‘ŞU ANKİ EMLAK FİYATLARI BALON!’
banner57

 Tekirdağ’da emlak sektörü denince akla ilk, Perta Emlak ve Ümit Tahmaz gelir. Şehrin her notasında Perta Emlak ve Ümit Tahmaz reklamlarını görmeniz mümkün. Ancak bu ikilinin başarısı salt reklamdan ibaret değil. Çekirdekten yetişme emlakçı olan ve mesleğini çok seven Ümit Tahmaz; işini son derece profesyonelce yapan, kurumsallaşma ve markalaşmayı çok önemseyen vizyoner bir işadamı. Ümit Tahmaz ile Tekirdağ emlak piyasası ve Perta Emlak olarak faaliyetleri üzerine konuştuk. 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1976, İstanbul doğumluyum. 100 senelik İstanbullu olan bir ailenin çocuğuyum. Tabiri caizse İstanbul’un yerlisiyiz. Evliyim. Büyüğü 14 yaşında kız, küçüğü 10 yaşında erkek iki çocuk babasıyım. Kendimi bildim bileli emlakçılık yapıyorum. Başka hiçbir işle meşgul olmadım. 
‘Başarmak, hayal etmektir’ diyorsunuz… Bir emlakçı olarak 30 yıl önce İstanbul’dan Tekirdağ’a gelirken neler hayal etmiştiniz?
Tekirdağ’a gelmeden önce zaten Marmara Ereğlisi Yeniçiftlik bölgesinde imarlı arsa alıp satıyordum. Sonra villa alıp satmaya başladım. O dönemde Tekirdağ’da gerçek anlamda emlakçı olmadığını gördüm ve bu açığı değerlendirmek için buraya geldim. Tekirdağ’da 5 bin TL’ye de, 10 milyon TL’ye de tapu var. Bu fırsatı da değerlendirmek istedim. 
Tekirdağ’da kısa sürede emlak piyasasının lider firması olmayı nasıl başardınız?
Başarımızın sırrı; açgözlülük yapmadan yasal hakkımız olan yüzde 3’lük komisyona râzı olmamızdır. Gördüğüm kadarıyla meslektaşlarımız genellikle yüzde 3 komisyona râzı olmuyor. Söz gelimi 100 bin TL değeri olan bir evi, üstüne 40 bin TL koyup 140 bin TL’ye satmak istiyorlar. Biz buna ‘dur’ dedik. 100 bin TL’lik eve müşteri 95 bin TL verdiğinde ev sahibini arayıp, ‘Müşteri 95 bin TL verebileceğini söylüyor. Ne yapalım?’ diye sorarız. Ev sahibi 95 bin TL’yi kabul ederse yüzde 3 alıcıdan, yüzde 3 satıcıdan komisyon alırız. Bunun ötesinde bir kazanca asla tevessül etmediğimiz için insanlar bize güveniyor.  
Kurumsallaşma ve markalaşma anlamında nasıl bir strateji izlediniz? 
Şu anda Düzce, Sapanca, İstanbul ve Tekirdağ (Süleymanpaşa, Muratlı, Yeniçiftlik) olmak üzere 16 ofisimiz var. Bunların 8’i Tekirdağ’da faaliyet göstermektedir. Bütün ofislerimizin mülkiyeti bana aittir. Hiçbir ofisimizde kiracı değiliz. İlk günden beri en önem verdiğimiz konu, kurumsallaşma ve markalaşma olmuştur. Tabii kurumsallaşma ve markalaşmayı da bilinçli ve profesyonelce yapmak gerekir. Tekrar dünyaya gelsem yine bu işi yaparım ama akıllı danışmanlarla yaparım. 
Yurtiçinden ve yurtdışından internet üzerinden de size ulaşan oldukça geniş bir müşteri portföyünüz var. Bunu nasıl başardınız?
Sahibinden.com, hurriyetemlak.com ve milliyetemlak.com olmak üzere; Türkiye’de en yaygın olarak bilinip kullanılan üç emlak sitesi var. Ancak bu üç sitenin de yurtdışı müşteri anlamında farklı dillerdeki versiyonları yok. Sadece emlaktown.com diye bir internet sitesi var ki bu sitenin yaklaşık 20 tane Türkçe’yi yabancı dile çeviren altyapısı mevcut. Biz emlaktown.com’u kullanıyoruz. Bu site aracılığıyla lisanımızı bilmeyen insanlara da portföyümüzü sunuyoruz. Ayrıca Türkçe’yi çeşitli yabancı dillere tercüme eden bir altyapıya sahip pertaemlak.com emlak portalımız üzerinden de yurtdışındaki müşterilere ulaşabiliyoruz. 
