Kaşıkla verip kepçeyle alıyorlar
banner57

Maaş zamlarıbordrolarını yakarak protesto eden KESK üyeleri adına konuşan Eğitim- Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, AK Parti Hükümetini; "AKP Hükümetinin kaşık ile verdiklerini kepçe ile almasına, bizleri her yıl sefalet ücretine mahkum ediyorlar" dedi.

-BORDROLARIMIZI YAKIYORUZ-

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK), maaş bordrolarını yakarak eylem yaptı. Tuğlalı Park'ta bir araya gelen KESK üyeleri, basın açıklaması yaparak maaş zamlarını bordrolarını yakarak protesto etti. Eylemde KESK adına basın açıklaması yapan Eğitim- Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, 2014 yılında maaşlara yapılan 125 TL zammı eleştirerek; "AKP Hükümetinin kaşık ile verdiklerini kepçe ile almasına, bizleri her yıl sefalet ücretine mahkum etmesine karşı bordrolarımızı yakıyoruz" dedi.

-SEFALET ZAMMI UYGULAMASI-

Sarı, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; " Hükümetin yıllardır uyguladığı “sefalet zammı” uygulamasının son örneği, 2014 yılında maaşlara yapılan 125 TL zam kararının alındığı “toplu satış sözleşmesi” ile yaşanmıştır. Yıllarca emeği ile geçinen insanları işsizliğe, yoksulluğa, çalışma şansına sahip olanları ise 'sefalet ücretine' mahkûm edenler, bir taraftan kaşık ile verdiklerini kepçe ile alırlarken, diğer taraftan komik bile sayılamayacak maaş zamları üzerinden tüm kamu emekçileri resmen dalga geçmektedir."

-HÜKÜMET VE YANDAŞ KONFEDERASYON ALDATTI-

AKP Hükümeti ile hükümetin çizgisinde sendikacılık yapan Memur Sen’in uzlaşması sonucunda ortaya çıkan 125 TL’lik zammın, kamu emekçileri için ortalama %6’ya denk gelmesine rağmen, 2014 yılının ilk üç ayında gerçekleşen enflasyonun %3,57 olduğunu söyleyen Kamil Sarı, açıklamasını şöyle sürdürdü; "Hükümet ile Memur Sen arasında imzalanan sözleşme ile 2014’te maaş katsayısına bağlı ödemeler (ek ders ücretleri, aile, çocuk, doğum ve ölüm yardımı) sabit tutulmuş, bu kalemlerde yıl içinde yaşanan herhangi bir artışın maaşlara yansıtılmaması karar altına alınmıştır. 2014 yılı sonunda enflasyonun çift haneli rakamlara çıkması ve bu yıl enflasyon farkının ödenmeyecek olması nedeniyle, milyonlarca kamu emekçisi bir kez daha hükümet ve yandaş konfederasyon tarafından aldatılmıştır. 

-EKONOMİK BÜYÜME YARI YARIYA AZALDI-

Önümüzdeki aylarda elektrik, su ve doğalgaz olmak üzere, tüm temel tüketim ürünlerine yapılacak zamları da dikkate aldığımızda, bunların üzerine artan oranlı vergi dilimi uygulamasını da eklediğimizde, 2014 yılında kamu emekçilerinin mevcut maaşlarında son yılların en büyük erimesinin yaşanması kaçınılmaz görünmektedir.  Türkiye’nin ekonomik göstergeleri, işsizliğin ve enflasyonun artması, buna karşın ekonomik büyümenin yarı yarıya azalması, 2014 yılının işçi ve emekçiler açısından son derece zor ve ciddi ekonomik kayıplarla geçeceğini göstermektedir.

TÜİK verilerine göre ülkenin en düşük yüzde 20’lik nüfus dilimindeki 15 milyon insanın milli gelirden aldığı pay son 12 yılda yerinde saymış, ancak dolar milyarderlerinin sayısı aynı dönemde 4’ten 44’e çıkmıştır.

-ZANGİNDEN DEĞŞL FAKİRDEN FAZLA VERGİ-

AKP hükümeti, ekonomik dengeleri sağlamak için zenginlerden daha fazla vergi almak yerine, yaptığı vergi artışı ve zamlarla faturayı yine emeği ile geçinen insanlara çıkarmakta, halktan aldığını “teşvik” adı altında patronlara, özel okul ve hastanelere aktarmaya devam etmektedir.

5 milyon asgari ücretli, 9,5 milyon emekli ve 2 milyonu aşkın kamu emekçisinin ücret artışları, halkın en temel ekonomik, sosyal talepleri söz konusu olduğunda bin deren su getirip “bütçe kaynakları sınırlı” diyenlerin, sermayeye kaynak aktarmaya sıra gelince bütün muslukları ardına kadar açması kabul edilemez.  AKP, emekçilerin yoksulluk, işsizlik, açılık, sağlık, eğitim gibi en temel sorunlarını çözümsüz bırakıp, kamu hizmetlerini piyasaya açarak, ticarileştirme ve özelleştirme uygulamalarını sürdürerek halkın günlük yaşamını alt üst etmeyi sürdürmektedir.

-BİZE REVA GÖRÜLEN SEFALET ÜCRETİ-

2014 ve 2015 yıllarının hem dünya, hem de Türkiye ekonomisi açısından büyük riskler taşıdığı, işsizlik, enflasyon, döviz kurundaki gelişmeler ve düşük büyüme oranlarından anlaşılmaktadır. İnsanca yaşayacak ücret ve çalışma koşullarının yaratılması için kamu emekçilerinin, işçilerin ve emeklilerin sesine kulak verilmeli, bugüne kadar yaşanan bütün ekonomik kayıplar ve yaşanan mağduriyetler en kısa sürede giderilmelidir.  Eğitim Sen olarak, hükümetin emek düşmanı, yoksullaşmayı ve işsizliği arttıran politikalarına karşı tepkimizi gösteriyor ve bizlere reva görülen sefalet ücretinin simgesi olan bordrolarımızı yakıyoruz.

-BÜTÜN GERÇEKLER AÇIĞA ÇIKARILMALI-

İşçiye, asgari ücretliye, kamu emekçisine gelince “ekonomik dengeleri, istikrarı bozamayız” diyerek maaşlarına-ücretlerine yıllık %3-%4 sefalet zammı dayatanların vergilerimizi, birikimlerimizi kimlere peşkeş çektiği bu süreçte yaşanan gelişmelerle bir kez daha ifşa olmuştur. Halkın Böylesi bir ortamda yasamaya, yürütmeye, adalete, milli eğitime, sağlığa güveni kalmamıştır.  Başta Başbakan olmak üzere, hükümet artık şunu iyi anlamalıdır; hırsızlıkların, savaşın, katliamların, baskı ve sömürünün süresi dolmuştur. Şunu da bilsinler ki , artık destan, eşitliğin, özgürlüğün ve barışın kalemiyle halk tarafından yazılmaktadır. Rüşvete, yağmaya, yolsuzluğa karşı çıkmadan, insanca, hakça bir düzen için mücadele etmeden, mevcut sömürü düzeninin ve her yerden akan pisliklerin kaynağını kurutmak mümkün değildir. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ilgili olarak bütün gerçekler açığa çıkarılmalı, halkın parasını çalanlardan ve arkasındaki güçlerden hesap sorulmalıdır."

 HABER: 

Suzan Güler

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.