İSTİHDAM FUARI AÇILDI
banner57
Kariyer ve İstihdam Fuarı ile ilgili konuşan Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, bu projenin çok önemli olduğunu vurguladı.
Bu fuarda iş dünyası ile işçileri bir araya getirildiğini ifade eden Ceylan şunları kaydetti; “İş dünyasının istemiş olduğu vasıfta ve yeterlilikteki elemanlar ile, çalışmak isteyen kardeşlerimizi bir araya getirerek istihdamı sağlamak için mücadele ediyoruz. bizler Tekirdağ olarak şanlı bir iliz. Biz ülkemizin işsizlik oranın en az olduğu bölgelerin birinde yaşıyoruz. Gerek tarım alanında, gerek sanayi alanında oldukça fazla iş gücü ve istihdam alanımız var. Bunu biz en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Bölgemize aynı zamanda hizmet sektörünü geliştirici yatırımlar yaparsak bununla birlikte bölgede daha fazla kişiye iş ve aş bulma fırsatı elde edebiliriz”
“İŞ İMKANI SAĞLAMAYA ÇALIŞIORUZ”
İşsizlere iş imkanı sağlamak için mücadele ettiklerini ifade eden Ceylan, sözlerini şöyle sürdürdü; “ Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın seferberliğinde bir istihdam seferberliği başlatıldı. Bizde bu seferberliğe Tekirdağ’da ki kamu kuruluşları, Ticaret ve Sanayi odası, Sivil Toplum Kuruluşları, Üniversitemizle ve iş verenimizle birlikte bu işe gönül verdik.  Bu seferberlik kapsamında daha fazla kişiye iş imkanı sağlamak için çalışıyoruz. Bu doğrultuda hükümetimiz ciddi teşvikleri var.  Bundan dolayı hem işverenimiz açısından hem de çalışmak isteyenler için önemli bir fırsattır. Valilik olarak kapı kapı dolaşarak bu seferberliği iş verenlerimize, halkımıza anlatmaya devam ediyoruz. Ben bu seferberlikte başarılı olduğumuza inanıyorum. Bu seferberlik çalışmamızda bize destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Burada yapılması gereken en iyi şeyler icra ediliyor. Bizim için özelikle işverenlerden aldığımız geri dönüşlerde yapmamız gereken en önemli şey bizim vasıflı elamanlara iş gücü sağlamaktır. Bu konuda çok yetersiziz ve yapmamız gereken çok şeyler var. Burada Üniversitelere ve Milli eğitimize büyük görevler düşüyor. Bizim kalifiye elaman yetiştirerek iş verenimize yardımcı olmamız gerekiyor. Önemli olan vasıflı iş gücünün ihtiyaçlar doğrultusunda yönlendirerek sektöre kazandırmak”
İşe alınan yeni işçilerin primlerinin Devlet tarafından ödeneceğine vurgu yapan Tekirdağ AK Parti Milletvekili Mustafa Yel ise; “Tekirdağ Kariyer ve İstihdam fuarı çok önemlidir. Tekirdağ 1 Milyon Nüfusu 2 Bin’in üzerinde Sanayi tesisi ile 4 Milyon Dekar ekilebilir arazisi ile ve lojistik üstü olması sebebiyle bölgemize ve Ülkemize değer katan bir ildir. Gençlerimiz elimizdeki den büyük kaynaktır. Bu kaynağı biz en iyi şekilde değerlendirmek zorundayız. Dünya’nın bir çok ülkesinde istihdam ile ilgili sıkıntılar yaşanırken, Ülkemizde ise bu sıkıntıların giderilmesi için bir irada ortaya konmuştur. Bu irade aynı zamanda bir güç ile birleştirilerek iş dünyamızda daha çok sayıda gencimizin istihdam edilmesi sağlanmıştır. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Mili istihdam seferberliği başlattı.  Bu seferberlikte 2017 yılında 2 Milyon daha işsizimizin iş dünyasına katılabilmesi amaçlanmaktadır. Son 2 ay içine yapılan çalışmalar neticesinde 500 bin gencimiz işe başlamıştır. İş verenler sadece Asgari ücretin kendisini verecekler, vergisini ve sigorta primini Devletimiz tarafından ödenecek” dedi.
16 Nisan tarihinde yapılacak olan Referandumu da değinen Yel; “Biz Dünya’nın geçmiş olduğu bu zor durumda dahi gençlerimize iş bulmaya devam ediyoruz. Çok büyük yatırımlar yapıyoruz.  Biz bunları yaparken altın ve petrol gibi bir kaynak bulmadık. Bizim bulduğumuz en doğal kaynak siyasi istikrardır. 97. Yılını yaşadığımız Cumhuriyetimizde bugüne kadar, 65. hükümetimizi kurduk. Ama 228 yıllık Amerika’da baktığımızda 45. başkanı görmekteyiz.  Bundan sonrada siyasi istikrara kavuşabilmemiz, bundan sonraki nesillerimizin de daha güçlü olabilmesi, bu zorlu coğrafyada her zaman gerekli olacaktır. Bizim önerdiğimiz bir sistem değişikliği var. Aslında bu sistem değişikliği bize gerekli değil. Bu sistem değişikliği 80 milyon Türk İnsanını gerekli. Meseleyi böyle gördüğümüz zaman bizim bundan sonra da bu zorlu coğrafyada yaşamamız kaçınılmaz olduğumuzdan dolayı güçlü iktidarlarla yönetilmek zorundayız. Güçlü iktidarlarla her türlü zorluğu halt edebiliriz. Özelikle biz seçilme yaşını 18’e getirmekten maksadımız ise 18 ile 25 yaş arasında 8 Milyon gencimiz var. Bir Bulgaristan Nüfusundan daha fazla gencimiz bizim seçilebilme yaşına gelmesi için uğraştığımız ve pırlanta olarak değerlendirdiğimiz en büyük gücümüzdür. Bu kardeşlerimizde biz mutlaka siyasal zemine çekebilmek zorundayız. Onların aklından, onların vizyonundan, onların her türlü gücünden yararlanmak zorundayız. Bütün Dünya gençlerine güvenirken, 51 ülke 18 yaşındaki gençlerini seçebilirken biz neden seçmeyelim” şeklinde konuştu.
“BEYİN GÖÇÜ YAŞARIZ”
Namık Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek ise gençlerin istihdam edilemediği takdirde beyin göçünün yaşanacağına dikkat ederek, sözlerini şöyle sürdürdü;” Türkiye’nin yüzde 20’ine baktığımız zaman 15-25 yaş arası genç nüfustan oluşmaktadır.  Bu rakamlara göre Avrupa Ülkelerine göre daha genç bir nüfusa sahibiz. Bu bizim zenginliğimiz ve kaynağımızdır. Şu anda yüksek öğrenimde okuyan öğrenci sayısı 6 milyon 800 bin civarındadır. Lisans eğitim öğrenci sayısı 4 Milyon’a yakındır. Bilgi çağında yetişmiş insan gücü en büyük insan gücüdür. Bunların istihdamı konusunda hepimize büyük görev düşmektedir. Aksi takdirde bu mezun arkadaşlarımızın istihdamı konusunda biz geri kalırsak beyin göçü yaşarız”
4Gökhan Uzunsoy

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.