EĞİTİMCİLER İŞİ BIRAKIYOR
banner57

Türk Eğitim Sen Tekirdağ İl Başkanı Muzaffer Doğan; yeni çıkarılan MEB yasasıyla birlikte, yöneticilerin görevden alınmalarını protesto etmek adına, 24 Eylül'de bir günlük iş bırakma eylemi yapacaklarını açıkladı. 


BİR GÜNLÜK PROTESTO


Türk Eğitim Sen Tekirdağ Şube başkanı Muzaffer DOĞAN; “Tekirdağ'daki eğitim sendikalarından Türk Eğitim Sen, Eğitim Sen ve Eğitim İş, sözde paralel yapıyı tasfiye etmek için çıkarılan MEB yasasıyla, okul müdürlerinden, müdür yardımcılarına ve müdür başyardımcılarına, il milli eğitim müdürlerinden İlçe Milli Eğitim Müdürlerine, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcılarından MEB’de üst düzey yöneticilere kadar, MEB’de neredeyse yönetici bırakmadılar.” dedi. Doğan bu sözlerine devamla, konuyu protesto etmek için, Süleymanpaşa'da ve tüm Türkiye'de eğitim sendikalarının bir günlük işi bırakacaklarını bildirdi.


SİPARİŞ LİSTELERE PUAN

Doğan; “Çalışkan, başarılı, ödüllü, okulunu zirveye taşıyan okul müdürlerine sözde değerlendirmelerde düşük puanlar verilerek, onları görevlerinden aldılar ve küstürdüler. Bu kıyım furyasından 76 bin yönetici doğrudan etkilenecek. Bu kıyım, okullarda 4 yılını dolduran müdürlerle başladı. Müdürlerin kendi ekiplerini oluşturması ile devam ediyor. İlk defa ve yeniden müdür görevlendirmeleriyle son bulacak.  Mesai arkadaşları tarafından tam puan alan müdürlere, MEB yetkilileri tarafından düşük puanlar verilerek, onların görev süreleri uzatılmadı. MEB yetkilileri bu puanları sipariş listeler aracılığıyla verdi.” diye söyledi.


ADAM KAYIRMA ÖN PLANDA

Puanlamalarda ölen insanlara ve geçici ilçe müdürlerine 100 puan, belediye başkan yardımcısına, kurum değiştirenlere, emekli olanlara 75 ve üzerinde puan verildiğini söyleyen Doğan, bazı okullarda müdürlerin hala göreve başlamadığını belirtti. Doğan, okullarda bir başıboşluk, düzensizlik, ne yapılacağını bilememe durumunun söz konusu olduğunu söylerken, “Müdürlerin kendi ekiplerini oluşturacağı da düşünüldüğünde, müdür yardımcılığı ve müdür başyardımcılığı 

kadrolarında da kayırmalar yaşanacak. İlk kez göreve atanacak müdürler ile ilgili de süreç başlıyor. Burada sözlü sınav belirleyici olacak. Yani yine adam kayırma, siyaset-sendika ilişkileri, kişiye özel muameleler ön planda olacak.” dedi.


EĞİTİMİN SORUNU 

Anayasa Mahkemesi’nin bu konu ile ilgili bir an önce karar vermesi gerektiğini belirten Doğan, Anayasa Mahkemesi'nin iptal etmemesi durumunda konuyu AİHM’ye taşıyacaklarını ifade etti.

Eğitimin sorununun eğitimcilere yapılan haksızlıkla ilgili de olduğunu belirten Doğan, durumu

“Eğitimin sorunu sadece kadrolaşma değildir. Eğitim çalışanlarının ekonomik ve sosyal hakları tırpanlanmaktadır. Bu yıl ilk kez malum sendikanın masada pazarlık yapmaması nedeniyle çalışanlar enflasyon farkı alamamıştır, memurların aile ve çocuk yardımları, ek ödemeleri artırılmamıştır. Eşit işe eşit ücret uygulamasında akademisyenler mağdur edilmiştir. HSYK seçimleri öncesinde hâkim ve savcılara 1155 TL zam yapılacağı bildirilmektedir. Öğretmenleri, eğitim çalışanlarını, akademisyenleri, üniversite çalışanlarını, diğer memurları, asgari ücretlileri, emeklileri görmeyenlerin, oy devşirmek uğruna hâkim ve savcıları görmesi nasıl bir adalettir?” şeklinde ifade etti.


BUGÜN ZİLLER ÇALMAYACAK


Öğretmenler ve eğitim çalışanlarının sosyal statüsü ve itibariının giderek azaldığını belirten Doğan, özelleştirme mağduru 23 bin 4/C’linin iş güvencesinden, özlük haklardan yoksun, düşük ücretlerle çalıştırıldığını ve halen kadro beklemekte olduklarını belirtti. Nöbet uygulamasında 6 saat ek ders taleplerinin de duymazlıktan gelindiğini söyleyen Doğan, üniversitelerdeki anti-demokratik uygulamaların da üniversite çalışanlarını ve akademisyenleri bezdirdiğini belirtti. Açıklamasında sıraladığı nedenlerden dolayı, Türk Eğitim-Sen olarak tüm illerde 24 Eylül tarihinde bir günlük iş bırakma eylemi yapacaklarının haberini veren Doğan, “24 Eylül’de ziller çalmayacak, okullar boşalacaktır. Sendikacılığın asgari standartlarına sahip bütün sendikaların destek vereceği bu eyleme tüm eğitim çalışanları sahip çıkacaktır.” dedi.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.