25 Nisan 2018 Çarşamba

Ninenin, başkan sevgisi

Şehre çok yakışıyor

Süleymanpaşa’ya çok yakışan sahil dolgu alanında 3. Etap Projesi’ne bu yılın ikinci yarsında başlanacak. 3. Etap da bittiğinde sahilde 170 bin m²’lik bir alan kazanılacak.

30 Mayıs 2017 Salı 14:04
Bu haber 5452 kez okundu
Şehre çok yakışıyor
Süleymanpaşa’ya çok yakışan, halkın yaşam kalitesini yükseltip kente ayrı bir değer katan Sahil Dolgu Alanı Çevre Düzenleme ve Peyzaj Projesi’nin mimarlarından Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Zeki Gürcün, Fen İşleri Dairesi Başkanı Metin Pakdil ve Park ve Bahçeler Şube Müdürü Üner Şen ile 3. Etap çalışmalarına başlama arifesi öncesinde Mutlu Kent Sahil Çay Bahçesi’nde buluştuk. Konumuz; Sahil Dolgu Alanı Projesi kapsamında tamamlanan 1. ve 2. Etap çalışmalarında neler yapıldığı, 3.
Etap kapsamında neler yapılacağıydı. Kendi tabiriyle ‘şantiye şefi’ gibi çalışıp projenin her detayı ile bizzat ilgilenen Mehmet Zeki Gürcün, tamamlanan 1. Etap ve 2. Etap projeleri kapsamında neler yapıldığını şöyle anlattı: 
“PARK BAHÇELER ŞEHRİN MAKYAJIDIR”
“Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu karar doğrultusunda 15 bin m²’den büyük bütün parkların sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi’nde. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi’ne ait caddelerin orta refüjleri, kavşaklardaki göbekler vs. bunların bakımı, yeşillendirilip çiçeklendirilmesi de Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü olarak bizim sorumluluğumuzda. Bu bağlamda Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü olarak yapılanmamızı oluşturunca önce şehrin neresinde nereler var diye bir tespit yaptık. Akabinde park bahçe çalışmalarına yoğunlaşıp, bu konuya çok önem verdik. Çünkü park ve bahçeler gerçekten şehirlerin makyajlarıdır, şehri güzelleştiren uygulamalardır. Maliyeti de aslında çok büyük olmayan işlerdir. Bizden önceki yönetimler sağ olsunlar, Süleymanpaşa’da geçmişte bir dolgu yapmış ve kente bir alan kazandırmışlar. Ancak bu alan bakımsızdı. 
“BURANIN ŞANTİYE ŞEFİ BENİM!”
Önce 1. Etap diye Yelken İhtisas Kulübü’nden Barış ve Özgürlük Parkı’na kadar olan bölüm projelendirilmiş. Ben o zaman bugünkü görevimde değildim. Süleymanpaşa Sahil Dolgu Alanı 1. Etabı projelendirilip ihalesi yapılmıştı ki ben bu göreve atandım. İhaleyi bir firma kazandı ve sahil dolgu alanındaki yürüyüş, koşu ve bisiklet yolunu da bu firma aracılığıyla yaptık. 1. Etap çalışmaları başlamışken ben göreve yeni gelmiştim ve bu işlere çok önem verdiğim için genel sekreter yardımcısı olmama rağmen ‘Buranın şantiye şefi benim, bütün sorunları bana ileteceksiniz’ diye arkadaşlara talimat verdim. Her gün buraya günde en az 3-5 defa gidip geldim. Tabii devlette ihale ile yapılan işlerde sizin seçme şansınız yok. Bu işi yapan arkadaşlar başka alanda tecrübelilerdi ama daha önce benzer işler yapmamışlardı. Bu anlamda 1.Etap çalışmalarını biraz zorlanarak bitirdik. 
1. ETAP ARALIK 2015’TE BİTTİ
2015 yılının Aralık ayında 1.Etap çalışmalarını tamamladık. Hedefimiz Kiraz Festivali’ne yetiştirmekti ki onu da etaplar şeklinde yetiştirdik. Festivalin yapıldığı bölgenin işlerini önce bitirdik ve orası kullanıma girdi. Ondan sonra ikinci aşama olarak öbür tarafa devam ettik ve o işi tamamladık. 1. Etap kapsamında 24 bin m2 alanda her biri bin 350 metre uzunluğunda olan yürüyüş yolu, koşu yolu ve bisiklet yolu yaptık. Ayrıca 6 adet dikdörtgen formlu pergola, 6 adet yarım daire formlu daire formlu pergola, 10 adet kamelya, 35 adet bank, 8 bin 500 m² çim serimi, 14 adet bisiklet park yeri, 32 adet çöp sepeti, 721 metretül ahşap korkuluk yaptık. 
