“TEKİRDAĞ” isimli bir yerleşim yeri yok!
banner57

 “Tekirdağ Süleymanpaşa Değildir”, “Tekirdağ İsmini Geri İstiyor”  imza kampanyası tamamlandı. Kampanya sonuçları Yazılı ve görsel basında yerini alırken konu ile ilgili sonuçlar tüm kamuoyunda tartışılıyor."Süleymanpaşa Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlendi"


Süleymanpaşa ismi altında yaşıyoruz fiziki olarak artık “TEKİRDAĞ” isimli bir yerleşim yeri yok!

Önceleri Süleyman Şah yapılan Tekirdağ’ın ismi tarihi bir hata yapıldığı yolundaki yazılarımız sonucu anlaşılınca, bu isimden vazgeçilip Tekirdağ Merkez ilçenin adı Süleymanpaşa olarak Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlendi.


"Gereğini yapmalarını arz ediyoruz"


20.085 kişinin imzaları ile “Tekirdağ Süleymanpaşa Değildir”, “Tekirdağ İsmini Geri İstiyor” başlıklı kampanyamızın ıslak imzalı orijinallerini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Kadir ALBAYRAK’a teslim ediyor kendilerinden ve Tekirdağ Büyükşehir Meclisimizden Tekirdağ Halkımızın bu taleplerinin gereğini yapmalarını arz ediyoruz.” dedi.Konu ile ilgili Tekirdağ Demokrasi Platformu adına bir basın bildirisi hazırlayan Kampanya Düzenleyicisi-Sözcüsü Nijat AYVAZ ;“Sayın basın mensupları,sevgili Tekirdağ’lılar. Bugün bir çoğunuzun malumu olduğu “Tekirdağ Süleymanpaşa Değildir”, “Tekirdağ İsmini Geri İstiyor”  imza kampanyasının sonuçlarını sizlerle ve halkımızla paylaşmak üzere karşınızdayız.


06 Aralık 2012 tarihinde 6360 sayılı kanun ile kurulan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinde Tekirdağ ilimizin merkezinin adı Süleymanpaşa yapılmıştı. Geçtiğimiz Mart ayında yapılan yerel seçimlerinden sonra 01 Nisan 2014 ten beride bu isim resmi olarak kullanılıyor ve bizler Süleymanpaşa ismi altında yaşıyoruz fiziki olarak artık “TEKİRDAĞ” isimli bir yerleşim yeri yok!

Önceleri Süleyman Şah yapılan Tekirdağ’ın ismi tarihi bir hata yapıldığı yolundaki yazılarımız sonucu anlaşılınca, bu isimden vazgeçilip Tekirdağ Merkez ilçenin adı Süleymanpaşa olarak Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlendi.

İlk başlarda bir çok kişi bu değişimi ancak Facebook sosyal paylaşım sitesinden fark etti. Tepkiler çığ gibi büyürken, kamu adına bizlerde çok zaman bu rahatsızlığı dile getirdik. Fakat yetkililerce çok fazla dikkate alınmamış olacak ki, Tekirdağ’lıların yaşadıkları kentin isminin değiştirilirken 180 bin kişiye sorulmamasına bir kırgınlıkları olduğu gerçeği de farkedilemedi.

Bu noktadan hareketle bir imza kampanyası düzenlemeye karar verdim ve önce 14-21 Mayıs tarihleri arasında Tuğlalı Park’ta başlayan daha sonra 5-8 Haziran tarihlerinde gerçekleşen Kiraz Festivalinde ve sonrasındada sahilde devam eden kampanyamıza devam ettik. Son olarak Cumhurbaşkanı adayı Sn.Prof.Dr.Ekmeleddin İhsanoğlu’nun ilimizi ziyaret ettiği gün tamamladık.

Kampanyaya ilk günden itibaren gösterilen ilgi bizleri ne kadar doğru bir iş yaptığımız konusunda yüreklendirdi.

Kampanyaya ilk başlangıçta şahsi olarak başladım daha sonra bana destek olarak standtta bulunarak imza toplanmasına yardımcı olmak üzere Fatih ERGE, Tarık ESKİ, Nesrin KARACA, Aysu ACAR, Selin DÖNMEZ, Özer ENGİNLER arkadaşlarımız dahil oldu.

İlk günlerde kampanyaya destek olmak üzere standa gelen, imza atan ve şu anda karşınızda birlikte sunum yaptığımız arkadaşım Bilişimci Soykan ÖZÇELİK kampanyanın etkili olması,daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için internet ile ilgili bir çalışmam olup olmadığını sordu bende yalnız olduğumu henüz böyle bir çalışma yapılmadığını söyledim kendiside bu konuda bir Tekirdağ’lı olarak birikimi dahilinde katkı sunabileceğini söyledi ve aynı gün kampanyanın Facebook sayfasını açtı,change.org ta dijital imza kampanyası başlattı,dijital anket düzenledi ve o andan itibaren desteği artarak devam etti ve şu andada birlikte karşınızdayız. 

