Eşkinat Basına Etik Dersi Verdi
banner57
Düzenlediği bir toplantı ile basına etik dersi veren Ekrem Eşkinat, gazetemize gönderildiğini iddia ettiği tekzip yazısını basın mensuplarına dağıttı.

TEKZİP EDİLMİŞ GİBİ

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, toplantıya katılan Tekirdağ'da görev yapan yerel ve ulusal basının temsilcilerine, gazetemizde yayınlanan haberle ilgili sanki tekzip edilmiş gibi davranarak, basına tekzip metni dağıttı. Eşkinat'ın bu tavrı, basın mensupları tarafından, 'Basında etik' konusuna ilginç bir örnek olarak yorumlandı. Dağıttı metin ise çeşitli basın organlarında yayınlandı.
MAFYÖZ ADAMLAR
Belediye ek hizmet binasında "Basın İlişkileri ve Etik" konulu düzenlenen toplantıya katılan basın mensuplarının sessizliği dikkat çekerken, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ın gazetemize karşı yönelttiği suçlamalarla beraber, 'siyah plakalı mafyöz adamlar' olarak nitelidiği inşaat şirketi tarafından kullanıldığımızı iddia etmesi şaşırttı.


KİMSENİN HADDİ DEĞİL

Konu ile ilgili açıklama yapan Trakya Gazetesi İmtiyaz Sahibi Naci Akyazı, "Gazetemizde yer alan bir haberden dolayı yasal haklarını kullanmak yerine, bir belediye başkanının Tekirdağ'da görev yapan basın mensuplarına etik dersi vermesi, beni çok şaşırtı. Benim bildiğim etik dersi yüksek okullarda profesörler tarafından verilir, onların haricinde bu kimsenin haddi değildir."
 devam


Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, gazetemizde çıkan bir haberden dolayı  tüm basın mensuplarını toplayarak, gazetemize mesnetsiz ve şaibeli bir takım karamalarda bulundu.  

Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, belediye ek hizmet binasında basın mensuplarını toplayarak 'etik' dersi verdi. Derse katılan gazetecilere basında etik konusunda bilgiler veren Eşkinat, toplantıya konu olan gazetemizde yer alan haberin asılsız olduğunu da iddia ederek, tekzip yazısını da  basın bildirisi gibi basın mensuplarına dağıttı. 

Konu ile ilgili olarak bir açıklama yapan Trakya Gazeteciler Birliği Başkanı ve gazetemiz imtiyaz sahibi Naci Akyazı, "Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, benim ne bu adamlarla ne de inşaat şirketi ile bir tanışıklığım yoktur. Belediyede cereyan etmiş bir olayı haber yapmak için  tanışmama da  gerek yok zaten. Haberi, Gazetemiz Yazı İşleri Müdürü Nijat Ayvaz, yurtdışına gitmeden önce hazırlamıştır.  
Gazetemizde yer alan haberden dolayı yasal haklarını kullanmak yerine, bir belediye başkanının Tekirdağ'da görev yapan basın mensuplarına etik dersi vermesi beni çok şaşırtı. Benim bildiğim etik dersi yüksek okullarda profesörler tarafından verilir, onların haricinde bu kimsenin haddi değildir. Sayın Eşinat ayrıca düzenlediği toplantıda, henüz tarafımıza ulaşmamış tekzip metnini de bir basın bildirisi gibi gazetecilere dağıtmıştır. Konu ile ilgili biz de tabi ki kanuni yollardan yaptırımlarımız olacaktır. Olması gereken de budur. Bu konu ile ilgili gelişmeleri en küçüğünden en büyüğüne kadar an be an gazetemide takip edeceğimizin ve kamuoyu ile paylaşacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Trakya Gazetesi kurulduğu 1997 yılından bu yana ilkeli, tarafsız, objektif yayıncılıkla yalnız Tekirdağ değil, Trakya'ın gözü, sesi ve kulağı olmuştur. Zira 18 senelik yayın hayatında çeşitli kurum ve kuruluşlarda almış olduğu ödüller bu gerçeği ispatlar niteliktedir." dedi.    Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat 26.06.2015 tarihinde saat 10.00'da, gazetemiz aleyhinde "Basın İlişkileri ve Etik" konulu bir basın toplantısı düzenledi. Gazetemizde çıkan bir haberden dolayı Ekrem Eşkinat mesnetsiz ve şaibeli bir takım karamalarda bulundu. Eşkinat, Gazetemizin 4 Haziran 2015 tarihli 1. sayfasında yayımlanan haberle ilgili, sanki tekzip edilmiş gibi davranarak maksatlı yaptığı açıklamada, gerek haberde geçen konu ve ilgili şahıslara yönelik "Siyah plakalı mafyöz adamlar" tabiri kullanmak suretiyle ilgili habere ve kişilere hakarette bulunmuş olması dolayısıyla haberi yayımlayan gazetemizi nitelendirmede bulunduğu "Mafyöz adamlar" deyimiyle gazetemize sanki "Karanlık kişi ve kurumlar ile iş bilirliğinde anılıyor" algısı oluşturulmaya çalıştı.   
Açıklamalarına devam eden Naci Akyazı; "Gazetemizde yer alan haberin niteliğine gelince haber yansız ve tarafsız bir şekilde kamuoyuyla paylaşılmıştır. Akabinde konunun karşı muhatabı olan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'a ulaşılmaya çalışılmış, fakat bir netice alınamamıştır. Zaten kapalı kapılar ardında Başkan Eşkinat'ın ilgili firma ile ilgili arasında geçtiğini iddia ettiği küfülü ve tehditli konuşma, Başkan ile firma yetkilisi arasında geçmiştir." şeklinde konuştu.   

BAŞKAN EŞKİNAT'I SAYGILI OLMAYA DAVET EDİYORUZ
Trakya Gazetesinin kurulduğu yıldan bu yana tarfsız ve dürüst bir yayın politikası uyguladığını ifade eden Akyazı; "Başkan Eşkinat'ın gazemizde çıkan haberle iddia ettiğini şaibe, burada kendisinin beyanıyla dahada örtüşür hale gelmiştir. Haberin öncesi ve sonrasında Başkan Eşkinat ile telefon yoluyla ulaşılmaya çalışılsada kendisi telefonlara cevap vermemiştir. Daha sonra ise kendisi geri dönüş yapmamıştır. Başkan Eşkinat'ı Tekirdağ'ın büyük ve saygın gazetelerinden birine beyanaat verirken daha saygılı olmaya davet ediyoruz. Ayrıca habere konu yatırım; bölgede yapılacak olan 5 yıldızlı otel, Tekirdağ'ın ekonomisine katkı sunacağı gibi bölge insanına yeni iş imkanları sunacağı aşikardır.

Bunun yanı sıra, asıl mesleği Eczacılık olan Sayın Ekrem Eşkinat'ın Tekirdağdaki yerel ve ulusal basına etik dersi vermeye soyunması hem komik hem de düşündürücüdür. Basın meslek kurallarını bilmeden Ekrem Eşkinat'ın basına etik dersi verme gücünü, yetkisini nereden aldığı merak konusu. Sayın Eşkinat'ın bir siyasetçi olarak basını dizayn etme çabasında olması bu tür mühendisliklere soyunması sadece komik, soyut bir olaydır." şeklinde konuştu.  

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.