DEMOKRASİYİ SAVUNUYORLAR
banner57

EĞİTİM SEN BASIM AÇIKLAMASI YAPTI

Eğitim Sen Süleymanpaşa Şube Başkanı Kamil Sarı, Tuğlalı Park'ta okul müdürlerine karşı yapılan haksızlık iddiasıyla ilgili basın açıklaması yaptı.

 

DEMOKRASİYİ SAVUNUYORLAR

Eğitim Sen, kurulduğu günden bugüne siyasi tercihlere göre belirlenmesi ve atanmasına karşı çıkmış, eğitim yöneticilerinin, bütün eğitim bileşenlerin katılımıyla yapılacak seçimlerde kendi yöneticilerini kendilerinin seçmesini savunmuştur.

 

HAKSIZLIĞA KARŞI

Somut bilgi ve belgeye dayanmadan, politik değerlendirmelerle düşük puanlar verilerek Eğitim Sen üyelerinin yöneticilik görevine son verilmesine seyirci kalmayacaklarını, her türlü mücadeleyi yürüteceklerini, haksızlığa izin vermeyeceklerini dile getirdiler.

Türkiye genelinde ve ilimizde yapılan okul müdürü görevlendirmeleri siyasi bir operasyondur. Kadrolaşma hareketidir. Şube müdürlerinin atamaları üzerindeki şaibe bulutları daha dağılmadan, eğitim kurumu müdürlerinin görevlendirilmesinde tek belirleyen olan MEB’in söz konusu tasfiye operasyonuna karşı sendikamız gerekli hukuksal girişimlerini başlatmıştır. Eğitim müdürlerinin değerlendirilmesi ile ilgili şaibelerin ve adaletsizliklerin ortaya çıkması için eğitim kurumu müdürlerinin tamamının aldıkları puanlar şeffaf bir şekilde yayınlanmayarak gizlenme yoluna gidilmiştir. Sisteme giren her eğitim yöneticisi yalnızca kendisine verilen toplam puanı görmektedir. İlçe milli eğitim müdürü ve şube müdürlerinin verdiği puanları görememektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ve milli eğitim müdürlükleri, yaptıklarının ve verdikleri puanların arkasında iseler, adil ve hakkaniyete uygun davrandıklarını düşünüyorsa, bütün illerin değerlendirme ve puanlama sonuçlarını şeffaf bir şekilde açıklamalıdır. Açıklanacak sonuçlar, eğitim yöneticilerine yöneticilik başarılarına göre yada siyasi tercihlere göre değerlendirme yapılıp yapılmadığını gösterecektir. Eğitim Sen, kurulduğu günden bugüne eğitim yöneticilerinin Bakanlık tarafından yukarıda açıkladığımız gibi siyasi tercihlere göre belirlenmesi ve atanmasına karşı çıkmış, eğitim yöneticilerinin bütün eğitim bileşenlerin katılımıyla yapılacak seçimlerde kendi yöneticilerini kendilerinin seçmesini savunmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim yöneticilerinin siyasi iradenin belirlediği idari makamlar tarafından belirlenmesi konusunda neden bu kadar ısrarcı olduğu, açıklanan değerlendirme sonuçları ile bir kez daha görülmüştür. Sendikamız objektiflikten ve hakkaniyetten uzak bir şekilde yapılan değerlendirmeler sonucunda görevleri sona erdirilen Eğitim Sen üyesi okul müdürlerine verilen puanların iptaline karar verilmesi istemiyle dava açmıştır. Eğitim Sen olarak, somut hiçbir bilgi ve belgeye dayanmadan, tamamen soyut ve politik değerlendirmelerle düşük puanlar verilerek üyelerimizin yöneticilik görevine son verilmesine asla seyirci kalmayacak, bu konuda her tür hukuksal ve örgütsel mücadeleyi yürütecektir. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan okul müdürü mülakatlarına da takipçi ve müdahil olacağız. Hak yenilmesine izin vermeyeceğiz.

      Siyasi kadrolaşmanın bir diğer ayağı da bugünlerde yapılacak olan okul yardımcıları görevlendirmeleridir. Bu görevlendirmelerin de takipçisiyiz. Bakanlığın yayınladığı yönetmelik gereği okul müdürleri kendi yardımcılarını belirleme hakkına sahip. Ancak ispatı ortada olan telefon görüşmeleri, ikna ve baskı uygulamaları ile okul müdürlerine İl Milli Eğitim Müdürlüklerince müdahale edilmektedir. Mevcut müdür yardımcılarından yandaş olmayanların görevleri uzatılmamakta. Bazıları istifaya zorlanarak öğretmenliğe döndürülmekte, yerlerine de üst idarenin onay  verdiği kişiler görevlendirilmektedir.

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.