SİT’TİR DEME “ÇÖZÜM ÜRET”
banner57

 

Tekirdağın eski sokaklarını hem Fotograf sanatçısı olmam hem de tarihi seven biri olarak  uzun yıllardır fotoğraflıyorum.

İnanın her yıl çektiğim fotoğraflarda sokaklarımızın ahşap evlerinden bazıları maalesef ya yıkılıyor ya da bir şekilde yanıyor.

Anıtlar Yüksek Kurulu’nun izniyle restore edilebilen bu evler için maalesef uzun yıllar yazıp çizmemiz sonucu bir kaçını zar zor eski İl Özel İdaresine restore ettirmeyi başardım.

Ama gelin görün ki, iş birkaç evle sınırlı kaldı.

Anıtlar Yüksek Kurulu ‘Sit’tir deyip bu tarihi eserlere çivi çakılmasına izin vermezken, yerel yönetimde işin kolayına kaçıp, hiçbir şey yapmadan ne yapalım Anıtlar Yüksek Kurulu izin vermiyor diyerek sabah 8 akşam 17 oturarak, yatarak iş yapmamaya kılıf buluyor.

Belediyemiz yetkilerini bilemediğinden tehlike arz eden bu evler için “Acil” kodu ile Anıtlar Kuruluna bildirip tespit isteyip yıkım kararı talep edebilir. Ama yapmıyor.

Birinin bu evlerin altın kalıp ölmesini bekliyorlar.

Anıtlar Yüksek Kurulu bu evlerin yıkılması sonucu yaşanacak bir ölüm olayının sorumluluğunun kendilerine de ait olacağını bilmeli.

Belediyelerimiz Anıtlar kurulunun üzerinde bir baskı kuramadığından, konuyu sıklıkla dile getiremediğinden bugün evlerimiz bu durumda.

Şunu açıklıkla söylüyorum bu evler nedeniyle bir kişinin burnu kanarsa ne Anıtlar Yüksek Kurulu üyeleri ne de Yerel yönetimlerde bunun sorumluluğunu taşıyanlar sırça koltuklarında rahat oturabilir.

Uzun lafın kısası bugün bu evler maalesef yok olup gitti.

Evet bir tarih yok olup gitti.

Tekirdağ da Kültür ve Türizm Bakanlığının temsilciliği var mı?

İl Kültür ve Turizm Müdürü var mı?

Bir bilen ya da tanıyan varsa bana anlatsın.

Devlet memurluğunun rahatlığı içinde hiçbir faaliyet yapmayan bu müdürlüklerde çalışanlar ne iş yapar?

Sayın Tekirdağ Valim Enver Salihoğlu,

Tekirdağ İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü diye bir kurum var mı?

Varsa ne iş yaparlar?

Memurlar her gittiğimde elinde şişler kazak örüyor, diğerleri derseniz kapalı kapılar ardında mesai dolduruyor.

Hele de Tekirdağ sahilinde “Turizm Danışma” ofisinde görevliler yabancı dilin y sini bilmez. Bütün gün boş boş oturup zaman öldürürler.

Tekirdağ Büyükşehir göya. Tarihimiz ve Kültürümüz bunlara emanet. Sahile nazır sarı köşkte lüks bir devlet memurluğu yapıyorlar.

(SARI KÖŞK Tekirdağ tarihine ve kültürüne ait bir binadır. Kültür Merkezi inşaatı 25 yıldır bitirilemedi. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü başka bir yere taşınsın. Hem de acilen. Sarı Köşk kentimin tarihi değerlerinin sergilenmesi gereken bir Müzeye dönüştürülmeli. Kent Müzesi olmaya aday bu bina birkaç çalışmayan memura denize karşı oyalanmaları için tahsis edilemez.)

Mesai saatlerinde TEKİRA AVM’de bu memurları görmekten ben sıkıldım.

Yeter artık yahu, milletin parasını işe yaramayan bu kişilere neden ödüyoruz biz.

Sayın Valim, verin bu memurları daha verimli olacakları başka yerlere, Allahaşkına çalışıp iş üretecekleri başka yerler olmalı, sizden bu konuda ivedi cevap bekliyorum.

Peki bu tarihi değerlerimize, kültür varlıklarımıza kim sahip çıkacak?

Büyükşehirin uhtesindeki bu evlere Büyükşehir sahip çıkmıyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Dilşad Ergin sadece laf üretiyor.

Yıllardır bu konularda ürettiği bir iş göremedik.

Açıkçası benim umudumda yok Büyükşehirden yana.

Hiç unutmuyorum bir sabah işe giderken Soğukkuyu mevkiinde Büyükşehir İmar Daire Başkanı Dilşad Ergin, Büyükşehir Başkan Danışmanı Neşet Erdoğan ve daha birkaç daire başkanı dahil, Tekirdağ Müze Müdürü Önder Öztürk eski Yeni Çeri Askerinin mezarını inceliyorlardı. Hayırıdr dedim bu kadar kişiyi bir araya getirdiyse burada yatan önemli bir zat olmalı dedim. Restorasyon mu yapacaksınız dediğimde evet tespitte bulunuyoruz dediler.

Bu kadar kişiyle mi deyip, yoluma gittim. Birkaç gün sonra birde baktım inanın gözlerime inanamadım. Devletimizin kasasından çok yüksek maaşlar ödediğimiz onca kişi meğer o gün orada saatlerini harcadıkları iş neymiş biliyor musunuz? 50 cm e 24 cm lük bir metal levhayı nereye asalım diye oradaymış.

İnanın tüylerim diken diken oldu.

Çalışıyor görünen bunca insana  ödediğimiz maaşlar kursaklarından helal helal geçiyordur eminim.

Ama ben sizlere hakkımı helal etmiyorum.

Tekirdağımın yıkılmak üzere olan eski evlerini her gördüğümde hakkımı iş yapması gereken her kim varsa ona hakkımı helal etmiyorum. Diyorum.

Aldıkları yüksek maaşlarla zengin bir hayat yaşayan bu profesyonel memurlar için yapılacak hiçbir şey yok mu Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Efendi? Tekirdağ Valim sayın Enver Salihoğlu?

Vatandaşlarımızın vergilerinden maaşlarını çalışsınlar diye ödediklerimiz, emeklilik primlerini ve maaşlarını hesaplamakla vakit geçiriyorlar.

Emeklilikte geldikleri makamın maaşlarına ne kadar katkı sağlayacağı hesaplamalarından yorulmuyorlarda.

Yazıktır günahtır.

Çalışın be hak edin aldığınız maaşlarınızı.

Bunca gördüklerimden sonra kültür varlıklarımıza Kültür Müdürlüğü sahip çıkmıyor.

Ya kim sahip çıkacak?

Bazı evler neredeyse yan yatmış ve insanların üzerine yıkılacak.

Kuvvetli bir rüzgar ve ya şiddetli bir yağmurda can kayıpları yaşanabilir.

Bir ölürse bu evler yüzünden sorumluluk kimde olacak?

Bu konuyu defalarca dile getirmekten kalemim yoruldu.

 

 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemal AKAR 5 yıl önce

Bizde partizanlık olduğu müddetçe daha çok kalem harcarsın. Aranın dediği gibi kellim kellim la yenfa.