banner56

 Tekirdağ Valiliği İnsan Hakları Komisyonu tarafından düzenlenen 10 Aralık Dünya İnsan Hakları haftası dolayısıyla ilk ve ortaokul öğrencileri arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye girenler ödüllendirildi.
Dereceye giren öğrencilerin ödül töreni Tekirdağ Milli Eğitim Müdürlüğü Toplantı Salonu’nda yapıldı. Düzenlenen törene Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Prof.Dr.Tamer Dodurga, İl İnsan Hakları Komisyonu üyeleri siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Tekirdağ genelinde tüm okulların katıldığı yarışmada Malkara’da eğitim veren okullardan 3 öğrenci dereye girdi. 
Düzenlenen yarışmada Malkara Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi öğrencisi Betül Gümüş kompozisyon dalında İl ikincisi, Atatürk Ortaokulu öğrencisi Zeynep Esen şiir dalında İl ikincisi, Hacı İlbey İlkokulu öğrencisi Hamide Cilvez resim dalında İl üçüncüsü oldu.
Düzenlenen ödül töreninde insan hakları bildirgesi ile ilgili konuşma yapan Namık Kemal Üniversitesinde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yardımcı Doçent Doktor Davuthan Günaydın, 10 Aralık 1948 yılında kabul edilen İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edilişi ile ilgili katılımcılara bilgiler verip, dereceye giren öğrencileri başarılarından dolayı tebrik etti.
İnsan Hakları konulu konferansta konuşan Yrd. Doç. Dr. Davuthan Günaydın, “İnsan hakkı çok geniş bir kavram. Bu temel haklardan sıkça bahsediliyor. Ben bugün insan için en az yaşam hakkı kadar değerli olan çalışma hakkından bahsedeceğim. Uluslararası çalışma örgütünün de üzerine araştırmalar yaptığı ‘insana yakışır iş’ kavramı üzerinde duracağım. Özellikle Türkiye, iş haklarının ihlali konusunda maalesef ki dünya üzerinde başı çeken ülkeler arasında. Yapılan araştırmalara göre, her 3 kişiden 1’İ sosyal güvencesi olmadan çalıştırılıyor. Türkiye’de çocuk işçilerin de çok fazla olduğunu söylemek mümkün. Ülkemizde zorunlu eğitim 12 yıl, yani bir çocuğun 18 yaşına kadar okuması mecburi. Ancak bu nasıl bir ironidir ki, yasada 18 yaşının altındaki çocukların çalışma hayatıyla ilgili de maddeler var” dedi.
Tekirdağ Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürü Melek Karaköse yaptığı konuşmasında, “Bugün burada Dünya İnsan Hakları Haftasının 67. Yılını kutlamak üzere toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği üzere İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ; 10 Aralık 1948 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel kurulunun Pariste yapılan oturumunda kabul edilen 30.maddelik bir bildiridir. Bu bildiri ile  Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Herkes, ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasal veya başka bir görüş, ulusal veya sosyal köken, mülkiyet, doğuş veya herhangi başka bir ayrım gözetmeksizin bu Bildirge ile ilan olunan bütün haklardan ve bütün özgürlüklerden yararlanabilir. Hiç kimse kölelik veya kulluk altında bulundurulamaz. Hiç kimseye işkence yapılamaz, zalimce, insanlık dışı veya onur kırıcı davranışlarda bulunulamaz ve ceza verilemez. Hiç kimse keyfi olarak yakalanamaz, tutuklanamaz ve sürgün edilemez.
Ayrıca yaşam ve özgürlük olmak üzere sağlık, eğitim, yiyecek, barınma ve toplumsal hizmetler de içinde olmak üzere sağlığına ve esenliğine uygun bir yaşam düzeyine kavuşma; yasanın koruyuculuğundan eşit olarak yararlanma; Barışçıl amaçlar için toplanma ve dernek kurma; evlenme, mal ve mülk edinme; çalışma, işini seçme özgürlüğü; din, vicdan düşünce ve anlatma özgürlüğü hakları İnsan Hakları Evrensel Bildirisinin temellerini oluşturur. Valiliğimiz olarak, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi konusuna büyük önem vermekteyiz. Toplumda ve kamu görevlerinde insan hakları bilincini geliştirmek, insan haklarını korumak, İhlal İddialarını incelemek ve araştırmak üzere İllerde ve İlçelerde İnsan Hakları Kurulları kurulmuştur. Bu kurullara başvurular dilekçeyle, telefonla e-posta veya şehrin değişik yerlerine konulan insan hakları başvuru kutuları ile yapılarak ve bunun neticesinde  gelen dilekçelerin her ay düzenli olara il insan hakları kurul toplantılarında değerlendirilerek gereği yapılmaktadır. Şayet Hak İhlaline şahsen uğrandığı yada tanık olunan her durumda Valilik veya kaymakamlık binasında bulunan İnsan Hakları Danışma ve Başvuru Masaları aracılığı ile bu kurullara başvurulabilir.” şeklinde konuştu.
Resim yarışmasında dereceye giren Hacı İlbey İlkokulu öğrencisi Hamide Cilvez,  gazetemize yaptığı açıklamada ödül aldığı için çok mutlu olduğunu ifade ederek, “ Yaptığım resimde zeytin dalı taşıyan kuşlar, el ele tutuşmuş farklı renklerde çocuklar çizdim. Dereceye girip, ödül kazandığım için çok mutluyum. Verdikleri hediyeyi çok beğendim. Bundan sonra da resim çizip yarışmalara katılacağım. Bana destek veren öğretmenlerime, aileme ve arkadaşlarıma teşekkür ederim.” dedi. 
Malkara İlçe Milli Eğitim Müdürü Ali Saraç, “ 10 Aralık Dünya İnsan Hakları sebebiyle Tekirdağ Valiliği ve Tekirdağ İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Tekirdağ genelinde eğitim veren okullarda resim, şiir ve kompozisyon yarışması düzenlendi. İlçemizden 3 öğrencimiz dereceye girdi. Dereceye giren öğrencilerimizi ve emeği geçen öğretmenlerimizi kutluyorum.” ifadelerini kullandı. Dereceye giren öğrencilere ödülleri İnsan Hakları Komisyonu Üyeleri Vali Yardımcısı Ahmet Büyükçelik, Tekirdağ Belediye Genel Sekreter Yardımcısı Tamer Dodurga, Tabipler Odası Başkanı Yücel Ayaz, Trakya Gazeteciler Birliği Başkanı Naci Akyazı tarafından verildi. İnsan Hakları Konulu resim, şiir ve kompozisyon dallarındaki yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin isimleri ise şöyle: Çerkezköy İlçesi Dinçer Ersoy İkokulu’ndan Miray Sude Saz resim yarışmasında il birincisi, Hayrabolu Melek Üner İlkokulu’ndan İlayda Barışan resim yarışmasında il ikincisi, Malkara Hacı İlbey Okulu’dan Hamide Karademir resim yarışmasında il üçüncüsü oldu. Çerkezköy Veliköy Belediyesi Ortaokulu’ndan Hilal Karademir Şiir yarışmasında il birincisi, Malkara Atatürk Ortaokulu’ndan Zeynep Esen şiir yarışmasında il ikincisi, Marmara Ereğlisi Süleyman Turgut Kırali Ortaokulu’ndan Zeynep Çebi şiir yarışmasında il üçüncüsü oldu. Çerkezköy Özel Çerkezköy Gülerçin Anadolu Lisesi’nden Yasemin Kasnak Kompozisyon dalında il birincisi, Malkara Gazi Ömer Bey Anadolu Lisesi’nden Betül Gümüş kompozisyon dalında il ikincisi, Saray M. Elmas Arıcı Anadolu Lisesi’nden Gül Koçyiğit ise kompozisyon dalında il üçüncüsü oldu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.