAR”
Tur operatörlerinin Tekirdağ’ı tur programlarına alması için neler yapılmalı? 
Tur operatörlerinin Tekirdağ’a tur düzenlemesi için Tekirdağ’ın en az 2 binin üzerinde yatak kapasitesinin olması gerekir. Şu anda bizim elimizde iyi otel olarak baktığımızda bir tek Ramada Otel var. Diğer otellerimizin yatak sayısı çok az. Burada Ramada Otel gibi en az 5-6 tane daha otel olması lazım. Bunlar olduğu zaman İstanbul’daki tur operatörleri Tekirdağ’ı da tur programlarına alır. Bunu biz bir türlü anlatamadık. Mevcut otellerin yeterli olduğunu savunan arkadaşlar oluyor ama bu iş hiç de öyle değil. Belli bir yatak kapasitesine ulaşmadığınız sürece İstanbul’daki tur operatörleri buraya tur düzenlemez. O riski almaz. Çünkü her otelin belli dolululuk oranı vardır. Grubunu yaptığında oteli arayacak, otel diyecek ki “Bende yer yok”. Eee nasıl olacak o zaman? O yüzden yereldeki işadamlarımızın da otel yatırımına sıcak bakması lazım. Bizler TÜRSAB ve turizmciler olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Bu otelleri şehir merkezinde yapmıyorsanız doğa içinde, köylerde yapın. Bunun da ciddi potansiyeli var. 20-30 odalık küçük butik oteller, bu anlamda ideal otellerdir. Bu oteller köylere de zenginlik katar. Başkan Kadir Albayrak’ın kırsal turizm konusundaki iyi niyetini biliyoruz. Ekrem Eşkinat’ın da Süleymanpaşa’da yapmış olduğu güzel uygulamalar var. İki başkan turizm adına el ele verdiklerinde, bu yatırım sürecini çok kısa sürede başarırız.
“ŞU AŞAMADA TANITIMA 
GEREK YOK”
Altyapı bitmeden tanıtım yapılmasını doğru buluyor musunuz?  
Yatırımlar gerçekleştikten sonra tanıtım çok kolay olur. Hiçbir altyapısı olmayan bir yeri EMITT Fuarı’nda tanıttığımız zaman gelenler, “Keşke gelmeseydik” diyor. Yöresel ürünleriyle, doğa sporlarıyla, deniziyle inanılmaz güzel yerler. İstanbul gibi 15 milyon nüfuslu bir yerin yüzde 1’i bile gelse, inanın Tekirdağ’da büyük bir turizm patlaması olur ki bu da çok zor değil. Kırsal turizmin gelişmesi, ekonomik anlamda köylerin gelişimine de büyük destek olur. Köy zenginleştikçe, kendi ürününü turizmde kullanmaya başladıkça o insanlar da harekete geçecektir. Geçtiğimiz yıl Uçmakdere’de benim bildiğim bir tane gözlemeci vardı. Şu anda 10’a yakın gözlemeci var. Hepsi de öyle veya böyle iş yapıyor. Gözlemeciler tamam, kadınlar başta olmak üzere köy halkı heyecanlı ama diğer eksikleri süratle gidermemiz gerekiyor. 
“DENİZE SIRTINI DÖNMÜŞ BİR KENTİZ!”
Turizm altyapısınu oluşturma anlamında öncelikle ne yapılmasını önerirsiniz? 
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak eğer bu şehirde turizmin olacağına inanıyorsa, öncelikle Turizm Daire Başkanlığı’nı kursun. Bu çalışmaları Turizm Daire Başkanlığı yapsın. Hepimiz orada görev yapmaya, onlarla birlikte hareket etmeye hazırız. Turizm Daire Başkanlığı anonim şirket kurabilir, yatırımcıyla ortak olabilir, birlikte bu butik oteller hayata geçirilebilir. Turizm adına elimizdeki bütün unsurları maalesef elimizin tersiyle itmiş vaziyetteyiz. Marmara Denizi’ne 100 kilometre kıyısı olan bir sahil kentiyiz ama denize sırtını dönmüşüz! 
“TURİZMCİLER OLARAK 
EKSİKLERİMİZ VAR”
Tekirdağlı işadamlarının ve turizmcilerin de bu konuda eksikleri yok mu?
