KALKINMA KURULU TOPLANDI
banner57

Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Birinci Kalkınma Kurulu Toplantısı, Ramada Otel’de yapıldı. TRAKYAKA’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Kalkınma Kurulu Başkanı Turhan Altınel, ajansın yatırımcılara 2009 yılından bu yana 65 milyon Tl destek verdiğini belirtti. 


SOSYAL KALKINMAYI GELİŞTİRMEK AMACIMIZDIR


Toplantının açılış konuşmasını yapan TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin, "Kamu kesimi, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları arasında işbirliği geliştirmek suretiyle, yerel potansiyeli harekete geçirerek, ekonomik ve sosyal kalkınmayı geliştirmek, bölgenin iş ve yatırım imkanlarını tanıtarak bölgeye yönelik yatırımları teşvik etmek ve böylece yeni istihdam imkanları oluşturmak, Trakya Kalkınma Ajansı'nın temel amacıdır" dedi. 


65 MİLYON TL'LİK YATIRIM 


TRAKYAKA’nın çalışmaları hakkında bilgi veren Kalkınma Kurulu Başkanı Turhan Altınel ise, " Özellikle ajansımızın verdiği mali destekler bölge yatırımcısı tarafından pek fazla bilinmiyor. . Ajansın kurulduğu günden yani 2009 yılından bu yana 65 milyon TL hibe desteğinde bulunduk. Desteklerimiz bölgedeki çarpan etkisi ile hesaplandığı zaman, bunun iki katı bir rakama dönüşüyor. Bu rakamlar çalışmalarımızla artarak devam edecek" dedi. 
Trakya Kalkınma Ajansı 2014 Yılı Birinci Kalkınma Kurulu Toplantısı Ramada Otel’de gerçekleştirildi.  TRAKYAKA Genel Sekreteri Mahmut Şahin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Mahmut Şahin, " Öncelikle 2014 yılı 1. kalkınma kurulu toplantısına hoşgeldiniz. Bu toplantımızın Trakya adına hayırlı olmasını diliyorum. Bu benim ilk kalkınma kurulu toplantım. 2014 mayıs ayı itibariyle göreve başladım. Bu çalışmalar hem bizim adımıza, hem kurulumuz adına hem de Trakyamız adına faydalı olacağını düşünüyorum" dedi. 


Mahmut Şahin'in konuşmasının ardından konuşmasını yapmak için kürsüye Trakya Kalkınma Kurulu Başkanı Tuhan Altınel geldi. Tuhan Altınel, " Bilindiği gibi kalkınma kurulunun 2014 yılı ilk toplantısını yapıyoruz. Kanun gereği yılda 2 defa toplantı yapmamız gerekiyor. Bu yılki bütçemiz 12 milyon TL olarak belirlendi. 12 milyon TL olan bütçemizi hibe desteği olarak kullandığımız gibi, Edirne’ye turizmin gelişmesine yönelik çalışmalar kapsamında, 4 milyon 750 bin TL’lik bir projemiz var. Bu proje ile Tunca Nehri üzerinde gondol kurarak, turizmin gelişmesine katkı sağlayacağız. Bölgemizde Ajansımız turizm, enerji, çiftçi araştırmaları, lojistik yatırımlar gibi bir çok alanda yatırım sağlamakta. Ajansımızın kaynakları internet ortamında ve kitapçıklar halinde yatırımcılara sunulmakta. Bölgeye ait enerji veri tabanı ve lojistik alanlar gibi şuana kadar hiçbir kaynakta yer alamayan araştırmalar, Ajans dokümanlarıyla yatırımcılara sunulmaktadır. Yatırımcılar Kalkınma Ajansı’na geldiği zaman, yatırım yapmak istediği sektörlerle ilgili her türlü veriyi yazılı ve dijital ortamlarda bulabilir. 2014-2023 Bölge Master Planı Kalkınma Bankasında onay sürecinde bulunuyor. İnşallah onaylanması ile bölgenin tüm güncel verilerinin ortaya koyacağını düşünüyorum" diye konuştu. 


Tuhan Altınel'in ardından Trakya Kalkınma Ajansı'ndan destek gören Emel Elektrik A.ş sahibi Gözde Emel konuşmasını gerçekleştirdi. Emel, " Güneş enerjisi projemiz vardı. Güneş enerjisi sektörü, Türkiye'de yaygınlaşmadığı için sektöre sağlam adımlarla girelim dedik. Güneş enerjisinin daha iyi tanıtılması ve reklamının iyi yapılması için kalkınma ajansıyla birlikte hareket etme kararı verdik. Projemizin bir önemi şöyle var; Trakya Kalkınma Ajansının desteklediği ilk Güneş Enerjisi projesi olmasıdır. Trakya Kalkınma Ajansı karşısında biraz olumsuz yorumlar aldık. Ama bu yorumların ne kadar gereksiz olduğunu anladık. Güzel bir ihale dönemi geçirdik. Olumsuz hava koşulları nedeniyle projemizde biraz aksaklık oldu. Bize bu projemizde bizimle olan Trakya Kalkınma Ajansına huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ederim. Güneş enejisi projesi olan arkadaşlarımıza Trakya Kalkınma Ajansının destek vereceğini düşünüyorum. Tüm arkadaşlarıma işlerinde başarılar diliyorum" dedi.


Konuşmaların ardından İzmir'den misafir olarak katılan Yazar Ziya Baran motivasyon üzerine söyleşi gerçekleştirdi. 1 saatlik geçen söyleşi de Baran konuklara başarılı bir iş adamlığının 3 aşamadan geçtiğini söyledi." Birincisi cesaret, ikincisi büyük düşünme, üçüncüsü ise hedeftir" dedi.


Trakya Kalkınma Ajansı 2014 yılı ilk toplantı davetlilerin, üyelerin soru ve istekleri yöneltmesiyle son buldu. Toplantıya Trakyaka Kalkınma Kurul Üyeleri; Marmara Ereğlisi Kaymakamı Adil Karataş, Çorlu Belediye Başkanı Ünal Baysan, Çorlu Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Ertan, Muratlı Kaymakamı Mahmut Ersanlıoğlu, Havza Belediye Başkanı Oğuz Pekin, Lüleburgaz Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Lüleburgaz Belediye Başkanı Emin Halebak, Trakya Gazeteciler Birliği Başkanı Naci Akyazı ve çok sayıda davetli katıldı.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.