BÖYLE BELEDİYECİLİK OLMAZ
Gayrimenkul sektöründe yabancıların Tekirdağ’a ilgisi ne düzeyde? 
2017 yılı Ocak ayından itibaren yabancıların Tekirdağ’a ilgisi çok arttı. Tekirdağ dışındaki yerlerde tapular çok pahalandı. Fiyatlar cazip olduğu için Tekirdağ’a çok büyük bir talep var. Ancak yerel yönetimler bu gelişme ayak uyduramıyor. Belediyecilik sadece altyapı ve üstyapıdan ibaret değildir. Altyapı ve üstyapı zaten asli görevleri… Yerel yönetimler, Tekirdağ’ın gelişmesini istiyorlarsa yatırımcıya kucak açmalılar. Ben belediye başkanı olsam, belediye binasının kapısından giren yatırımcının yakasına hemen küçük altın takarım. Bunlar bırakın altın takmayı, yatırımcıyı dövmekten beter ediyorlar. Bu durumda Tekirdağ’a yatırımcı gelir mi…
İmarla ilgili de yerel yönetimden beklentileriniz var…
İmar konusunda çok büyük sıkıntılar var. Benim gördüğüm, Tekirdağ’da şu anda kent yönetimi yok. Kent yönetimi profesyonel insanların elinde olsa, Tekirdağ bugünkünden 20 kat fazla gelişirdi. Başarmak, hayal etmektir dedim ya bence bunların hayal gücü yok. Hayal güçleri olmadığı için de Tekirdağ büyüyemiyor. 
ÇİĞ YEMEDİM Kİ KARNIM AĞRISIN!
Emlak piyasasında sizinle ilgili dillendirilen olumsuz söylentilere nasıl bir cevap vermek istersiniz? 
Peygamber efendimizin dahi aleyhinde konuşuldu… Benim aleyhimde konuşulması da normaldir diye düşünüyorum. Çiğ yemedim ki karnım ağrısın! Kendinden şüphesi olan, her yere kendi resminin yer aldığı reklamları asmaz, tek dolaşmaz. Ben her yere tek giderim. Konuşurlar… Onları aştık artık, onlarla bir işimiz yok. Biz önümüze bakıyoruz. 
Akıllı insan geriye değil, ileriye bakar. 
Tekirdağ’da emlak fiyatlarının gerçek değerinde olduğunu düşünüyor musunuz?
Emlak konusunda Tekirdağ’da şu anda fiyatlar şişkin! Yeni yeni yerler imara açmadıkları için, olan imarlı yerler de pahalı. Bu noktada Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Süleymanpaşa Belediyesi yönetimlerine ve encümenlerine büyük iş düşüyor. Yeni yeni yerlere imar açarlarsa, fiyatlar gerçek değerine oturur. Tekirdağ’da emlak fiyatları şu anda gerçek değerinde değil, balon! 
Tarım arazilerinin yerleşime açılmasıyla ilgisi tereddütleri nasıl değerlendiriyorsunuz?
Şehre yakın yerler imara açılsın, şehirden uzak olan yerler de tarım arazisi olarak kalsın. Şehre, ana yola ve ana caddeye yakın yerler tarım alanı olmaktan çıkartılıp ekonomiye kazandırılmalı. Benzin istasyonu olur, alışveriş merkezi olur, otel olur, fabrika olur, atölye olur, bina olur… Ana yollara ve şehir merkezine yakın olan tarım arazilerini imara açmalılar.
Tekirdağ’ın hangi bölgelerinde emlak yatırımı önerirsiniz?
Paranıza göre Tekirdağ’ın her bölgesinde emlak alma şansınız var. Tapu almak için gelen bir yatırımcı Tekirdağ’dan eli boş dönmez. Burada 10 bin TL’ye de, 10 milyon dolara da tapu var. İlla ki şurası ya da burası demeye gerek yok, şehrin gelişen yerleri her zaman prim yapar. Böyle bir kopya vereyim!
TASARRUF YAPMAK ŞART
Ev almak isteyenlere, neden önce borçlarından kurtulmasını öneriyorsunuz?
Olur olmaz yerlere para harcadıkları için için insanları tasarrufa teşvik etmek istiyoruz.
Atasözlerini dinlesek, sırtmız yere gelmez. Ayranı yok içmeye atla gider gezmeye… Özellikle kiracılara, bütçelerine göre harcama yapmalarını ve önceliklerini çok iyi belirlemelerini öneriyoruz. Tasarruf yapın, size getirisi olmayan ekstra borçlardan kurtulun diyoruz. 
İstanbul’dan Mustafa Topaloğlu dahil birçok sanatçıya Tekirdağ’dan arsa ya da villa satıyorsunuz. Böyle bir müşteri portföyünü nasıl yakaladınız?
Biz zaten yıllardan beri sanat camiasının içindeyiz. Mustafa Topaloğlu’nun yanı sıra birçok önemli sanatçı da bizim aracılığımızla Tekirdağ’da yatırım yaptı. Ancak özellikle rica ettikleri için isimlerini vermek istemiyorum. Yurtdışından da zengin yatırımcı müşterilerimiz var. Siz bizzat gördünüz, Arap müşterilerimiz de var. Sağ olsunlar güvendikleri için bizi tercih ediyorlar. Allah’a şükür kimsenin parasında pulunda gözümüz yok. İşimizi hakkıyla yapmaya çalışıyoruz. 
Yaptığınız reklamların karşılığını aldınız mı? 
Türkiye’nin neresinde olursanız olun, ne iş yaparsanız yapın… Önde olmak, bir numara olmak ve sektörünüzde ilk akla gelen firma olmak istiyorsanız reklama ve markalaşmaya çok ciddi yatırım yapmak zorundasınız. Tekirdağ’da emlak denince akla ilk Perta Emlak geliyor. Demek ki reklamımız başarıya ulaşmış. 
İstanbul’daki büyük inşaat firmalarının Tekirdağ’a ilgisi ne düzeyde?
Tekirdağ’a ilgileri var ama imar olmadığı için bu ilgi yeterli düzeyde değil. Büyükşehir olabilmek adına bütün köyler mahalle oldu. Şarköy’den Yenice’ye kadar uzanan o yerleri imara açmamız lâzım. İmarlı arsa olmadıkça inşaat firmaları Tekirdağ’a gelmez. İnşaat firmaları gelemeden de konut fiyatları düşmez, aksine yükselir. Bu yüzden devamlı yeni yeni yerler imara açılmalı. Açıkça söylüyorum, sırf rant için bu yapılmıyor. Belediye buraları imara açsa ne kaybeder? Açmamakla şehri öldürüyorsunuz! Buraları imara açın ki şehir büyüsün, gelişsin. Hem Büyükşehir’e hem Süleymanpaşa’ya gözü kara bir adam lâzım. 
ÇAYCIDAN ASFALTÇI OLMAZ
Şehrin neresinin tarım arazisi olarak kalacağı, neresinin yerleşime açılacağı planlanmadığı için mi bu adımlar atılamıyor? 
Şu anda benim gördüğüm, yerel yönetimde bir sersemlik var. Büyükşehir ne iş yapar, Süleymanpaşa ne iş yapar… Kendi aralarından bir işbölümü yapmamışlar. Hepsi okumuş, tahsilli kişiler olan o encümenler, yardımcılar, danışmanlar ne iş yapar… Çok merak ediyorum doğrusu. Az önce, bir daha dünyaya gelsem yine bu işi yaparım ama akıllı danışmanlarla yaparım dedim… İnşallah bunlar da akıllı kent yönetimi danışmanları alırlar, Tekirdağ da büyür. Çaycıdan asfaltçı, asfaltçıdan da çaycı olmaz. Tıpkı emlakçıdan sütçü olmayacağı gibi. Sütçüyü emlakçı, emlakçıyı sütçü yaparsanız; süt de bozulur emlak da… 
Tekirdağ’ın dışında Trakya’nın değişik illerinde de yatırımlarınız var mı? 
Kırklareli ve Edirne’de de varız. Şu anki en büyük sıkıntım, işlere yetişemiyorum. Bazen benden üç tane olsa da işlere yetişsem dediğim oluyor. İşin aslı budur. Yetişemediğim için yettiğim yere kadar gidiyorum. 
Emlak sektöründe yetişmiş nitelikli eleman sıkıntısı yaşıyor musunuz? 
Çok güzel bir konuya değindiniz. Devletin bildirdiği standart kâr marjı olan yüzde 3’e bağlı kalarak çalışan tek sektör biziz. Başka hiçbir sektörde kâr marjı sınırlı değil. Emlak sektöründe verilen 20-30 günlük kurslarla bu işler olmaz. Emlak danışmanı olmak isteyenlerin, profesyonel insanların yanında en az bir sene staj yaparak mesleği öğrenmesi lâzım. Emekli astsubayla ya da polisle bu iş olmaz. En başta bu işi sevmek lâzım. Severek yaparsanız başarılı olursunuz. Biz Perta Emlak olarak çalışanlarımıza sürekli şirketiçi eğitimler veriyor ve hepsini birer Ümit Tahmaz olarak yetiştiriyoruz. 
VARLIKLI BİR AİLENİN ÇOCUĞUYUM
İstanbul kökenli, güçlü bir firmasınız. Gücünüzün kaynağına ilişkin söylentilere ne cevap vermek istersiniz? 
Çok şükür varlıklı bir ailenin çocuğuyum. Babam, annem, abilerim hepsinin maddi durumu oldukça iyidir. Allah nasip etmiş… Babamın babası Rıza dedem de zengin, annemin babası Harun dedem de… Bu anlamda işime yatırım yaparken hiçbir ekonomik sıkıntı yaşamadım. 
Varlıklı bir ailenin çocuğu olarak neden emlakçılık mesleğini seçtiniz? 
İnsanları tapu sahibi yapıp, birikimlerini doğru bir yerde kullanmalarına aracılık ettiğimiz zaman mutlu oluyorum. Bu mutluluk hiçbir şeyde yok. Aynı zamanda bekar insanları da evlendiriyor, aynı mutluluğu orada da yaşıyorum. Nereye gitsem ‘Allah razı olsun’ diyorlar. Hem para kazanıp hem insanların hayır dualarını almaktan güzel bir şey olabilir mi…
Reklamlarınızda hep kendi yüzünüzü kullandınız. Bunu Ahmet Ağaoğlu’ndan önce siz yaptınız.
Bu fikir nasıl ortaya çıktı? 
Bunun kitap okumakla ya da oraya buraya bakmakla ilgisi yok. Bu Allah’ın bana verdiği bir yetenek, bir nimet. Geçenlerde biri aradı… 15 sene önce kredi kartıyla otomobil satışını ben icat etmişim. Benim haberim dahi yok, unutmuşum. Bu şekilde icatlarım da var. Emlakla ilgili de markalaşmak ne demek?
Kimsenin bilmediği, düşünmediği bir şeyi bulup hayata geçiriseniz markalaşırsınız. Reklamlarla hem Perta Emlak’ı hem Ümit Tahmaz’ı marka yaptım. ‘Evini satar, ev sahibi yapar’ sloganımız da bir marka oldu. 
Tekirdağ’da reklama bakış açısını da değiştirdiğiniz söylenebilir mi? 
Bizden önce Tekirdağ’da reklam yapana son demlerini yaşayan, batacak insan gözüyle bakıyorlardı. Reklam ve medya sektörü kan ağlıyordu. Oysa ben, ‘Yeni bir çocuğum olsa adını reklam koyarım’ diyecek kadar reklama önem verdim. İtibarınızı arttırmanın, kendinizi tanıtmanın ve ürününüzü satmanın en ucuz yolu reklamdır. Bu açıdan Tekirdağ bölgesi reklamın ne olduğunu bizimle anladı. Tabiri caizse reklamla ilgili Tekirdağ’da yeni bir sektör oluşturduk. 
‘EMLAKÇIYIM’ DEYİN, KORKMAYIN
Emlakçı olup, bu ibareyi firma ünvanında ya da tabelasında kullanmaktan korkanlar var. Emlakçıysanız bu ibareyi kullanmaktan korkmayacaksınız. Öyle ‘gayrimenkul yatırım ortaklığı ve danışmanlığı’ gibi afilli ibarelere gerek yok. Bu ibareyi okuyunca o firmanın ne iş yaptığını ben bile anlamıyorsam sokaktaki Ahmet Abi nasıl anlasın… Emlakçılık yaptığı halde ‘emlakçı’ ibaresinden rahatsızlık duymak nasıl bir komplekstir, anlamıyorum doğrusu.  Hakan Karaca

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ümit kalan 2 yıl önce

Ustat tesekkurler talebeniz olmak isterim istanbuldayim ailem suleymanpasada ismekden belgemi aldim trsekkurler hocam