Tabii, bizim de eksiğimiz var. Tekirdağ’da turizm yatırımcısı çok az. Tekirdağ’ın, köftenin haricinde de yöresel yemekleri var. Göçle birlikte özellikle Bulgaristan’dan veya Selanik’ten gelen insanlarımız var. Burada, yıllar evvel o göçle birlikte gelen bir yemek kültürü var. Tekirdağ’ın gerçek yemeklerinin sunulduğu bir restorant yok burada. Turist grupları getiriyoruz, Trakya Bağ Rotası ile ilgili küçük gruplar yapıyoruz... Köfte, köfte, köfte... Nerede bizim diğer yemeklerimiz? Bu; Kadir Başkanın ya da Ekrem Başkanın değil, bizim eksikliğimizdir. Tekirdağ’daki işadamları, lokantacılar veya turizmciler olarak bizlerin eksikliği. Bu yatırımları yapmamız gerekiyor. Tekirdağ’ın yemeklerinin yapıldığı bir restorant kesinlikle iş yapar. Tekirdağ Beşevler Restaurant yapıldı... Belediye kendisi işletiyor. Bir yere kadar anlarım ama bana kalsa buranın bir turizm profesyoneline verilmesi gerekir. Beşevler’de sadece Tekirdağ yemekleri yapılıp Tekirdağ tatlıları sunulsa, mevcut misafir sayısı iki katına çıkar. 
“HAVA KİRLİLİĞİ MUTLAKA 
ÖNLENMELİ”
Tekirdağ’ın hava kirliliği de turizm için bir sorun değil mi?
Turizmde tüm unsurlarıyla en iyi şartları oluşturmak gerekiyor. Tekirdağ’daki olumsuzluklardan biri de hava kirliliği. Hava kirliliğinin önlenmesiyle ilgili yerel idarecilerin bazı tedbirler alması gerekiyor. Basından da takip ediyorum hep termik santrallerle ilgili haberler yapılıyor ama bir kişi çıkıp samimi olarak Tekirdağ’daki hava kirliliğinin nedenleri ile ilgili bir açıklama yapmıyor. Sanki Tekirdağ’da hava kirliliği yokmuş gibi davranılıyor. Gelen kömürlerin denetlenmesi için şehrin çeşitli noktalarına mobalar konmuş ama bugüne kadar bir denetim yapıldığına şahit olmadım. Şehrin merkezindeki okullarda Çan toz kömürü kullanılıyor. Diğer yerlerde kullanılan kömürün kalitesi ve kükürt oranı zaten herkesçe biliniyor. Havası kirli olan bir yere turisti getiremezsiniz. Kaldı ki doğa turizmi ile ilgili konuşuyoruz. Bugüne kadar bu konuyla ilgili hiçbir platform oluşturulmadı. Doğalgaz denince, sevindik... Tekirdağ hava kirliliğinden kurtulacak dendi. Bir karar alınmıştı aslında ama daha sonra bundan vazgeçildi.Doğalgaz şehrin her tarafına yayılmış olsa, zaten hava kirliliği diye bir şey kalmayacak. Bununla ilgili valilik ve belediye hangi önlemi almış? ‘Termik santraller olmasın’ deniliyor. Senin şehrin hava kirliliğinde Türkiye birincisi. Sen önce bunu hallet. Herkes kahramanlık yapıyor ama gerçekleri söyleyen kimse yok. Bıraksınlar şov yapmayı. Türkiye’nin en kirli havası Tekirdağ’da. Önce bunu önleyin. 
ORHAN ÇEBİ KİMDİR? 
1964 yılında Trabzon’da doğdum. Bebekken buraya geldik. Babam 1960 yılında Tekirdağ’a gelmiş. Ailem, amcalarım, kalabalık bir şekilde Tekirdağ’a yerleştik. İlkokulu, ortaoklu, liseyi burada okudum. Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümü mezunuyum. Okul yıllarımdam sonra müteahhitlik hizmetleri veren kendi aile şirketimizde belli bir süre çalıştım. Yaklaşık 23 yıldır da turizm işiyle uğraşıyorum. Bu arada sivil toplum kuruluşlarında çeşitli görevlerde bulundum. Sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı, hizmet etmeyi seven bir insanım. Genç Yönetici ve İşdamaları Derneği, Anadolu Basın Birliği Tekirdağ Temsilciliği, Tekirdağspor Başkanlığı vs. görevler yaptım. Turizm İşletmecileri Derneği, TÜRSAB Trakya Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanlığı’nı yapıyorum. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nda 15 yıla yakın yönetimlerde bulundum ve mecliste görev yaptım. Evli ve bir çocuk babasıyım. Obatur olarak Tekirdağ’da turizm işiyle meşgulüm. Bulgaristan ve Yunanistan başta olmak üzere özellikle Balkan ülkelrine yönelik tur organizasyonlarımız var. Aynı zamanda Türkiye’nin en büyük tur operatörlerinden ETS Tur’un da temsilciliğini yapıyoruz.
Röportaj: Göksal SERDAR
Foto-Video: Gökhan UZUNSOY
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV