19 Haziran 2018 Salı

KİRAZ FESTİVALİ KORTEJİ KARIŞTI

Haber Rezaleti!

Tekirdağ'da, kentin önde gelen siyasetçileri, çıkan bir yerel gazetenin manşetinin, kendilerine karşı yapılmış bir komplo olduğunu iddia etti.

24 Eylül 2013 Salı 15:09
Bu haber 8724 kez okundu
 Haber Rezaleti!

Tekirdağ'da, kentin önde gelen siyasetçileri, çıkan bir yerel gazetenin manşetinin, kendilerine karşı yapılmış bir komplo olduğunu iddia etti.

TRAKYA GERÇEKLERİ YAZAR!

Konunun muhatapları, karşı karşıya kaldıkları iftirayla ilgili olarak ilk kez ve sadece Trakya Gazetesi'ne konuştu. Gazetenin haberindeki iddiaları yargıya taşıyacaklarını bildiren 3 siyasetçi, çarpıcı açıklamalarda bulundu.

BAYRAKTAR: 'BUNLAR GAZETECİ DEĞİL'

MHP İlçe Başkanı Naci Bayraktar, gazetenin haberini yalanlayarak; "Sadece, kişilere çamur at izi kalsın amacıyla yapılmış bir haberdir. Kesinlikle kınıyorum. Bu güne kadar hiçbir ortağımız olmadı ama 30 bin Şarköylümüz, bizim manevi ortağımızdır." dedi.

 

KARAYEL: 'MAHKEMEYE VERECEĞİM'

CHP'li İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Yılmaz ise haberin asılsız olduğuna vurgu yaptı. Yılmaz, "Beni 2 dakikada rantçı yaptılar. Yalan haberle çamur attılar.  Eğer ben bu lekeyi taşıyorsam istifa ederim. Hakkımı hukuk yoluyla arayacağım" şeklinde konuştu.

 

YILMAZ: 'KARALAMA KAMPANYASI'

AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Sebahattin Karayel de, "Tamamen yalan üzerine kurulan bir haberdir. Biz siyaset yapıyoruz. Önümüzde yerel seçim var. Siyasette düşüncülerimiz var ama bu haber bizi karalamaya yönelik bir kampanyadır." diye konuştu.

 

 Tekirdağ'da günlük olarak yayımlanan bir gazete, yeni bir skandala imza attı. Yalan haberlerle toplumu yanlış bilgilendirme gayreti içinde olan gazete yönetiminin yalanını, Trakya Gazetesi ortaya çıkardı.

   Söz konusu gazete, 12 Eylül 2013 tarihli 2126 sayılı nüshasının manşetinde, 'Rant'da birleştiler' başlığıyla, Şarköy ilçesinde kurulan beton santralinin haberine yer vermiş; MHP Şarköy İlçe Başkanı Naci Bayraktar, İl Genel Meclisi'nin AK Partili üyesi Sebahattin Karayel ile CHP'li İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Yılmaz'ı hedef göstererek, 'AK Parti, CHP ve MHP'lileri rant koalisyonu' kurmakla itham etmişti.
   Gazete, haberinde Köşe Yazarı İsmail Parin'in bölgede, sözde inceleme ve araştırma yaparken çekilen fotoğrafını da kullanmıştı.

'İFTİRA!'

   'Rant koalisyonu' kurmakla itham edilen taraflar, Şarköy'de kurulan beton santraline ilişkin konunun tüm ayrıntıları Trakya Gazetesi'ne anlattı.
   Haberde işaret edilen 3 siyasetçi de, gazetede çıkan haberin; gerçeklerden uzak ve araştırılmadan, düzmece olarak hazırlandığını söyledi.
   Kendilerinin büyük bir iftira ile karşı karşıya kaldığını ve büyük üzüntü duyduklarını anlatan taraflar, konuyu derhal yargıya taşıyarak, tüm iddiaların araştırılmasını isteyeceklerini bildirdi.

'RANT DEĞİL, HİZMET'   

   Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Şarköy İlçe Başkanı Naci Bayraktar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; Şarköy'e bir beton tesisi kurduklarını, bu tesisi ilçeye kazandırmalarındaki amacın ise bölgeye hizmet vermek olduğunu söyledi.
   Şarköy’de inşaat sektörünün çok aktif bir şekilde ilerlediğini ifade eden Bayraktar, "Şarköy bölgemiz, 1. derecede deprem bölgesi. Beton ihtiyacımızı Keşan, Tekirdağ ve Gelibolu’dan karşılıyoruz. Keşan bize 75 km. uzaklıkta. Bize bir aracın ulaşması için 1,5 saat zaman geçiyor. Betonun 1,5 saat de filizlenme süreci vardır. Bu yüzden oradan 'C-25' olarak çıkan bir beton, buraya (Şarköy) 'C-20' olarak geliyor. Burada boşaltım süresi var. Bu süre 30 dakikayı buluyor ve betonun kalitesi iyice düşüyor. Biz de, bu eksiliği hisseden bir iş adamı olarak, birey olarak (neler yapabiliriz) diye araştırdık. Bölgemizin en önemli sorunu olan beton santralini Şarköy'e kazandırdık." diye konuştu.

'BAŞKA YERE BETON GÖNDERMEYECEĞİZ'

   Bayraktar, işe ticari amaç ve kar düşünerek girmediklerini söyledi.
   "Biz yaşanacak konutlar yaptırıyoruz. Biz Şarköy ve beldelerimizin emrindeyiz. Biz başka yere beton göndermeyeceğiz. Bu işe ticaret için değil, çocuklarımız sağlam yerlerde yaşasın diye girdik." diyen Bayraktar, tamamen kapalı hazır beton tesisinin çevreye zararının olmadığını, benzer tesislerin İstanbul’un göbeğinde bile var olduğunu söyledi.
  

'BÜTÜN ŞARKÖYLÜLER ORTAĞIMIZ'

   "Bizim 23 senelik ticari geçmişimiz var." diyen Bayraktar, şöyle devam etti: "Biz bir aile şirketiyiz. Şarköylü 30 bin vatandaşımız bizim aile ortağımızdır. Biz onlarla buraya geldik. Biz onlarla ticari hayatımızı geliştirdik." diye konuştu.
   Söz konusu gazetede çıkan habere tepki gösteren Bayraktar, "Gazetede yazdığı gibi değil. Benim bir kardeşim var. Şirketimin diğer ortağı o. Bizim hiçbir şekilde kamu ile kişiler ile ortaklığımız yok. Bu şirket Naci Bayraktar'ın değil. Bu tesis Şarköy'ündür. Herkes buradan faydalanacak. Biz bir günlük değil, 365 günlük iş yaptık. Bizim, orada geçen şahıslarla hiçbir alakamız yoktur. Bu tamamen yalan bir haberdir. Araştırılmamış sadece kişilere, 'çamur at izi kalsın' amacıyla yapılmış bir haberdir. Kesinlikle kınıyorum. Hiçbir ortağımız bu güne kadar olmadı, ama 30 bin Şarköylümüz bizim manevi ortağımızdır. Kimseye haraç vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz." dedi.

 

'KENDİLERİNE BAKSINLAR!'

   Gazetenin, hiçbir araştırma yapmadan haberi tamamen taraflı bir biçimde yayınladığının altını çizen MHP İlçe Başkanı Bayraktar, "İbrahim Yılmaz da, Sebahattin Karayel de benim ağabeyimdir. Biz burada bir tesis kurduk. Onların desteği olmasaydı belki bu tesisi kuramazdık. Benim hiçbir şekilde ortaklığım yoktur. Siyasetçilik sadece seçilmek değil, rozetini bir yere koyup, hizmet etmek demektir. Ben MHP İlçe Başkanı olabilirim. Ben 12 yıllık ilçe başkanıyım. Benim 12 yıldır ne kadar hizmet yaptığım biliniyor. Siyasetçilerin gitmediği yere ben hizmet ettim. Buradaki kişiler de benim abilerimdir. Kendini gazeteci sanan zat, eğer gidip Vergi Dairesi'ne; (bu şirket kimin?) diye sorsaydı, en basiti oradan öğrenirdi. Ticaret Sanayi Odası'ndan öğrenirdi; benden öğrenirdi. Hiç bir şey bilmiyorsa Valilik Basın Müdürlüğü'nden öğrenebilirdi. (Bu ÇED raporunu nasıl almışlar?) derdi. ÇED raporunu Vali beye, (Sayın valim bunu nasıl imzaladınız?) diye de sorabilirdi." şeklinde konuştu.
   Haberde, ismi geçenlerin 'şirket ortağı' olarak lanse edildiğini ve bu bilginin tamamen yalan olduğunu vurgulayan Bayraktar, açıklamalarına şöyle devam etti: "Burada AK Parti, CHP ve MHP birleşemez diye bir şey mi var? Farz edelim birleştik ne olacak? Onlar kendi ortaklıklarına bir baksınlar. Kendi kurdukları diğer şirketlere baksınlar. Bu tesiste, 30 bin Şarköylü benim ortağımdır. Bu tesis Şarköy’ün tesisidir. Bu tesis de 'Şarköy Beton'dur. Ben buraya 'Bayraktaroğlu Beton'da yazardım. Ancak bu tesis Şarköy’e hizmet edecek. Bu beton olmazsa olmazdır. Bir elzemdir. Bu beton tesisinin kurulması gerekiyordu. Buraya başka tesis gerekmeyecek. Buraya başka bir yerden araç gelmesinin sadece 300 TL. yakıt masrafı var. Burada 10 m3 beton da 30 TL. demek. Yani benim cebimden her metreküp beton için fazla para çıkıyor. Bunu Şarköy bütçesine çarptığınızda ciddi paralar ediyor. Bizim tesisimiz, ilçe merkezine 7,5 km. uzaklıkta. Bizim kendi arazimizde. 15 dakikada geliyoruz. Onlar ise (dışarıdan) 1,5 saatte geliyor.  Zaman kaybı ve yol maliyeti var. Vatandaş, para vermesine rağmen 1 hafta 10 gün bekliyor."


'ORTAK DEDİKLERİ ORTAK DEĞİL'

   Beton tesisini, Şarköy'e hizmet etmek için kurduklarının altını çizen Bayraktar, tesisin; geç kalınmış bir yatırım olduğunu ve hizmet için herkesin yanında olacaklarını bildirdi.
   Bayraktar, "Bu gazetenin sorumlu müdürleri, sahibi, yazı işleri müdürü ve muhabiri kim ise ve (bu gazetede ben gazeteciyim) diyorsa, Ticaret Odası'na sorsun." dedi.
   Halk tarafından seçilmiş İl Genel Meclisi üyelerinin, hizmet için seçildiğini ve gelecekte bölgenin milletvekili olacaklarını işaret eden Bayraktar, nereye yatırım yapacaklarını bildiklerini ve valinin yardımcısı olarak görev yaptıklarını söyledi.

 

'BUNLAR GAZETECİ DEĞİL'
   Bayraktar, şöyle devam etti; "(Bu adamlarla ortak) diyorlar ancak ortak değiller. Bu haber tamamen yalan. Bu gazetecilik anlayışını da kınıyorum. Bunlar gazeteci değil. Gazeteci araştırır sorar. Ondan sonra yazarsın. Şimdi ortağım yok. Hadi bakalım şimdi ne olacak? Mahkemede hakkımızı arayacağız. Biz bunu tekzip etmelerini isteyeceğiz. Yalan haber yaptıklarını kabul etmelerini isteyeceğiz. Bunlar ilgili müracaatlarımızı yapacağız."  

 

'2 DAKİKADA RANTÇI OLDUM'

CHP Tekirdağ İl Genel Meclisi Üyesi İbrahim Yılmaz, iftiracı gazetede çıkan haber karşısında büyük bir şaşkınlık ve üzüntü yaşadığını söyledi.

   Yılmaz, "Hayatımda hiç yaşamadığım rahatsızlığı, 12 Eylül tarihinde gazetede çıkan bu haberle yaşadım. Bu haber beni, ailemi ve partimi rahatsız etti. Çok üzdü. Ben bu olayın nasıl içindeyim anlamadım. Beni, 2 dakikada rantçı yaptılar. Bu beni çok üzdü. Benim 34 yaşımda oğlum var. Kendimi zan altında hissediyorum. Bir yere gidemiyorum. Yalan haberle, asılsız haberle çamur attılar" şeklinde konuştu.
  

'BELGESİZ, UÇUK BİR İDDİA'

   Gazetenin haberindeki iddiaları, 'uçuk' olarak nitelendiren Yılmaz, "Kanıtı, belgesi olmayan bir iddia. Bu olayı araştırmak lazım. İftiracılar bize 'rantçı' ve 'iş ortağı' demiş." diyerek şaşkınlığını dile getirdi.
   Gazetenin, Şarköy'de kurulan beton santralinin 3 ortak tarafından kurulduğunu yazdığını anımsatan Yılmaz; "Demek ki benim yüzde 33 hissem var. Haberi yapan İsmail Parin, benim Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki, Bayraktaroğlu İnşaattaki yüzde 33 hissemi ortaya koysun. Yüzde 33 hissem var ise Maliye Bakanlığı tarafından vergi mükellefi addedilmeliyimdir. Biz her yıl mal varlığı ortaya koyarız, imzalarız. Bu, beyanlarımda ve hissemde çıkmak zorunda." diye konuştu.

'HAKKIMI HUKUK YOLUYLA ARAYACAĞIM'

   "Hakkımı hukuk yoluyla arayacağım" diyen Yılmaz, şöyle devam etti; "Ben bu sorulara yanıt arıyorum. Bunlar yok! Noterden yetki belgesi aldın de; noter kaydı da yok. Bana, Bayraktaroğlu yetkileri, 'bu işin takipçileri' yetkisini verdi mi? Araştırsınlar. Takip ettiğimde insana (nesin, kimsin?) diye sorarlar. Belge yoksa nasıl takip edeceksiniz? Bu ülkenin bakanları, yetkilileri, bu kadar boş insanlar mı? Bunlar asılsızdır. Ben bunları reddediyorum. Hukuk çerçevesinde reddediyorum. Bunları araştırıp öyle yazsınlar. Eğer bunlar doğru çıkarsa, siyasetten istifa ederim. Eğer ben bu lekeyi taşıyorsam istifa ederim. Bunu yapacak kadar onurluyumdur."

'DOĞRU ÇIKARSA İSTİFA EDERİM'

   İl Genel Meclisi Yılmaz, haberde yer alan asılsız iddiaların doğrularını araştıran Trakya Gazetesi yöneticilerini tebrik etti.
   "Gerçeğin peşinde koşan basın mensuplarını kutluyorum. Verdikleri emeği kutluyorum." diyen Yılmaz, gazetedeki iddiaların doğru çıkması halinde, derhal istifa edeceğini yineledi.

'2 MİLYONLUK SERVETE NASIL ERİŞTİNİZ?'
   Yılmaz, açıklamalarına şöyle devam etti: "Bu gazetenin Yazı İşleri Müdürü'nü aradım. Bu da bizim partinin gençlik kolları başkanıymış. Kahroldum. Ben bu partiye hizmet etiysem, beni araması lazım. Beni aramadı. Ben kendisini aradım. Bana; (Ben 2 trilyonluk basın mensubuyum. Ben seni muhatap kabul etmem.) dedi. Ben ve eşim emekli öğretmenleriz. 2 trilyonluk (milyon TL) servete erişemedim. Peki siz bu 2  trilyonluk servete nasıl eriştiniz? Benim kafamda bu konuda soru işaretleri var. Bana konuşmaların kayıt altına alındığı söyledi. Kaydetsinler. Benim için sorun yok.  Beni 2 dakikada rantçı yaptılar. Bu beni çok üzdü. Benim 34 yaşımda oğlum var. Kendimi zan altında hissediyorum. Bir yere gidemiyorum. Yalan haberle, asılsız haberle, çamur attılar. Beni nasıl temizleyeceksin? Aslı olmayan bir haberle suçluyorlar. Orman katledilmiş hesapta. Orman mı katledilmiş? Gidin görün. (Benim hissem varsa göreyim) dedim. Ben yeri yeni gördüm. Rezalatin son perdesi. Benim babam şoför. İbrahim Yılmaz olarak da, mili eğitimde sorumluğumu bildim. 12 yıldır ben CHP’ye hizmet ettim. Benim için, (Şarköy bize bir toplu iğne getiremedi) desinler, ben yine siyaseti bırakırım. Bu siyasette hiç birşey yapamayan kendisi, Tekirdağ’a ne yapmış? CHP Gençlik Kolları için ne yapmış?"

KARAYEL: 'TAMAMEN YALAN ÜZERİNE KURULMUŞ BİR HABER'

   AK Parti Tekirdağ İl Genel Meclisi Üyesi Sebahattin Karayel ise gazetede çıkan haberin, kendilerini derinden üzdüğünü söyledi.
   "Bu haberin aslı yoktur." diyen Karayel, "Tamamen yalan üzerine kurulan bir haberdir. Biz siyaset yapıyoruz. Önümüzde yerel seçim var. Siyasette düşüncülerimiz var ama bu haber bizi karalamaya yönelik bir kampanyadır." şeklinde konuştu.

'RANT ÇETESİ DEĞİLİZ'

   Karayel, haber hazırlanırken kendilerine hiçbir şey sorulmadığına dikkat çekti.
   "En azından bize bir sorulsaydı." diyen Karayel, sözlerine şöyle devam etti: "Bizim burada bir rant çetesi oluşturduğumuz yazıyor. Bu kesinlikle geçek dışı ve yalan bir haberdir. Öyle bir şey yok. Biz bunları belgeler ile ispatlamış durumdayız. Bizim Naci Bayraktar ile ortak olduğumuz yönünde bir haber yapıldı. Tamamen yalan haber! Gazetenin, kaynağını araştırmadan, asılsız bir haber yapması, gazetecilik ilkeleri ile nasıl bağdaşır, bilmiyorum?"
   Karayel, yalan haber yapan gazeteyi esefle kınadığını ve gerçeklerin mahkeme tarafından ortaya çıkarılacağını kaydetti.

'EMLAK FİYATLARINI DÜŞÜRECEK HİZMET'

  Şarköylü Müteahhit Ahmet Özer, ilçede kurulan Beton Tesisi'nin, Şarköy ilçesine büyük fayda sağladığını ve hizmetten son derece memnun olduklarını söyledi.

   Özer, hazır beton siparişlerinin daha kısa sürede, daha ucuza ve daha kaliteli biçimde karşılandığını ifade ederek; "Hazır beton siparişlerimiz daha önce Keşan’dan buraya (Şarköy) gelinceye kadar zaman geçiyordu. Bizim de zaman kaybımız oluyordu. Beton kalitesi oradan buraya gelene kadar düşüyordu. Şarköy’e faydalı bir yatırım oldu. Bu tesisin buraya kurulması beton fiyatlarını da etkileyecek. Biz eskiden 130 TL'ye beton alırken, şimdi 100 TL ye beton alacağız. Bu tüketiciye de yansıyacak. 100 bin TL'ye sattığımız bir ev, 90 Bin TL ye düşebilir." dedi.

'HİÇBİR ŞİKAYET GELMEDİ'

   Şarköy Çevre ve Doğayı Koruma Derneği Başkanı Hakan Sadunoğlu da, Naci Bayraktar’ın yaptığı Şarköy Beton Tesisi ile ilgili olarak hiçbir şikayet almadıklarını bildirdi.
   "Tesis ile ilgili bize, çevreye verdiği zarara ilişkin her hangi bir şikayet gelmedi." diyen Sadunoğlu; "Bizim de gördüğümüz kadarıyla, çevreye şu anda verdiği her hangi bir zararı yok. Sadece santraller ve taş ocağı ile ilgili şikayet geldi. İncelememizi yaptık. Patlatmalı olmadığı için zarar görünmüyor." diye konuştu.    
NİJAT AYVAZ'IN ÖZEL HABERİ

Haber Merkezi

Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  banner12
  HAVA DURUMU
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  NAMAZ VAKİTLERİ
  Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
  EN ÇOK YORUMLANANLAR
  BUGÜN
  BU HAFTA
  BU AY
  SPOR TOTO SÜPER LİG
  Tür seçiniz:
  SAYFALAR
  SENDE YAZ
  Ziyaretçi Defteri
  Ziyaretçi Defteri

  Siz de yazmak istemez misiniz?

  Ziyaretçi Defteri
  ARŞİV