TEKİRDAĞ 14 TESİS KAZANDI
banner57

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Tekirdağ’da inşa edilecek olan 500 milyon TL yatırım bedelli 14 adet tesisin açılışını Çorlu Belediye Meydanında gerçekleştirdi.

MALİYETİ 500 MİLYON TL

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, düzenlenen toplu temel atma merasiminde DSİ’ye ait Çorlu, Çerkezköy, Muratlı Belediyesi Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri ile İçmesuyu İsale Hattı, İçmesuyu Arıtma Tesisi ve Merkez Yazır Göleti Sulaması tesisleri ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na ait 8 adet tesisin daha temelini attı. Temeli atılan 14 tesisin maliyeti ise 500 milyon TL. Temeli atılan tesisler ile 3 adet belediyenin günde 118 bin m3 evsel atıksuyu arıtılacak. Tekirdağ merkezine yılda 6,43 milyon m3 içme-kullanma suyu sağlanacak ve 90 bin m3/gün kapasiteli arıtma tesisi inşa edilecek.

ERGENEYİ KURTARACAĞIZ

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bütün dereler ıslah edilecek, barajlar göletler yapılacağız. Ergene'yi kurtarmak boynumuzun borcu. Ergene ile ilgili DSİ o kadar hızlı çalışıyor ki tam 12 arıtma tesisinin bugünle birlikte tamamının temelini atmış bulunacağız. 30 Aralık 2015’e kadar tamamını bitirmiş olacağız. Ben en zor atık su arıtma tesisini bir yılda inşa ederim. Ben Haliç’i bile 30-50 yılda kurtarılmamış bir yeri bir sene de kurtaracak güçteyim. Ama bu iş birliğini sağlamak inanın Türkiye’nin en yüksek barajını inşa etmekten daha zor. Bugün Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ, Yazır, Muratlı, Velimeşe, Ergene, Türkücü ve deniz deşarj tesislerinin temelini atarak Ergene’yi dört dörtlük bir hale getirmiş olacağız.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, düzenlenen toplu temel atma merasiminde DSİ’ye ait Çorlu, Çerkezköy, Muratlı Belediyesi Evsel Atıksu Arıtma Tesisleri ile İçmesuyu İsale Hattı, İçmesuyu Arıtma Tesisi ve Merkez Yazır Göleti Sulaması tesisleri ile Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’na ait 8 adet tesisin daha temelini attı. Temeli atılan 14 tesisin maliyeti ise 500 milyon TL. Temeli atılan tesisler ile 3 adet belediyenin günde 118 bin m3 evsel atıksuyu arıtılacak. Tekirdağ merkezine yılda 6,43 milyon m3 içme-kullanma suyu sağlanacak ve 90 bin m3/gün kapasiteli arıtma tesisi inşa edilecek. Ayrıca, 4 bin dekar tarım alanı sulamaya açılacak ve 5 adet Organize Sanayi Bölgesi’nin de günde 310 bin m3 endüstriyel atıksuyu arıtılacak.

Törene; Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Vali Enver Salihoğlu, Tekirdağ Milletvekili Tevfik Ziyaeddin Akbulut, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, Bilim Sanayi Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Bakanlık Yetkilileri, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

3 adet İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, 1 adet İçme Suyu İsale Hattı, 1 Adet İçme Suyu

Arıtma Tesisi, 1 Adet Gölet Sulaması, 5 adet OSB Atık Su Arıtma Tesisi ve 3 adet İletim Hattı'nın temel atma töreninde, Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, Devlet Su İşleri Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Yaşar Öztürk, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut, Vali Enver Salihoğlu birer konuşma gerçekleştirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Büyük olan şehirlerin atık su tesisleri DSİ tarafından yapacağız tam 12 tane, daha küçük beldelerinkileri iller bankası kapsamında SUKAP tarafından yapılacak. Organize ıslah bölgeleri kurulacak. Bunlar da ekonomik olması amacıyla müşterek arıtma tesislerini kuracak derin deşarj olarak denize verilecek. Bütün dereler ıslah edilecek, barajlar göletler yapılacağız. Ergene'yi kurtarmak boynumuzun borcu. Ergene ile ilgili DSİ o kadar hızlı çalışıyor ki tam 12 arıtma tesisinin bugünle birlikte tamamının temelini atmış bulunacağız. 30 Aralık 2015’e kadar tamamını bitirmiş olacağız. Sözümüzün eri olarak yerine getirdik Allah’ın izniyle yıl sonuna kadar bitireceğiz. Ben en zor atık su arıtma tesisini bir yılda inşa ederim. Ben Haliç’i bile 30-50 yılda kurtarılmamış bir yeri bir sene de kurtaracak güçteyim. Ama bu iş birliğini sağlamak inanın Türkiye’nin en yüksek barajını inşa etmekten daha zor. Bugün Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ, Yazır, Muratlı, Velimeşe, Ergene, Türkücü ve deniz deşarj tesislerinin temelini atarak Ergene’yi dört dörtlük bir hale getirmiş olacağız. Tekirdağ’ın çevresini değiştirdik, özellikle 13 yılda 8 milyar yatırım yaptık. Tüm Türkiye’ye tam 900 milyar TL yatırım yapmışız. Bugün rahmetli dedemin mezarını ziyaret ettim. 1911 yılında şubat ayında 1. Balkan harbinde şehit düşmüş onu ziyaret ettim. Ben bütün Türkiye’nin 78 milyonun Orman Su İşleri Bakanıyım, ne gerekiyorsa yaparız. Çok sayıda araziyi Tekirdağ’da suladık. Bizim anlayışımızda şu var: İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Her şey millet için. Bakın ben sanıyordum ki sadece İstanbul’da su sorunu var. İSKİ’den sonra, DSİ Genel Müdürü olduğumda 77 şehirde su problemi varmış, buralara suyu biz getirdik. En büyük desteği bize veren daha önce başbakanımızdı şimdiki Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’dır. Ona şükranlarımızı sunmak benim için bir vazifedir. Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na teşekkür ediyorum. Sizlerle birlikte bunları bitireceğiz" ifadelerini kaydetti. 

Konuşmaların ardından, temeli atılacak 6 tesise canlı bağlantı yapılarak temel atma törenleri gerçekleştirildi. Diğer tesislerin temel atma töreni ise Bakan Eroğlu ve protokol üyeleri ile beraber Çorlu Belediye Meydanı'nda kurulan stantta gerçekleştirildi.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.