TEKPARK'A İPTAL DAVASI
banner57

TekPark A.Ş 'nin sokak aralarını ve emniyet şeritlerini otopark olarak işletmesine vatandaşlardan büyük tepki geldi.                     

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamakta olduğu ücretli otopark (tekPark) uygulaması için vatandaş tarafından açılan davada "Davalılar cadde ve sokakları ücretlendirmekle Otopark Yönetmeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerini örtbas etmekle ve haksız kazanç ile sebepsiz zenginleşme sağlamaktadırlar." denildi...  “TEKPARK UYGULAMASI MAHKEMELİK”

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nde Meclisi’nin kararıyla aldığı (tekPark) (ücretli otopark) uygulamasının Tekirdağ halkı ve esnafı tarafından tepki ile karşılanmıştı. Vatandaşlar, alınan kararın yasal olmadığını, belediyenin bir çeşit değnekçilik yaparak halkın cebinden parasını haksız yer çaldığını ve ücretli otopark uygulamasının Türkiye çapında alınan mahkeme kararları ile yapılamayacağını ifade etmişlerdi.

 

ŞERAFETTİN KURT KURMUŞTU

 

Tekirdağ Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odasında üye ve CHP Parti üyesi olan Şerafettin Kurt'un öncülüğünde Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nce kurulan ücretli otopark (tekPark) uygulaması yasal olmadığına, alınan yargı kararlarının Türkiye çapında bağlayıcı olduğuna dair zaman zaman medyada yapılan uyarıların kulak arkası edilerek herşeye rağmen yasalar çiğnenerek yapılması tepkilerin büyümesine neden oldu.

Açılan davada şunlar talep edildi:
"Bu idari işlem açıkça hukuka aykırıdır..." 


Tekirdağ genelinde Cadde ve Sokakların Tekirdağ Otopark Ulaşım Nakliye İmar Planlama İnşaat ve Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nce ücretli otapark olarak kullanılmasının durdurulması ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin 12 Kasım 2014 tarih, 440 numaralı ve 10 Şubat 2015 tarih, 157 numaralı encümen kararlarının ve bu kararlar neticesinde yapılan uygulamanın iptali talebinden ibarettir." denildi. Alınan bağlayıcı Yargıtay kararları olduğu halde yapılan harcamaların ve hesap fişi kesmek için alınan makinalar vb. dahil olmak üzere Büyükşehir Belediye'sinin dolayısıyla kamunun zarara uğratılmasına dikkat çekildi. 

Yapılan açıklamada; “Bilindiği üzere Tekirdağ genelinde kamu kullanımına açık olan cadde ve sokaklar kanuna ve hukuka aykırı şekilde ücretli otopark alanına dönüştürülmüştür. Yapılan bu uygulama sonucunda Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ücretsiz kullanıma sunmak zorunda olduğu cadde ve sokakları kazanç kapısı haline dönüştürmüş ve fahiş fiyatla hizmet veren bir tekel oluşturmuş bu sebeple de bu davayı açmak zaruri hale gelmiştir.” Denildi.
Açılan davada, davalılar “cadde ve sokakları ücretlendirmekle Otopark Yönetmeliğinden kaynaklanan yükümlülüklerini örtbas etmekle ve haksız kazanç ile sebepsiz zenginleşme sağlamaktadırlar. “Denilerek, konuya ilişkin detaylı açıklamada,

1. Otapark Yönetmeliğinin genel esaslarını belirleyen 4. Maddenin e bendinde; 

"e. İmar planları hazırlanırkenparselinde otopark tesisi mümkün  olmayan yerlerde otopark ihtiyacının karşılanması amacıyla bölge ve genel otopark yerleri belirlenir. Ayrıca parselinde otopark yapılması mümkün olan alanlarda imar parsellerinin büyüklükleri otopark yapımını mümkün kılacak şekilde tespit edilir"      

Hükmü mevcuttur. Hükme göre vatandaşların otopark ihtiyacı karşılanması için bölge ve genel otopark yerlerinin belirlenmesi belediyelere aittir. Aynı maddenin f bendinde bulunan ek paragrafında ve g bendinde; 

"(Ek paragraf: 22/05/2006-26147 S.R.G. Yön/1. mad) Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının belediye veya valilikçe karşılanması zorunludur. Otopark ihtiyacı parselinde karşılanamayan ve idaresince imar kanununun 37 nci maddesine göre otopark tesis edilemeyen alanlarda otopark bedelinin arsa payı hariç %25'i yapı ruhsatının verilmesi sırasında nakden, kalan %75'i ve arsa payı ise belediyesince veya il özel idaresince parselin otopark ihtiyacı karşılandıktan en geç doksan gün sonra o yıla ait miktarlara göre değerlendirilerek tahsil edilir. Yapı ruhsatı düzenleme aşamasında ödemelere ilişkin taahhütname alınır ve tapu kütüğüne bu hususta şerh düşülür. Plansız alanlarda otoparkın parselinde veya yapıda karşılanması zorunludur. 