2. ETAP 55 GÜNDE TAMAMLANDI
1. Etap bittikten sonra 2. Etap ile ilgili hazırlıklara başladık. Tabii bunlar kış mevsiminde yapılacak işler değil, yazın da halkın kullandığı alanlar. Dolayısıyla iyi bir planlamayla Haziran ayındaki Kiraz Festivali’ne yetişmek üzere 2. Etap çalışmalarına başladık. 2. Etap Projesi’nin tamamı Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü personeli tarafından projelendirilerek 55 gün gibi rekor sayılabilecek sürede tamamlandı. Uygulama projesi (Tüm kazı dolgu çalışmaları, altyapı yağmur suyu kanal çalışması, elektrik tesisatı, otomatik sulama tesisatı ve tüm üstyapı çalışmaları) belediyemiz iş makineleri ve belediyemiz personellerince yapıldı. Arkadaşlarımız gerçekten büyük bir özveriyle çalıştı. Ben yine orada da şantiye şefiydim, yine işin başındaydım. Buradaki yağmur suyu kanal projeleri, çim sulama projeleri, elektrik tesisatı projeleri, peyzaj projeleri vs. bütün bu projeler bizim teknik ekibimiz tarafından çizildi. İmalatı ve uygulaması da, ihale yapmadan yine bizim teknik personelimiz ve işçi kardeşlerimizle birlikte yapıldı. Hiç unutmuyorum… Kiraz Festivali’nden birgün önce 2. Etap Projesi’ni bitirdiğimiz gün; o işte çalışan bayanlar müthiş bir sevinç çığlıyla ile bunu kutlamışlardı. Hatta o gün, 2. Etap Projesi’ni Kiraz Festivali’ne yetiştirdik diye toplu resim de çektirmiştik.
90 BİN M² PEYAZAJ UYGULMASI
2.Etap’ta 43 bin m²’lik alanda 30 adet kamelya, 13 m² çim serimi, 40 takım oturma grubu, 1 adet çiçek kemeri, 230 bin adet çiçek dikimi, 1 adet kütük oturma alanı (emprenyeli), 3 adet çocuk oyun grubu, 139 adet dekoratif elektrik direği, havuzun yenilenmesi, çöp sepetleri, otomatik sulama sistemi kurulması, yağmur suyu tesisatı kurulması, 276 bin mevsimlik çiçek, 285 adet ağaç ve bin 287 adet çalı dikimi gerçekleştirildi. 2.Etap’ta ayrıca kent donatı elemanları ile 3 adet çocuk oyun grubu da yer almaktadır. Arkadaşların yaptığı çalışmalardaki birim fiyatlara göre bu iş 5 küsur milyon lira civarında bir rakam tutuyordu. Biz bunu onun yarısından daha ucuz bir fiyata tamamladık. Elektriği, otomatik sulaması, çimlendirmesi, bordürü, yağmur suyu, sert zeminleri, işçiliği vs. hepsi 55 günlük bir sürede bitirdik. Aslında buradaki peyzaj düzenleme alanımız toplamda 170 bin m²’dir. Biz şu ana kadar 1. ve 2. etaplarda bunun sadece 90 bin m²’lik kısmını yapabildik. Hatta 3. Etap’ın bir kısmı olan Harf İnkılabı bölgesini de kış mevsiminde aradan aradan çıkarttık. Şu anda çim serme işlemleri yapılıyor. 90 bin m²’lik alanın peyzaj işinin 26 bin m²’lik bölümünü 1. Etap’ta ihaleyle bir firmaya yaptırdık. Geri kalan 66 bin m²’yi biz belediyemizin kendi imkanlarıyla ve kendi personelimizle yaptık. 
3.ETAP BU YIL İÇİNDE YAPILABİLİR
Bu yıl hedefimizde 3.Etabı başlatmak var. Aslında bu yer az önce de söylediğim gibi 170 bin m². Halihazırda 3.Etapta kalan 80 bin m²’lik alanda hiçbir uygulama yapamadık. Süleymanpaşa Sahil 3. Etap Projesi’ni arkadaşlarımız hazırladı ancak bu yer halihazırda Maliye Hazinesi’nin uhdesinde ve kullanımında. Biz yaklaşık 2.5 yıl önce buranın bize devredilmesini talep ettik. Yasa, ‘Büyükşehirlerde dolgu ile elde edilen göl ve deniz kenarlarındaki alanlar belediyeye devredilir’ diyor. Bu konuda böyle bir kanun var. Ancak bu kanuna rağmen Maliye Hazinesi’nden bize devretme işlemi bir türlü gerçekleşmiyor. Bu konuda Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Kadir Albayrak siyasileri devreye soktu, kendisi Ankara’ya gitti, çok defalar yazışmalar yapıldı ama yasa gereği bize devredilmesi gererken o yerine devri bir türlü gerçekleşmedi. O yüzden biz 3. Etap Projesi’ne bir türlü başlayamadık. Projemiz hazır ve sanıyorum sezonun sonuna doğru 3. Etap’a da başlayacağız. 3. Etap Projesi sadece gördüğünüz bu kısımdan ibaret değili, Amfi Tiyatro’nun arkası da var. O bölgeler şu anda karanlık ve izve bir yer. Ama orayı da biz halkımızın kullanımına hazırlamak istiyoruz. Dolayısıyla 3.Etap’ı da gerekli hazırlıklarımızı yapıp bu yıl içinde tamamlamayı düşünüyoruz. 3. Etap için sadece Milli Emlak’tan da izin almak yetmiyor. Burası Etkileşimli SİT Alanı olduğu için aynı zamanda Anıtlar Kurulu’ndan da izin almak gerekiyor. Burada yapacağımız bütün uygulamaları Anıtlar Kurulu’na onaylattıktan sonra yapıyoruz. Şu anda bildiğim kadarıyla Anıtlar Kurulu aşamasındayız. Projemiz hazır. 
RESTORAN VE TUVALET EKSİK
Hafta sonları geldiğimde halkımızın hatta bütün ilçelerden gelen insanların burayı memnuniyetle gezdiğini görüyorum. Bu da bizi ziyadesiyle memnun ediyor. Ama bazı eksikler de yok değil. Projemizde tuvaletler var, onları yapacağız. Bir kafe restorantımız var, onu yapacağız. Ayrıca projesi hazırlanmış olan bir restorandı, burada uygun olan yere oturtacağız. Halktan, ‘Biz buraya geliyoruz ama burada oturup yemek yiyebileceğimiz doğru düzgün bir yer yok’ şeklinde geri dönüşler alıyoruz. Gezen halkın da memnuniyetini bozmayacak, sıkıntı yaratmayacak konumda bir restoran yapmayı da planlıyoruz. Buraya yapacağımız restoranla ilgili tip projeler hazırladık. Büyükşehir Belediyesi artık bu yaptığı tesisleri, şirketi aracılığıyla kendi işletiyor. Burada halkın oturup yemek yiyebileceği alanlar yapacağız. Bu seneki projelerimizin içinde bu da var. 3. Etap da bittiğinde sahilde 170 bin m²’lik bir alan kazanılacak. Yetmedi, aslında bizim bir isteğimiz daha var… Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin kullanımında olan iskele epeydir kullanılmıyor. Bu iskelenin de bize devredilmesini istiyoruz. Bu konuda girişimlerimiz oldu, bundan sonra da olacak. Eğer iskeleyi de alabilirsek -buna 4.Etap diyorum- aydınlatmasını, sert zeminini, oturma gruplarını, restorasyonunu gerçekleştirip vatandaşlarımızın bunun üzerinde gezmesini, oturmasını, balık tutmasını sağlamak istiyoruz.
LUNAPARK MUTLAKA KALMALI
Sahildeki lunaparkın mülkiyeti sanıyorum Milli Emlak’a ait. Onlar burayı kiraya vermiş. Kira süresi ne zaman dolacak bilemiyorum ama şu anda çalışıyorlar. 3. Etap Projesi’na başlamayı planladığımız bu yılın ikinci yarsına kadar o yer devri gerçekleşirse lunaparkla ilgili bir karar vereceğiz. Ama bizim bu lunapark gibi bir tesisin burada uygun bir yerde olmasının faydalı olacağı yönünde bir kanaatimiz var. Çoluk çocuğu ile buraya gelen vatandaşlarımız çocuklarını burada eğlendirebiliyorlar. Dolayısıyla lunapark için mutlaka uygun bir yer bulunup kalmasında fayda var diye düşünüyorum”.
4Göksal SERDAR
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV