MİLLET VEKİLİNİ ARIYOR
banner57
RÖPORTAJ

 

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri ülkemizde geçmiş dönemlere göre en fazla ciddiye alınan bir seçim olacağa benziyor. Seçmen sayısının arttığı, ilk kez oy kullanacakların olduğu kadar bu seçimde partiler daha önceden sandığa küsmüş oy kullanmayan seçmeni de sandığa götürmeye ikna edilebilecek mi? Merak konusu. İşte bu genel seçimde Tekirdağ’da partilerin seçmenin karşısına hangi adaylarla çıktığı ve karşımıza “Ben Milletvekiliniz olmak istiyorum. Sizlerin Ankara’da sesiniz olmak istiyorum” diyerek oylarımıza talip olan isimlerle bir röportaj yapalım istedim. Yazı dizimizin ilk konuğu Ak Parti birinci sıra Milletvekili Adayı Mustafa Yel oldu.

 

Nijat Ayvaz: Hoşgeldiniz Sayın Yel. Çok uzun bir mücadeleden sonra Milletvekili 1. sıra adayısınız. Partiniz ve sizin adınıza hayırlı olsun.

 

Mustafa Yel: Evet. Sizinde dediğiniz gibi gerçekten de uzun bir mücadele oldu. Ama şunu gördük. İnsan azmederse, sabrederse hedefi de varsa ve bu hedefi için göstermiş olduğu irade en sonunda onu hedefine ulaştırıyor.

 

Nijat Ayvaz: Geçmişte bir yerel seçim yaşadık. Onu nasıl görüyorsunuz bilmiyorum ama, şuan yerel seçimlerdeki heyecan maalesef 7 Haziran'daki genel seçimler öncesi hiç yok gibi geliyor bana. Adaylar mı yoksa seçmen mi heyecansız? Siz de heyecan nasıl, size karşı ilgi nasıl?

 

 

Mustafa Yel: Tabi şuana kadar kamuoyu anketlerinde de şu görülüyor ki, seçmenin tercihini yaptığı bir seçim olarak değerlendiriyoruz. Seçmen her zaman çok öncesinden hangi kesime oy vereceğini bilmezdi. Fakat bu seçimin bir farkı var. Bu seçimde yapılan tüm kamuoyu anketlerinde seçmen tamamen kararını vermiş durumda. Bu da milletimizin istikrardan yana olduğunu söylüyor. Dolayısıyla düşünceleri farklı olabilir insanların, farklı siyasi düşüncelere sahip olabilir insanlar ama, bir çok kişi diyor ki; istikrar sürsün ve Türkiye büyüsün. Bundan kendi dünyası ile ilgilide çözümler üretiyor. Çünkü bir çok kişi yaptığı hesapları mevcut hükümetin devamlılığı üzerine yapıyor. Bizim de sahada gördüğümüz bu seçimden Ak Parti güçlü bir şekilde çıkacağı yönünde. Benim bu üçüncü seçimim. 2011 seçimlerinde adaydım. 2014'te Büyükşehir Belediye Başkan adayıydım ve şimdi de 1. sıra adayıyız. Yaşadığım bu üç seçimde yaptığım bütün değerlendirmelerde belki heyecansız görünebilir fakat millet kararını Ak Parti'ye güveninden kaynaklı bir heyecansızlık görünüyor. Tabi bir seçim öncesinde de yerel seçimlerde çok aday vardı. Çok adayın olduğu yerde heyecan da bol olur. Bunda daha az aday olduğu için o yüzden hareketsiz gibi görünebilir. Genel seçimlerin özünde olan bir durum bu.

 

 

Nijat Ayvaz: Bu zamana kadar Ankara giden Milletvekilleri için Tekirdağlılar, Tekirdağ'a pek hayırları olmadı dese de. Mustafa Yel nasıl bir milletvekili olacak?

 

Mustafa Yel: Şimdi açıkçası diğer milletvekili arkadaşlarımızın da günahını almamak gerekli. Ankara da yapılan mücadele şeklini Tekirdağ'da göremeyebiliyoruz. Orada yaşanan mücadelelerden halkın bazen bilgisi olamayabiliyor. Yoksa ben inanıyorum ki Tekirdağ'da yapılan yatırımlarda Milletvekillerimizin katkısı olmuştur. Belki çok iyi anlatılmamış olabilir. Ama onlarında hakkını vermemiz gerekiyor.

 

Nijat Ayvaz. Sayın Yel, bir Milletvekili nasıl olmalı?

 

Mustafa Yel: Tabi Milletvekili dediğimiz kavram, bir kere yasama göreviniz var. Esas göreviniz yasamayla ilgili. Şu 12 yıla bakıldığı vakit Milletvekillerin asıl görevlerini çok iyi yaptığını görüyoruz. Ama vatandaşımızda farklı bir Milletvekili algısı var. Türkiye'de bir kültür olmuş bu adeta. Sadece yasama yapan değil, vatandaşın derdiyle birebir ilgilenen, hangi ilde seçildiyse o ile ayrı avantajlar getirmesi beklenen bir figür. Tabi görevinin dışında bunlarda unutulmaması lazım. Bizde bunun bilincindeyiz. Vatandaşımızın bu algısını da sağlamamız gerekiyor.

 

Nijat Ayvaz: Peki Milletvekili seçimlerinde ne gibi avantajlarınız olduğuna inanıyorsunuz?

 

Mustafa Yel: Öncelikle seçilmiş olduğumuz ili ve insanımızı çok iyi tanımanız geçiyor. İnsanımız ne bekliyor? Bu konuda benim şöyle bir avantajım var. 10 yıl boyunca Tekirdağ'da Vali Yardımcısı ve Genel Sekreter Yardımcılığı yaptım. Sorumluluk bilinci olan bir insanımda ben. Bu görevlerimizi de yaparken gerçekten layıkıyla yapmaya çalıştık. Tekirdağ'ı, Tekirdağlı insanımızı tanımaya gayret ettik. Sorunlarını tanımaya çalıştık. 2007'den 2012'ye kadar 300 e yakın toplantıya katıldım. Her ilçede toplantı yapma fırsatımız oldu. Yani o birikimle, Hayrabolu’ya gittiğim vakit Hayrabolu ne istiyor, Çerkezköy’e gittiğimiz vakit Çerkezköy ne istiyor. Hepsinin farklı farklı olduğunu gördük. Tekirdağ bir bütün ama bu bütün içerisinde çok ayrı parçalar var. Çerkezköy ve Çorlu’nun artık sanayiye ilgisi yok ama Hayrabolu, Malkara diyor ki sanayi bize gelsin. Çünkü orada da işsizlik ile ilgili bazı sıkıntılar var. Bu sıkıntıların çözümünü sanayide görüyor. Bunları anlamak gerçekten önemli.

 

Nijat Ayvaz: Tekirdağ ülkemizde hızla göç alan iller arasında üst sıralarda, kontrolsüz göç haliyle bir çok sorunu da beraberinde getiriyor. Sizin bu konuda söyleyebilecekleriniz neler?

 

 

Mustafa Yel: Tekirdağ'ımız en çok göç alan iller arasında 2. sırada ne yazık ki. Bu 10-15 yıldır devam ediyor. Bu bakımdan çok dinamik genç bir nüfus geliyor. Öncelikle eğitim alması gereken bir nüfus gerekiyor ve okul sayısının devamlı artması gerekiyor.

Milletvekili olduğumuz taktirde Milli Eğitim Bakanlığımızla birebir görüşüp bizlerin çeşitlik projeleri vardı. Valiliğimizin projelerinde çeşitli liselerin kampüs alanına alınması gibi. Bu Süleymanpaşa İlçemizde başlamak üzere. Çerkezköy, Çorlu, Kapaklı ile devam edecek. Liseler kampüs alanlarında 100 dönüm ile 200 dönüm arasında alanlarda yer alacak ve liselerden boşalan yerlerede ilkokullarımız, ortaokullarımız yer alacak. Hızlı bir dönüşüm olacak. Bunu sağlamamız gerek. Bu tüm Türkiye genelinde olacak ama ben Tekirdağ'a biraz pozitif ayrımcılık sağlanması için çalışacağım. Bunu yapmamız çok ama çok önemli. Bu bakımdan bu proje bizim önceliğimiz olacak. Bunun dışında 30 bin öğrencisi olan Namık Kemal Üniversitemiz şehrimize çok güzel bir hava kattı ve Tekirdağlı üniversite ne olduğunu artık biliyor. Çerkezköy ve Çorlu'da sanayi bölgemizin olduğu alanda bir Balkan Teknik Üniversitesi kurmamız gerekiyor. Özellikle sanayi ile iletişi olan öğrencileride oradaki sanayide eğitim alabilecekleri, pratiğini . Balkan Merkezi olabilmemiz için bizim çok önemli kültürel tarihsel projeler üretmemiz lazım. Balkanlarda yaşayan Türklerimize bir destek sağlamamız gerekiyor. Ticaret Sanayi Odalarımızla, Esnaf Odalarımızla Balkanlara gidiş gelişler yapmamız gerekiyor. Bu gidiş gelişler kendimizi gezdirmek için olmayacak. O coğrayayı tamamen tanıyacağız. Hep proje bazda olacak. Hem Tekirdağ'a hemde oralara katkısı olan projeler olacak.

 

 

Nijat Ayvaz: Milletvekili olduğunuzda karşımızda Tekirdağ'ın emarını çekmiş bir Mustafa Yel var. Öncelikleriniz arasında neleri görüyorsunuz ?

 

Mustafa Yel : Kırsal kesimde bizim 100 bin civarında vatandaşımız yaşıyor. Fakat hem taşımalı sistem dolayısıyla köylerle ilintili yaşayan bir nüfusumuz var. Buda kaba kabataslak 400 bin insanımızı etkiliyor. Bu 400 bin insanımız bizim nufüsumuzun yarısı. Nüfusumuzun yarısı hala tarımla bağlantılı aslında. Benim görebildiğim bizim topraklarımız gerçekten çok verimli. Ancak burada hem üretim anlamında hem de pazarlama anlamında bazı eksiklikler görüyorum. Üretim anlamında eksiklik sulanabilir arazimiz çok az olması. Bunu daha fazla arttırmamız gerekiyor. Yerelde yapabileceğimiz göletler, barajlar var. Bunların hızlandırılması gerekli. Bunun dışında Ergene Havzası eylem planı var. Cumhurbaşkanımızın adına Şafak Planı dediği bir plan. 40 yıldır süren bu soruna ilk defa bizim hükümetimiz bir irade ortaya koydu. Ben bunu temizleyeceğim dedi ve bunun yanında da bir ödenek koydu. 3 kattrilyondan fazla bir ödenek koydu. 2011 yılında başladı bu çalışma. İnşallah önümüzdeki yıldan sonra tamamlanacak bu çalışma. Ve Ergene Nehrimiz tamamlandıktan sonra çevresinde kapalı devre sulama sistemi geliştirmemiz lazım. Bu da önemli bir proje bununda takipçisi olacağız.

 

 

Nijat Ayvaz: Chp li 12 belediyeyle nasıl bir çalışmanız olacak? Parti ayrımı gözetmeden eşit mesefada çalışma yapabilecekmisiniz?

 

Mustafa Yel: 7 Hazirandan sonra Allah uzun ömür verirse Milletvekiliyim. Ben şimdiden Milletvekili gibi çalışıyorum. Görüşmelerimizi yapıyoruz. Ben Ak Parti'den seçilebilirim ama Tekirdağ'ın Milletvekili olacağım. Bu bir kere bizim ahlakımız, devlet terbiyemiz. Bugüne kadar biz devlet yönetiminde de tamamen tarafsız bir yönetim sergiledik. Bu anlamda ben yapacağım, edeceğim demiyorum. Yaptım diyorum. Hükümetimiz parti ayrımı yaparak belediyelere hiçbir zaman yaklaşmadı. Bunun somut örnekleri var. Adem Dalgıç döneminde, atık suların arıtılacağı tesisler ile ilgili Japonyadan çekilecek kredi hükümetimiz teminatıyla oldu. Ben bu ahlaka sahibim. Ben her ziyaretimde Kadir Albayrak'a hep hatırlatıyorum. Siz yeterki proje üretin. Ben kendi partime çalışıyormuş gibi çalışırım diyorum. Bende belediye başkanı olsaydım, Nail Beyde olsaydı gelen miktar aynı olacaktı. Yeni oluşan Büyükşehirlere bakalım. Balıkesir mesela. Bir proje ekibi oluşturmuşlar. Ankaraya sunmuşlar ve kendi kaynakları dışında eski parayla 4 kattrilyonluk proje desteği ile geri dönmüş. İşte 14 ay geçti. Bizim zaman zaman eleştirilerimiz bunlara. Yoksa Kadir Agabeyimize saygımız sonsuz. Seviyoruz. Onlarda çalışsınlar. Onlarda proje üretsinler. Emin olun destekleyeceğimizin sözünü veriyoruz.

 

Nijat Ayvaz: Ak Parti'nin bu seçimde şansını nasıl görüyorsunuz?

 

Mustafa Yel: Bir çok anketler yapılıyor. Kendi anketimi ben kendim yapıyorum. Nasıl yapıyorum. Bunu bilimsel değilde, görsel olarak yapıyoruz. Aldığımız tepkilerle yapıyoruz. Artık insanlarımızın samimiyet derecelerinide ölçebiliyoruz. El sıkışından, gözündeki gülümsemeden, vücut dilinden anlıyorsunuz. Tekirdağ'da yerel iktidarla ile genel iktidarı kıyaslama imkanı oldu insanlarımızın. Bu 14 aylık sürede. Bana bir çok insan diyor ki keşke vermeseydim. Bu bağlamda benim görebildiğim bizim hedefimiz tabiki 6 milletvekilini alabilmek ama, gerçekçi olmamız gerekiyor. 6 vekil alırız dersem bu doğru olmaz. Ama ben en az 3 tane milletvekilini garanti görüyorum. Saha bana bunu söylüyor. 4'ü de zorluyoruz. Saha bana bunu söylüyor.


Nijat Ayvaz: Sayın Yel, verdiğiniz pöportaj için teşekkür ederken,  yaklaşan genel seçimlerde hem partinize hem de size başarılar diliyoruz.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.