23 Temmuz 2018 Pazartesi

FECİ TREN KAZASI

‘Kendilerine rant sağlıyorlar’

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Eski Başkanı Mustafa Yurdanur, mevcut başkan Cengiz Günay ve yönetimini, Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi’nin 300-350 bin TL’lik parası üzerinden kendilerine rant sağlamakla suçladı.

04 Temmuz 2017 Salı 12:48
Bu haber 2716 kez okundu
‘Kendilerine rant sağlıyorlar’

 TTSO'nın mevcut başkanı ve yönetimi, Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi'nin bankaya yatırdıkları 300-350 bin TL parası ile ekonomik olarak sıkışan arkadaşların hisselerini kendilerine alıyorlar. Böylece hem Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın itibarını zedeliyor hem de insanları büyük zarara uğratıp kendilerine rant sağlıyorlar. 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Üyesi Mustafa Yurdanur, mevcut başkan Cengiz Günay ve yönetimini, Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi'nin 300-350 bin TL'lik parası üzerinden kendilerine rant sağlamakla suçladı. Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi'ni 8 yıl önce kendi başkanlığı döneminde kurduklarını belirten Yurdanur, şunları söyledi: "Söz konusu kooperatif, ilk aldığımızda 1 trilyon 875 bin TL ile 100 kişilik bir grup tarafından kuruldu. Bu 100 kişilik grubun içerisinde 15 hisse de Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın kendi katılımıydı. Siyasete girdiğim için TTSO Başkanlığı'ndan istifa ettiğim dönemde yapılan kooperatif seçimlerine müdahil oldum ve 'Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın başkanı kimse, bu kooperatifin başında da o olsun' dedim. Kooparatif üyesi diğer arkadaşlar da teveccüh gösterip, 'Tamam, TTSO Başkanı kooperatifimizin başkanı olsun' dediler ve başkanlık için aday olmadılar. 
"YOLSUZLUK, 
TERBİYESİZLİK, AHLAKSIZLIK"
Aradan geçen 8 sene zarfında da kooperatifin 300-350 bin bin TL parası vardı... Bu 300-350 bin TL olduğu gibi orada duruyor... 85 kişiye ve TTSO'na zarar ettiriyorlar. Kendilerine ve arkadaşlarına bu parayı peşkeş çekiyorlar. Ekonomik olarak sıkıştığı için hissesini satan arkadaşlarımız olmuş. Onlar da ucuz fiyatlardan aldıkları bu hissesleri 125-150 bin TL rayicinden satmaya çalışıyorlar. Böyle bir yolsuzluk var. Burada bir terbiyesizlik, bir ahlaksızlık var. Ben bu kooperatif işini başlattığımda 100 bin euro cebimden para koymuştum... Bu 100 bin euroyu 15 bin euro taksitle bana geri ödediler. Üstüne de banka ya da gecikme faizi almadım. Ama bunlar 300-350 bin TL'yi alıp bankaya yatırıyorlar ve sıkışan arkadaşların hisselerini kendilerine alıyorlar. Hem Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın itibarını zedeliyorlar hem de kendilerine rant sağlıyorlar. 
"BÜYÜK BİR KAYIP SÖZ KONUSU"
6 yıl önce 300 bin TL'ye 18. bölgeden 5-6 dönüm yer alınırdı. Bugün o 5-6 dönümlük yerin fiyatı 7-8 trilyon olurdu. İşte ben bu mağduriyetten dolayı bu genel kurula geldim. Burada büyük bir kayıp söz konusu. Bir de 8 yıldır bir arpa boyu yol alınmadı. Biz Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi'nin projesini, mimarisini vs. hepsini yaptırıp bunlara teslim ettik ama bu projede bizden sonra bir arpa boyu yol alınmadı. Şimdi de 'Yok valiyle görüştüm, yok belediye başkanıyla görüştüm' diye masal anlatıyorlar! Neyi görüştünüz kardeşim, ne yaptınız! Bir tane yapılmış bir şey gösterin. Çıkın, açıklayın. İstanbul yolu üzerinde Şeker Kamp'ın karşısındaki 90 dönümlük arazide AVM yapılması lazımdı. Şu anda o yere 60-70 trilyon para veriyorlar. 1 trilyon 875 bin liraya aldığım yer şu anda 60-70 trilyon. Ancak TTSO Başkanı ve yönetimi kendilerine rant sağlamak için bu kooperatifin hisselerini topluyorlar. Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi'ni Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'na değil, kendilerine mal ettiler. 
"TTSO'NIN ÇITASI YERLERDE 
SÜRÜNÜYOR!"
Şu anda Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın yüzde 15 hissesinin yanı sıra orada 85 işadamı ortağımız var. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nı nasıl yönettilerse, bu kooperatifi de aynı şekilde yönetmişler. Bunlar bankalara gidip TEFE-TÜFE ile uğraşmışlar, başka hiçbir şey bildikleri yok. Hem insanları zarar ettirdiler hem de Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nı bu duruma getirdiler. Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın çıtası zaten yerlerde sürünüyor! Bu anlattıklarımın hepsini Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi'nin Genel Kurulu'nda yüzlerine söyledim. Hiç kimseden çekindiğim, korktuğum bir olay yok. Ben doğruları söyledim. Tekirdağ beni tanır, dik bir adamım ama doğruları her zaman savunmak zorundayım. Tekirdağ bizim, Tekirdağ'daki işadamları da bizim. Tekirdağ TSO S.S. Tekirdağ Alışveriş Merkezi Toplu İş Yeri Kooperatifi projesi 6 yıl önce benim bıraktığım gibi aynen duruyor. En küçük bir adım atılmadığı gibi bir de insanları zarara uğrattılar. 
"İNSANLARI ÇOK BÜYÜK 
ZARAR UĞRATTILAR"
O gün 18. bölgede imara açılmış olan yerden arsa alınmış olsaydı bugün çok büyük bir kazanım elde edilmiş olacaktı. 6 yıl önce görevi bırakırken dedim ki, 'Bakın burada 250-300 bin TL para var... Bu parayı sakın bankalarda filan koşturmayın. Arsa alın, insanlar zarar etmesin. Yarın öbür gün burada nasıl 150-200 milyar olduysa, o hisseler de 20-25 milyar olurdu. Fakat onlar benim söylediğimin tam tersini yaparak insanları çok büyük zarara uğrattıkları gibi bankadaki parayla kendilerine ucuz fiyatlardan hisse toplamanın peşine düştüler. Dediğim gibi Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın şu anda çıtası yerlerde sürünüyor. 
"TTSO'NIN ALTININI AKRABALARININ DÜĞÜNÜNDE KULLANAN BİR BAŞKAN..."
Şu anda Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın yönetimindeki insanlara bir bakın... Fotoğraflar belli zaten. Hepsi kendilerine rant sağlamak için saldırıyor! Ama Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olduğum dönemde benim nasıl bir adam olduğumu, Tekirdağ'a neler kazandırdığım, işadamlarımızın ve basın mensupları olarak sizlerin malumudur. İnşallah yarın öbür gün yine sizlerle görüşüp, sizlere daha da beyanatlar vereceğim. Çünkü Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın altınını alıp da kendi akrabalarının düğününde kullanan bir başkanla şu an muhatapsınız. Gidin en yakınındaki yöneticilerine, 'Böyle bir şey var mı' diye sorun. İçtikleri içkinin parasını bile Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'na fatura ediyorlar. Çok ayıp bir şey. Sen orada rakı içeceksin, buradaki üyelerin parasını ödeyecek. Benim başkanlığım döneminde bu şekilde hareket eden Meclis Başkanının istifasını istedim, vermedi. Ancak ilk genel kurulda görevden alınması için oylama yaptırdım, 36 meclis üyesinden 34'ü görevden alınması yönünde oy kullandı. 
"SÜMBÜL AĞALIK 
YAPMAYACAKSIN!"
Şu anda Tekirdağ Ticaret Odası'nın restoranında yiyorlar içiyorlar ama tek kuruş para vermiyorlar. Madem insanlar seni o göreve seçmiş... Gidiyorsun, otel masrafını, yemeğini vs. oda karşılıyor. Sen işdamısın, bir rakıya tenezzül ediyorsan o göreve gelme kardeşim. Ağalık yapıp içtiğin rakının prasını kendi cebinden ödeyemiyorsan, bedavadan o koltukta oturmayacaksın. Sümbül Ağa olmayacaksın, aslanlar gibi ağa olacaksın! Ben valilerin, belediye başkanlarının yanına oturduğum zaman; bir yardım kuruluşu için onlar 3-5 milyar verirken ben kendi şahsımdan 10 milyar verirdim. Ben böyle bir adamım. Hiç kimse bana, 'Sen çaldın çırptın, kendine menfaat sağladın' diyemez. Ben Tekirdağ için mücadele verdim. Limanın yapılması için verdiğim mücadeleyi, çektiğim sıkıntıları herkes bilir. Ama sonunda o eser oldu. Kim olursa olsun, Bulgar da olsa gelip burada istihdam sağlıyorsa onu sırtımda taşırım". 
MUSTAFA YURDANUR KİMDİR?
1958, Tekirdağ doğumluyum. Meslek hayatıma Tekirdağ Sanayi Çarşısı'nda başladım. Yaklaşık 35 senelik de sanayiciyim. Tekirdağ'da ilk olarak teneke fabrikası kurdum. Ondan sonra ambalaj sanayi, akabinde de yağ sanayinde üretim anlamında faaliyette bulundum. Sonrasında da restorant ve hayvancılık işine girdim. Tekirdağ'da istihdam sağlamak için, bu güzel kente yakışır şekilde bir işadamı olarak bunlar yaptık. 2005 yılında Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nın ilk başkanı olarak seçildim. 2009 yılında yapılan seçimlerde tulum çıkartarak ikinci kez Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığına seçildim. 36 meclis üyesinin tamamının oyuyla ikinci dönemde de Tekirdağ Ticaret Odası başkanlığını yaptım. 2011 Genel Seçimleri'nde AK Parti'den gelen bir teklifle AK Parti Tekirdağ Milletvekili Aday Adayı oldum. İlk temayülde 5.sırada aday gösterildim. 45 günlük kısa bir siyaset hayatım oldu. Bu 45 günden sonra siyaset hayatımı noktaladım. Zaten daha öncesinde de bütün siyasi partilerde yoktum, şu anda da hiçbir siyasi partiye kayıtlı değilim. Ben sivil toplum örgütlerinde yetiştim, bundan sonra da yine sivil toplum örgütlerinde görev yapmaya devam edeceğim. Siyaset, benim gönlümde bitmiştir.
Göksal Serdar
Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV