26 Nisan 2018 Perşembe

Ninenin, başkan sevgisi

SORUN TESKİ KAYNAKLI DEĞİL

Su taşkını ve sel baskınlarında, TESKİ’nin yaptığı altyapı çalışmalarından kaynaklanan bir sorun olmamasına rağmen bunları minimize etmek için elimizden geleni fazlasıyla yapıyoruz.

31 Mayıs 2017 Çarşamba 13:12
Bu haber 2687 kez okundu
SORUN TESKİ KAYNAKLI DEĞİL
Trakya Gazetesi’ne konuşan TESKİ Genel Müdürü Dr. Şafak Başa, belli çevrelerce çok speküle edilen su taşkını ve sel baskınları konusuna açıklık getirdi. Suyla ilgili olan her konuda bilinçsizce, art niyetli ve siyasi olarak yorumlar ve haberler yapıldığını ifade eden Dr. Şafak Başa, vatandaşın mağduriyetinin suistimal edilerek TESKİ Genel Müdürlüğünü suçlayıcı ağır ifadeler kullanıldığını söyledi. En son Atlas Pasajı’nda yaşanan su baskınına değinen Dr. Şafak Başa, “Burada da yine pasajı su basmasının sebebi TESKİ olduğu iddia edilmiştir. Oysa 15 dakika içinde olay yerine intikal eden ekiplerimizin yaptığı incelemede sorunun atık yağların birikmesinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Yapılan çalışma sırasında Atlas Pasajı önünde bulunan atıksu muayene bacasında, donmuş yağ tabakalarının atıksu kanalındaki akışı azaltacak kadar kesiti daralttığı görülmüştür. Kolordu Caddesi üzerinde faaliyet gösteren bir lokantanın yemek yapımında kullandığı atık yağlarını yağ tutucu sistemle biriktirmek yerine, kanalizasyon sistemine döktüğü tespit edilmiştir. Dolayısıyla iddia edildiği gibi TESKİ’nin yaptığı altyapı çalışmalarına bağlı olarak yaşanmış bir su basması olayı söz konusu değildir. TESKİ’nin yaptığı altyapı hatlarının çökmesi söz konusu değildir” diye konuştu.
ALTINOVA’DA SORUN 
ÇÖZÜLDÜ
En sıkıntılı yerlerden biri olan Süleymanpaşa Ördeklidere Caddesi’ndeki sorunun iki boyutu olduğunu belirten Başa şunnları söyledi: “Birincisi dere ıslahı boyutu, ikincisi ise yağmur suyu boyutu. Suyla ilgili olan her konu, TESKİ’nin konusuyumuş gibi algılanıyor. Dere ıslahı ve taşkın koruma, esasen Devlet Su İşleri’nin (DSİ) işidir. Fakat büyükşehirin alanları içerisinde ve meskun mahallelerde birçok üzeri kapatılmış dere ve yapılaşmaya açılmış yer var.. Yasa, bu yerlerde dere ıslahı görevini büyükşehir belediyesine vermiş. Dolayısıyla dere ıslahı konusunda asıl görevli, DSİ ve Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığıdır. Eğer Büyükşehir Belediyesi bize yetki ve ödenek verirse, TESKİ olarak biz bu dere ıslahını ve yağmur suyunu yapıyoruz. Altınova’da çok büyük sıkıntı vardı, ancak son yağmurda hiçbir sorun olmadı. Adı üzerinde Altınova, yıllarca burayı su basmış. Orada 7-8 tilyonluk bir dere ıslahı ve taşkın koruma inşaatı çalışması yaptık. Altınova’daki sıkıntılar önemli ölçüde giderildi. 
ÖRDEKLİDERE’YE 
MÜDAHALE
Gelelim Ördeklidere Caddesi’ne… Tabii gönül ister ki yağmurlarda hiçbir yerde su birikmesin ama böyle bir imkân yok. Vatandaşlarımız hatırlarlar… Daha önce Süleymanpaşa’da yağmurlarda çok ciddi manada göllenmeler ve seller meydana gelmiş. Görüntüleri var elimizde, izledik. Biz bunları bir proje içerisinde nasıl çözebiliriz diye düşündük ve doğrudan bizim görevimiz olmamasına rağmen şehre bir iki müdahalede bulunduk. Tekira’nın önünden gelen Tintin Deresi’nin üzeri kapatılmış. Aslında derelerin üzeri kapatılmaz. Onun açılması lâzım. TESKİ’nin görevi mi, değil. Konu dere olduğu zaman, TESKİ’nin görevi değil. Ama biz ne yaptık? Büyükşehir Belediyemiz yetki verdi, en azından Tintin Deresi’nin ağzını açtık. Hemen İlhan Restaurant’ın oradan çok kötü bir çıkışı vardı, tıkalıydı… Oraya bir operasyon yaptık, derenin akışını önemli ölçüde rahatlattık. Ördeklidere, zamanında açık hava sistemiyle dere olarak muhafaza edilmeli ve yapılaşmaya açılmamalıydı, en ideali oydu. Kötü şehirleşme ve plansız yapılaşma maalesef Türkiye’nin bir gerçeği. Kaymakamlık yaptığım dönemde kendim de çok sel felaketi yaşadığım için biliyorum…
Bunun örneklerini Karadeniz’de de, diğer bölgelerde de sıkça görüyorsunuz. Derenin üzeri kapatılmış ve orası şehirleşmiş artık. Bu şehirleşmiş alanlarda derenin üzerini açıp bir şeyler yapmak çok zor. 
2000’LİK YAĞMUR SUYU HATTI 
Ördeklidere Caddesi’nde bizden önce yapılmış, çok daha küçük bir yağmur suyu projesi vardı. Ancak devraldığımız bu projede, oradan gelen suları alıp sahile götürebilecek bir şey yoktu. Projeyi İller Bankası ile baraber yaptığımız için, biz TESKİ olarak her projede kendimize göre bir değişiklik yapamıyoruz. Proje değişilik önerimizi götürüyoruz, İller Bankası Bölge Müdürlüğü kabul ederse ancak bunu yapabiliyoruz. TESKİ’de bu konularda gerçekten çok tecrübeli bir ekip var. DSİ’den gelmiş arkadaşlarımız var. Yatırım İnşaat Daire Başkanımız Bahattin Yılmaz gibi yıllarını bu işe vermiş arkadaşlarımız var. Biz Ördeklidere’ye yağmu suyu adı altında aslında yağmur suyundan çok daha fazla büyük, 2 metrelik devasa büzler koyduk. Ördeklidere’ye iç asfaltından başlayıp Meydan Köfte’nin orayı da tamamen açarak oradan gelen bütün suları alıp sahile ulaştıracak 2000 mm çapında bir yağmur suyu hattı yaptık. Izgaralarını filan koyduk. Orada esasen yağmur suyu hattı ile ilgili bir eksiklik yok. 2000 mm’lik yağmur suyu hattının devamında; imar uygulaması tam yapılmamış, tarla ve bahçeden oluşan metruh bir alan var. Bu alana girip müdahele edemediğimiz için projeyi de devam ettiremiyoruz. Sıkıntı buradan kaynaklanıyor. Bu tür projelerde suyu taa en yukarıdan almak lazım. Altınova’da Ramada Otel’in oradan suları toplayarak geldik ki su akmasın. Ortadan veya şehrin girişinden başlarsanız, yukarıdan gelen su ne olacak? 