Kampanyaya başladığımız ilk günden bu yana 19.275  ıslak imza , change.org sitesi üzerinde 810 dijital  imza (15.07.2014/16:00) bunlar Avustralya,Avusturya,Almanya,Macaristan,Kazakistan,Rus Federasyonu,İngiltere,Amerika,Türkiye üzerinden kullanıldı ayrıca 860 kişi dijital ankete oy kullandı. 

Kampanya başladığı günden itibaren bize destek olan başta Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Kadir ALBAYRAK’a, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Sn.Ekrem EŞKİNAT’a, CHP Tekirdağ İl Başkanı Sn.Recep PALABIYIK’a,Eski Çevre Bakanı Fevzi Aytekin’e, STK temsilcilerine, siz değerli basın mensubu arkadaşlarımıza, Tekirdağ’ın tanınmış bir çok ismine ve buradan isimlerini tek tek sayamadığımız duyarlılık gösteren tüm 20.085 Tekirdağ sevdalısı hemşerilerimize teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

Unutmadan Eklememiz gerekir ki;

Kiraz Festival’inin yapıldığı günlerde Türkiye Barolar Birliği Başkanı Sn.Metin FEYZİOĞLU,Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sn.Güneş GÜRSELER,CHP İzmir Milletvekili Sn.Mustafa BALBAY ve sanatçı dostumuz Sn.Burhan ŞEŞEN, Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde Sn.Prof.Dr.Ekmeleddin Ihsanoglu ile birlikte ilimize gelen Tekirdağ CHP Milletvekili Sn.Candan YÜCEER, Sn.Emre Köprülü, Sn.Süleyman ÇELEBİ, Sn.Sedef KÜÇÜK, MHP Tekirdağ Milletvekili Sn.Bülent BELEN,CHP İstanbul Milletvekili Sn.Sedef KÜÇÜK, Kampanya süresince çalıştığı Hurriyet Gazetesindeki köşesinden bize destek veren ağbimiz,hemşerimiz Gazeteci Sn.Yalçın BAYER teşekkür ediyoruz.

Imza kampanyası boyunca mükerrer oy kullanmak isteyenlere “hayır” diyerek sadece 1 kez imza atmalarını istedik bu yolla hem gerçekçi bir rakam elde etmek hemde biz Tekirdağ’lılara  sorulmadan yapılan isim değişikliğinin aksine biz şeffaf olarak kampanyamızı yürüttük bu sebeble Islak imzaların dijital kopyalarını elinizdeki dokumanlarda bulunan linkten indirerek inceleyebilirsiniz .

Hem Islak Imzaların dağılımına hemde dijital anketteki dağılıma baktığımızda %65 gibi bir çoğunluk Süleymanpaşa isminin değişmesi yönünde imza atmış. Süleymanpaşa ismine alternatif olarak %33 kadar toplamıda Namık Kemal,Rumeli ve Rodosto  isimleri öne çıkarken, %2 lik dilimde diğer öneriler ve Süleymanpaşa yer almıştır . Diğer isim önerilerinde 3Kemallar-Atakent-Tekirkent gibi isimler de dikkatimizi çekti.

Düzenlediğimiz imza kampanyasından da anlaşılacağı üzere Tekirdağ’lılar Süleymanpaşa Merkez İlçesinin adını bir Referandumla yeniden kendileri belirlemek istemektedir. Bir kentte yaşayanların yaşadıkları kentin adı değiştirilirken bu değişimin kendilerine sorulmasını istemeleri katılımcı demokrasi adına en temel haklarıdır.

Tekirdağ’lılarda bir referandumla katılımcı demokratik haklarını istemektedirler. İmza kampanyamızda öne çıkan bir diğer dikkat çeken konuda Tekirdağ Büyükşehrinde “Tekirdağ” adında bir kentin varlığının istendiğidir.

Buraya gelerek bizleri dinlediğiniz için teşekkür ediyor,huzurlarınızda 20.085 kişinin imzaları ile “Tekirdağ Süleymanpaşa Değildir”, “Tekirdağ İsmini Geri İstiyor” başlıklı kampanyamızın ıslak imzalı orijinallerini Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn.Kadir ALBAYRAK’a teslim ediyor kendilerinden ve Tekirdağ Büyükşehir Meclisimizden Tekirdağ Halkımızın bu taleplerinin gereğini yapmalarını arz ediyoruz.” dedi.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.