KADINA YÖNELİK ŞİDDETE 'HAYIR'
banner57

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından yürütülen Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Projesi, koordinasyon ve farkındalık yaratma semineri Tekirdağ Ramada Otel'de gerçekleşti.

ASLA KABUL EDİLEMEZ


İstanbul Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Ali Özkara, "Toplumun en önemli değerlerinden birisi olan kadınlara, büyük zarar veren şiddetin ortadan kaldırılması, daha sağlıklı bir toplum yapısı oluşturmamıza katkı sağlayacaktır. Her ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin, hangi nedene dayanırsa dayansın ,kadına yönelik şiddet asla kabul edilmemeli, sadece kadınların sorunu olarak görülmemelidir.


ŞİDDETE KARŞIYIZ


Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Yel, "Geçtiğimiz günlerde yaşanan olaylarda, şiddet ortamlarını gördük. Şiddetten kimsenin bir kazancı olmadığını, bu olaylarla bir kez daha görmüş olduk. Hepimiz bu olayların yaşanmasından üzüntü duyduk. Bu olaylardan kim kaybetti. 77 milyonluk Türkiye kaybetti. Biz sadece kadına değil, şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.

Saat 13.30 ile 17.00 arasında gerçekleştirilen toplantıda Tekirdağ Valiliği, Cumhuriyet Başsavcılığı, İl Jandarma Komutanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, ilgili kamu ve kuruluşları, Barolar, Sanayi ve Ticaret Odası, Sivil Toplum Örgütleri Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi çerçevesinde bir araya geldi.

Kadına Yönelik Aile İçi Şiddetin Önlenmesi projesi toplantısının açılış konuşmasını İstanbul Bölge Jandarma Komutanı Tümgeneral Ali Özkara yaptı. Ali Özkara, "Jandarma Genel Komutanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı arasında kadına yönelik şiddetin önlenmesi kapsamında işbirliği yapılmasına 11 Nisan 2012 yılında yapılan anlaşma ile atıldı. Aile içi şiddet Türk aile yapısının dışa kapalı olması nedeniyle en fazla gözardı edilmiş insan hakları ihlalidir. Yapılan araştırmalarda aile içinde şiddete en çok maruz kalan kesim kadınlarımız olmuştur. Kadınlarımızın en az üçte biri şiddete maruz kaldığı, bu oranın bazı bölgelerde üçte iki oranına kadar yükseldiği görülmektedir. Boşanan kadınların %80 i ise şiddet gördükleri için ayrıldıkları saptanmıştır. Toplumun en önemli değerlerinden birisi olan kadınlara büyük zarar veren şiddetin ortadan kaldırılması daha sağlıklı bir toplum yapısı oluşturmamıza katkı sağlayacaktır. Kadınların kendini güvende hissetmesi ve şiddete maruz kalması konusunun ortadan kaldırılması bu hedefe ulaşmanın en önemli görevlerinden birisidir. Her ne şekilde gerçekleşirse gerçekleşsin, hangi nedene dayanırsa dayansın kadına yönelik şiddet asla kabul edilmemeli, sadece kadınların sorunu olarak görülmemelidir. Kadına yönelik şiddeti sonlandırmak hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Kadına yönelik şiddet asla hayatın bir parçası değildir. Şiddetten uzak yaşam her kadının en doğal hakkıdır. Kadına yönelik şiddet konusunda herkes elini taşın altına koymalıdır. Projenin başarılı olabilmesi kolluk kuvvetleri ile beraber halkında bu konuda bilinçlendirilmesine önem verilmesi gerekir " diyerek sözlerine son verdi.


Jandarma Komutanı Tümgeneral Ali Özkara'nın ardından Tekirdağ Vali Yardımcısı Mustafa Yel konuşma yaptı. Mustafa Yel, "Avrupa Birliği'ne hazırlanan bir ülkede Avrupa Birliği normlarına her konuda hazırlanan bir ülkede çok önemli bir sosyal konuya duyarsız kalmamız mümkün olmayacaktır. Avrupa Birliği'ne girmek, çağdaş bir ülke olmak sadece binaları yapmakla, sadece yatırım yapmakla mümkün olmuyor. Kültürümüzde de bazı değişiklikler yapılması gerekiyor. Türk aile yapısı bugüne kadar kapalı bir şekilde bugüne geldi. Eskiden de aile içi şiddet mutlaka vardı. Fakat bunlar tartışılamıyordu. Artık yeni Türkiye'de, çağdaş Türkiye'de sorunlarımızı masaya yatırmaktan kaçınmıyoruz. Bu bizim en büyük kazancımız. Sorunlarımızı ne kadar çok tartışırsak, sorunlarımızı bilimsel ortamda masaya yatırırsak, inanıyoruz ki çözüm de o kadar çabuk gelecektir. Sonucunda da toplumsal refah düzeyimiz en üst seviyeye çıkacaktır. Geçtiğimiz günlerde yaşanan olayları Kobani eylemlerini kınıyoruz. Şiddet ortamlarını gördük. Şiddetten kimsenin bir kazancı olmadığını bu olaylarla bir kez daha görmüş olduk. Hepimiz bu olayların yaşanmasından üzüntü duyduk. Bu olaylardan kim kaybetti. 77 milyonluk Türkiye kaybetti. Biz istiyoruzki, 77 milyon bir olalım bütün olalım. Hangi alanımızda sorun varsa, bu sorunları el birliği ile ortadan kaldıralım. İşte devletimiz son günlerde, son zamanlarda yapmış olduğu atılımlarla bizlerin yıllardan beri herhangi bir şekilde adım atamadığımız konuşmaktan bile çekindiğimiz konularda çok şükür büyük adımlar atmaya başladık. Bir çok engelli vatandaşımız vardı bu ülkede. Onların haklarını konuşuyoruz. Biz sadece kadına değil, şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu belirtmek isterim" dedi.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.