MÜLKİYET SORUNU VAR 
Ördelikdere’deki sıkıntı şu: Çok geniş bir saha orası, dolayısıyla bütün o sahanın suyunu komple toplayacak bir projeye ihtiyaç var. Fakat İller Bankası’na bunu yaptıramadık. Çünkü İller Bankası yağmur suyu hattını yapıyor, dere ıslahı yapmıyor. Biz sadece yağmur suyu hattı yapabiliriz. Oraya gelecek olan derenin ıslah edilmesi TESKİ’yi de aşıyor. Hadi biz orada açık kanal yapalım diyelim, mülkiyet sorunu çıkıyor. Nereden geçireceğiz kanalı? İmarla ilgili sorunlar var. Bir kere o bölgede 18.madde uygulaması yapılamamış. Dolayısıyla müdahale edemiyorsunuz. Ona rağmen 2000’lik yağmur suyu hattındaki kanallarımız, bu son yoğun yağmurlarda bile yüzde 50 dolmadı. Fakat sorun, o bölgeden o kadar çok rüsubat malzemesi aktı ki… Ayrıca üst yapı yapımı devam eden yan sokaklardan şiddetli yağmurun getirdiği rüsubat malzemeleri de mazgalları doldurması. Mazgallar tıkandığı için de su kanalın içerisine giremedi ve önemli bir kısmı tahliye olup gitti. Dolayısıyla kanalın yağmur suyunu taşıyamamasından kaynaklı bir sıkıntı yok. Mazgallaradaki tıkanmalar nedeniyle o bölgedeki bazı işyerlerine su girdi. Ben ve ekibim bütün gece oradaydık. Hemen müdahale edip işyeri sahiplerine yardımcı olduk. Ertesi gün büyükşehir belediyemizin ekipleri ve TESKİ görevlileri hasar tespit çalışmaları yaptı. Süleymanpaşa ilçesi genelinde o büyük yağmurda topu topu 7 işyerine su girdi. Bu 7 işyerinden bir kısmına çok az su girdi zaten. Çok büyük hasarlar olmadı. Arkadaşlarımız 5-6 bin liralık bir hasarın söz konusu olduğunu söyledi. Eğer biz 2000’lik yağmur suyu hattını yapmasaydık meydan suyla dolacak ve hasar çok daha büyük olacaktı. 
YAĞMUR SUYU GİDERLERİ 
KANALİZASYONA 
VERİLİYOR 
Bir de orada meydanla deniz arasında çok hassas bir denge var. Deniz seviyesinin bile altında olan evler var orada. Vatadaşlarımızın, evlerinin çatılarından gelen yağmur suyunu kanalizasyona bağlaması da sıkıntı yaratıyor. Kanalizasyonu atıksular için yapıyoruz. Fakat maalesef evlerin önemli bir kısmı hatta kamu kuruluşları bile yağmur suyu giderlerini kanalizasyona bağlıyor. Biz şu anda bunları yavaş yavaş kesiyoruz. Şiddetli bir yoğun yağışta bunla rögar taşmalarına neden oluyor. Çünkü kanalizasyon kendi debisiyle gider. Yağmur suyu ise daha büyük olur. Kanalı büyük yaptığınız zaman kanalizasyon koku yapar ve o su gitmez. Birikme olmasın diye kanalizasyon küçük yapılır. Onun için siz yağmur suyunu yağmur suyuna, kanalı kanala bağlayacaksınız. Evlerin çatılarından gelen yağmur suyunu kanala bağladığınız zaman, o kanal onu taşımaz. Ayrıca bunun üstüne pislik girer, bir şey girer. Maalesef biz kanalizasyonları inanılmaz kötü kullanıyoruz. Yağ tutucu konması lâzım. O denetimlere de başladık. Lokantalar yağ tutucu koymuyor, evlerden inanılmaz malzemeler atılıyor. Bacalardan, rögarlardan çıkardığımız malzemeleri veya Altınova’daki arıtma tesisimizden neler topladığımızı görseniz…İçler acısı. Biz tesislerimizi de iyi kullanamıyoruz. 
