21 Kasım 2017 Salı

Yatırımlar değerlendirildi

Tarım Bakanı Tekirdağ’da

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi ziyaretlere bulunmak üzere Tekirdağ’a geldi.

03 Ağustos 2017 Perşembe 14:36
Bu haber 1096 kez okundu
Tarım Bakanı Tekirdağ’da

“CİDDİ ÇALIŞMALARIMIZ VAR”

Tekirdağ Valiliğine yaptığı ziyarette konuşan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Trakya’nın tarım ve hayvancılığın ana merkezi olduğunu ifade ederek şunları kaydetti;” Burası tarım ve hayvancılığın ana merkezi. Biz günlük olaylarla değil de geleceğe yönelik olaylarla ilgilenmeliyiz. Geleceğe yönelik ciddi çalışmalarımız var. Üreticimiz, esnafımız, hayvan yetiştiricimiz, ithalat yapan arkadaşlarımız da rahat olsunlar. Bizim amacımız halkımızı mutlu etmektir. Hep beraber halkımızla birlikte başarılı olacağımıza inanıyoruz”

“ İSRAF EDEN İFLAS EDER”

Valilik ziyaretinde basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Bakan Vakıbaba, Lokantalardan arta kalan yemeklerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması projeniz ne durumda soru üzerine; “Ben israfa karşıyım. Ben her zaman şunu söylüyorum. İsraf eden iflas eder. Biz mutlaka ve mutlaka ülke olarak israfın karşısında olmalıyız. Açlıkta ölen bir sürü insan var. Biz gerçekten israfı önlemek zorundayız. Özellikle bu porsiyonlar lüks lokantalarda küçültmeliyiz. Fakir fukaranın porsiyonlarını artırmalıyız” şeklinde konuştu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, bir dizi ziyaretlere bulunmak üzere Tekirdağ’a geldi.

İlk olarak Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan’ı ziyaret eden Bakan Fakıbaba, burada valilik anı defterini imzaladı.

Tekirdağ Valiliğinde basın mensuplarında gazeteciler bakanlığı çalışmaları hakkında bilgi veren Vakobaba, Trakya insanıyla, toprağıyla, sıcaklığıyla çok güzel bir bölge olduğunu söyedi.

Tekirdağ En büyük üretim merkezlerinden biri olan İstanbul’a çok yakın mesafede bir yer aldığına dikkat çeken Vakıbaba, şunları kaydetti,” Trakya’nı toprağının, çiftçisinin, üreticisinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum ve bu bağlamda arkadaşlarıma dedim ilk gezimiz Trakya’ya olsun. Bu yüzden çok mutluyum. İlgi ve alakanız için de hepinize teşekkür ediyorum.

 

11-12 gün oldu gece gündüz demeden çalışıyoruz. Bizim buradaki amacımız hem üreticimizi hem esnafımızı hem tüketicimizi korumaktır. Onları en iyi şekilde elimizden geldiği kadar mutlu edebilme çabası içindeyiz. Çalışmalarımızı yaptık inşallah bakanlığımızı rahat geçireceğiz. Bayram sonu çalışmalarımız var ama yani Trakya dediğimiz zaman bırakın Güney ve Doğu Anadolu’yu. Burası tarım ve hayvancılığın ana merkezi. Biz günlük olaylarla değil de geleceğe yönelik olaylarla ilgilenmeliyiz. Bana şu soruyu sormanızı çok isterdim. Hayvan ithalatını ne zaman bitireceğiz? Sebze meyve ithalatını ne zaman bitireceğiz? Asıl bunlar önemli sorunlardır. Geleceğe yönelik ciddi çalışmalarımız var. Üreticimiz, esnafımız, hayvan yetiştiricimiz, ithalat yapan arkadaşlarımız da rahat olsunlar. Bizim amacımız halkımızı mutlu etmektir. Hep beraber halkımızla birlikte başarılı olacağımıza inanıyoruz”

“FİYATLAR ÇIKMAYACAK”

Basın mensuplarının kurban fiyatlarında bir artış olup olmayacağı konusunda ki sorularını da yanıtlayan Vakıbaba; Geçen seneki fiyatlar 900-1200 arasında değiştiğini Bu yıl da bu fiyatların üzerinde olacağını hiç düşünmediğini söyledi.

Lokantalardan arta kalan yemeklerin ihtiyaç sahiplerine dağıtılması projeniz ile ilgili sorularda yanıt veren Fakıbaba; israfa karşı olduğunu ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü; “ “Ben her zaman şunu söylüyorum. İsraf eden iflas eder. Biz mutlaka ve mutlaka ülke olarak israfın karşısında olmalıyız. Açlıkta ölen bir sürü insan var. Biz gerçekten israfı önlemek zorundayız. İnsanlar ben demiyorum ki yarım porsiyon yesin. İki porsiyon da yenebilir ama yarım porsiyonla başlanır bir yarım porsiyon daha istenir. Özellikle lüks lokantalar için söylüyorum ben bunu. Öyle bir porsiyon geliyor ki önümüze o porsiyonun sadece 4 te birini yiyorsunuz. Özellikle bu porsiyonlar lüks lokantalarda küçültmeliyiz. Fakir fukaranın porsiyonlarını artırmalıyız. Yaşı 60ın üstünde olan insanların da porsiyonlarına dikkat etmesi gerekiyor yani sağlık açısından da çok önemli. Bunlara dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum”

 

“TRAKYALILAR DÜRÜST İNSANLARDIR”

Fakıbaba Valilik ziyaretinin ardından Naip mahallesinde oturan çitçilerin de sorunlarını dinledi.

Naip köyünde seracılık ve hayvancılık ile ilgili çalışmaları hakkında bilgi sahibi olduğunu ifade eden Bakan Fakıbaba; Trakyalılar mert dürüst  iyi insanlar. Bu köy daha farklı çok daha  farklı. Çünkü insanları çok daha çalışkan. Naip köyünde seracılık ve hayvancılık ile ilgili çalışmaları anlattılar.  Biz halkımızın emrindeyiz. Halkımızla beraberiz. Halkımız ne istiyorsa imkanlar dahilinde, emrindeyiz. Türkiye’yi güçlü bir ülke haline getirmek yolunda mücadele diyoruz.  Biz 80 milyonluk bir aileyiz. Bu ailenin ismi Türkiye Cumhuriyetidir. Bayrağımızla milletimizle hep beraber olacağız. Bizim ihtiyacımız çalışmak çalışmak ve üretmek, üretmek. Bundan daha güzel bir şey olabilir mi? Valimiz ve Milletvekillerimiz sizin için gece gündüz demeden çalışıyorlar. Ortak bir gemimiz var. Bu geminin içinde hep  birlikte yaşıyoruz. Bu gemi batarsa hep birlikte batarız. Onun için sahipleneceğiz ve çok çalışacağız. Bizlerde sizlere hizmet üreteceğiz” dedi.

“BAŞKA YERE TAŞINMALI”

Naip mahallesi girişinde buluna Tuğla ocakları hakkında da konuşan Fakıbaba, bu bölgenin başka bir yere taşınması gerektiğine vurgu yaparak; “ Ben çevreci bir insanım. Buraya gelirken tuğla fabrikalarını gördüm. Çevreye zarar vermeden, yerel yönetim, Valimiz ve milletvekillerimiz ile beraber bunlara yer bulup taşınması lazım. Aklın yolu bir. Böyle güzel bir çevrenin bozulmaması lazım. Bozacak şeyleri engellemek hepimizin görevi. Bu konuda Belediye başkanı da bizim kardeşimiz. Buraya kaldıralım. Bu köyü öyle bir güzel köy haline getirmemiz lazım. Burada yaşamak gerçekten çok güzel. Burayı daha yaşanabilir hala getirmek basit bir olay” şeklinde konuştu.

“ET SORUNUNU ÇÖZECEĞİZ”

 

Türkiye’nin dışarıdan et ithal etmesi ile ilgili de konuşan Fakıbaba, Türkiye’nin dışarıdan et üretmesini üzüntü verici olarak nitelendirerek, şunları kaydetti;” Bu kadar zengin topraklarda yaşıyoruz. Ama maalesef et ithal ediyoruz.  et ithal etmek bizim gibi çalışkan insanlara yakışmaz. Doğruları konuşmamız ve hareket  etmemiz lazım. Analık vazifesini kaybetmiş hayvanların kesilmesine yok demiyoruz. Kesime uygun olan dişilerin kesilmesine engel değiliz. Ama ana her şeyden önemli. Ana, ana, ana. Üretemek, Üretmek, üretmek. 1-2 yıl daha sıkıntı çekeceğiz ama biz artık başlarına bu konuda muhtaç olmamız lazım”

