24 Mart 2019 Pazar

Belediyeden öğrencilere destek

‘Putperest değilim’

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’tan ilginç çıkış:

06 Temmuz 2017 Perşembe 14:21
Bu haber 12551 kez okundu
‘Putperest değilim’
 Süleymanpaşa Belediye Meclisi AK Parti Grubu’nun ‘Hizmet yerine heykele para harcayıp belediyeyi borç batağına sürüklüyorsunuz’ eleştirisine yanıt veren Başkan Ekrem Eşkinat, “Heykele harcadığımız para düşündüğünüzden çok az. Putperest değil, sanatseverim ve en az sizin kadar da inançlıyım” dedi.

Süleymanpaşa Belediye Meclisi AK Parti Grubu'nun 'Hizmet yerine heykele para harcayıp belediyeyi borç batağına sürüklüyorsunuz' eleştirisine yanıt veren Başkan Ekrem Eşkinat, "Heykele harcadığımız para düşündüğünüzden çok az. Putperest değil, sanatseverim ve en az sizin kadar da inançlıyım" dedi.
Süleymanpaşa Belediye Meclisi 5393 Sayılı Belediye Kanununun 20. maddesi gereğince 2017 yılı Temmuz ayı meclis toplantısını gerçekleştirdi. Süleymanpaşa Belediye Gençlik Merkezi Nikâh Salonu’nda Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat başkanlığında gerçekleşen toplantıda 5 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. Toplantıya 'heykel tartışması' damgasını vurdu. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın Meclis gündemine getirdiği 6 milyon liralık ek borç talebine AK Parti grubundan sert eleştiri geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Sezayi Çetin, "Hizmet üretemediğiniz gibi bütçeyi de kullanmasını beceremiyorsunuz. Sıfır borçla aldığınız belediyeyi borç batağına sürüklediniz. Halk hizmet dedi siz heykel anladınız. Süleymanpaşa Belediyesi'nin ciddi bir bütçesi var. Bu bütçe uygun yerlerde doğru kullanılmıyor. Şehrimize yapılan gereksiz heykellerle belediye bütçesinin çarçur edilmesi ve pervasızca harcanması nedeniyle belediyenin asıl olan işlere para bulamamasından dolayı milleti, dolayısıyla belediyeyi borçlandırdıkları için biz buna 'hayır' diyoruz. Haziran ayındaki meclis toplantısında da biz buna 'hayır' demiştik, bugün bir yazılım hatasından dolayı tekrar günedeme gelen bu maddeye yine 'hayır' diyoruz.
"ASIL İŞLERİ YAPMAK YERİNE GÖZ BOYANIYOR!"
Üç yılda yaptıkları bundan sonra yapacaklarının teminatıdır ilkesinden hareketle bu kararı verdik. Süleymanpaşa Belediyesi'nin kentin asıl sorunlarıyla değil de, tamamen böyle tali işlerle uğraştığını görüyoruz. Bu da gözboyamacadan başka bir şey değildir. Belediyenin asıl işi yol yapmak, kanalizasyon yapmak, kentin trafik sorununu çözmek... Her ne kadar Bütükşehir Belediyesi'nin işi de olsa bunları yapmak için hiçbir mazeretin arkasına sığınamazlar. Böyle bir lüksleri de yoktur. Çünkü Büyükşehir'de ezici çoğunluk Cumhuriyet Halk Partisi'ndedir. Süleymanpaşa Belediye Meclisi'nden de istedikleri maddleri çok rahatlıkla geçirebiliyorlar" dedi. 
EŞKİNAT'TAN 'PUTPEREST' YANITI 
Süleymanpaşa Beledisi Meclis Üyesi Ali Rıza Eti de, heykellere bu kadar çok kaynak harcanmasını eleştirerek, 'Ekrem Eşkinat putperest mi'  şeklinde yerel bir gazete çıkan yazıyı hatırlatması üzerine Başkan Ekrem Eşkinat, "Putperest değil, sanatseverim ve en az sizin kadar inançlı bir insanım. Beni tanıyanlar bunu çok iyi bilir. Heykellere harcadığımız para da düşündüğünüzden çok daha azdır. AK Parti Grubu ile siyasi ve dünya görüşümüz farklı. Değerli ve saygı değer bulmakla birlikte sizin görüşlerinize katılmıyorum. Biz Süleymanpaşa'nın bir kültür kenti olması için uğraşıyoruz" diye cevap verdi. 
6 MİLYON TL BORÇLANMA YETKİSİ ALINDI  
Tansiyonun yükseldiği bu hararetli tartışmalardan sonra Süleymanpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan merkez mahallerde bozulmuş cadde ve sokaklarda parketaş yol yapım, onarım ve yeni imalat yapılması işi için İller Bankasından 6 milyon TL’lik kredi kullanılmasına ilişkin gündemin 5.maddesi oy birliği ile kabul edildi. 
KABUL EDİLEN DİĞER
GÜNDEM MADDELERİ 
Süleymanpaşa Belediye Meclis Temmuz ayı toplantsında 5 gündem maddesi görüşülerek karara bağlandı. 1- Tekirdağ İli, Süleymanpaşa İlçesi, Aydoğdu Mahallesinde bulunan tapuda 1477 ada 233 ve 234 parselde kayıtlı taşınmazların ihdas, takas, yola terk ve tevhit işlemlerinin yapılması talep edilmiştir. Süleymanpaşa İlçesi, Aydoğdu Mahallesi 1477 ada, 233 ve 234 parselde kayıtlı taşınmazların yolda kalan kısmı ile yoldan ihdas edilecek alanın takasının yapılması ve bu hususta Belediye Encümenine yetki verilmesi konusunun belediye meclisinde görüşülerek karara bağlanması. 2- Tekirdağ İli, Süleymanpaşa İlçesi, Gündoğdu Mahallesinde bulunan tapuda 168 ada, 2 nolu parselde kayıtlı taşınmaz, Süleymanpaşa Belediyesine ait olup, Zeki ŞİRİN’in satış talep konusunun belediye meclisinde görüşülerek karara bağlanması. 3- Tekirdağ İli, Süleymanpaşa İlçesi, Ortacami Mahallesinde bulunan tapuda 1645 ada, 16 ve 17 nolu parsellerde kayıtlı taşınmazlar, Süleymanpaşa Belediyesine ait olup, Meryem EREN ve Hissedarları’nın satış talep konusunun belediye meclisinde görüşülerek karara bağlanması 4- Tekirdağ İli, Süleymanpaşa İlçesi, Barbaros Mahallesi, Bahçelievler Caddesi, No: 184 (tapuda; 15 Pafta, 2965 Parsel) adresindeki işyerinin ve 15 pafta, 2966 parselin içkili yer bölgesine alınması talebinde bulunulmuştur. Konu ile ilgili olarak 10 Ağustos 2005 Tarih ve 25902 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğin 29. Maddesi “ İçkili yer bölgesi, mülki idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından tespit edilir.” hükmü gereği İlçe Jandarma Komutanlığına görüş sorulmuş olup, gelen cevabi yazı ekindeki tutanakta; “ Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı Ruhsat ve Denetim Müdürlüğünün 29.05.2017 gün ve 23137267-622.03-E.108769 sayılı yazısı gereği, Gökhan ERDOĞAN isimli şahsın Barbaros Mahallesi Bahçelievler Cad. No:184 Süleymanpaşa Tekirdağ adresinde (tapuda; 15 pafta, 2965 parsel) bulunan iş yerini içkili yer bölgesine alınması talebinde bulunmuştur. Yapılan kontrolde bahse konu adresteki iş yerinin içerisinde alkollü içki satılması halinde emniyet ve asayiş yönünden herhangi bir sakıncasının olmadığı” belirtilmekte olup uygun görüş verilmiştir. Konunun belediye meclisinde görüşülerek karara bağlanması. 
7 GÜNDEM DIŞI EVRAK GÖRÜŞÜLEREK KARARA BAĞLANDI
3194 Sayılı İmar Kanununun 8(b) maddesi gereğince Süleymanpaşa Belediye Meclisi tarafından görüşülmek üzere meclis gündemi hazırlandıktan sonra havale edilen plan değişikliği tekliflerinin ve Süleymanpaşa Belediyesi müdürlüklerinden gelen gündem dışı evrakların da görüşüldüğü Süleymanpaşa Belediye Meclisi Temmuz ayı meclis toplantısında 18 gündem dışı evrak hakkında da karar verildi.
KOMİSYON KARARLARI
DEĞERLENDİRİLDİ
Toplantıda son olarak Süleymanpaşa Belediye Meclisinin Haziran ayında yapmış olduğu toplantıda ihtisas komisyonlarına havale edilen evraklar görüşüldü. İmar ve Bayındırlık Komisyonundan gelen 9, Çevre ve Diğer İşler Komisyonundan gelen 2 komisyon kararı da görüşülerek kabul edildi.
MECLİS 6 EYLÜL’DE
TOPLANACAK
Süleymanpaşa Belediye Meclisi, Ağustos ayında resmi tatil dönemine girecek ve bir sonraki meclis toplantısı Eylül’de yapılacak. Eylül ayı olağan meclis toplantısı, 6 Eylül Çarşamba 2017 günü gerçekleştirilecek.
Göksal SERDAR 
Gökhan UZUNSOY
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV