Gök kubbeyi başlarına yıkarız!
banner57

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak; "Hükümetin Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nı durduruması durumunda gök kubbeyi başına yıkarız. Bu işin peşini bırakmayız." dedi.

-İŞLER DAHA KÖTÜYE GİDECEK-

CHP Genel Yardımcısı ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası'nda basın mensupları ile bir araya geldi. CHP İl Başkanı Recep Palabıyık ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra ilçe belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda hükümetin ekonomi politikalarını eleştiren Faik Öztrak, söylendiği gibi ülkede ekonominin iyiye gitmediğini, yanlış politikalardan dönülmediği takdirde işlerin daha da kötüye gideceğini söyledi.

-BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYIZ-

Bakanlar Kurulu'nda görüşüldüğü ve onaylandığı iddia edilen Ergene Havzası Koruma Planı'nın iptalinin söz konusu bile olamayacağını kaydeden Öztrak; "Ergene Koruma Havzası Planı'nın iptal edilmesi diye bir şey yok. Hükümet Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nın durdurulması durumunda gök kubbeyi başına yıkarız. Bu işin peşini bırakmayız. Ergene konusu dünya çapında bir felaket olur. Ergene uluslararası bir felaket." şeklinde konuştu.

Yerel seçim sonuçları için Tekirdağ'a teşekkür ederek konuşmasına başlayan Öztrak; "Tekirdağlı hemşehrilerimiz yerel seçimlerde CHP'ye tüm ilçe belediye başkanlıklarını ve büyükşehir belediye başkanlığını kazandırarak büyük bir teveccüh gösterdi ve CHP en büyük başarıyı Tekirdağ'da elde etti. Bu nedenle Tekirdağlı hemşehrilerime teşekkür ederim." dedi.

"Başarı ne kadar büyükse sorumlulukta o kadar büyük oluyor." diyen Öztrak, CHP'nin bu sorumluluk bilinciyle Tekirdağ'ı, Türkiye'nin Avrupa'ya açılan kapısı haline getireceğine yürekten inandığını söyledi. Öztrak sözlerini şöyle sürdürdü; "Tekirdağ CHP'nin belediyecilik anlayışı ve büyükşehirin imkanlarıyla Türkiye'nin marka şehri haline gelecek ve Tekirdağ'dan yayılan ışık bütün Trakya'yı aydınlatacaktır."

Bu hafta TBMM'nin kuruluşunun 94. yıl dönümünü ve Milli Egemenlik Haftası'nın kutlandığını hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak, ülkenin gelecek nesillerinin durumunun hiçte parlak olmadığını söyledi. Öztak; Türkiye İstatistik Kurmunun veri tabanını kullanarak hazırlanan bir rapora göre; Türkiyede her 3 çocuktan 2'sinin Avrupa standartlarına göre şiddetli maddi yolsuzluğun içinde yaşadığına dikkat çekti.

Öztrak açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; "Türkiyede 0-15 yaş arasındaki çocukların içinde bulunduğu şiddetli maddi yolsuzk oranı %63,5. Ekonomik kriz nedeniyle çok zor günler geçiren Yunanistan'da bile bu oran sadece %16,5. Doğu illerine gidildiğinde tablo daha da kötüleşiyor. Şiddetli maddi yolsuzluk çeken çocukların oranı Güneydoğu Anadolu'da %80,9. 2011 yılı verilerine göre Türkiyedeki çocukların %24,8'i  yeterince ısınmayan evde yaşıyor. Ana protein kaynaklarından 2 günde bir tüketemiyor, yani yeterince beslenemiyor. Eskiyen kıyafetlerinin yerine aileleri yenisi alamıyor."

TÜİK'in  2012 verilerine göre Türkiye'de çalışan çocuk sayısının 893 bin olduğunu dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak; "292 bini 6-14 yaş gurubu, 601 bini ise 15-17 yaş gurubunda. Aynı dönemde 6-14 yaş gurubu çocukların % 97,2'si okula devam ederken, 15-17 yaş gurubunda bu oran %74,7'ye düşüyor. İstanbul İşçi Sağlığı  ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre yılın ilk 3 ayında 13 çocuk çalışarak can vermiş.  

Bunların arasında Adana'da tarlaya çalışmaya giderken traktörün altında kalarak  hayatını yitiren 13 yaşındaki Resul, bisikletiyle pide servisi yaparken halk otobüsü altında kalan 15 yaşındaki Hüseyin,  Şanlıurfa'da çalıştığı inşaatın 9. katından düşerek yaşamını yitiren Ali Fırat da var.

Son dönemde temel hak ve özgürlükleri savunmak için çocuklarımızda sokağa çıkıyor. Gençlerin, çocukların kimi gözlerini, kimi hayatlarını kaybediyor. 14 yaşındaki  Berkin Elvan bakkala giderken başına isabet eden biber gazı kapsülüyle yaralandı. Yoğun bakımda 15 yaşına girdiğinde erimiş, 16 kiloya kada düşmüştü. Uzun süre mücadele etti ama oda olmadı, toprağa düştü." dedi.

Seçim meydanlarında anlatılan ekonomi rakamlarının ve en popiler kız-erkek isimi verileirinin yanında Türkiye'nin bir de böyle acı gerçekleri olduğunu söyleyen Faik Öztrak, şöyle devam etti; "Bu konuda acil bir eylem planının hazırlanması, vatandaşlarımızın ve çocuklarımızn yoksulluğun pençesinden kurtarılması gerekiyor. Yine bu çerçevede belediyelerimizede çok büyük işler düşüyor."

- HÜKÜMET EKONOMİYİ YÖNETMEKTE YETERSİZ-

"Artık bu hükümetin bakanlarının birinin ak dediğine diğerinin kara demesine, hükümet sözcüsünün başbakanı yalanlamasına alıştık." diyen Öztrak, kuraklık ile ilgili bakanların yaptığı açıklamalara da değinerek yapılan açıklamarı sert bir dille eleştirdi. Öztrak; "Geçtiğimiz günlerde hükümetin bakanları kuraklık hakkında bir takım açıklamalar yaptılar. Enerji Bakanı çıktı 'Kuraklık, elektirk üretimini  olumsuz etkiledi. Zaman zaman Gürcistan, İran ve Bulgaristandan elektrik ithal edeceğiz' dedi. Ardından Orman Bakanı çıktı 'Şu anda enerji barajlarımız %50 dolu, ben bu barajlardan sorumluyum. İstenildiği kadar elektirk üretilebilir' dedi. Hangisi doğruyu söylüyor?

Eğer su varsa neden ithalatın gerekçesi kuraklık? Direnen işçileri biber gazıyla susturup sizden önceki  hükümetlerin yaptığı enerji sarfihallerini sattınız. Bu paralarla bütçe açığını kapatıp mali disiplini sağladık diye cakada sattınız. ama üretimin ana gemisi olan enerjiyi istikrarlı bir şekilde sağlayamıyor, ülkeyi ithal enerjiye muhtaç ediyorsunuz. bu durum ekonomiyi yönetmekte hükümetin ne kadar yetersiz olduğunu da açık seçik ortaya koyuyor." ifadelerini kullandı.

-EKONOMİ HİÇDE DEDİKLERİ GİBİ DEĞİL-

Geçtiğimiz hafta sonu Hazine Garantileri ile ilgili önemli bir gelişme yaşandığını ve özel sektörün yap-işlet-devret ve yap-işlet-kirala yöntemiyle gerçekleştirdiği projelerde kullandığı kredilerin hazinenin garantisi altına alınmasının usul ve esaslarının, Resmi Gazete'de yayımlanan bir yönetmelikle belirlendiğini söyleyen Öztrak, hükümeti eleştirdi.

Öztrak; "AKP Hükümeti, İstanbul odaklı pek çok yaldızlı projeyi başlattı ve seçim meydanlarında bu projelerin ekonominin iyi gittiğinin bir göstergesi olduğunu ileri sürdü. Ama bu yönetmelik gösteriyorki; işler hiçde dedikleri gibi değil. Bu düzenlemeyle; yap-işlet-devret ve yap-işlet-kirala modeliyle özel sektör tarafından hazırlanan projelere, yurt dışından alınan kredilere; milletin hazinesi kefil olacak. Bu düzenlemeyle Hazine, kriz dönemleri dışında ilk defa özel kesimin kredisine kefil oluyor.

-HAZİNE ÖZEL SEKTÖRE KEFİL-

Hazine müsteşlarlığına başladığımda önümde yüklüce bir garanti dosyası buldum. O zamanda garanti veriliyordu ama o zaman garantiyi; kullanılan elektrik miktarı belli bir seviyenin altına düşerse aradaki farkı hazinen ödemesiyle kapatıyordunuz.  Örneğin; havaalanında gelen yolcu miktarı belirli bir seviyenin altına düşerse, o zaman Hazine, asgari şu kadar yolcuyu garanti ediyordu.

Şimdi ilk defa Hazine şunu söylüyor: 'Ey banka bu arkadaş sana geldiğinde kredi verebilirsin. Çünkü bu arkadaş batarsa ben bu krediye kefilim. Onun için ince eleyip, sık dokuma.' Öbüründe bir proje ve belirlenen asgari değerler var.  Bu asgari değerleri garanti ediyorsunuz, burada doğrudan krediye garanti veriyorsunuz. İşler iyi gidiyorsa niye bu ülkenin iş adamları, müteahitleri arkalarında garanti olmadan kredi bulamıyorlar?" dedi.

-GÖK KUBBEYİ HÜKÜMETİN BAŞINA YIKARIZ-

Ergene Havzası Koruma Planı'nın iptaline ilişkin soruları da yanıtlayan Öztrak, Bakanlar Kurulu'nda görüşüldüğü ve onaylandığı iddia edilen Ergene Havzası Koruma Planı'nın iptalinin söz konusu bile olamayacağını söyledi. Eylem planının durdurulmasının söz konusu bile olmayacağını dile getiren Öztrak; Hükümetin yürütmekte olduğu projeyi siyasi amaçlarla durdurabilme gibi bir yaklaşımı olamayacağını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak; "Hükümetin Ergene Havzası Koruma Eylem Planı’nı durdurması durumunda gök kubbeyi başına yıkarız. Burada CHP’nin milletvekilleri, diğer muhalefet partililerin milletvekilleri var. Bu işin peşini bırakmayız. Ergene konusu dünya çapında bir felaket olur. Ergene uluslararası bir felaket. Bakanlar Kurulu'nda bunun iptal onayı resmi gazetede yayımlanmadı.

Ergene Koruma Havzası Planı'nın iptal edilmesi diye bir şey yok. Bu konu iptal olduğu zaman ortalık birbirine girer. Bu artık uluslararası bir felaket haline geldi. Bunun bir şekilde artık ulusal finansal ile halledilmesi lazım. Ulusal finansalla da halletmiyorlar. Yaptıkları bütün arıtma tesislerin bedellerini sonunda götürüp belediyelere yüklüyorlar. Bizim halkımız ödeyecek bunların parasını, hükümetin verdiği bir şey yok. Hükümet bir de diyor ki, 'Bunları ben yaptıracağım.' Yaptırıyor sonra bedelini vatandaştan alıyor" açıklamasında bulundu.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.