banner57

Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi İlçesi'ndeki 30 Mart yerel seçimlerde usulsüz ve taşıma oy kullanıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın ilk ayağı tamamlandı.

SEÇİMDE BİR "NUMARA"TAJ VAR

Marmaraereğlisi'de 900 civarında usulsüz ve taşıma oyun kullanıldığı iddia edilen 30 Mart seçimlerini, 333 oy farkla İbrahim Uyan kazanmıştı. Ulusal adres veri tabanına ulaşabilen Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından boş tarla, arazilere hayali binalar dikildiği, hemde bu hayali binalara numaralar verildiği iddia ediliyor. Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından yapılan ihbarlar üzerine, polis belirtilen adreslerde seçimlerden önce araştırma yapıldığı, yapılan araştırmalarda adresin boş olması, ikamette kimse bulunmaması gibi sebeplerle yüzlerce usulsüz ve taşıma seçmen tespit edildiği belirtildi.

"ÖRGÜT İŞİ OLABİLİR"

"Taşıma Oy" örgüt işi olabilir diyen 30 Mart yerel seçimlerde Ak Parti Marmaraereğlisi Belediye Başkan Adayı Hikmet Ata, "Marmaraereğlisi seçimlerindeki siyasi emeğimiz ve mücadelemiz, usulsüz ve taşıma oyların kullanılmasıyla heba oldu. Bununla birlikte Marmaraereğlisi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri boş tarlalara hayali binalar dikildiğini daha önce tutanaklarla tespit etmişti. İnancım ve düşüncem odurki; yapanın ve yaptıranın yanına kar kalmayacak ve bunun gerçekleşmesi içinde hukuki mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir" diye konuştu.

Tekirdağ'ın Marmaraereğlisi İlçesi'ndeki 30 Mart yerel seçimlerde usulsüz ve taşıma oy kullanıldığı iddiasıyla başlatılan soruşturmanın ilk ayağı tamamlandı.

Silivri Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianame kapsamında Marmaraereğlisi İlçe Nüfus Müdürü ve Marmaraereğlisi İlçe Seçim Müdürü hakkında seçimlerle ilgili 298 sayılı yasaya muhalefet, resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanma suçlarından ceza talep edildi. Yasadaki 6 aylık zaman aşımının dolmasına kısa bir süre kala iddianameyi kabul eden Silivri Ağır Ceza Mahkemesi, zanlıların adalet önüne çıkartılmasını ve sorumluların yargılanmaya başlanmasını sağladı. Diğer yandan seçimde 900 civarında usulsüz ve taşıma oy kullanıldığı ve seçim sonuçlarının taşıma oylarla tayin edildiği iddiasıyla CHP'li mecut Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan olmak üzere, CHP ilçe başkanı, suçla ilgisi olduğu iddia edilen Marmaraereğlisi Belediye görevlileri, bazı mahalle muhtarları ve diğer şüpheliler hakkında Ak Parti Belediye Başkanı Adayı ve Meclis üyesi adayları tarafından yapılan suç duyurusu üzerine Marmaraereğlisi Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan soruşturmanın 2. ayağı halen sürdüğü öğrenildi. Ak Parti İlçe Başkanlığı tarafından resmi mercilere yapılan ihbarlar üzerine aslında polis tarafından belirtilen adreslerde seçimlerden önce araştırma yapıldığı, yapılan araştırmalarda adresin boş olması, ikamette kimse bulunmaması gibi sebeplerle yüzlerce usulsüz ve taşıma seçmen tespit edildiği iddiası belirtildi.

Soruşturmanın 2. ayağında en çok merak edilen noktalardan biri; polis tutanaklarında açıkça saptanmış olan boş arsaların nasıl seçmen adresi olarak gösterildiği konusu. Zira usulsüz kaydedilen seçmenlerin bir kısmının adresi olarak gösterilen yerlerin boş arsa olduğu, polis tutanaklarında belgelenmiş durumda. Bu konuda binalara numara verme (numarataj) işi mevzuat uyarınca belediyeler tarafından yerine getiriliyor. Kendi mücavir alan sınırları içinde ilgili Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından yapılan ve ulusal adres veri tabanına işlenen numaralandırmaya isitinadende ilgili Nüfus Müdürlüğü tarafından vatandaşlar istedikleri adres ve numaraya kaydediliyorlar.

Marmara Ereğlisi'ndeki 30 Mart Yerel seçimde 900 civarında usülsüz oy taşıma kullanılması ile ilgili "Taşıma Oy Sanıkları"CHP İlçe Başkanı Hakan Turan ve Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan hakkındaki savcılık soruşturması devam ediyor.

30 Mart Yerel seçimlerde usulsüz ve taşıma oy kullanıldığı ve seçim sonuçlarının taşıma oylarla tayin edildiği iddiasıyla; CHP'li Belediye Başkanıyla birlikte, CHP İlçe Başkanı ve suçla ilgisi olan Belediye ve kamu görevlileri hakkında Belediye Başkan Adayı Hikmet Ata tarafından Marmaraereğlisi Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunması sonucu Resmi belgede sahtecilik ve görevi kötüye kullanmak suçlarından Silivri Cumhuriyet Savcılığının talep ettiği İlçe seçim müdürü ile İlçe nüfus müdürü Silivri Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanıyor.

Marmaraereğlisi'de yapılan 30 Mart yerel seçimlerde 900 civarında usulsüz ve taşıma oyun kullanıldığı iddia edilen seçimleri, 333 oy farkla İbrahim Uyan kazanmıştı. Ulusal adres veri tabanına ulaşabilen Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından boş tarla, arazilere hayali binalar dikildiği hemde bu hayali binalara numaralar verildiği iddia ediliyor. Ayrıca, bir kaç gün önce "Çorluda büyük soruşturma" başlığı ile "80 kişilik bir isim listesinde imar rantından uyuşturucu ticaretine ve tarihi eser kaçakçılığına kadar iddiaların yer aldığı ileri sürülen soruşturma dosyasının bir anda şok etkisi yarattığı ve bu listede Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan'ın da adının yer aldığına" ilişkin ulusal basında yer alan bir haber, ilgili çevreler tarafından son derece dikkat çekici bulundu.

"Taşıma Oy" örgüt işi olabilir diyen 30 Mart yerel seçimlerde Ak Parti Marmaraereğlisi Belediye Başkan Adayı Hikmet Ata, "Marmaraereğlisi seçimlerindeki siyasi emeğimiz ve mücadelemiz, usulsüz ve taşıma oyların kullanılmasıyla heba oldu. Bununla birlikte Marmaraereğlisi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri boş tarlalara hayali binalar dikildiğini daha önce tutanaklarla tespit etmişti. Marmaraereğlisi Belediyesi'nce boş tarlalara hayali binalar dikildiği ve bu hayali binalara numaralar verildiği iddialarıyla ilgili önümüzdeki günlerde savcılık, bu polis tutanaklarından yola çıkarak, bilirkişi incelemesi yaptıracak. İnancım ve düşüncem odurki; yapanın ve yaptıranın yanına kar kalmayacak ve bunun gerçekleşmesi içinde hukuki mücadelemiz sonuna kadar devam edecektir" diye konuştu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.