Dolayısıyla şiddetli yağışlarda bahsettiğim sebeplerden dolayı zaman zaman rögar taşmaları yaşanıyor. Bir de bazen üst yapıyı yapan kuruluş yanlışıkla bizim rögarlarımızın üstünü kapatıyor veya içine asfalt atığı gibi malzemeler giriyor. Daha önce Hükümet Caddesi’nde bunu yaşadık. Rögarın üstü kapatılmış, içine malzeme dökülmüş. Kanal, o malzemeleri kusup asfalta atar. Bir baktık, bacayı bulamıyoruz. Üst yapıyı yapan kuruluşların, asfalt veya yol yaparken onun altında bir tesis olduğunu görmeleri lâzım. Neticede itibariyle Ördeklidere’de geçtiğimiz günlerde yaşadığımız hadise; kanalların çalışmamasından kaynaklı değil, havzadan çok fazla rüsubat malzemesi, çakıl ve kum gelmesi, yapılmayan yan sokaklardan çok ciddi malzeme akması ve bunların mazgalları tıkamasından kaynaklanmıştır. Gittik, açtırdım ben… Mazgalların içi tamamen bil dolmuş. Mazgalların tıkanınca su alttan akıp yüzeye geçiyor. Bu nedenle orada bir miktar göllenme oldu ama bu öyle sel felaketi tarzında değil. Bir orada problemimiz oldu, bir de Muratlı Caddesi’nde...
MURATLI CADDESİ’NE 
ÇÖZÜM
Muratlı Caddesi’nde de yine projede 2000 mm’lik yağmur suyu hattı yoktu. Muratlı Caddesi’nin yağmur suyu eski Osmanlı tonazlarından gelip Direkleraltı Mevkii’nden geçip Namık Kemal İlkokulu’nun oraya, oradan da denize dökülüyordu. Böyle bir yağmur suyu hattı vardı ve burası çöküyordu. Bizim devraldığımız projede de, burada yağmur suyu hattı yoktu. Biz ne yaptık? Muratlı Cadde’si bizden önce yapılmış. O suyu Mimar Sinan Caddesi’nden alıp aşağıya sahile verdik. Dolayısıyla normal şartlarda bizim artık Muratlı Caddesi’nden gelebilecek olan suyu çok rahat bir şekilde kaldırabilecek yağmur suyu hattımız var. Muratlı Caddesi’ndeki sıkıntı da yine aynı. Yukarılardan yağmur suyuyla birlikte gelen malzemeler mazgalları tıkıyor. Neden? Çünkü biz alt yapıyı yaptık ama daha üst yapıyı yapamadık. Üst yapıyı yapamayınca vatandaşın yolu bozulmuş… Biz de ince figüre malzeme koyup çukurları dolduruyoruz. O malzeme de serbest bir malzeme. Normal yağışta bir şey olmuyor ama yoğun yağışta o malzeme yola akıyor. Yola akan malzeme de hemen yolun girişindeki mazgalı tıkıyor. Mazgalı tıkayınca yağmuru suyu kanala gitmiyor. Orada da bir miktar göllenme oldu. Ama bu yağmur suyu kanalının taşımamasıyla ilgili bir durum değil. Arkadaşlar bu konuda teknik rapor hazırladılar. Tamamen o malzemelerin mazgalları tıkamasından kaynaklanıyor. 
POMPA SİSTEMİ VE 
HİDROFOR
Birde bazı yerlerde çok hassas kodlar var. Bizim kanalizasyona deşarj yönetmeliğimiz var ve biz ona göre kanalı yola döşüyoruz. Fakat vatandaşın bodrum katı çok aşağıda ve normal şartlarda kendi akarıyla kanala bağlanacak durumda değil. Bu tür yerlerde vatandaşın onu terfi edip, yükseltip yağmur suyunu kanala basacak bir pompa sistemi koyması lazım. Fakat bazı yerler bunu kurmuyor. Suda da bunu yaşıyoruz. Vatandaş 10 katlı bina yapıyor, hidrofor kurmuyor. Hidrofor kurmazsa biz o suyu tazyikli vermek zorunda değiliz. Çorlu’da bazı yerlere su çıkmıyor. Yönetmeliği değiştirmemize rağmen hidrofor kurulmuyor. Tazyikli su verdiğimizde borular patlıyor, su kayıp kaçağı çok oluyor veya su israfı artıyor. Çeşmeyi açtığınızda ‘pof’ diye su geldiğinde elinizi yıkayayım derken bir sürü su gidiyor. Tazyikli su zaten vermek esasen su tasarrufu için iyi bir şey değil. Bunun için hidrofor kurulmazı lazım ama apartman yöneticileri para toplayamadığı için hidroforu kurmuyor. Bu sefer enn üzt kattaki su alamazken en alt kattaki çok su alıyor. Kanalizasyon da öyle. Çok hassas dengeler var. Kot farkı olup çok aşağıda kalan yerlerde vatandaş pompa sistemin kurmadığı için;
yoğun yağışta, kanalizasyon hatları da tıkanınca vatandaşın bodrumunu su basıyor. TESKİ olarak hemen buna müdahale ediyoruz. Geçenlerde yağan şiddetli yağışta bir vatandaşımızın bodrum katını o şekilde su bastı.
