İ. UYAN'IN SON UYANIKLIĞI
banner57
Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İ. Uyan'a ait Heraklia Otel yanında yeni inşa edilen ve yine kendisine ait olan otel inşaatinin hukuksuz, kaçak  ve imara aykırı olduğu tespit edildi.  YETKİLİLER TESPİT ETTİ  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İ. Uyan'a ait yapımı süren inşayı Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yaptığı incelemede, 7 Ocak'ta Tekirdağ İdare Mahkemesine yapılan bu inşanın mimari projesine uygun olmadığı belirtilmiştir. Ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile birlikte İmar Şehircilik Dairesi Başkanlığı İmar İşleri Şube Müdürlüğü yapımı süren inşanın bodrum katta emsal alan hesabını aştığı ve çekme mesafelere uymayıp tecavüzü olduğunu tespit etmiştir.  Başkan İ.Uyan ise başkanlık yetkisini kullanarak kendi inşaatına bu kaçakları görmezden gelerek onay vermiştir.  

ŞİMDİ SÖZ ÖZTRAK VE SÜLÜN'DE

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi'ye ithafen “Ereğli'nin çalışkan başkanı İ. Uyan'ın neler yaptığını görmesi için sahil şeridine bakması yeterlidir” demesi, ayrıca Marmaraereğlisi Eski Belediye Başkanı Enis Sülün'ün 30 Mart yerel seçimlerinde İ. Uyan'ın Belediye Başkanı adaylığında “Kendisine kefilim” demesi, şuanda İbrahim Uyan'a ait inşası süren kaçak, imar aykırı kısımlar oldu iddia edilen yapı için ne diyeceği kamuoyunda merak konusu oldu.


Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İ. Uyan'a ait Heraklia Otel yanında yeni inşa edilen ve yine kendisine ait olan otel inşaatinin hukuksuz, kaçak  ve imara aykırı olduğu tespit edildi.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'ın sahibi olduğu Heraklia Otel yanında inşa edilen ve yine İbrahim Uyan'a ait 3. derece Arkeolojik sit alanında bulunan binaya ait 18 Aralık 2013 tarih ve 300 numaralı yapı ruhsatının imar planına ve mevzuata aykırı olduğu iddia edildi. 3'üncü derecede Arkeolojik Sit Alanında bulunan inşa halinde bu otelin kaçak bölümleri için İbrahim Uyan'ın Marmaraereğlisi Belediyesi'nde 8 Eylül 2014 tarih ve 564 numaralı tadilat yapı ruhsatının hukuksuz ve imara aykırı olduğu tescil edildiği iddia edildi.  Kaçak, hukuksuz ve imara aykırı olduğu iddia edilen bu inşa için Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü yaptığı incelemede, 7 Ocak'ta Tekirdağ İdare Mahkemesine yapılan bu inşanın mimari projesine uygun olmadığı belirtilmiştir. Ayrıca Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ile birlikte İmar Şehircilik Dairesi Başkanlığı İmar İşleri Şube Müdürlüğü yaptığı incelemede, yapımı süren inşanın bodrum katta 3 adet deponun üst kattaki bağımsız bölüme bağlantısı olmasına rağmen, bağımsız ayrı bir giriş yapılmasından ve tamamı toprak altında kalmamasından ötürü emsale dahil edilmesi gerektiği ve emsal alanına 429 metre kare bodrum alanı dahil edildiğinde 2317.93 metre kare olup emsal alan hesabını aştığı tespit edilmiştir. Ayrıca inşaat mahalinde yapılan incelemede tadilat projesinde ve yerinde yapılan uygulamada çatı katında 2 adet bağımsız bölüm niteliğinde yapılan depolarda emsal alana dahil edilmediği tespit edilmiştir. Emsal alana 98 metre kare çatı katında yapılan depolarda dahil edildiğinde 2415.93 metre karelik emsal alanı olduğu tespit edilmiş, toplam olarak 143 metre kare emsal alan hesabı aşmış olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca  İmar Şehircilik Dairesi Başkanlığı İmar İşleri Şube Müdürlüğü'nün yaptığı tespitte Zemin terasının kanuna aykırı yapıldığı ekteki krokide gösterildiği üzere çekme mesafesine tecavüzleri olduğu tespit edildiği belirtilmiştir. Yapılan bu incelemeler sonucu Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'a ait inşatteki hukuksuz, imara aykırı yapımların düzeltilmesi için 5216 sayılı kanunun 11. maddesi gereğince 3 ay içerisinde yapılan işlemler hakkında Büyükşehir Belediyesine belgeleriyle birlikte bilgi verilmesini istedi. Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'a ait yapımı süren inşaatin Marmaraereğlili  vatandaşlar yürütmenin durdurulmasına dair dava açtığı görülmüştür. Vatandaşın açtığı davada Marmaraereğlisi Belediyesi'nce tansim edilmiş olan 18 Aralık 2013 tarih 300 nolu yapı ruhsatı ve 8 Eylül 2014 tarih 564 numaralı tadilat yapı ruhsatının açıkça hukuka aykuru ve sakat olması sebebiyle; mezkur idari işlemlerin ayrı ayrı iptaline, açıkça hukuka aykırı mahiyetteki idari işlemlerin uygulanması halinde telafisi çok güç ve imkansız zararlar doğuracağından 2577 sayılı yasanın 27/II maddesi uyarınca dava konusu idari işlemlerin öncelikle yürütmenin durdurulmasına karar verilmesini istemiştir. 


YA YIKILMASI YA DA MÜHÜRLENMESİ GEREKİYOR

Ak Parti Tekirdağ Milletvekili Özlem Yemişçi geçtiğimiz günlerde Marmaraereğlisi Belediyesi'ndeki iddiaları üzerine yazılı açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, “AKP'li Özlem Yemişçi hem ekonomiden hem de belediyecilikten anlamıyor. Ereğli'nin çalışkan başkanı İbrahim Uyan'ın neler yaptığını görmesi için sahil şeridine bakması yeterlidir” diyerek İbrahim Uyan'a destek çıkmıştı. Dediği yere bakıldığında Başkana ait bu kaçak inşa karşımıza çıkmıştır. Faik Öztrak'ın bu sözü, bu kaçak inşaati mi göstertiği akıllara soru işareti getiriyor.  Şimdi CHP Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak'ın hukuksuz, kaçak, imara aykırı yapıldığı tespit edilen inşaasına ne diyeceği merak konusu oldu. Ayrıca Marmaraereğlisi Eski Belediye Başkanı Enis Sülün'ün 30 Mart yerel seçimlerinde İbrahim Uyan'ın belediye başkanı adaylığında CHP Bayrağı altında ve miting meydanlarında yaptığı konuşmada “Kendisine kefilim” demesi, şuanda İbrahim Uyan'a ait inşası süren kaçak, imar aykırı kısımlar oldu tespit edilen yapı için ne diyeceği kamuoyunda merak konusu oldu. Edirne Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin yapmış olduğu incelemeler sonucu yapının yapı ruhsatlarında ki hukuksuzluk, inşası süren binanın kaçak ve imara aykırı kısımların tespit edimiş, ortaya çıkan bu durum da Büyükşehir Belediyesine bağlı Fen işlerince mühürlenmesi veya Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından yıkılması beklenildiği ifade ediliyor.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.