“TMMOB EMEKTEN HALKTAN YANADIR ”
banner57

Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu Sekretaryası TMMOB binasında bir basın açıklaması yaptı.


MÜCADELE ETMEK İÇİN”


TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Cemal Polat, “ Koruma altındaki milli parklarımızın, kamuya ait yeşil alanların, tarihi değerlerimizin, hatta mezarlıkların bile talan edilerek özel işletmelere açılmasını izin vermemek için yürüyoruz. Yargı kararlarını yok sayan, Atatürk Orman Çiftliği, tarihi yarımada gibi kamu arazileri ve yeşil alanlar üzerindeki kaçak yapıların affedilmesine karşı çıkmak için yürüyoruz. Tarımsal üretim alanlarımızın yapı ve rant talanına açılmasına karşı mücadele için yürüyoruz” dedi.


GÜCÜMÜZE GÜÇ KATMAK İÇİN”


Cemal Polat, “ AKP iktidarının rant projeleri önünde engel olarak gördüğü örgütümüzü parçalayıp işlevsizleştirme projesini boşa çıkarmak için yürüyoruz. Ülkemizi gericiliğin dogmatizmiyle ortaçağ karanlığına döndürmek isteyenlere, vahşi kapitalizmin kar hırsıyla tüm insani değerleri yok etmek isteyenlere karşı, aydınlığa taşımak için yürüyoruz. Emekten, halktan, ülkemizden yana bütün demokratik güçleri, yürüyüş kollarımıza destek vermeye, gücümüze güç katmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

Türk Mimar ve Mühendisler Odası Birliği Tekirdağ İl Koordinasyon Kurulu Sekretaryası adına açıklamayı TMMOB Tekirdağ Şube Başkanı Cemal Polat yaptı. Cemal Polat, “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB'ye bağlı 24 Odanın yüzlerce birimden temsilcileri dün Türkiye'nin dör bir tarafından, altı ana kol üzerinden başlattığı Ankara yürüyüşümüzün ikinci günündeyiz. Ankara'ya, AKP iktidarının TMMOB yasası ile imar, iskan kültür ve tabiat varlıkları ve çevre yasalarında yapmayı planladığı rant amaçlı değişiklikleri protesto etmeye, örgütsel birliğimizi ve mücadele kararlılığımızı pekiştirmeye, 14 Şubat'ta Ankara'da toplanacak olan TMMOB Olağanüstü Genel Kurul'unda buluşmaya gidiyoruz. AKP iktidarının rant amaçlı politikalarını, serbestleştirme, özelleştirme uygulamalarına, yağma ve talana dur demek için yürüyoruz. Kentlerin yaşanabilir planlı ve sağlıklı hale gelmesi, ormanlarımızın, tarım arazilerimizin, köylerimizin, meralarımızın, kıyılarımızın, suyumuzun, derelerimizin, bütün doğal çevremizin korunması ve ranta açılmaması için yürüyoruz. Koruma altındaki milli parklarımızın, kamuya ait yeşil alanların, tarihi değerlerimizin, hatta mezarlıkların bile talan edilerek özel işletmelere açılmasını izin vermemek için yürüyoruz. Yargı kararlarını yok sayan, Atatürk Orman Çiftliği, tarihi yarımada gibi kamu arazileri ve yeşil alanlar üzerindeki kaçak yapıların affedilmesine karşı çıkmak için yürüyoruz. Tarımsal üretim alanlarımızın yapı ve rant talanına açılmasına karşı mücadele için yürüyoruz” dedi.

Cemal Polat, “Kentsel kırsal dönüşüm, afet alanlarında veya riskli alanlarda dönüşüm görünümü altında kamunun ve halkımızın birikimlerinin imar transferine, hak ve varlıklarının borsalarda heder edilmesine, gasp edilmesine karşı durmak için yürüyoruz. Yerel yönetimlerin yetkilerini siyasi iktidara aktaran ve yurttaşların oylarını çöpe atan rantçı keyfiyeti kabul etmediğimiz için yürüyoruz. Kar ve daha fazla kar uğruna insan yaşamını hiçe sayarak iş cinayetlerine yol açan politikalara karşı işçi sağlığı, iş güvenliği ve insanca yaşamı savunduğumuz için yürüyoruz. Mühendislik, mimarlık, planlama alanlarında taşeronlaşmaya ve tekelleşmeye hayır demek için yürüyoruz. AKP iktidarının rant projeleri önünde engel olarak gördüğü örgütümüzü parçalayıp işlevsizleştirme projesini boşa çıkarmak için yürüyoruz. Ülkemizi gericiliğin dogmatizmiyle ortaçağ karanlığına döndürmek isteyenlere, vahşi kapitalizmin kar hırsıyla tüm insani değerleri yok etmek isteyenlere karşı, aydınlığa taşımak için yürüyoruz. Emekten, halktan, ülkemizden yana bütün demokratik güçleri, yürüyüş kollarımıza destek vermeye, gücümüze güç katmaya davet ediyoruz” diye konuştu.


TMMOB İl Binasında yapılan “ülkemize, halkımıza mesleğimize sahip çıktığımız için Ankara'ya yürüyoruz” toplantısına, Makina Mühendisler Odası Genel Başkanı Ali Ekber Çakar, Jeoloji Mühendisler Odası Genel Başkanı Hüseyin Alan, STK temsilcileri, TMMOB bileşenleri ve üyeler katıldı. 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
cemal ince 6 yıl önce

ben fikrimi beyan edeyim yetkim olsaydı türkiyedeki odaların tamamını kapatırdım.lafdan başka ürettiklleri ne var.?

Avatar
cemal ince 6 yıl önce

köprü ye karşı hava alanına karşı. oto yola karşı yatırma karşı herşeye karşı bu ne biçim anlayış.

Avatar
cemal ince 6 yıl önce

bu memleketteki odalar aidat almakdan ve her şeye karşı çıkmaktan başka ne yaparlar. hangi üretim projesini yaptılar ?.