PARSEL BACASI TIKANIYOR
Veya parsel bacaları tıkanıyor. Parsel bacası tıkanmış, öyle pislikler çıkarıyoruz ki vatandaşın bağlantısı kanala gitmiyor. Bunlar tamamen işletme ile ilgili yaşadığımız sorunlar. Bizim burada uyguladığımız proje, İller Bankası’nın onaylı bir projesidir. Porjede ne yazıyorsa o uygulanmıştır. Biz TESKİ olarak elimizden geldiğince hem boru çaplarını ideal ölçülerde yapmaya hem de yağmur suyu hatlarını bir şekilde uzatmaya çalışıyoruz. Az önce söyledim; normalde 2000 mm çapında yağmur suyu hattı döşenmesi projede yazmıyor olmasına rağmen biz ısrarlarımızla bunları döşettirdik. İyi ki de döşetmişiz. Şimdi geldik baktık ve kusurlarımızı gördük. Bu kusurlarımızı nasıl giderebiliriz, o bölgede bir daha nasıl o problem olmasın diye çalışmaya devam ediyoruz. Yağmur suyu hattını biraz daha elimizden geldiğince uzatacağız. O bölgede trapez kanal dediğimiz V kanallar yaparak suyu biraz daha nasıl toplayabiliriz diye bakacağız. Çünkü oradan ötesi tamamen arazi ve orada tarla var. Bir bakıyorsunuz bütün o malzemeler o tarladan akıp geliyor. Bir de inşaatlar var. Vatandaş temeli kazmış inşaat yapıyor, … Malzeme orada. Yağmur suyunda bütün o inşaat malzemeleri yola akıyor. Geçtiğimiz günlerdeki yağışta Tekira’nın üzerinde yaşadığımız sıkıntı oydu. Orada temeli atlan bir inşaatın bütün malzemesi yollara aktı. O yola aakan malzemeler kanalı tıkadı. Biz inşaat yaparken de bir şeylere dikkat etmiyoruz. TESKİ olarak biz bu konudaki denetimlerimizi arttıracağız. Ve dediğim gibi Ördeklidere’nin devamı olan bir projenin yapılması lazım. Oradaki mülkiyet problemleri çözülürse, görevimiz olmasa bile  biz buna talibiz. Süleymanpaşa-İstanbul çevre yoluna kadar o kanal sisteminin devam etmesi lazım ki o havzadaki sular taa caddeye gelinceye kadar engellensin. Artık caddenin başına geldikten sonra sizing oraya yapacağınız iki tane mazgal hiçbir işe yaramaz. O iki mazgal da yağmur suyuyla gelen malzemelerle tıkanınca sıkıntı yaşamamanız mümkün değil. Dolayısıyla biz TESKİ olarak yağmur suyunu ancak bu kadar çözebiliyor, minimuma indirmeye çalışıyoruz. Bunun ötesinde daha devam eden projeler olması lazım. 4Göksal SERDAR
YARIN: SU KESİNTİLERİ VE SU FİYATLARI
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV