“TURİZM CANLANACAK”
banner57

 

 

“10 KÖY SEÇİLDİ”

 

Proje hakkında bilgi veren Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, proje kapsamında 10 köy seçildiğini ifade ederek, “Büyükşehirin her türlü olumsuzluğundan sıkılan, stresli insanların dibinde yaşıyoruz, dibinde ikamet ediyoruz. O halde “Biz bu imkandan yararlanabiliriz.” düşüncesiyle dünyamızdaki ve ülkemizdeki gelişmelerden hareket ederek dedik ki; “Bu kırsal turizm ve köy turizmi ile ilgili bir Kırsal Turizm Projesi uygulayalım.” Tabii ilk etapta coğrafi ve peyzaj güzellikleri olan ya da bir takım coğrafi, ekolojik güzellikleri olan, tarihi avantajları olan yerler aklımıza geldi. Burada %100 isabetli seçim yaptığımızı söyleyemiyorum. Ya da bu kadarı yeterli diyemiyorum ama 10 köyümüzü seçtik” şeklinde konuştu.

 

 

“ÇOK ŞANSLIYIZ”

 

 

Tekirdağ’ın İstanbul’a yakın olması sebebiyle çok büyük avantajı olduğunu belirten Aslan,  “; biz coğrafya, sosyolojik yapı, ekolojik, tarımsal aktivitelerin varlığı ve çeşitliliği, İstanbul’a yakınlığımız, deniz kıyısında yaşayanlar olarak, anarşiden ya da bir takım sosyal kaygı ve kavgalardan uzak bir beldede yaşayanlar olarak gerçekten şanslıyız. Azıcık bir gayretle ama yerel yönetimlerin, kaymakamlıkların, STK’ların, okur yazarların, siyasilerin bu işe katkı koyabilecek herkesin müşterek çabası ile bir yere gelinebilir. Burada valiliklerin, kaymakamlıkların, devletin diğer birimlerinin, yerel gazetecilerimizin, sanatçıların, sporcuların da yapabileceği şeyler var. Bizim derdimiz, içinde bulunduğumuz, sahip olduğumuz kıymetlerin farkında olmak. Bunun için biraz çaba sarfetmemiz gerekiyor”

 

 

 

Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından Malkara, Şarköy ve Saray ilçelerinde seçilen 10 mahallesinde yürütülmekte olan Kırsal Turizm projesi  ile ilgili Ticaret ve Sanayi Odasında Değerlendirme Toplantısı düzenlendi.

 

Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan geliştirmek için proje başlattığını söyledi.

Bu proje için Tekirdağ il Genelinde 10 mahallenin seçildiğini ifade eden Aslan şunları kaydetti; “ “Tatil anlayışı güzel, gelir düzeyi yüksek ve Büyükşehirin her türlü olumsuzluğundan sıkılan, stresli insanların dibinde yaşıyoruz, dibinde ikamet ediyoruz. O halde “Biz bu imkandan yararlanabiliriz.” düşüncesiyle dünyamızdaki ve ülkemizdeki gelişmelerden hareket ederek dedik ki; “Bu kırsal turizm ve köy turizmi ile ilgili bir Kırsal Turizm Projesi uygulayalım.” Tabii ilk etapta coğrafi ve peyzaj güzellikleri olan ya da bir takım coğrafi, ekolojik güzellikleri olan, tarihi avantajları olan yerler aklımıza geldi. Burada %100 isabetli seçim yaptığımızı söyleyemiyorum. Ya da bu kadarı yeterli diyemiyorum ama 10 köyümüzü seçtik. Bizim gücümüz o kadarına yettiği için dar bir çerçevede çalışmak zorunda kaldık. Bizim sıkıntımız şu; insanların davranış değişikliğini sağlayarak burada bir şeyler yapabilmek. Bizim muhattap kitlemiz sizlersiniz. 2-3 yıldır birlikteyiz. Geliyorsunuz köy kahvesine, ya da köyde bu işe yatkın olduğunu hissettiğiniz birisine derdinizi anlatıyorsunuz. O anlattıklarınızdan bir talep yaratma çabasındayız. Arkasından bunu hizmet talep insanlara yani gazetecilere, yazarlara, sanatçılara da anlatmamız gerekiyor. Yani iki tarafta da çok uğraş vermemiz gerekiyor. Bu birden bire yapılacak bir iş değil. Yani bu konuda Türkiye’de yol almış şanslı beldelerimiz var. İmreniyoruz onlara. Oraları gittik gezdik gördük. Oralarda bu 40 senedir var. Yani 40 senelik bir çabanın mahsülünü alıyorlar şu anda. Bizim onlara bakıp da bir takım kaygıalra düşmemizin bir anlamı yok. Ama şundan emin olun ki; biz coğrafya, sosyolojik yapı, ekolojik, tarımsal aktivitelerin varlığı ve çeşitliliği, İstanbul’a yakınlığımız, deniz kıyısında yaşayanlar olarak, anarşiden ya da bir takım sosyal kaygı ve kavgalardan uzak bir beldede yaşayanlar olarak gerçekten şanslıyız. Azıcık bir gayretle ama yerel yönetimlerin, kaymakamlıkların, STK’ların, okur yazarların, siyasilerin bu işe katkı koyabilecek herkesin müşterek çabası ile bir yere gelinebilir. Bizim yaratacağımız bir farkındalıktan sonra yapılacak olan her şeyin belediyelerin bütçesiyle, çabasıyla yapılacağı anlamına da gelmez bu. Bu ne mümkündür, ne doğrudur. Burada valiliklerin, kaymakamlıkların, devletin diğer birimlerinin, yerel gazetecilerimizin, sanatçıların, sporcuların da yapabileceği şeyler var. Bizim derdimiz, içinde bulunduğumuz, sahip olduğumuz kıymetlerin farkında olmak. Bunun için biraz çaba sarfetmemiz gerekiyor.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.