TEKİRDAĞ TARİHİ GÜN YÜZÜNE ÇIKIYOR
banner57

Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği öncülüğünde, Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü Öğretim Üyeleri, yerel tarihçiler, araştırmacı yazarlar ve gazeteciler Tekirdağ'ın tarihini gün yüzüne çıkarmak için Barbarosta özel bir restaurantta buluştu.


"GİZLİ KALMIŞ TARİHİ ORTAYA ÇIKARACAĞIZ"


Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol, "Tekirdağ'ın gizli kalmış, bilemediğimiz tarihini inşallah birlikte ortaya çıkarmaya çalışacağız. Yerel tarihçilerimiz, araştırmacı yazalarımız, Namık Kemal Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyeleri ile bir araya getirip, tanıştırmak istedik. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yerel tarih, yerel tarihçi ve araştırmacılarla ancak ortaya çıkar. Öğretim üyesi arkadaşlarımız çıkan bu tarihi daha derin bir araştırmasını yapacaktır" dedi.


"BİZDEN ÖNCE SİZ VARDINIZ"


Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Yıldız, "Açıkçası Tekirdağ'da bu kadar araştırmacı beklemiyordum.Tekirdağ hakkında arşivlerde ne var ne yok hepsini çıkarıyoruz. Elimizdeki malzemenin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Ama şunu söylemek isterim. Tekirdağ, Osmanlı Devleti hakkında tarih belgesi en çok bulunan şehirlerin başında geliyor. Elimizdeki malzemenin ucu bucağı yok. Biz ısrarla siz araştırmacı, yerel tarihçilerle işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bizden önce siz vardınız" dedi.

Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği öncülüğünde, Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Bölümü Öğretim Üyeleri, yerel tarihçiler, araştırmacı yazarlar ve gazeteciler Tekirdağ'ın tarihini gün yüzüne çıkarmak için Barbarosta özel bir restaurantta buluştu.


Tekirdağ'ın gün yüzüne çıkmayan tarihini ortaya çıkarmak için yapılan buluşmada açılış konuşmasını Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol yaptı. Hüseyin Bayol, " Bu akşam burada buluşmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Yerel tarihçi, araştırmacı yazar arkadaşlarımızla, Namık Kemal Üniversitesi Tarih bölümü öğretim üyeleri ile bir araya getirip tanıştırmak istedik. Biz şunu çok iyi biliyoruz. Yerel tarih, yerel tarihçi ve araştırmacılarla ancak ortaya çıkar. Öğretim üyesi arkadaşlarımız çıkan bu tarihi daha derin bir araştırmasını yapacaktır. Tekirdağ'ın gizli kalmış, bilemediğimiz tarihini inşallah birlikte ortaya çıkarmaya çalışacağız. Bu akşamki toplantımızın amacı tanışmak ve arkadaşlarımızın çalışmalarını açıklama konusu var. İnşallah bundan sonra kasım ayında yapacağımız toplantıda daha somut bir ilerleme kaydedeceğiz. 2015 yılının başlarında ise Tekirdağ konusunda bir panel düzenleyeceğiz. Bizler Tekirdağ'ın gizli kalmış yönlerini sizlerle birlikte bulacağız. Sizlerle birlikte ortaya koyacağız. Büyükşehir olduk. Büyükşehir müdürlüğümüz, İl Kültür Müdürlüğümüz önümüzdeki toplantıda onlarla da buluşacağız. Onlarında görüşlerini alacağız. Gizli kalan konuları ortaya koyup, Tekirdağ'a bir canlılık gelmesi konusunda neler yapabiliriz, neler yapmalıyız diye tartışacağız. Sonucunda da ilgili yerlere bu mesajları vermeye çalışacağız. Yerel gazetecilerimizin ve araştırmacı arkadaşlarımızın bizim bilmediğimiz ama araştırdıkları konuları ele alacağız. Kitaplara daha geçmemiş tarihimizi mesela bir çok yerde duyuyoruz. Bir mezar taşı var, bir mağara bişeyler var ama gidip bunları araştırmıyoruz. Bazen okumasını bile bilmiyoruz. Üzerinde yazılanları" diyerek sözlerine son verdi.

ISRARLA VE İNATLA İŞBİRLİĞİ


Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneği Başkanı Hüseyin Bayol'un konuşmasının ardından Namık Kemal Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölüm Başkanı Doç. Dr. Murat Yıldız konuşma yaptı. Doç. Dr. Murat Yıldız, " Açıkçası Tekirdağ'da bu kadar araştırmacı beklemiyordum. 10 kişi felan bekliyordum. Bu durum bizi sevince boğdu. Tarih bölümü olarak biz daha genç bir bölümüz. 3 yıllık bir mazimiz var. Biz zaten akademik çalışmalar yapıyoruz. Tekirdağ hakkında arşivlerde ne var ne yok hepsini çıkarıyoruz. Elimizdeki malzemenin ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Ama şunu söylemek isterim. Elimizdeki malzemenin ucu bucağı yok. 250 den fazla sicil var. 150 tane nüfus defteri var. 100 binlerce prakende belgeleri var. Biz bunlarla ilgili akademik çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Makale olsun ne varsa aklınıza gelen herşeyi yapmaya başladık. Şuanlık bu hazırlık çalışması. 8 sene sonra müthiş bir akademik anlamda yayın furyası olacak. Bizi şaşırtan bir şey var. Tekirdağ, Osmanlı Devleti hakkında tarih belgesi en çok bulunan şehirlerin başında geliyor. Bulunduğu konum itibariyle. İki başkent arasında olmasından dolayı. Ancak üniversitelerde teze konu olmada 10'u geçmiyor. Yani müthiş bir malzeme var ama çalışma yok. Biz işte şimdi bu akademik çalışmalara devam ediyoruz. Ama şunu çok iyi biliyoruz: Siz yerel tarihçilerin, araştırmacıların yaptığı işler çok kıymetli. Biz işin akademi, dökümantel işiyle alakalı oluyoruz. Ama siz yaşayan tarih anlatmaya çalışıyorsunuz. Sizin araştırmalarınız, kitaplarınız bizim için gerçekten çok önem arz ediyor. Sizlerle bizim aramızdaki kopukluğu gidermemiz gerekiyordu. Böyle bir günde bu kopuklu giderdiğimiz için Tarih Bilincinde Buluşanlar Derneğine çok teşekkür ediyorum. Biz ısrarla siz araştırmacı, yerel tarihçilerle işbirliği yapmaya çalışıyoruz. Çünkü bizden önce siz vardınız. Bizim mazimiz 3 yıllık bir mazi daha. Bu yüzden sizlerle ısrarla ve inatla işbirliği içerisinde olmak istiyoruz. İnşallah çok daha farklı ve çok farklı yerlerde daha verimli toplantılar yaparız" dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.