GAZETECİLER-BASIN BAYRAMI
banner57

Edirne Basın Yayın ve Enfermasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, 21 Ekim Gazeteciler-Basın Bayramı dolayısıyla Tekirdağ Polis Evinde, Tekirdağ basın mensuplarıyla bir araya geldi.


"SORUNLARI ÇÖZMEK İÇİN VARIZ"

Edirne Basın Yayın ve Enfermasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu; "Öncelikle gazeteciler-basın bayramımız kutlu olsun. Farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan tanıyan, toplumsal bilinci ve kamu yararını gözeten basın sektörünün, sorunların yerinde ve hızlı bir şekilde çözümünü sağlamak amacıyla, Basın Yayın Enfermasyon İl Müdürlüğümüz kurulmuştur. İl müdürlüğümüz, sektördeki sorunların çözümü noktasında gerekli çalışmaları yürütmüştür, bundan sonra da yürütecektir." dedi.

HER GAZETECİYE LAZIM


Fikret Dişlioğlu, Tekirdağ basını çalışanlarının, sarı basın kartı hakkında, basın trafik kartı, hizmet damgalı pasaportları hakkında gazetecileri bilgilendirdi. Fikret Dişlioğlu, " Eskiden sarı basın kartı almak çok zahmetli bir işti. Ama şimdi her şey kolay. Sarı basın kartının sizlere sağlayacağı avantajlar çok fazla. Bu yüzden her gazetecinin sarı basın kartına sahip olması gerekiyor." diye konuştu.


Edirne Basın Yayın ve Enfermasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu, 21 Ekim Gazeteciler-Basın Bayramı dolayısıyla Tekirdağ Polis Evinde, Tekirdağ basın mensuplarıyla bir araya geldi.


Fikret Dişlioğlu, " Öncelikle basınımızda en önemli sorun haline gelen sarı basın kartıyla ilgili bilgi vermek istiyorum. Sarı basın kartına eski günlerde ki gibi başvuru yapmak zahmetli bir iş halinden çıkmıştır. Artık internet sitesinden online başvuru yapıp, daha sonra müdürlüğümüze 2,3 evrak gönderiyorsunuz. Bu kadar kolaylaştı. Bu sarı basın kartının gazetecilere sunduğu avantajlar; Devlet ve belediyelerin, özel idare ve köylerin veya bunlara bağlı kuruluşların şehir içinde veya dışında işlettikleri tarifeli taşıtlardan indirimli veya ücretsiz olarak faydalanmak, kamuya ait müze, galeri, sergi, stadyum ve hipodromlar ile benzeri yerlere ücretsiz girmek, kanunen gizli olmayan veya idarece gizli yapılmasına gerek görülmeyen toplantı yerlerine serbestçe girebilmek, resmi törenlere görev yapmayı kolaylaştıracak bir konumda katılabilmek, kartın ibraz edilmesi şartıyla, posta işletmelerinde bulunan telgraf, faks, telefon, teleks ve benzeri araçlardan öncelikli olarak yararlanmak ve her türlü matbuatı indirimli ücretle göndermek, Emniyet Genel Müdürlüğü’nce düzenlenmiş basın trafik kartını ibraz etmek şartıyla devlet törenlerinde, milli veya milletlerarası müsabakalarda, basın toplantılarında, Türk ve yabancı devlet büyüklerinin resmi ziyaret, gezi ve incelemelerinde ve benzeri diğer durumlarda trafik görevlilerinin vereceği işaret ve talimatlar doğrultusunda park etme, durma, duraklama ve geçiş üstünlüğü gibi kolaylıklardan faydalanmak, ilgili mevzuat gereğince silah ruhsatı alma hususundaki kolaylıktan yararlanmak, 5510 sayılı Kanun uyarınca fiili hizmet süresi zammından yararlanmak, yaygın ve yerel medyada çalışan basın mensuplarının görevlerini etkin bir şekilde yürütebilmeleri amacıyla, 2011 yılından bu yana sürdürülen hizmet damgalı pasaport uygulamasından yararlanmak diye sıralayabiliriz" dedi.


BAŞVURU ARTIK ÇOK KOLAY

Edirne Basın Yayın ve Enfermasyon İl Müdürü Fikret Dişlioğlu; "Öncelikle gazeteciler-basın bayramımız kutlu olsun. Farklı görüşlerin seslendirilmesine imkan tanıyan, toplumsal bilinci ve kamu yararını gözeten basın sektörünün, sorunların yerinde ve hızlı bir şekilde çözümünü sağlamak amacıyla, Basın Yayın Enfermasyon İl Müdürlüğümüz kurulmuştur. İl müdürlüğümüz, sektördeki sorunların çözümü noktasında gerekli çalışmaları yürütmüştür, bundan sonra da yürütecektir." dedi. Fikret Dişlioğlu, sarı basın kartına başvuru hakkında ise, " Eskiden sarı basın kartı almak çok zahmetli bir işti. Ama şimdi her şey kolay. Sarı basın kartının sizlere sağlayacağı avantajlar çok fazla. Bu yüzden her gazetecinin sarı basın kartına sahip olması gerekiyor. Basın kartı başvurusu yapmak için gerekli şartları taşıyan basın mensupları byegm.gov.tr adresinden Basın Kartı bölümüne girip beyanname ekranını doldurarak basın kartı başvurusunda bulunabilirler. Beyannamesini dolduran basın mensubu, beyannamenin çıktısını alıp çalıştığı kurumun yetkilisine onaylatmalı ve öğrenim belgesini de ekleyerek Ankara’da Ankara Basın Yayın İrtibat Birimine, il müdürlüğü bulunan yerlerde il müdürlüklerine, diğer illerde ise bağlı olunan il müdürlüklerine şahsen iletmeli veya posta yoluyla gönderebilirler. Sürekli basın kartı alabilmek için, En az on sekiz yıl basın kartı taşımış olmak, basın kartı taşımamakla birlikte en az yirmi yıl 5953 sayılı Kanun kapsamında fiilen çalışmak, gazeteciliğe devam edemeyecek derecede malûl olunduğunun sabit olması gerekir. " diyerek sözlerine son verdi.

Polis evinde yapılan toplantının ardından Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Tekirdağ Basın Mensuplarının,Gazeteciler-Basın Bayramını özel bir restaurantta yemek verdi. Yemekte Gazeteciler-Basın Bayramını kutladı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.