BİTMEYEN ÇİLE
banner57

30 Nisan 2014 günü ülkenin önde gelen gazetelerinin arka sayfalarında tam sayfa bir reklam dikkatinizi çekmiştir.

“TEMİZ ERGENE YOLUNDA 1” başlığıyla Başbakandan, Bakanlara, Milletvekillerinden, Tekirdağ’ın Valisine kadar bu ilanda “BİNLERCE TEŞEKKÜRLER” ediliyor.

Kim ediyor bu BİNLERCE teşekkürü?

Tekirdağ il sınırları içerisinde yer alan 10 OSB (Organize Sanayi Bölgesi) ortak bir ilan vermişler.

Neden bir kere değil de, BİNLERCE Teşekkür etmişler?

Tekirdağ’da ki OSB ortak arıtma ihalelerini yaptı ve inşaatları başladı diye.

Mart ayı itibariyle 24 ay bitirilme taahhütlü inşaatların başlaması sebebiyle BİNLERCE teşekkür eden OSB yönetimlerine arıtma tesisleri bittikten sonra da tertemiz bir doğa ve tertemiz bir Ergeneyi bizlere kavuşturduklarında biz Trakyalılarda kendilerine MİLYONLARCA teşekkür ederiz artık!

Ergeneyi zehirleyen, çevreyi mahveden OSB’ler henüz temeli yeni atılmış arıtma tesisleri için sayfa sayfa onlarca gazeteye neden teşekkür ilanı verme ihtiyacı duydular?

Bölgesinde ki, Yerel Medya’ya on yıllardır bir zerre reklam bütçesi ayırmayan OSB’ler, birden nasıl oluyor da ulusal Medya’ya milyonlarca lira değerinde teşekkür ilanı veriyor?

Bayram değil, seyran değil misali Ak Parti’nin Tekirdağ’da son yerel seçimin 12-0 kaybı ile  bölgemizdeki bir çok yatırımı iptal ettiği gerçeği ortadayken, sanayicinin yatırımlar hala devam ediyor demeye getirdiği OSB’lerin bu teşekkür mesajı gerçekte ne anlama geldi?

Unutmadan Bakanlar Kurulunun 18 Nisan 2014 günü yayınlanan Resmi Gazetenin 28976 sayısında Cumhurbaşkanı, Başbakan ve 25 Bakanın imzası ile yayınlanan Bakanlar Kurulu Kararına göre; Ergene Havzası Arıtma Sistemi Projesi kapsamında Marmara Denizi Derin Deşarj Hattı, HES, Atıksu Arıtma Tesisleri ve Sanat Yapıları inşaatlarının yapılabilmesi amacıyla bazı taşınmazların Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından acele kamulaştırılması hakkındaki 24/6/2013 tarihli ve 2013/4969 sayılı Bakanlar Kurulu Kararının yürürlükten kaldırılması; Orman ve Su İşleri Bakanlığının 3/4/2014 tarihli ve 204495 sayılı yazısı üzerine, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununun 27 nci maddesine göre, Bakanlar Kurulu’nca 7/4/2014 tarihinde kararlaştırılmıştır.

Bu karar şimdi ne anlama geldi?

5 Haziran Dünya Çevre günü yaklaşırken, çevrecilerin, Ergenenin temizlenmesi konusunda bu yap-boz’lu politikaya gösterebilecekleri tepkilerden mi çekiniliyor?

Kulislerde konuşulanlara göre genel kanı şudur ki, OSB’lerin büyük gazetelere verdiği bu tam sayfa teşekkür ilanları medya’ya verilmiş bir sus payı olduğudur.

Ergene Havzası arıtma sisteminin en anlaşılamayan şeylerin başında, arıtma tesislerinde arıtılan suyun neden derin deşarj yöntemiyle Marmara denizinin derinlerine boca edileceğiydi.

Temizlenmiş su gerçekten de temizse, neden Ergene nehri yoluyla doğaya salınmıyordu?

Bu soru hep cevapsız bırakılıyordu. Nihayetin de derin deşarj yapım tesisi iptal edilmiş olay bitmiştir.

OSB’lerin arıtma tesislerini çalıştırıp çalıştırmadıkları, Ergene üzerinden daha iyi gözlemlenerek takip edilebilecektir.

Peki bir diğer soru geliyor akla Derin Deşarj yapımı için ilgili Bakanlığın ayırdığı yapım parası şimdi nereye harcanacak?

Kısacası Hükümet Ergene’ye yapılacak Derin Deşarj tesislerine derin darbe vurmuş bu projeyi durdurma kararı almıştır.

Trakyalı gene Ergene’nin kirliliğiyle baş başa, Kanserle mücadeleye devam edecektir.

Görünen o ki, Ergene’nin temizlenmesi gerçeği Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine ihale edilmeye çalışılmaktadır.

Arada değil, her zaman İnsan ırkına faydalı işler yapmak gerek…

Kolay gele.

 

Haber Merkezi

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.