2. Otopark Yönetmeliğinin 10. Maddesine göre; "Otopark bedelleri kamu bankalarından herhangi birinde açılacak otopark hesabına yatırılır. Bu hesapta toplanan meblağa yasaların ön gördüğü faiz oranı uygulanır. 3030 sayılı kanun kapsamında kalan belediyelerde büyükşehir belediyesince ilçe belediyeleri adına otopark hesabı açtırılır.  İlçe belediyeleri hesabında toplanan otopark meblağı, Büyükşehir Belediyelerince o ilçe sınırları içerisinde yapılacak veya yaptırılacak bölge veya genel otoparkları için kullanılır." Hükmü mevcuttur. Bu sebeple belediye otopark ücretlerini sadece otopark yapımında kullanabilir. Başka amaç için harcayamaz. 

3. Konuyla ilgili bir diğer dayanağım ise İmar Kanunu olup otoparklar ile ilgili 37. maddesinde; 

"İmar planlarının tanziminde planlanan beldenin ve bölgenin şartları ile müstakbel ihtiyaçlar göz önünde tutularak lüzumlu otopark yerleri ayrılır." 

Hükmü mevcuttur. Belediye bu zamana kadar ücretsiz kullanım alanları tahsis edip lüzumlu otopark yeri ayırmadığı gibi şehiriçi cadde ve sokakları ücretli otopark haline getirerek zaten belli bir trafik problemi yaşayan caddeleri ve sokakları daha fazla daraltarak lüzumlu otopark yeri ayırma konusunu yanlış ve kanuna aykırı kullanmıştır. 

4. Şehiriçi yolların kamunun ücretsiz kullanımına tahsisli olduğu, yaya kaldırımlarının daraltılmak suretiyle otopark alanı oluşturulduğu, İmar Kanunu ve Otopark Yönetmeliği ve ilgili tüm cari mevzuat hükümleri gereğince tüm binalardan otopark bedeli alınmasına rağmen, bu güne kadar bölge, ada, parsel bazında halkın kullanımına ücretsiz olarak tahsis edilen otopark uygulaması konulmadığı görülmüştür. 

5. Yukarıda bahsedilen sebeplerin dışında trafik akışının çok az şeritle karşılandığı tek ana caddesi bulunan Süleymanpaşa İlçesinde bir şeridin otopark olarak kapatılması trafik akışını engellemektedir. Ayrıca sahil şeridinde emniyet şeridi olarak kullanılan şerit de otopark olarak kullanılmakta, ambulans, itfaiye vb. acil müdahale araçlarının geçmesine müsaade etmemektedir. Bu durum müdahalenin saniyeler ile ifade edilen önemi düşünüldüğü takdirde kişileri ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya bırakabilir. 

6. Aynı konu ile ilgili T.C. Danıştay 8.nci Dairesinin 2012/11306 Esas, 2013/3146 karar numaralı, yine T.C. Danıştay 8.nci Dairesinin 2012/9639 Esas, 2013/3145 karar numaralı, T.C. Isparta İdare Mahkemesinin 2011/1086 Esas, 2012/600 Karar numaralı, T.C. Antalya Bölge İdare Mahkemesinin 2010/991 Y.D İtiraz numaralı T.C. Danıştay 8.nci Dairesinin 2012/10600 Esas, 2014/928karar numaraları ile alınan kararlar sonucu belediyelerin bu uygulamalarına son verilmiştir. Açıklaması yapılmıştır.

