banner57

Tekirdağ Valiliği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tekirdağ'da yapacağı mitinge öğretmen ve okul personelinin katılımının sağlanmasını istemesiyle ilgili Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi bir basın açıklaması yaptı.


"OKULLAR BORÇ İÇİNDE"

Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, " İlçe kaymakamlarımızın bir çoğu, okul müdürlerini de toplantıya çağırarak adeta mitinge katılmayı mecburi kılmışlardır. Gerekçesi olup katılamayacaklar ise sözlü olarak uyarılmışlardır. Hatta Çerkezköy ilçemizde mitinge katılımları kolaylaştırmak için katılacakların görevli izinli sayılacağı belirtilmiştir. Çorlu ilçe Milli Eğitim Müdürünün gönderdiği yazıda da belirtildiği gibi mitinge katılım için okul servis araçlarından yararlanılması ya da araçların okul aile birliğince temin edilmesi istenmektedir. Borç içerisindeki okullarımızda bu hukuksuz talimat büyük sıkıntı yaratmıştır" dedi.


"DEMOKRASİ EĞİTİM ZARAR GÖRÜYOR"

Şube Başkanı Muzaffer Doğan, "Cumhurbaşkanı ve siyasi parti mitinglerine eğitimciler, öğrenciler ve diğer personel zoraki bir şekilde getirilmemelidir. Bu, eğitime olduğu gibi demokrasiye de zarar vermektedir. Siyasiler ve iktidar sahipleri gücünü halka dayandırmalı, gönüllü halkın desteğiyle ayakta durabilmelidir. Aksi halde taşıma yaparak uzun süre ayakta ve iktidarda durulamayacağını dünya bilmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi eğitimcilerin mitinge zorlanması, okul müdürlerinin kullanılması, öğrenci ve bazı kurs öğrencilerinin siyasallaştırılması gelecekte tüm bu kesimlere de zarar verecektir" ifadelerini kullandı.


Tekirdağ Valiliği Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Tekirdağ'da yapacağı mitinge öğretmen ve okul personelinin katılımının sağlanmasını istemesiyle ilgili Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şubesi bir basın açıklaması yaptı.


Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, "5 Mayısta Tekirdağ da yapılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN ın katıldığı mitinge Valilik yazısında; mitinge katılacak öğretmenlerin ve okul personelinin görevli izinli sayılacağı belirtilmişti. Bazı okullarımızda ve çeşitli kurslarda bulunan öğrenci ve kursiyerlerinde mitinge katılmasına adeta göz yumuldu. Valiliğin ve kaymakamlıkların sözlü talepleri İlçe Milli Eğitim Müdürleri tarafından yazılı ve sözlü olarak okul müdürlerine aktarıldı. Çorlu örneğinde olduğu gibi; ilçe Milli Eğitim Müdürü Valilik emrine ilgi tutarak okullara bir yazı gönderdi. Yapılacak mitinge resmi ve özel okul kurum müdürlerinin, dersi olmayan öğretmenlerin ve diğer personelin okullarca sağlanacak servis araçlarından ya da kaymakamlık binasının önünden kalkacak kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlerinin temin edileceği araçlarla gidileceği belirtilmektedir. Maalesef basına yansıyan haberleri bizde teyit ettik. İlçe kaymakamlarımızın bir çoğu, okul müdürlerini de toplantıya çağırarak adeta mitinge katılmayı mecburi kılmışlardır. Gerekçesi olup katılamayacaklar ise sözlü olarak uyarılmışlardır. Hatta Çerkezköy ilçemizde mitinge katılımları kolaylaştırmak için katılacakların görevli izinli sayılacağı belirtilmiştir. Çorlu ilçe Milli Eğitim Müdürünün gönderdiği yazıda da belirtildiği gibi mitinge katılım için okul servis araçlarından yararlanılması ya da araçların okul aile birliğince temin edilmesi istenmektedir. Borç içerisindeki okullarımızda bu hukuksuz talimat büyük sıkıntı yaratmıştır. Öte yandan daha önce de benzer bir olay AKP kongre sürecinde yaşanmıştı. Yine okul müdürleri öncülüğünde öğretmen, öğrenci ve diğer personelin kongreye katılması yönünde çalışmalar yapılmıştı. Öğrencileri, öğretmenleri derslerinden mahrum eden bu davranışın eğitime büyük bir darbe vurduğunu, eğitimi ve eğitimciyi değersizleştirmeye çalıştığının farkına varılması lazım" diye konuştu.


Tekirdağ Şube Başkanı Muzaffer Doğan, "Bu olaylar iki senedir yoğunlaşmış bulunmaktadır. Bilindiği gibi geçen yıl yapılan atamalarda hükümete yakın olmadığı iddia edilen tüm okul müdürleri görevden alınmış, yandaş olan okul müdürlerine okullar teslim edilmişti. Görünen odur ki yandaş müdür atamaları yoluyla idareci ve eğitimciler kolayca siyasi iktidarın emrine sokulabileceği düşünülmektedir. Cumhurbaşkanı ve siyasi parti mitinglerine eğitimciler, öğrenciler ve diğer personel zoraki bir şekilde getirilmemelidir. Bu, eğitime olduğu gibi demokrasiye de zarar vermektedir. Siyasiler ve iktidar sahipleri gücünü halka dayandırmalı, gönüllü halkın desteğiyle ayakta durabilmelidir. Aksi halde taşıma yaparak uzun süre ayakta ve iktidarda durulamayacağını dünya bilmektedir. Yukarıda da belirttiğim gibi eğitimcilerin mitinge zorlanması, okul müdürlerinin kullanılması, öğrenci ve bazı kurs öğrencilerinin siyasallaştırılması gelecekte tüm bu kesimlere de zarar verecektir" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.