Çocuk felci gündemde
banner57

CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Sağlık Bakanlığının kamuoyundan gizli bir şekilde yürüttüğü çocuk felci kampanyasını TBMM gündemine taşıdı.


CHP PM Üyesi Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer tarafından yapılan açıklamada, Sağlık Bakanlığının kamuoyundan gizli bir şekilde yürüttüğü çocuk felci kampanyası Meclis gündemine taşındı. Yüceer,  Sağlık Bakanlığı’na çocuk felci ile ilgili sürveyans verilerini eksiksiz kamuoyu ile paylaşma çağrısı yaptı.

TBMM Başkanlığına, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren Yüceer, “Türkiye’de ve Suriye’de son yerli olguların sırasıyla 1998 ve 1999 yıllarında görüldüğünü, 2002’den bu yana da Türkiye’nin, Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi bağlamında çocuk felcinden arınmış bölge olduğunu kaydetti. 

ÇOCUK FELCİ RİSKİ

DSÖ’nün, Suriye’de 14 yıl aradan sonra ilk kez 35 kişinin çocuk felci tanısıyla tedavi altına alındığını bildirdiğini hatırlatan Yüceer, iç savaşın çökerttiği sağlık hizmetleri ile birlikte Suriye’de hortlayan çocuk felci vakalarının Türkiye’yi ve komşularını çocuk felci yayılımı riski ile karşı karşıya bıraktığını bildirdi.   

BAKANLIK NEYİ SAKLIYOR?

Riskle birlikte İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün “olağanüstü” toplanarak, gizli saklı bir aşı kampanyası başlattığını kaydeden Yüceer, çocuk felcinin uluslararası bildirimi zorunlu bir hastalık olduğunu belirterek şöyle devam eti:

Geçtiğimiz yıllarda aşı kampanyaları basın yoluyla, kamu spotlarıyla duyurulur, halkın haberdar olması sağlanırdı. Sağlık Bakanlığı, herkesten gizli saklı kampanya yürütüyor;  sürveyans verilerini zamanında eksiksiz kamuoyu ile paylaşmıyor. Bakanlık neyi saklıyor. Ülkemizde çocuk felci riski varsa, riskin boyutlarını kamuoyuna açıklamalıdır. 

NEREDE KAÇ SIĞINMACI VAR, KİMSE BİLMİYOR

Riski ortadan kaldırmak için bütün çocukların tek tek aşılanması gerektiğini kaydeden Yüceer, “İç savaşla birlikte Suriyeli sığınmacılar ülkemizin dört bir yanına kontrolsüz bir şekilde dağıldı. Kimse Türkiye’nin hangi bölgesinde, kaç sığınmacının yaşadığını bilmiyor. Sağlık Bakanlığı tahminlere göre aşı yapıyor. Nüfus hareketliliği baz alınarak, İstanbul’un sadece altı ilçesi risk alanı olarak değerlendirilmiş.  Kaldı ki çocuk felci kanalizasyon yolu ile yayılan hastalıktır. Çocuk felci diğer ilçelere yayılmayacak mı? Neden her yerde aşılama kampanyası yürütülmüyor? Aşı temininde sıkıntı mı yaşanıyor?” dedi.

BAKAN’A ZOR SORULAR

CHP’li Yüceer, Bakan Müezzinoğlu’nun yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti:

-Suriye’de iç savaşla hortlayan çocuk felci vakalarının Türkiye’ye de taşındığı iddiası doğru mudur? Bakanlığınız ne gibi önlemler almıştır? Alınan önlemler yeterli olmuş mudur? Çocuklarımıza çocuk felci hastalığı riskinden arındırılmış bir ortam sağlamak için yeterli midir?

-Son 3 yıl içerisinde kaç çocuğa çocuk felci aşısı yapılmıştır? Her biz doz aşı için hedeflenen nüfus ne kadardır? Beşli aşı yapılan bebek-çocuk sayısı (her bir doz için), Ağızdan Polio aşısı yapılan bebek-çocuk sayısı (her bir doz için), Beşli aşı doz-ağızdan polio aşısı 1. doz arasında devamsızlık hızı nedir? İllere göre 2013 ve 2014’te yürütülen mop-up çalışmalarında yapılan ağızdan polio aşısı (her tur için) nedir?

-5 yaş altı gruba polyo aşı kampanyası neden İstanbul’un sadece 6 ilçesiyle sınırlandırılmıştır? Bu 6 ilçenin riskli olmasının nedeni nedir? Diğer ilçelerde risk yok mudur? Risk ölçütleri nelerdir? 

-İstanbul’da yürütülen aşı çalışmalarında hedefe ulaşılıp ulaşılmadığı nasıl değerlendirilecektir? 

-İstanbul’da aşılama çalışmalarına kaç sağlık çalışanı katılmaktadır? Toplum Sağlığı ve Aile Sağlığı Merkezlerinin bu işgücüne katkıları ne orandadır?

-Aşı kampanyasının Bakanlığınız tarafından kamu spotları ya da basın aracılığı ile duyurulmamasının gerekçesi nedir? Toplum katılımı nasıl sağlanmaktadır?

-Türkiye’nin çocuk felci incelemesinin ilk aşaması olan akut yumuşak felç saptama başarısı ne kadardır? Sürveyans yetersizliği söz konusu mudur? Hangi önlemlerle sorunu çözmek uğraşı içindesiniz? İkinci ve üçüncü basamak sağlık kuruluşlarının katkıları yeterli midir?

-Bölgelere göre ayrı ayrı belirtilmek üzere Türkiye’de son 3 yıl içerisinde kaç akut yumuşak felç vakası görülmüştür? 

-Kanalizasyonda çocuk felci virüsü sürveyansı yapılmakta mıdır? Yapılıyorsa bulgularınız nelerdir?

-Kampanyanın basından ve kamuoyundan gizli yürütülmesinin gerekçesi nedir?

-Son 3 yıl ayrı ayrı belirtilmek üzere ülkemizde, şark çıbanı, kolera, tüberküloz, kızamık gibi salgın hastalıkların görülme sayısı kaçtır? Bu hastalıkların bölgelere ve yaş grubuna göre dağılımı nedir? Kızamık hastalığına yakalananların aşı durumu nedir? 

-Şimdiye kadar kaç Suriyeli çocuğa çocuk felci aşısı yapılmıştır? Kaç Suriyeli sığınmacıda çocuk felci, kızamık vb salgın hastalık görülmüştür? Aşılanmayan Suriyeli çocuk sayısı kaçtır?

-Türkiye’de hangi illerde 5 yaş altı gruba polyo aşı kampanyası tamamlanmıştır? Aşılanmayan çocuk sayısı nedir?

-En son ne zaman polyo aşısı ihale edilmiştir? Son 3 senede bu aşılar hangi şirketlere ihale edilmektedir?  Ülkemizde stoklarda kaç aşı var? Bu aşı stokları yeterli midir?

-Sağlık Bakanlığı sürveyans verilerini zamanında eksiksiz kamuoyu ile paylaşmaktan neden kaçınmaktadır? Kamuoyunda güveni nasıl sağlamak çabasındadır?


Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.