 

“DEĞERLENDİRME YAPACAĞIZ”

 

 

Tekirdağ’da yaptığı çalışmaların daha sonra değerlendirmeye tutulacağını da ifade eden Fakıbaba; “ Destekleme ilgili bu toplantı burada bitmeyecek. Cumartesi günü tekrar Valimiz ve Milletvekillerimizle oturacağız. Değerlendirmeye yapacağız” dedi.

 

“EN BÜYÜK SİLAH, TARIM VE HAYVANCILIK”

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Ramada Otelde düzenlenen Trakya Tarım Bölge Değerlendirme Toplantısına katıldı.

 

Burada da konuşan Bakan Fakıbaba, 15-20 yıl sonra Dünyanın en büyük silahının tarım ve hayvancılık olacağını söyledi.

Tarım ve hayvancılığı geliştirmek için büyük bir mücadele verdiklerini de ifade eden Fakıbaba, şunları kaydetti; “

 

15-20 yıl sonrasının en büyük silahı gıdadır tarımdır hayvancılıktır. Biz sabahlara kadar tartışarak tarımı geliştirmek için çalışıyoruz. Biz Trakya’sı ile Urfa’sıyla bütün bir Türkiye’yiz. teröristin doğulusu olmaz. teröristlerin nereden geldiğini Allahtan biliyor, kulda biliyor. Bizler doğusu ile batısıyla Türkiye’yiz. Biz et ile tırnağız. Biz bu zenginliği ayağa kaldıracağız. Üreteceğiz ve ihracat edeceğiz. Bu ülkenin et ihraca etmesi bizi çok üzüyor. Bu hep beraber aşcağız. Bunu tek yorlu var. Samimiyet ve bir birimize güvenmedir. Bizim tek amacımız Türkiye’de ki tüm insanları kucaklamaktır. Türkiye’nin tüm bölgesi ile hep beraber harekete geçireceğiz”

 

Tekirdağ Valisi Mustafa Yel ise Tarım kesimin hepsinin bu sorunlara çözüm bulmak için bu toplantıyı düzenlediklerini ifade ederek  Tarım sorunların çözülmemesi için çalışacaklarını söyledi.

 

Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Tekirdağ’ın Trakya’nın tek büyük şehri olduğunu ifade ederek, Tekirdağ 81 içinde gerek  nüfusu gerekse yüz ölçümü ile Türkiye’deki gayri safi milli hasıla kaymış olduğu değerle önemli bir yere sahip. Tekirdağ Türkiye’nin ürettiği her 100 liranın 5 lirasında emeği olan, çalışan ve üreten bir şehrimiz. Bu önemli tarım ve sanayi şehrimizde böyle bir güzide toplantının düzenlemiş olmasından dolayı çok mutluyuz. Şehrimiz tarım ve hayvancılık şehridir. Tarıma bağlı gıda üretimi yapılan bir il. Şehrimiz aynı zamanda bir sanayi şehridir. 12  organize sanayi bölgesi ve 1 Avrupa serbest bölgesi var. Tekirdağ’da ciddi bir şekilde sanayi yapılıyor. Bu sanayinin büyük bir kısmı ise tarıma dayalı gıda sanayidir.   Türkiye’de ayçiçeği ve kanola üretiminde 1. buğday üretiminde ise 4. sıradadır.  Ciddi bir üretim sanayiye sahip. Ama bizim 4 milyon arazimiz olmasına rağmen sadece yüzde 4 ancak sulanabiliyor. Tekirdağ’da ki tarımın en önemli sorunlarından bir tanesi sulu tarıma geçilmesi toplulaştırılmasıdır. Bu iki konuyu en kısa zamanda çözemezsek tarımdan aldığımız pay ile ilgili ciddi sorunla karşı karşıya kalacağız. Şeklinde konuştu.

 

Fakıbaba, Ramada otelde düzenlenen Trakya Tarım Bölge Değerlendirme Toplantısının arından AK Parti il Başkanlığını ziyaret etti.

Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV