‘Köylü milletin efendisidir’
banner57

 Kendinizi Kısaca Tanıtır mısınız?

1957 yılında Saray’da Doğdum. Uzun yıllar devlet memurluğu yaptıktan sonra emekli oldum. 25 yıl botanik bahçe ile uğraşıyorum. 2009 seçimlerinde Saray ilçesinden il Genel Meclis Üyesi seçildim. 2014 yılında Saray ve Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi seçildim.  Büyükşehir Belediyesinde İl daimi Encümenliği, Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyeliği, İmar ve Bayındırlık Komisyon üyeliği yaptım. Şu anda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu üyeliği, İmar ve Bayındırlık Komisyon üyesiyim.
CHP Tarım Politikası hakkında bilgi verir misiniz?
Genel Merkezimiz özelikle Büyükşehirlerde Tarım politikalarını belirleyici çalışmalar yapıyor.  Farklı projeler üretiyor. Bizde Tekirdağ’da tarımı daha geliştirmek için mücadele ediyoruz. Yurt içi ve yurt dışında düzenlenen tarım ile ilgili kurulan fuarlara katılarak yenlikleri Tekirdağ’a getirmek için mücadele ediyoruz. Bu kapsam’da İzmir’de düzenlenen tarım fuarını katıldık. İzmir Büyükşehir Belediyesi kırsal kalkınma ile yaptığı güzel projeleri yerinde inceledik. Buradan aldığımız bilgileri Tarım komisyonu üyeleri olarak tartışarak hayata geçirmek için çalışmalar yapıyoruz.  Almanya’da düzenlenen Dünya’nın en büyük Tarım ve Hayvancılık fuarını da gezdik. Buradan aldığımız bilgi ve verileri Büyükşehir’e sunduk. Büyükşehir Belediyesi’de bunu oy birliği ile kabul etti. Halkın refahını sağlamak  ve göçü önlemek için mücadele ediyoruz. Saray’da bulunan bazı bölgelerde, mandacılığı geliştirmek için yüzde 71 hibe ile damızlık Manda Düvesi verdik.   hayvancılıkla uğraşılan bölgelerde Macar fii tohumu verdik. Tüm köylerdeki meralın gübrelenmesini sağladık. Arıcılık sertifikası olanlara ücretsiz arı kovanı verdik.  Tekirdağ’dan 50 bin arı kovanı vardı. 
Bizde 2019 yılı sonuna kadar 50 bin daha kovan vererek arıcılığı geliştirmeye çalışıyoruz.  Bu çalışmaları yaparken biz en büyük desteği Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’tan aldık. 
Ancak Belediye Meclis üyelerimiz Kırsal kalkınma ile ilgili çalışmalarda, bu işin AK Partisi, CHP’si ve MHP’si olmaz diyerek oy birliği ile projeleri kabul ettiler. Her ilçemize gübre dağıtım makinesi vereceğiz. Bu sayede çiftçilerimiz daha rahat edecekler. Bunların yanında süt kuzusu projesi var. Bu proje kapsamında 1 ile 5 yaş arasında çocuklara ayda 5 litre ücretsiz süt dağıtacağız.  Bunu ileride 8 ila 10 Lt’ye kadar çıkarmayı düşünüyoruz.
Bu projeleri yapmak için büyük bir kaynağa ihtiyacınız var. Kaynak sıkıntısı çekiyor musunuz ?
İller bankası Şanlıurfa’ya gitmesi gereken, 380 Milyon TL’miz  para yanlışlıkla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin hesabını yaptırılmış. Bizde bu paraya göre projeler oluşturulduk. Ancak İller Bankası tarafından hata ile Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine yatırılan para geri istendi. Bu yüzden bazı projelerimizi gerçekleştiremedik.  
Bazı projelerimiz askıda kaldı. Biz buna rağmen çalışmalarımıza devam ediyoruz. Yaptığımız projelerle çok olumlu sonuçlar alıyoruz.  Tüm olumsuzluklara rağmen kırsal kalkınmada büyük ivmeler kaydettik. Yakında da Süt Tozu Fabrikası kurmak istiyoruz.  Bu proje ile süt üreticilerini de desteklemiş olacağız. En kısa zaman bunları hayata geçireceğiz.
Üretime büyük destekler verdiniz. Bu desteklemelerde amacın neydi.?
Üretim olmazsa kalkınma olmaz. Atatürk bunu ‘Köylü Milletin Efendisidir’ sözüyle çok güzel özetlemiş.  Üretmeyen bir Toplum başka Ülkelerin esareti altına girer. Biz üretmek zorundayız. Bazı politikalar ile üretemez duruma geldik. Meralarımız boşaldı. Köyde hayvancılık bitme noktasına geldi. Türkiye yasal yada yasal olmayan yollar ile Angus’lar sokuldu. Maalesef siyasilerimizde buna izin verdi.
CHP’li Belediyelerin diğer Belediyelerden farkı ne?
Biz sosyal Belediyeyiz.  Türkiye’de CHP’li bir çok Belediye’ye vatandaş teşekkür ediyor. CHP’li Belediyeler halk tabanlı siyaset yapıyor. CHP Belediyeler her zaman üreticiyi destekliyor.  
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanımız Kadir Albayrak’ın ‘Tekirdağ’da hiçbir köy ve mahallesinde hayvan suyu içme göleti kalmayacak’ talimatıyla çalışmalara başladık. 
Bu çalışmalar doğrultusunda Tekirdağ Süleymanpaşa ve Saray ilçelerinde göleti olmayan köy kalmadı. Diğer ilçelerimizde bulunan köylerde ise HİS çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bunun yanı sıra köylerimizde bulunan meralarda gübrelemeye de devam ediyoruz. Hayvancılığı geliştirmek için mücadele ediyoruz. Köylerden göçü engellemeye çalışıyoruz. Bunu engellediğimiz takdirde köylü de, bizde mutlu olacağız.  Üreten bir toplum olacağız.
Halk sizden memnun mu? Başka Talepleri var mı?
Büyükşehir yasasından önce ben köyde oturuyordum. Bize sormadan tüm köyleri mahalle yaptılar. Beldeler Belediyeydi yeni yasa çıkınca Belde Belediyeleri kapanarak mahalle oldu.  Halka sormadan yapılan şeyler geri teper. CHP iktidara geldiği zaman bunlar değişecek, köyler tekrar köy olacak.  Hep birlikte kalkınacağız.
Referandum ile ilgili ne söylemek istersiniz?
Referandumun ne için yapıldığı belli.  Bu kim olursa olsun biz tek adam projesine hayır dedik. Azerbaycan Devlet başkanı eşini yardımcısı yaptı. Biz bunu hanedanlık olarak düşünüyoruz.  Kim olursa olsun bu tip rejim destekliğine karşıyız. Bu referandumda hayır oyun çıkacağını düşünüyoruz. 
Son olarak söylemek istersiniz?
Halkımız ile birlikte Ülkemizin üzerinde dolaşan karabulutları yok edeceğimize inanıyorum.  Özür bir ülkede yaşamak istiyoruz. Gazetenize de bu röportaj için teşekkür ederim.
4Hakan Karaca

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.