Sorunlar belirlendi
banner57
KÖYLÜ BİR GECEDE ŞEHİRLİ OLDU

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak çalıştayda yaptığı konuşmada, Büyükşehir Kanunu’nun vatandaşlara doğru anlatılmadığını vurgulayarak, “12 Kasım 2012 tarihli 6360 sayılı kanun bir anda meclise geldi,sabaha karşı kanun çıktı. 250 köylü sabah şehirli oldular.” dedi.

HERKES SAHİPLENMEK ZORUNDA
   
Albayrak; “Bizim için 5 yıllık kalkınma planı çok önemli. 13 Ağustos’ta 250 muhtarla yaptığımız toplantıda, bilgi alışverişverişinde bulunduk, katılımcılarda ki heyecanı gördük, sivil toplum kuruluşlarında ki heyecanı gördük. Yani Büyükşehirimize sahiplenmek zorundayız.” 
“Üç gündür üçüncü toplantımız. Yoğun bir çalışmayla beraberiz.Şuan da yapılan; Tekirdağ'ın gelecek 5 yıllık yerel yönetim bazında planlanması ve stratejik planların hazırlanmasıdır.Tekirdağ büyükşehir olduktan sonra yapı,hava,düşünce olarak yeni modeller ortaya çıktı.Bunu her yerde söylüyorum; Büyükşehir Kanunun ortaya çıkmasıyla, kanun Tekirdağlılara çok  iyi anlatılamadı.
12 Kasım 2012 tarihli 6360 sayılı kanun bir anda meclise geldi,sabaha karşı kanun çıktı. 250 köylü sabah şehirli oldular.Yerel yönetiminin 30 Mart 2014'ten sonra devreye girecek olması, altyapının tam hazır olmaması, 14 aylık boşlukta kalması, bu sistemden etkilenmesi, zaman açısından da dezavantajımız oldu.Mazbatamı aldığım güne göre, şuan daha iyi durumdayız. Daha da iyi olmak için bir iki aya daha ihtiyacımız var. Bu iki ay içerisinde her ilçemizde 2 yerel yönetim binası oluşturulacak. Bunlardan bir tanesi Büyükşehir Belediye binası olacak. 

HERKES SAHİPLENMEK ZORUNDA
Bizim için 5 yıllık kalkınma planı çok önemli. 13 Ağustos'ta 250 muhtarla yaptığımız toplantıda, bilgi alışverişverişinde bulunduk,katılımcılarda ki heyecanı gördük,sivil toplum kuruluşlarında ki heyecanı gördük. Yani Büyükşehirimize sahiplenmek zorundayız. Büyükşehir belediye başkanını seçtik değil, tüm sivil toplum kuruluşları, tüm yerel yönetimler ve herkes sahiplenmek zorunda. Bu sahiplenme ne kadar artarsa, hizmetler o kadar çok ve çabuk olacaktır.
Ben inanıyorum, sizde güvenin, 5 yıllık kalkınma planı Tekirdağımıza çok şey katacak. Tekirdağ artık İstanbul'un arka bahçesi olarak görülmeyecek, Tekirdağ Türkiye'nin Avrupaya açılan kapısı olacak.
Yine Tekirdağımız tarım ve hayvancılıkta Türkiye'nin önde geleni, bölgenin lideri olacaktır.Tekirdağ vizyonu içerisinde, herkesin burada görev almasını istiyoruz.Her zaman diyoruz: Kazanan Tekirdağ olsun, kazanan halkımız olsun.
   
ELEŞTİRİLER YAPILDI
 Toplantıya katılan oda başkanları bazı eleştirilerde bulundu.Bunlardan en önemlileri: toplantı yerinin daha önce belediye toplantı salonu olarak belirlenip, daha sonra aniden Ramada Otel'e çevrilmesi ve bazı katılımcıların toplantıya bu nedenle katılamaması. Yine oda başkanları toplantı hakkında yeterli bilgi alamadıklarını ve toplantıya hazırlıksız geldiklerini, bundan sonraki toplantıların konularının belirtilerek, hazırlıklı gelmelerinin daha uygun olacağını söylediler.    
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir ALBAYRAK bu konuda ki eksikliği: 'Ben üstleniyorum, bundan sonra daha planlı toplantılar yapacağız' dedi.   

ÖNCELİKLİ ÖNERİLER BELİRLENDİ
ALBAYRAK'ın konuşmasının ardından oda başkanları, yöneticiler birbirleriyle tanıştılar.Toplantının sunuculuğunu Kalkınma Bakanlığı'nda görev yapan Volkan ERKAN yaptı. Erkan; toplantıda ki katılımcılara, Tekirdağ için önerilerini sordu. Katılımcıların genel olarak sorunları trafik,tarım topraklarının korunması,kanalizasyon sorunu, su sorunu, uyuşturucu ile mücadele, altyapı sorunu,yeşil alanların arttırılması,eğitim sorunu, canlı hayvan borsası kurulması, göletlerin adedinin arttırılması,otopark sorununun giderilmesi, kongre ve fuar alanın tesisi, modern arıtma tesisinin yapılması olarak belirlendi.

MUHTARLARLA BİR ARAYA GELDİ
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, önceki gün birincisi düzenlenen Muhtarlar Çalıştayı’nda, mahalle muhtarları ile bir araya geldi. 
Çalıştayda konuşan Kadir Albayrak, muhtarların isteklerinde mütevazi olmaması gerektiğini belirterek, şehirdeki mahallelerde ne varsa, köyden dönülşen mahallelerde de aynısı olacağını dile getirdi.
Her ilçede hizmet binası açılacağını da sözlerine ekleyen Albayrak, hizmetlerin büyük bir bölümünün yine  Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını söyledi.
Geriye bakmanın hiç bir şey kazandırmayacağını vurgulayan Kadir Albayrak, “Ben geriye hiç bakmam geriye bakan hatıraları  ile yaşar ileriye bakan ise projelerle yaşar, biz hep  ileriye bakarak projeler üreteceğiz ve hayata  geçireceğiz, çok çalışacağız.” dedi.
1. Muhtarlar Çalıştayı’nın stratejik planların oluşmasında ve şekillenmesinde önemli rol oynayacağını belriten Albayrak, “Stratejik planlar onaylandığı zaman da 2. Çalıştayı yapacağız.” şeklinde konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.