banner57

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, 20 Nisan'da yapılacak Rektörlük seçimleri öncesi NKÜ Rektörlük binasında basın mensuplarıyla 4 yılın değerlendirmesini yaptı.

GELİŞEN, YENİLEYEN BİR ÜNİVERSİTE

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, "Üniversitemiz dinamik yapısıyla, değişen ve gelişen dünyaya uyumlu bir şekilde kendini sürekli yenileyen, bilimsel çalışmalarla bilgiyi üreten ve yöneten, bununla geleceği inşa eden bireyler yetiştirmeyi kendisine hedef edinen bir üniversitedir. 2010 yılında 16 bin öğrencimiz var iken 2014 yılında 29 bine ulaşmıştır. 2010 yılında kanunlaşan bütçe ödeneğimiz 58 milyar 735 milyon iken bugün 143 milyar 839 milyon tl bütçe ödeneğine sahip bir üniversiteyiz" dedi.

TERCİH EDİLEN BİR ÜNİVERSİTE

Rektör Osman Şimşek, "Bizim üzerimizde sorumluluğumuz var. Üniversitemiz neden başka bir üniversitenin yanında aşağıda kalsın diye her gün düşünüp, ona göre çalışmalarımızı yapıyoruz. Yoğun bir çalışma içerisindeyiz.Bu zamana kadar yaptıklarımız, Tekirdağ'ımıza çok şey kattığını düşünüyorum. Üniversitemiz de 36 ülkeden öğrencimiz var. Bosna Hersekten tutun, Etiyopya'ya kadar öğrenciler Namık Kemal Üniversite'sini tercih ediyor. Artık imrenilen bir üniversite olduğumuzu söyleyebilirim" ifadelerini kullandı.


Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, 20 Nisan'da yapılacak Rektörlük seçimleri öncesi NKÜ Rektörlük binasında basın mensuplarıyla 4 yılın değerlendirmesini yaptı.

Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Osman Şimşek, "Üniversitemiz dinamik yapısıyla, değişen ve gelişen dünyaya uyumlu bir şekilde kendini sürekli yenileyen, bilimsel çalışmalarla bilgiyi üreten ve yöneten, bununla geleceği inşa eden bireyler yetiştirmeyi kendisine hedef edinen bir üniversitedir. Bu doğrultuda üniversitemiz geçen yıllara oranla hızlı bir büyüme kaydetmiştir. 2010 yılında akademik personel sayımız 600, idare personel sayımız 280 iken 2014 yılında akademik personel sayımız 953, idari personel sayımız 471 olmuştur. 2010 yılında 16 bin öğrencimiz var iken 2014 yılında 29 bine ulaşmıştır. 2010 yılında kanunlaşan bütçe ödeneğimiz 58 milyar 735 milyon iken bugün 143 milyar 839 milyon tl bütçe ödeneğine sahip bir üniversiteyiz. Uzman akademik kadromuz, donanımlı kampüsümüz ile yenilikçi bir eğitim anlayışımızla öğrencilerimize hak ettikleri modern ve kaliteli bir üniversite sunmak için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Üniversitemizin ihtiyaç duyduğu eğitimli insan kaynağının yanı sıra; sosyal, kültürel ve teknolojik açıdan ilerleme içiçn gerekli bilgiyi üretmekte ve evrensel anlamda beşeri refahın arttırılmasında önemli çalışmalar yürütmekteyiz. 2010 yılında bilimsel araştırma projemiz 94 iken bugün, TÜBİTAK, SANTEZ, TAGEM, Kalkınma Ajansı ve AB desekli 73 projemiz ve üniversitemizce desteklenen 542 Bilimsel Araştırma Projemiz bulunmaktadır. Namık Kemal Üniversitemiz bulunduğu konum itibariyle sanayi ve sanayicilerin çok yoğun olduğu bir alandadır. Bölgemizde 1700 büyük ölçekli sanayi kuruluşu bulunmaktadır. Bu nedenle sanayi ve sanayici ile iç içe yaşayan üniversiteyiz. Sanayicilerimizle toplantılar yapıyor, onların görüşlerini alarak ihtiyaçlarını tespit ederek eğitim öğretimimizi çeşitlendiriyoruz. Ülkemiz sanayicisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan gücünün yetiştirilmesi için çalışıyoruz. Araştırma ve uygulama alt yapısının vazgeçilmezi olan labaratuar sayımızda da ciddi artış olmuştur. 83 olan labaratuar sayısı 171'e ulaşmıştır" diye konuştu.


