İDARECİ KIYIMI
banner57

Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, 10 yılını dolduran okul müdürlerinin görevlerinin değiştirilmesi ile Tekirdağ’ın 25 yıllık birikiminin yok edildiğini söyledi.

Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Üç Kemaller Parkında basın açıklaması yapan Türk Eğitim-Sen Tekirdağ Şubesi üyeleri, 10 yılını dolduran okul müdürlerinin görevden alınması sırasında veli, aile birliği başkanları ve öğrenci konseyi başkanının ve öğretmenden gelecek olan puanların sadece formalite olduğunu savundu.


Okul yöneticilerini değerlendirme süreci sona erdi, okul müdürlerinin puanları dün açıklandı. Bilindiği gibi görev süresi uzatılacak müdürler;
ilçe mili eğitim müdürleri, ilçe milli eğitim şube müdürleri, öğretmenler, okul aile birliği başkanı ve başkan yardımcısı ile öğrenci meclisi başkanı tarafından değerlendirildi.

Değerlendirmeye etki eden puanlar çok önemliydi. Okuldan; yani kıdemli-kıdemsiz öğretmen, seçilen öğretmenler, okul aile birliği ve öğrenci meclis başkanından gelecek puanlar sadece 40 tır. Esas puanları; İlçe milli eğitim müdürü 25, şube müdürlerinin biri 20, diğeri 15 puan verecekti. Böyle bir değerlendirmenin büyük bir hata olacağını, öğretmenlerin, öğrencinin, velinin vereceği puanın etkisinin göstermelik olacağını, asıl değerlendirmeyi hakkıyla o makamlara gelmediğini bildiğimiz yandaş bürokrasinin ve sendikanın kumandası altında olan kişilerin yapacağını açıklamıştık. Nitekim endişelerimizde ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gördük.

Değerlendirme sonuçlarına göre; torpili olan, iktidara yakın duran,  malum sendikaya üye olan okul yöneticilerine yüksek puan verilmiştir. Öğretmen, okul aile birliği başkan ve başkan yardımcısı, öğrenci değerlendirmesinden tam puan ya da yüksek puan alan okul yöneticilerinin büyük bir kısmı her ne hikmetse; ilçe milli eğitim müdürü ve ilçe milli eğitim şube müdürlerinden çok düşük puanlar almıştır. Bunun tersi de yaşanmış, mesai arkadaşlarından düşük puanlar alanlara da- şayet yandaş ise-ilçe milli eğitim müdürü ve şube müdürleri tarafından yüksek puanlar verilmiş, bu kişilerin 75 puan almaları sağlanarak, görev süreleri uzatılmıştır.

20-25 yıllık okul müdürlerinin bilgisi, becerisi, kıdemi hiçe sayılmış ve bu yöneticilerin görevine son verilmiştir. Tekirdağ’ ın 25 yıllık birikimi yok edilmiştir. Bu durum eğitimde büyük infiale, kutuplaşmalara, çatışmalara yol açacaktır. Okul yöneticiliği koltuğunda artık hak eden değil; torpili olan, kişisel ilişkilerini kullanan, siyasi ve ideolojik davrananlar oturacaktır.

Herkes takdir eder ki; iki üç aylık bir ilçe milli eğitim müdürü ya da şube müdürünün, okul müdürünün yöneticilik vasıflarına sahip olup olmadığını bilmesi mümkün değildir. Üstelik 2-3 aydır şube müdürlüğü koltuğunda oturanlar, bu okul müdürleri ile hiç çalışmadan                                                                                                                                        neye göre değerlendirme yapmıştır? Çok açık söylüyoruz; değerlendirmeler objektif değildir, siyasidir, usulsüzdür, koltuklar yandaş sendikaya teslim edilmiştir. Bu bir kıyımdır, zulümdür, kadrolaşmadır. Bu zulmün vebali de başta il müdürü Halis İŞLER olmak üzere, Tekirdağ valisi Sayın Ali YERLİKAYA dadır. Aylardır bu kıyımdan kendilerine haber etmemize rağmen kılını bile kıpırdatmamışlardır.  Bu da gösteriyor ki Tekirdağ bürokrasisi yandaş sendikanın kuşatması altındadır.

Açık açık görülmektedir ki; Milli eğitimde kadrolaşma operasyonu yapılmaktadır. Eğitimin her hücresinde kendi adamlarını görmek isteyen, kilit noktalara yandaşlarını getirmeyi hedefleyenler kapalı kapılar ardında iş çevirmiştir. “Benden olmayanı yok edeceğim” düsturuyla hareket edenler, farklı düşünenlere yaşama hakkı tanımamaya ant içmiştir. İş bilmeyen, emeği ve alın teri ile değil, siyasi hesaplarla, sendikal tercihleri nedeniyle makamlara getirilen okul yöneticileri devri başlatılmak istenmektedir. Onlara göre okullar bir kısım emir kulları tarafından yönetilecek, iktidardan icazet alanların cenneti haline getirilecektir. Okullar beceriksiz, yönetme kabiliyetinden yoksun kişilere emanet edilecektir.

MEB Yasası zaten kazanılmış hakları ve sosyal statüleri yok eden bir yasadır. Bu yasanın akabinde çıkarılan Yönetici Atama Yönetmeliğinin de ucube olduğunu ilan etmiş, yönetmelikte yer alan hususların eğitim hayatımızda ciddi bir kaosa yol açacağını belirtmiştik. Hukuku yerle bir eden, kazanılmış hakları bir gecede insanların ellerinden alan bu yasa ve yasanın getirdikleri Türk milli eğitim tarihi için utanç vesikasıdır.

Herkes emin olmalıdır ki; Türk Eğitim-Sen bu işin peşini bırakmayacaktır. Sendikamız, her türlü hukuki yola başvuracak, yanlı davranan ve tetikçilik yapan ilçe milli eğitim müdürlerini, şube müdürlerini tespit ederek, haklarında suç duyurusunda bulunacaktır. Bu makamlar kimsenin orta malı değildir. Kişiye özel davranan, arkası sağlam olanı koruyan, milimetrik hesaplarla yandaş ordusu kurmaya heveslenenler yargı önünde hesap verecektir.

Tüm okul yöneticilerimiz bilmelidir ki; gerekçesi olmadan verilen her puan hukuka aykırıdır. Bu noktada yapılan değerlendirmede görev süresi uzatılmayan okul müdürlerimiz, haklarını hukuk önünde arayacaklardır. Yapılacak şey şudur: Görev süresi uzatılmayan okul müdürleri bu işlemin tebliği veya öğrenilmesi ile birlikte dava açma süresi olan 60 gün içinde iptal davası açabilecektir. İptal davası açma süresi içerisinde Bilgi Edinme Hakkı Kanunu çerçevesinde değerlendirme formunun istenilmesi açılacak davanın gerekçelendirilmesi için büyük önem arz etmektedir. Sendikamız da bu konuda her türlü hukuki desteği sağlayacaktır.

Ayrıca Türk Eğitim-Sen’in eylemlilik süreci, bu eylemle başlayıp dozu artarak devam edecektir. Gerekirse Türkiye’yi eylem alanına çevireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. 76 bin okul yöneticisinin hakkını gasp ettirmeyeceğiz, haksızlık yapanlara, usulsüz uygulamalarla insanların hayatını cehenneme çevirenlere bunun hesabını en ağır şekilde soracağız. 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
murat eren 6 yıl önce

tam tersi.çok iyi oldu.her yer çiftliğe dönmüştü. bundan sonra çalışan kazanacak...