ERGENE NEHRİ ZEHİR SAÇIYOR
banner57

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hakan Dedeoğlu, Ergene Nehri'nin suyuyla yetişen ürünlerin kanser yaptığı iddiası üzerine bir açıklama yaptı.


KANITLANDI

'Ergene Nehri’nin suyuyla yetişen ürünler kanser yapıyor' diyen doktorun geçen hafta Edirne Valisi tarafından görevinden alındığını belirten Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hakan Dedeoğlu,  Dr. Tucer’in görevine iade edildiğini söyledi. 

Görevden uzaklaştırmaya kansere ilişkin açıklamanın değil, açıklamanın izinsiz ve bilimselliği kanıtlanmamış verilere dayandırılarak yapılmasının yol açtığını ifade eden Dedeoğlu, Ergene ve Meriç sularıyla sulanan ürünlerde kimyasal atık maddelere rastlandığının yıllardan beri bölgede yapılan akademik çalışmalarla bir çok kez kanıtlandığını belirtti.


ERTELEMEK ÇÖZÜM DEĞİL

Edirne Valisi'nin bu konuda gösterdikleri duyarlılığı her yönüyle devam ettirmesi ve görev sorumluluğu yerine getirerek halkın sorumlarını dikkate almasının şart olduğunu belirten Dedeoğlu, “Kamu görevlisinin sorumluluğu sorunların takipçisi olmaktır, sorunları takip edenleri sindirmeye çalışmak olmamalıdır. Gerçeklerden kaçarak kurtulamayız. Ertelemek de çözüm olamaz. Trakya’da yaşananlar insanımızın kaderi olmamalıdır. Siyaset erkin tahakkümünde değil, halkın menfaatlerinin peşinde olmalıdır.” dedi.


SORUMLULUK KİMİN

“Gerçekler böyle ise tüm taraflara sormak durumundayım: Trakya Üniversitesi Onkoloji Servisi’ndeki (Kanser tedavi merkezinde) hasta sayısı her geçen gün neden artmaktadır? Bu konudaki sorumluluk kimlerindir? Ayrıca Trakya’daki 3 İlden en çok kirliliği üreten Tekirdağ İli olduğuna göre; Edirne Valisinin Ergene’deki kirlilik sebeplerini Kırklareli ve Tekirdağ valileri ile istişare etmesi gerekmez mi? Sorunları görmek, çözmek ve sağlıklı şekle sokmak yöneticilerin görevleri değil midir?” diyerek Trakya'daki sorunlara dikkat çeken Dedeoğlu, Trakya’daki kirliliğin ortalama 40 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu da belirtti. 


CİDDİYE ALINMADI

Konu ile ilgili olarak daha 1999 yılında TEMA Vakfı bünyesinde Ergene Nehri’nin doğduğu noktadan başlayarak, Lüleburgaz'ın Ovacık Köyü’ne kadar noter ve basın kuruluşları huzurunda 13 noktadan alınan toprak ve su numunesinin İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yapılan analizler sonucunda nehir suyunun son derece kirli (hatta kirlinin ötesinde kötü durumda) olduğunun kanıtlanmış ve bu durumun basınla paylaşıldığını söyleyen Dedeoğlu, daha sonra TEMA Vakfı'nın  2005 yılında, Lüleburgaz’ın içinden geçen dereden noter eşliğinde üç noktadan aldığı su numunelerini İstanbul Teknik Üniversitesi’ne göndermesi sonucu ortaya çıkan olumsuz verilerin ciddiye alınmadığını belirtti.


HALKIMIZLA PAYLAŞMALIYIZ

“Sanayileşmeyle birlikte Çerkezköy’den, Trakya’ya giren kirlilik Çorlu’ya, Muratlı’ya, Lüleburgaz’a doğru yayılmıştır. Çeltik üretiminin önemi konusunda daha tutarlı stratejiler uygulamalı ve meseleyi açıklık içinde halkımızla paylaşmalıyız.”  diyen Dedeoğlu, “Trakya Üniversitesi’nin pirinç konusunda yaptığı inceleme sonuçlarını halkımızla paylaşması gerekir. Yerel pirinç üretiminin yerine ithalat yoluyla getirilen ürünlerin kendi ürettiğimizden daha sağlıklı olduğunu da düşünmüyorum. Ancak kendi topraklarımıza sahip çıkmadığımız zaman bölge menfaatlerimizi korumak mümkün olmayacaktır. Pancar üretiminde yaşanılan sorunlar pirinç üretiminde yaşanmamalıdır.” diyerek konuşmasını bitirdi.


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.