Rektörü Osman Şimşek, "Bizim üzerimizde sorumluluğumuz var. Üniversitemiz neden başka bir üniversitenin yanında aşağıda kalsın diye her gün düşünüp, ona göre çalışmalarımızı yapıyoruz. Yoğun bir çalışma içerisindeyiz.Bu zamana kadar yaptıklarımız, Tekirdağ'ımıza çok şey kattığını düşünüyorum. Gece yedide, sekizde ders gören çocuklarımız var. O kadar güzel bir tablo var ki şuan üniversitemizde. Çok mutlu oluyorum bu hali görünce. Fiziki görünüşün yanında, eğitim kalitesiyle, eğitimcilerin kaliteside çok önemli. Bunlarada ağırlık vermemiz gerekiyor. Çünkü sadece fiziki alanları yaparak olmuyor. Diğer alanlarıda güçlendirerek üniversitemizin çıtasını yükseltmek zorundayız. Bizi devlet buralara kadar getirdi. Etrafımıza baktığımızda; Avrupa'ya felan. Bizim bu ülke için çok çalışmamız gerektiğini düşünüyorum. Hepimiz gelip geçiciyiz. Ama benim dönemimde yaptıklarımı görünce, yaptıklarımı insanlar takdir gösterince mutlu olayım bu bana yeter. Bazen benimde hatalarım, eksiklerim oluyordur. Basınla çok fazla birlikte olamadık. Kabul ediyorum. Ama sürekli bir şeyler yapmaktan yerel basınımızı ihmal ettiğimi kabul ediyorum. Ama her zaman bu üniversite için, Tekirdağ için gayret ediyorum. Merkezi 25 bin, ilçeleriyle 40 bin öğrencisi olan, donanımlı labaratuvarlarıyla gelişen, Türkiye'nin parmakla gösterilen üniversitesi olabilmek için gayret ediyoruz. Tek amacımız bu. Mesela üniversitemize ziyarette bulunuyorlar. Gördüler üniversitemizi. Ne olmuş bu üniversiteye diye çok şaşırıyorlar. Tebrik ediyorlar. Bazı devlet üniversitelerinden ziyarete geliyorlar. Onlarda bizi bile geçmişsiniz gerçekten diyorlar. Bu sözleri duymak bana fazlasıyla yetiyor" diye konuştu. Rektör Osman Şimşek, "Buna rağmen dört dörtlük değiliz. Tabiki eksiklerimiz çok fazla. Eleştirsinler. Bunlar herkesin en doğal hakkı. Ama saygı çerçevesinde olursa, herzaman eleştirilere kabulum. Yaşam Merkezi yaptık. Bunu da eleştiriyorlar. Öğrencilere alışveriş merkezi yaptılar diye. Bizim yemekhanemiz yetersiz. Çocuk yemekhanede yemek için yarım saat bekliyor. Bunun için böyle bir şey yaptık. Burada öğrenci, personel,eğitimciler için yemekhanesi var. İçinde topluluklara da verebiliceğimiz yerler var. Kampüsün içinde öğrenciler otursun güzel vakit geçirsin diye yer yaptık. Öğrencilerde bundan memnun. Değirmenaltındaki esnaflar bizi eleştirdi. Biz ne yiyeceğiz diye. Ben göreve geldiğimde merkezde 7 bin şimdi 18 bin öğrenci var. Yeni fakülteler kurmayıda planlıyoruz. İletişim Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İlçelerde olmayan bölümler için Mühendislik bölümleri, Diş Hekimliği Fakültesi. Namık Kemal Stadyumu 4 bin kişilik kapasiteli yapılıyor. Buz pateni sahası yapılacak. Buraya tüm Tekirdağ halkı gelebilecek. Sadece üniversite öğrencisi değil. Üniversitemiz de 36 ülkeden öğrencimiz var. Bosna Hersekten tutun, Etiyopya'ya kadar öğrenciler Namık Kemal Üniversite'sini tercih ediyor. Yani ben herzaman Tekirdağ ve üniversitemiz için ne gerekiyorsa onu yapmaya çalışıyorum" diye konuştu.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.