Savcılık kararını verdi; suç unsuru yok!
banner57

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine açılan davada Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı, 'suç unsuru oluşmadığı' gerekçesiyle takipsizlik kararı verdi.

-EL ELE VERMİŞLER-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 7 Aralık 2013'te katıldığı ve Çorlu'da gerçekleştirilen toplu açılış töreninde Taraf Gazetesi'nde Mehmet Baransu imzasıyla yayımlanan 'Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı' haberine ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan konuşmasında; " Şimdi bakıyorum da bazı medya grupları el ele vermiş. Bunlar düne kadar yan yana gelmezlerdi. Devletin mahremini ifşa etmenin adı özgürlük değil düpedüz vatana ihanettir." ifadelerini kullanmıştı.

-SUÇ UNSURU YOK-

Başbakan Erdoğan'ın, toplu açılış törenindeki konuşmasında, kendisine hakaret ettiğini iddia eden Mehmet Baransu'nun ve çalıştığı Taraf Gazetesi'nin suç duyurusunda bulunduğunu İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 'yetkisizlik' kararı vererek dosyayı Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi. Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yapılan suç duyurusuna ilişkin, 'suç unsuru oluşmadığı' gerekçesiyle,takipsizlik kararı verdi.

Bunun üzerine harekete geçen Taraf Gazetesi ve Baransu'nun Avukatı Veysel Ok, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş, dilekçesinde; "Recep Tayyip Erdoğan'ın müvekkillerimin ilgili isnatları başta Anayasa olmak üzere sair diğer yasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerine, maddi, manevi varlığına açık, ağır, haksız ve hukuka aykırı saldırı anlamına gelmektedir" ifadelerine yer vermişti. Ayrıca Taraf Gazetesi, Başbakan Erdoğan hakkında 50 Bin TL'lik manevi tazminat davası da açmıştı.

Taraf Gazetesi ve Baransu'nun Avukatı Veysel Ok'un İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunduğu dilekçede, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Aralık 2013 tarihinde Tekirdağ'da yapılan toplu açılış töreninde Taraf Gazetesi'nin "Gülen'i bitirme kararı 2004'te MGK'da alındı" haberiyle ilgili Taraf Gazetesi ve Baransu'yu vatana ihanetle suçladığı, iftira ve hakaretlerde bulunduğu iddia edilmişti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 7 Aralık 2013 tarihinde Tekirdağ'da yapılan toplu açılış törenindeki "Şimdi bakıyorum da bazı medya grupları el ele vermiş. Bunlar düne kadar yan yana gelmezlerdi. Devletin mahremini ifşa etmenin adı özgürlük değil düpedüz vatana ihanettir" sözlerine yer verilen dilekçede, "Recep Tayyip Erdoğan'ın müvekkillerimin ilgili isnatları başta Anayasa olmak üzere sair diğer yasa ve uluslararası sözleşmelerle güvence altına alınan dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve özgürlüklerine, maddi, manevi varlığına açık, ağır, haksız ve hukuka aykırı saldırı anlamına gelmektedir" denildi.

Dilekçede; "Başbakan'ın 'Vatana ihanet' sözleriyle müvekkillerinin kamuoyuna vatan haini gibi sunularak bazı kitleler tarafından müvekkillerimin hedeflenmesi sağlanmakta evrensel hukuk ilkeleriyle bağdaşmayan bu gerçekdışı sözler nedeniyle müvekkillerimin ve yakınlarının can güvenliği kasıtlı olarak tehlikeye sokulmaktadır" ifadelerine yer verilmiş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında 'Adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs, iftira ve hakaret suçlarını işlediği iddiasıyla suç duyurusunda bulunulduğu belirtilmişti.

Mehmet Baransu'nun ve çalıştığı Taraf Gazetesi'nin suç duyurusunda bulunduğunu İstanbul Cumhuriyet Savcılığı, 'yetkisizlik' kararı verdi. bulunduğunu İstanbul Cumhuriyet Savcılığı'nın dosyayı Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'na göndermesinin ardından; Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Fevzi Büyüktümtürk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine yapılan suç duyurusuna ilişkin, 'suç unsuru oluşmadığı' gerekçesiyle,takipsizlik kararı verdi.

 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.