YÜRÜTME DURDURMA TALEBİ 
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi TekPark A.Ş.'ne açılan iptal davasında taraflar konuyu detaylandırırken verilen beyana ek olarak, “yukarda arz ve izah edilen sebepler dolayısıyla ücretsiz kullanımı gereken şehiriçi yollar ücretli otopark haline getirilerek daraltılmış ve haksız kazanç sebebi haline getirilmiştir. Ortada bir mağduriyet bulunmaktadır ve bu mağduriyet bu uygulamanın devam ettiği sürece devam edecektir. Bu idari işlem açıkça hukuka aykırıdır. Bu işlemin uygulanması halinde telafisi güç veya imkansız zararların doğacağı aşikardır. Söz konusu mağduriyet, kanunda geçen yürütmeyi durdurma gerekçelerinin tamamını içermektedir. Bu sebeple öncelikle davalı tarafın savunması beklenilmeden, 2577 Sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27.nci maddesine istinaden yürütülen işlemin durdurulmasını talep ediyorum. Dedi. Davacı;

NETİCE-İ TALEP: 

1. Tekirdağ Otopark Ulaşım Nakliye İmar Planlama İnşaat ve Taahhüt Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, adıyla cadde ve sokakları ücretli otopark olarak kullanan Belediye İştirakinin, yürüttüğü ücretli otopark uygulamasına dayalı işlemin iptaline, 

2. Yürütmeyi durdurma talebimizin öncelikle, davalı tarafın savunması beklenilmeden, değerlendirilip kabul edilmesine karar verilmesini saygılarımla arz ederim. Demiştir.

Konu yargıdadır.

 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Aydoğan Kıvırcık 5 yıl önce

Çorlu ilçesinde 10 metrede bir elinde bir makina tekpark işçisi cadde boyunda hepsi birer mafya gibi vatandaşın tepesinden 5 dakika durdun.Ver 5 TL .para kazanmak çok kolay.sanki çok hizmet yapmışlar.CHP oy verdiğime pişmanım.iktidara geldiğimiz gün her şeyi zam yaptılar.Suya yüzde 200 zam yaptılar
Oyumu onlara helal etmiyorum.bunların hepsi aynı bütün parayı trakyadan toplamak istiyorlar.çünkü trakyalı borcunu ödemekten korkmaz.bizim hakkımızı kim yerse allah ondan kat kat fazlasıyla çıkarsın.AMiN

Avatar
crow 5 yıl önce

nerde güzel uygulama yapılır hemen dava açarlar varmı böyle birşey sen gelcen çarşının ortasına çekip gitçen arabanı trafik alt üst olcak böyle uygulama getirincede gidip dava aççan yok öyle yama

Avatar
selahattin kara @crow 5 yıl önce

crow bey yada hanım bu uygulamanın neresi güzel anlayamadım.trafik kanununa göre park yasağı olmayan her yere park edebilirim verdiğiniz örnekteki çarşının ortasına dikersiniz park yapılamaz tabelalarını park edene de çatır çatır kolluk cezayı yazar parayı da devlet kazanır.belediye park ettirince trafik alt üst olmayacak mı belediyenin görevi sokak kenarlarını park yapmak mıdır? yoksa yeraltı yer üstü çok katlı otaparklar mı yapmaktır. yap otoparkı parasını vereyim helal olsun. ben şarköyde yaşıyorum bu uygulama burdada başladı markete gidince bile para ödemek zorunda kalıyorum arabanı denizin kenarına yola bile çekemiyorsun hemen biri başına dikilip fiş kesiyor

Avatar
Somnium 5 yıl önce

Otopark mafyasına dönüşen tekpark görevlileri tam birer cani. Daha bugün tekpark levhası bile olamayan yere aracımı koyduğumda bilet kesmeye kalkan görevliye uygunsuz işlem yaptığını bildirdiğimde beni burnumu kırmakla tehdit etti. Bir daha bu yönetime oy yok.

Avatar
Tayfun sadıç 4 yıl önce

Çorlu belediye başkanı ünal baysan park ücreti toplayacağına yolları yapsın tarladan farksız ne balans kalıyor ne lastik kalıyor . Chp liyim ama sırf atatürk için verdim bu zamana kadar oyumu artık yeter bu halkı bu kadar zulüm yeter utanın artık birşeylerden yıllardır bir çivi bile çakmadınız...!

Avatar
süleyman karpat 4 yıl önce

adalet yerini bulsun maduruz

Avatar
ilker öztürk @Somnium 4 yıl önce

trakya insanı abi yapar :)))

Avatar
zeynep aktaş 4 yıl önce

chp ye oy verırsenız böle olur.çerkezköye adam gıbıseyler yapmayıp ınsanların üzerınden para kazanıyolar.